Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

memoria

User


Do³±czy³: 19 Sty 2017

   

Wys³any: 2017-02-01, 21:05   Profilaktyka raka piersi

Tak się zastanawiam... dlaczego w naszym kraju świadomość kobiet jak ważna jest profilaktyka w raku piersi jest tak niska? Szukając informacji na temat samobadania piersi natknęłam się tylko na temat o tym, że piersi są jakie są a nie jakie chciałybyśmy posiadać. A ja bym chciała porozmawiać o samobadaniu o tym kiedy na usg, czy robicie usg tak profilaktycznie itp...
 

metalmummy  

Junior Admin

MATKA



ImiÄ™: Karolina Magdalena

Wiek: 32

Do³±czy³a: 28 Gru 2010

   

Wys³any: 2017-02-02, 13:07   

Kobieta powinna wykonywać samobadanie piersi raz w miesiącu, jeśli się nie mylę, to w okolicy owulacji, kiedy to hormony szaleją. Myślę, że powinna zacząć od 16 roku życia, teraz dziewczyny bardzo szybko dojrzewają, choroby wieku średniego co raz częściej dotykają co raz to młodszych ludzi, nie ma co zwlekać.
Badanie usg piersi miałam w wieku 17 lat i od tamtej pory przyznam się, że nie miałam kolejnego badania. Nie czułam takiej potrzeby, znam swoje piersi i nie czułam niczego niepokojącego.
Warto wspominać o piersiach na wizytach u ginekologa.
Jeżeli chodzi o mammografię, to nie słyszałam nic, co by przemawiało za skutecznością tego badania. To niebywale wysoka dawka promieniowania, która jest wstanie pobudzić ewentualne zmiany. Poza tym bardzo bolesny ucisk, który powoduje mammograf..
_________________
przestrzegaj regulaminu młody człowieku.
 

dorota_k

Mega wymiatacz



Do³±czy³: 04 Lut 2009

   

Wys³any: 2017-04-06, 22:12   

Między 8, a 11 dniem cyklu najlepiej, czyli po miesiączce, ale jeszcze przed owulacją. Ważne, żeby to był zawsze ten sam dzień, bo piersi w trakcie cyklu się zmieniają. Ja myślę, że tego, jak badać piersi powinni uczyć już w szkołach, na przykład w liceum na WDŻ (bo chyba jest jeszcze coś takiego?). To na pewno zwiększyłoby świadomość. Poza tym ginekolog co pół roku na wizycie kontrolnej również powinien piersi zbadać. Usg powinno się chyba robić raz na dwa lata, ale głowy nie dam, bo wstyd się przyznać, ale byłam tylko raz. Co do innych metod to można na przykład kupić braster do badania w domu. Jest też mammografia, ale nie robi się jej przed 50-ką raczej.
_________________
:)
 

moniska97  

Stały User



ImiÄ™: Monika

Do³±czy³a: 21 Sie 2011

   

Wys³any: 2017-04-21, 12:13   

Wg mnie kobiety się nie badają bo ten temat nie jest poruszany w naszym kraju. Takie tematy są tabu szczególnie wśród starszego pokolenia. Dlatego jak są wysyłane zaproszenia na mammografię to zgłasza się 20% kobiet. To się zmienia, teraz jesteśmy bardziej świadome i coraz więcej dziewczyn się bada.
Piersi powinno się badać raz w miesiącu, najlepiej w tym samym dniu cyklu. Czyli jeśli badałaś sobie piersi 2 dni po miesiączce to rób tak co miesiąc.
 

dorota_k

Mega wymiatacz



Do³±czy³: 04 Lut 2009

   

Wys³any: 2017-06-13, 18:38   

No u nas cena usg to jednak przekracza 3 cyfry ;) A co do mammografii mam mieszane uczucia, nieprzyjemne badanie i podobno szkodliwe. Osobiście jeszcze nie byłam, bo jestem za młoda. Dobrze, że świadomość kobiet się zmienia, ale jednak to wciąż za mało. Szczególnie wśród młodych kobiet, wydaje im się, że mają jeszcze mnóstwo czasu, a tymczasem chorują coraz młodsze. Rak to w dzisiejszych czasach choroba cywilizacyjna.
_________________
:)
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com