Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2010-05-21, 10:33   

motyl napisa³/a:

Ale nie nadają się na słodko.


Właśnie.Tradycyjnie nie jada się ich na słodko.Chociaż co kto lubi :-)
Taki jeden z najprostszych składników.Chociaż co raz częściej można kupić gotowce,zwłaszcza w działach ze zdrową żywnością.

Cytat:

Składniki:
600 ml mleka
50 g masła
150 g mÄ…ki gryczanej
100 g zwykłej pszennej mąki
nieco stopionego masła do smażenia


Opis przyrzÄ…dzania:

Mleko wlewamy do rondla i podgrzewamy na małym ogniu. Dodajemy masło w małych kawałkach, a kiedy się rozpuści, zdejmujemy z ognia. Mąkę gryczaną i zwykłą wsypujemy do miski i dodajemy szczyptę soli. Mieszamy i robimy na środku dołek. Powoli, cały czas mieszając (najlepiej mikserem), wlewamy mleko. Ciasto powinno mieć gładką, lejącą się konsystencję. Patelnię do naleśników lub inną teflonową o średnicy około 18 cm smarujemy masłem (np. zwiniętym kawałkiem papieru kuchennego). Smażymy pierwszy, próbny naleśnik: na gorącą, nasmarowaną patelnię wylewamy chochelką trochę ciasta i - obracając patelnią - rozlewamy ciasto na całą powierzchnię patelni. Ciasto powinno rozlać się cienką warstwą - jeśli ciasta było za mało, dolewamy odrobinę w puste miejsce; jeśli ciasta było za dużo, przechylamy patelnię i zlewamy nadmiar ciasta do miski. Generalnie: trzeba działać szybko, bo ciasto ścina się natychmiast po zetknięciu z gorącą patelnią. Jednak nawet dla niewprawnych "naleśnikarzy" już po kilku mniej udanych naleśnikach cały proces stanie się jasny i oczywisty. Kiedy ciasto pokryje całą powierzchnię patelni, stawiamy patelnię z powrotem na średnim ogniu i smażymy, aż brzegi naleśnika zaczną odchodzić od patelni, wierzch zbieleje, a spód zacznie się rumienić. Nie ma potrzeby smażyć naleśnika z drugiej strony, chyba, że ktoś bardzo chce - wówczas łopatką lub szerokim nożem przewracamy naleśnik na drugą stronę i smażymy jeszcze chwilę. Usmażony naleśnik wyrzucamy na talerz. Smażymy dalej, aż zużyjemy całe ciasto. Każdy usmażony naleśnik wyrzucamy na stos poprzednich. Kiedy naleśniki wystygną, przykrywamy plastikową folią. Przechowujemy w chłodzie. Używamy zgodnie z odpowiednim przepisem.





Cytat:

Naleśniki gryczane zapiekane z pomidorami
Składniki
CIASTO:
20 dag mÄ…ki gryczanej
10 dag mÄ…ki pszennej
3 jajka
2 szklanki mleka
2 łyżki roztopionego masła
sól
olej do smażenia
FARSZ:
3–4 miÄ™siste czerwone papryki
2–3 cebule
5–6 pomidorów
po 4–5 Å‚yżek zielonych i czarnych oliwek bez pestek
20 dag wędzonego sera żółtego
łyżeczka ziół prowansalskich
pół szklanki pikantnego keczupu
2–3 Å‚yżki posiekanego szczypioru (do dekoracji)

Pyszne naleśniki z mąki gryczanej zapiekane z pomidorami
Etapy przygotowania

■ Ciasto: mÄ…ki, jajka, mleko zmiksować. Doprawić solÄ…. Na koniec wlać ostudzone roztopione masÅ‚o, wymieszać. Odstawić pod przykryciem na 2 godziny w temperaturze pokojowej. Przed smażeniem zamieszać. Jeżeli bÄ™dzie za gÄ™ste, wlać trochÄ™ wody.
Rozgrzaną patelnię posmarować olejem i usmażyć naleśniki z obu stron na rumiano.

■ Farsz: warzywa umyć i osuszyć. PaprykÄ™ opiec w piekarniku, aż miejscami skórka bÄ™dzie brÄ…zowa. StrÄ…ki papryki ostudzić obrać ze skórki, usunąć gniazda nasienne, pokroić w szerokie paski. CebulÄ™ obrać, pokroić w talarki, przelać wrzÄ…tkiem na sicie,
osączyć. Pomidory, oliwki oraz żółty ser pokroić w plasterki. Doprawić ziołami prowansalskimi.

■ Na poÅ‚owie każdego naleÅ›nika ukÅ‚adać skÅ‚adniki farszu (zostawić część pomidorów i sera do dekoracji), przykryć wolnÄ… poÅ‚owÄ… placka, zÅ‚ożyć jeszcze na pół. NaleÅ›niki uÅ‚ożyć na wyÅ‚ożonej pergaminem blasze. Na wierzchu dekorować pozostaÅ‚ymi plasterkami pomidorów i sera. Polać keczupem. Zapiekać w temp. 180˚C 20 minut.
Posypać szczypiorem.

_________________
Drugs&hugs.
 

Darcia  

Pogromca postów



ImiÄ™: Daria

Wiek: 29

Do³±czy³a: 10 Sie 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2010-05-21, 20:53   

Czasami naleśnika zjem, choć wielką fanką nie jestem. Najlepsze są z dżemem (dobrze by było, gdyby był truskawkowy) i Nutellą.
_________________
Hey, believe me: our dreams really can come true!
 

zielona  

Pogromca postów



ImiÄ™: Monika

Wiek: 30

Do³±czy³a: 18 Kwi 2009

   

Wys³any: 2010-05-22, 14:02   

Ostatnio rzadko jadam, a jak jadam, to najchętniej s serem i polewą.
Lubię też z pasztetem.
 

Lime.

Stały User


ImiÄ™: Ann

Do³±czy³: 05 Cze 2010

   

Wys³any: 2010-06-05, 23:22   

A więc. Bardzo je lubię, ale stanowią dla mnie deser niż pełnowartościowy obiad.
Jadłam kiedyś pyszne naleśniczki z kawałkami owoców polane bitą śmietaną. Pychota. :-P
_________________
Lime
 

Frozy  

Pogromca postów

The Destroyer



Wiek: 25

Do³±czy³: 16 Gru 2009

Sk±d: Redania

   

Wys³any: 2010-06-06, 11:03   

Cytat:

Lubię też z pasztetem.



...

Jeśli mówimy o tradycyjnych naleśnikach (nie tortilla i różne takie przekształcenia) to najlepsze są z nutellą, ewentualnie z bitą śmietaną i czekoladą (w płynnej, bądź sypkiej postaci :-D )
_________________
"Raise your swords up high!
See the black birds fly!
Let them hear your rage!
Show no fear!
ATAAAAAAAAACK!" - Amon Amarth

http://www.formspring.me/Frozy1919
 

Cole  

Hiper wymiatacz

dramatis personae



Wiek: 30

Do³±czy³a: 06 Mar 2010

Sk±d: spod ³ó¿ka

   

Wys³any: 2010-06-06, 12:49   

Uwielbiam naleśniki z jagodami i bitą śmietaną. W ogóle bardzo je lubię z różnymi nadzieniami. Niby umiem robić, jednak lepsze są mojej mamy :)
_________________
If you have to go don't say goodbye
If you have to go don't you cry
If you have to go I will get by
Someday I'll follow you and see you on the other side...
 

alpen.  

Pogromca postów

małe duże dziewczę.



ImiÄ™: Klaudia.

Do³±czy³a: 09 Sty 2010

Sk±d: Wadowice.

   

Wys³any: 2010-06-06, 12:54   

Nie przepadam za naleśnikami.
Jedyne, które teraz mi smakują to moje, z bananami. Albo bez. Ale moje.
_________________
jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
 

destrukcyjna  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³a: 05 Maj 2009

Sk±d: Berlin.

   

Wys³any: 2010-06-06, 13:52   

lubię. z białym serem i cukrem, z serkiem homogenizowanym i sosem czekoladowym, z dżemem, z żółtym serem i sosem pomidorowym. różnie, zależnie od smaku :-D
_________________
meow
 

Kvenhetja

Stały User



Do³±czy³: 14 Cze 2010

   

Wys³any: 2010-06-16, 18:47   

Mam uprzedzenie do naleśników, odkąd prawie przespałam się z chłopakiem, na którego tak mówili.

Ale ogólnie to lubię naleśniki, ale suche, bez dżemu czy innego paskudztwa. Ewentualnie z twarogiem. Albo krokiety xd.
_________________

 

lola  

Pogromca postów

z głową w chmurach



Wiek: 32

Do³±czy³a: 16 Sty 2009

Sk±d: zza legendy mgie³

   

Wys³any: 2010-06-16, 23:59   

Lubię naleśniki, ale nie potrafię ich zrobić. Ile razy nie próbowałam, starałam się, robiłam wszystko tak jak trzeba, tyle razy mi nie wyszły.
Najwyraźniej jestem anty-naleśnikowy talent :mrgreen:
No i lubię je z dżemem. Poza tym to już wszystkie wersje nie na słodko. I nie znoszę z serem.
_________________
Renesans znał przedziwne sposoby trucia: hełmem lub płonącą pochodnią, haftowaną rękawiczką lub klejnotami wysadzanym wachlarzem, złotym puzderkiem lub łańcuchem z bursztynów. Dorian Gray został zatruty książką.
 

Kvenhetja

Stały User



Do³±czy³: 14 Cze 2010

   

Wys³any: 2010-06-17, 07:59   

Mi też nie wychodzą, nie martw się. Jestem kuchennym beztalenciem, niczego już w kuchni nie dotykam, bo zawsze wszystko psuję xd.
_________________

 

brajla  

Mega wymiatacz



Do³±czy³a: 08 Kwi 2010

Sk±d: w ludziach tyle jadu

   

Wys³any: 2010-07-01, 17:18   

ja tak samo jak ty robiłam ale z serem
_________________
Kiss my ass:*
 

Kasias  

Hiper wymiatacz

Tak, drażnie Cię.



ImiÄ™: Kasia

Wiek: 31

Do³±czy³a: 22 Sie 2009

   

Wys³any: 2010-07-03, 13:06   

Ostatnio przez kilka dni z rzędu na kolacje robię sobie naleśniki. Moje są najlepsze ;p I tylko z dżemem truskawkowym.
_________________
Nie ma już nic.
I już nic nie spotka nas.
Nie ma w niebie naszych gwiazd
Kolejny raz,
¦wiat zatoczył z nami krąg.
Wyrwał wiarę z naszych rąk,
Nie ma już nic.
 

Patrycja94  

Hiper wymiatacz

ZÅ‚a dziewczyna



ImiÄ™: Patrycja

Do³±czy³a: 15 Wrz 2009

Sk±d: wzi±æ na wino?

   

Wys³any: 2010-07-03, 13:34   

Najlepsze to sÄ… moje z teflonem.
Robię normalne ciasto naleśnikowe, kiedy już się trochę przypiecze to wrzucam na talerz, pakuję na środek co mi się nawinie i składam na pół. Później zapiekam jeszcze w piekarniku.
Zazwyczaj da się to zjeść.
 

McJohn  

Stały User



Wiek: 33

Do³±czy³: 02 Lip 2010

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2010-07-03, 13:49   

naleśniki to tylko z dżemem i serem o !
_________________
"błąd jest przywilejem filozofów.Tylko glupcy nie mylą sie nigdy"

Sokrates
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com