Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj si!

Zapomniae hasa?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo

Sonmi  

Hiper wymiatacz

Pov


Wiek: 29

Doczya: 30 Lip 2015

   

Wysany: 2019-05-11, 18:57   

Jacek.J napisa/a:

Dlatego słowo "konsumowana" jest ujęte w cudzysłów. Gdybym napisał że jest "zjadana" pewnie byś zrobiła jeszcze większy wykład dlaczego takie słowo. Mogłem użyć słowa spożywana, niszczona, zużyta, itp.. A użyłem konsumowana i już:)


Wiecie, że wasze tłumaczenia nie są uznawane za wiarygodne, więc tym bardziej powinniście ważyć każde słowo.
Spożywanie miałoby ten wydźwięk co jedzenie, a więc wciąż nie w punkt.

Jacek.J napisa/a:

Wiem, że to skrajne myślenie, ale czy to oznacza, że wstrzykując sobie heroinę jem ją?

A nie?


Nie? :oczami: Zażywam jak już.

Jacek.J napisa/a:

Jesteś bardzo oczytana i mądra:) gdybym zacytował przykład z Kapłańskiej przypuszczam że zaraz byś grzmiała że to obowiązywało Żydów nie chrześcijan. Zatem użyłem fragmentu Biblii odnośnie krwi z pism chrześcijańskich


Ja bym grzmiała, ale jakiegoś klocka prędzej byś tym przekonał. :luka:
 

Jacek.J

User


Doczy: 10 Maj 2019

   

Wysany: 2019-05-11, 18:58   

Biały diabeł napisa/a:


Sranie w banie



;) retoryka na poziomie i argument zwalający z nóg;)
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 29

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2019-05-11, 20:08   

Jacek.J napisa/a:

Odnośnie TK tyczy się ten sam fragment Biblii który mówi o niespożywaniu Krwi. Ponieważ krew przetoczona do organizmu biorcy jest po pewnym czasie "konsumowana" tak jak pokarm podawany chorym dożylnie.


To tłumaczenie jest niemądre, ponieważ krew po transfuzji zostaje usunięta z organizmu w sposób dokładnie taki sam, jak krew wyprodukowana przez organizm danej osoby. Wobec tego wszyscy jesteśmy winni spożycia swojej własnej krwi.

Mam natomiast pytanie: czy to prawda, że wg Świadków Jehowy możemy połączyć ze sobą dwa dowolne cytaty z Biblii i uznać powstały w ten sposób większy fragment za prawdziwy?
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

Biały diabeł  

Pogromca postów



Wiek: 29

Doczy: 16 Maj 2012

Skd: z Polski

   

Wysany: 2019-05-12, 12:01   

Jacek.J napisa/a:

Biały diabeł napisa/a:


Sranie w banie



;) retoryka na poziomie i argument zwalający z nóg;)



Pożyjemy zobaczymy... Ja jestem spokojny wielu rzeczy jeszcze nie do końca rozumiem ale jeśli chodzi o sprawy fundamentalne to mam pewność że idę dobrą drogą. Ty że swoją wypaczoną i zakłamaną interpretacją słów które przybyły tu od Boga toniesz w błędzie. To twoja sprawa i nic mi do tego. Szkoda tylko że tacy jak ty zniechęcają innych do wiary w Boga. Jezus ostrzega w bibli przed takimi jak wy i innymi sektami np katolikami języki węży bleee

[ Dodano: 2019-05-12, 13:09 ]
A najsmutniejsze ze np przez ten całkiem dobry dokument tego lewicowego dzienikatrza o pedofilach w sutannach wielu katolików ktorzy odejdą z tej wielkiej zorganizowanej sekty odejdzie też od Boga i to będzie też wina w dużej mierze świadków jechowych którzy chcą być lepsza i mądrzejsi od Boga.

[ Dodano: 2019-05-12, 13:16 ]
Mam wielu dobrych znajomych którzy nie chcieli rozmawiac o biblii bo kojarzyło im się to że świadkami jechowymi którzy chodzą po domach lub stoją na ulicy i z prawdziwej wiary robią chlew. Nie ktorzy juz nie żyją i niestety nie udało mi sie im powiedzieć ewangelji 😔bo temat zawsze schodził na tlumaczenie sie najpierw ze nie jestem katolikiem a potem ze nie jestem świadkiem J. 🔫
_________________
Lepiej być martwym niz czerwonym
 

Jacek.J

User


Doczy: 10 Maj 2019

   

Wysany: 2019-05-18, 08:23   

Łukasz pisze

Cytat:

To tłumaczenie jest niemądre, ponieważ krew po transfuzji zostaje usunięta z organizmu w sposób dokładnie taki sam, jak krew wyprodukowana przez organizm danej osoby. Wobec tego wszyscy jesteśmy winni spożycia swojej własnej krwi.


Na pewno nie dokładnie w taki sam sposób. Krew przetoczona jest wykrywana przez organizm jako ciało obce i w ciągu kilkunastu dni jest wydalana z organizmu. Dlatego po transfuzji mocz jest - w zależności od ilości podanie transfuzji- zabarwiony na czerwono.


Cytat:

Mam natomiast pytanie: czy to prawda, że wg Świadków Jehowy możemy połączyć ze sobą dwa dowolne cytaty z Biblii i uznać powstały w ten sposób większy fragment za prawdziwy?


To robią kościoły chrześcijaństwa i w ten sposób tworzą doktryny twierdząc że tak naucza Biblia. Co jest nie prawdą bo wnioski ze złożonych fragmentów Biblii owszem tworzą naukę lecz jest to nauka danego kościoła nie stricte Biblii. ŚJ owszem w swoim nauczaniu czasami łączą jakieś myśli zawarte w biblii łączą je w całość wyciągając wnioski przedstawiają własne zrozumienie w które wierzymy , ale zawsze podkreślamy że jest to nasze rozumienie i można się z nim zgodzić lub nie.

[ Dodano: 2019-05-18, 09:42 ]
Biały diabeł pisze

Cytat:

Pożyjemy zobaczymy... Ja jestem spokojny wielu rzeczy jeszcze nie do końca rozumiem ale jeśli chodzi o sprawy fundamentalne to mam pewność że idę dobrą drogą. Ty że swoją wypaczoną i zakłamaną interpretacją słów które przybyły tu od Boga toniesz w błędzie.


Przy rozumieniu Biblii przede wszystkim trzeba przejawiać skromność i pokorę, a to co prezentujesz komentarzami to się nazywa arogancja. Tak że pierwsza i podstawowa rzecz której nie rozumiesz to "pokora" to jest podstawa. Zważywszy na wiek który podajesz - jeśli jest prawdziwy- to wszystko się zgadza. Za kilkanaście, kilkadziesiąt lat jak sobie przypomnisz co pisałeś to ze wstydu będziesz się chował pod stół nie mogąc zrozumieć jak to się stało że byłeś taki głupi. A jeśli nic takiego nie zauważysz z biegiem lat to koniecznie będzie ci potrzebna wizyta u psychiatry. Nie pisze ci tego żeby ci dokuczyć tylko taka jest prawidłowość rozwoju człowieka.

Cytat:

Ty że swoją wypaczoną i zakłamaną interpretacją słów które przybyły tu od Boga toniesz w błędzie.


Skąd wierz że toną w błędach skoro stwierdzasz że nie wszystko rozumiesz? Żeby stwierdzić że się mylę trzeba mieć 1 wiedzę - w przypadku wiary bardzo rozległą- 2 mądrość której nabywa się z wiekiem, a wieku ci brak co za tym idzie mądrość u ciebie należy przyjąć za niewielką

Cytat:

To twoja sprawa i nic mi do tego. Szkoda tylko że tacy jak ty zniechęcają innych do wiary w Boga. Jezus ostrzega w bibli przed takimi jak wy i innymi sektami np katolikami języki węży bleee


To są puste słowa. Wykaż że coś źle rozumiemy. To porozmawiamy na ten temat

Cytat:

A najsmutniejsze ze np przez ten całkiem dobry dokument tego lewicowego dzienikatrza o pedofilach w sutannach wielu katolików ktorzy odejdą z tej wielkiej zorganizowanej sekty odejdzie też od Boga i to będzie też wina w dużej mierze świadków jechowych którzy chcą być lepsza i mądrzejsi od Boga.


Bardzo ciekawa filozofia:)
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 29

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2019-05-18, 10:00   

Jacek.J napisa/a:

Na pewno nie dokładnie w taki sam sposób. Krew przetoczona jest wykrywana przez organizm jako ciało obce i w ciągu kilkunastu dni jest wydalana z organizmu. Dlatego po transfuzji mocz jest - w zależności od ilości podanie transfuzji- zabarwiony na czerwono.


Masz na myśli hemolizę? Z tego co wiem, nie występuje ona u 100% osób poddanych transfuzji. Zatem ten argument nie jest przekonujący.

Jacek.J napisa/a:

To robią kościoły chrześcijaństwa i w ten sposób tworzą doktryny twierdząc że tak naucza Biblia. Co jest nie prawdą bo wnioski ze złożonych fragmentów Biblii owszem tworzą naukę lecz jest to nauka danego kościoła nie stricte Biblii. ŚJ owszem w swoim nauczaniu czasami łączą jakieś myśli zawarte w biblii łączą je w całość wyciągając wnioski przedstawiają własne zrozumienie w które wierzymy , ale zawsze podkreślamy że jest to nasze rozumienie i można się z nim zgodzić lub nie.


Nie rozumiem ostatniego zdania: w jaki sposób jest to różne od kościołów chrześcijaństwa? Dla katolika istotna jest tradycja oraz Pismo Święte, ale tak naprawdę wszystko poza dogmatami jest w dużej mierze płynne (chociaż w Polsce można odnieść zupełnie inne wrażenie).
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

Jacek.J

User


Doczy: 10 Maj 2019

   

Wysany: 2019-05-20, 22:26   

Szej-Hulud napisa/a:

Nie rozumiem ostatniego zdania: w jaki sposób jest to różne od kościołów chrześcijaństwa? Dla katolika istotna jest tradycja oraz Pismo Święte, ale tak naprawdę wszystko poza dogmatami jest w dużej mierze płynne (chociaż w Polsce można odnieść zupełnie inne wrażenie).



nauczanie Biblijne to nauczanie Jezusa i apostołów które jest czarno na białym zapisane w nowym testamencie [NT] natomiast nauczanie w oparciu o tekst to znaczy interpretowane lub wnioskowane na podstawie tekstu Biblii to nauczanie danego Kościoła nie stricte nauczanie Biblii. ŚJ gdy wnioskują jakąś naukę na podstawie Biblii podkreślają że to nasze nauczanie i że mamy takie rozumienie danego zagadnienia, a z naszym nauczaniem można dyskutować bo można się na nie zgodzić lub nie. Z nauczaniem Biblii się nie dyskutuje.
 

Lady Virgin  

Moderator



Wiek: 28

Doczya: 19 Cze 2012

   

Wysany: 2019-05-22, 08:51   

Jacek.J napisa/a:

Z nauczaniem Biblii się nie dyskutuje.


Czyli co to jest "nauczanie Biblii"?
Bo dla mnie Biblia sama w sobie niczego nie naucza. To tekst źródłowy, zawierający jakieś dane i tylko człowiek po przeczytaniu może się czegoś dowiedzieć i ewentualnie przekazać tą wiedzę innym. A skoro to człowiek naucza (tak samo w przypadku ŚJ jak kościołów) to wiadomo, że w obu przypadkach może pojawić się dyskusja, błędy, nie zrozumienie, wątpliwości.
_________________
There are no unlockable doors
There are no unwinnable wars
There are no unrightable wrongs
Or unsingable songs
 

Jacek.J

User


Doczy: 10 Maj 2019

   

Wysany: 2019-05-23, 01:03   

Lady Virgin napisa/a:

Jacek.J napisa/a:

Z nauczaniem Biblii się nie dyskutuje.


Czyli co to jest "nauczanie Biblii"?
Bo dla mnie Biblia sama w sobie niczego nie naucza. To tekst źródłowy, zawierający jakieś dane i tylko człowiek po przeczytaniu może się czegoś dowiedzieć i ewentualnie przekazać tą wiedzę innym. A skoro to człowiek naucza (tak samo w przypadku ŚJ jak kościołów) to wiadomo, że w obu przypadkach może pojawić się dyskusja, błędy, nie zrozumienie, wątpliwości.



ale zauważyłaś że w Biblii jest wiedza to już coś. Nauka to właśnie wiedza po zastosowaniu której wiesz co robić, a czego nie. Np. "nie cudzołożysz", " nie morduj", " szanuj ojca i matkę", itp
 

Wezywer  

User



Doczy: 21 Cze 2019

   

Wysany: 2019-06-27, 11:47   

Dlaczego świadkowie Jehowy nie spożywają Ciała i Krwi Chrystusa?

W 1 Liście do Koryntian 11,23-30 czytamy:

(23) Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem*, że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb (24) i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: «To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę». (25) Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: «Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę»*. (26) Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. (27) Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej*. (28) Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. (29) Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie]*, wyrok sobie spożywa i pije. (30) Dlatego to właśnie wielu wśród was słabych i chorych i wielu też umarło.

Inne fragmenty:

Tak więc, bracia moi, gdy zbieracie się by spożywać [wieczerzę], poczekajcie jedni na drugich! Jeżeli ktoś jest głodny, niech zaspokoi głód u siebie w domu, abyście się nie zbierali ku potępieniu [waszemu]. Co do reszty, zarządzę, gdy do was przybędę. (1 Kor 11,33-34, BT)

Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwie. (Dz 2,42, BT)

Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca. (Dz 2,46, BT)

W pierwszym dniu po szabacie, kiedy zebraliśmy się na łamanie chleba, Paweł, który nazajutrz zamierzał odjechać, przemawiał do nich i przedłużył mowę aż do północy. (Dz 20,7, BT)

(29) Lecz przymusili Go, mówiąc: «Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił». Wszedł więc, aby zostać z nimi. (30) Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. (31) Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. (32) I mówili nawzajem do siebie: «Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?» (33) W tej samej godzinie wybrali się i wrócili do Jerozolimy. Tam zastali zebranych Jedenastu i innych z nimi, (34) którzy im oznajmili: «Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi». (35) Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak Go poznali przy łamaniu chleba. (Łk 24, 29-35, BT)

I ten powyzszy fragment opisuje łamanie chleba niedługo po Zmartwychwstaniu, a więc nie minął rok od Ostatniej Wieczerzy.

I proszę zobaczyć na inne tłumaczenia Biblii. Tylko w jehowickim Przekładzie Nowego Świata zostało to inaczej przetłumaczone. Na dodatek nie ujawnia się tłumaczy, do których można by mieć pretensje. Bo w innych przekładach są podawani autorzy tłumaczeń.


Drugie pytanie: Dlaczego twierdzicie, że Chrystus umarł na palu? [/i]
_________________
Jan Izydor Sztaudynger
Skarga zmiętego

Życie mnie
Mnie!
 

Jacek.J

User


Doczy: 10 Maj 2019

   

Wysany: 2019-07-04, 23:35   

Wezywer pisze

Cytat:

Dlaczego świadkowie Jehowy nie spożywają Ciała i Krwi Chrystusa?


To nie prawda. Owszem spożywamy chleb i wino podczas obchodzenia wieczerzy Pańskiej lecz nie wszyscy. Podchodzimy do tego zagadnienia bardzo poważnie i każdy uczestnik tego święta dokładnie analizuję swój stan czy jest godzien tego by spożywać chleb i wino. Apostoł Paweł wyraźnie przestrzegał przed tym by nie być niegodnym uczestnikiem tego święta.

1Kory 11:27 Dlatego kto by jadł ten chleb lub pił zkielicha Pańskiego niegodnie, poniesie winę za zlekceważenie ciała ikrwi Pana. 28 Najpierw niech człowiek skrupulatnie siebie przebada iupewni się, czy jest godny, adopiero potem niech je chleb ipije zkielicha. 29 Bo kto je ipije, nie rozumiejąc znaczenia tego ciała, ściąga na siebie wyrok. 30 Właśnie dlatego wielu wśród was jest słabych ichorych, asporo śpi wśmierci. 31 Gdybyśmy sami należycie siebie osądzali, nie bylibyśmy sądzeni.

Podczas ustanowienie wieczerzy Pańskiej przez Jezusa Chrystusa Pan Jezus zaprosił tylko swoich apostołów. Przy czym najprawdopodobniej Judasza po Passze odprawił bo nie był godzien spożywać wieczerzy Pańskiej. Stąd powstaje pytanie dlaczego Pan Jezus zaprosił tylko wiernych apostołów do uczestnictwa w Wieczerzy Pańskiej chociaż miał wielu uczniów? Np. po zmartwychwstaniu Jezus ukazał się ponad pięciuset uczniom

1Kor 15:3 Albowiem przekazałem wam wśród pierwszych rzeczy to, co ija przyjąłem, że Chrystus umarł za nasze grzechy, według Pism, 4 iże był pogrzebany, atakże został wskrzeszony trzeciego dnia, według Pism, 5 iże ukazał się Kefasowi, potem dwunastu. 6 Potem ukazał się jednocześnie ponad pięciuset braciom, zktórych większość pozostaje aż dotąd, aniektórzy zapadli wsen śmierci.

Poza tym do uczniów Jezusa zaliczały się też niewiast m.in. Maria Magdalena, Maria matka Jezusa, Marta i wiele innych, a ich też nie zaprosił na tą uroczystość

Wieczerza ta była zorganizowana w wynajętej sali na piętrze u jakiegoś nie wymienionego z imienia gospodarza, ale tego gospodarza jego rodziny Pan Jezus również nie zaprosił ani na Paschę ani na uroczystość wieczerzy Pańskiej.

Stąd wniosek że nie każdy może uczestniczyć czynnie w tej uroczystości Wieczerzy Pańskiej tylko w y b r a n i. I u nas spożywają te atrybuty tylko ci którzy czują się powołani, pozostali są biernymi uczestnikami tej uroczystości.



Cytat:

Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, włamaniu chlebai w modlitwie.(Dz 2,42, BT)

Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, ałamiąc chlebpo domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca.(Dz 2,46, BT)

W pierwszym dniu po szabacie, kiedy zebraliśmy się nałamanie chleba, Paweł, który nazajutrz zamierzał odjechać, przemawiał do nich i przedłużył mowę aż do północy.(Dz 20,7, BT)

(29) Lecz przymusili Go, mówiąc: «Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił». Wszedł więc, aby zostać z nimi. (30) Gdy zajął z nimi miejsce u stołu,wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. (31) Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. (32) I mówili nawzajem do siebie: «Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?» (33) W tej samej godzinie wybrali się i wrócili do Jerozolimy. Tam zastali zebranych Jedenastu i innych z nimi, (34) którzy im oznajmili: «Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi». (35) Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak Go poznali przyłamaniu chleba.(Łk 24, 29-35, BT)


I ten powyzszy fragment opisuje łamanie chleba niedługo po Zmartwychwstaniu, a więc nie minął rok od Ostatniej Wieczerzy.



Łamanie chleba na które zwracasz uwagę nie ma nic wspólnego z wieczerzą Pańską. To były tak zwane "uczty miłosierdzia" Judy 12

! 12 To skały ukryte pod wodą, gdy biesiadują zwami na waszych ucztach miłości; pasterze, którzy bez skrupułów pasą samych siebie; obłoki unoszone przez wiatr tu itam, które nie dają deszczu; drzewa, które późną jesienią nie mają owoców, całkowicie obumarłe iwykorzenione

To był powszechny zwyczaj najprawdopodobniej urządzany przez bogatych chrześcijan którzy zapraszali biedniejszych współbraci na wspólny posiłek. Być może były organizowane tak często jak często były organizowane wspólne spotkania religijne.
Opis uczt miłości podał Tertulian, pisarz żyjący na przełomie II iIIIw. Zanim uczestnicy zasiedli do posiłku, najpierw modlili się do Boga. Jedli ipili zumiarem, dla zaspokojenia głodu ipragnienia, nie zapominając, że nawet wnocy powinni wielbić Boga. Rozmawiali jak ludzie, którzy wiedzą, iż słucha ich Pan. Każdy śpiewał jakąś pieśń, aposiłek kończyła modlitwa (Apologetyk, XXXIX, 16-18).
Organizowaniu tych uczt początkowo przyświecał wzniosły cel, oczym świadczy okoliczność, że opisano je greckim słowem agápe. Oznacza ono najszlachetniejszy rodzaj miłości, miłość opartą na zasadach. Właśnie tym słowem posłużył się Jan, pisząc, że „Bóg jest miłością” (1Jn 4:8). Miłość agápe wymieniono wśród owoców ducha wGalatów 5:22 ischarakteryzowano szczegółowo w1Koryntian 13:4-7.

Cytat:

I proszę zobaczyć na inne tłumaczenia Biblii. Tylko w jehowickim Przekładzie Nowego Świata zostało to inaczej przetłumaczone. Na dodatek nie ujawnia się tłumaczy, do których można by mieć pretensje. Bo w innych przekładach są podawani autorzy tłumaczeń.



W odpowiedzi na ten zarzut zamieszczam link do krótkiego artykułu z biblioteczki internetowej ŚJ który dokładnie wyjaśnia dlaczego w naszym przekładzie użyto słowa "oznacza" a w innych przekładach użyto słowa "jest"

https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1991046

Cytat:

Drugie pytanie: Dlaczego twierdzicie, że Chrystus umarł na palu?[/i]


Bo tak pisze w Biblii. Pisma chrześcijańskie były spisane w języku greckim dialekcie Koine. W grece w ogóle nie ma takiego słowa jak "krzyż" przedmiot na którym stracono Pana Jezusa opisany jest w Biblii słowem "stauros" i podstawowe tłumaczenie tego słowa to Pal, słup, kół, pojedynczy kawałek drewna. Dopiero w późniejszych wiekach dodano do słowa stauros kolejne znaczenie "krzyż" ale za czasów Jezusa nie używano takiego znaczenia tego słowa tylko podstawowe stauros czyli Pal, słup, kół . A ponieważ do dziś nie ma jednoznacznych dowodów na to jak wyglądał przedmiot kaźni Jezusa ŚJ trzymają się podstawowego znaczenia słowa stauros to jest Pal, a nie tradycyjnego "krzyż"
Według „Słownika grecko-polskiego” PWN, opracowanego pod redakcją Zofii Abramowiczówny, tomuIV, strony 97, podstawowym znaczeniem wyrazu stauros jest: „słup, pal, kół”.
 

Wezywer  

User



Doczy: 21 Cze 2019

   

Wysany: 2019-07-05, 21:36   

Jacek.J napisa/a:

Bo tak pisze w Biblii. Pisma chrześcijańskie były spisane w języku greckim dialekcie Koine. W grece w ogóle nie ma takiego słowa jak "krzyż" przedmiot na którym stracono Pana Jezusa opisany jest w Biblii słowem "stauros" i podstawowe tłumaczenie tego słowa to Pal, słup, kół, pojedynczy kawałek drewna. Dopiero w późniejszych wiekach dodano do słowa stauros kolejne znaczenie "krzyż" ale za czasów Jezusa nie używano takiego znaczenia tego słowa tylko podstawowe stauros czyli Pal, słup, kół . A ponieważ do dziś nie ma jednoznacznych dowodów na to jak wyglądał przedmiot kaźni Jezusa ŚJ trzymają się podstawowego znaczenia słowa stauros to jest Pal, a nie tradycyjnego "krzyż"
Według „Słownika grecko-polskiego” PWN, opracowanego pod redakcją Zofii Abramowiczówny, tomuIV, strony 97, podstawowym znaczeniem wyrazu stauros jest: „słup, pal, kół”.


Dlaczego więc dawniej na waszych pismach widniał krzyż w koronie, będący herbem Badaczy Pisma Świętego i założyciela Russella, którego ŚJ uważają za wybitnego badacza Biblii? Dlaczego kiedyś każdy świadek Jehowy z dumą nosił na klapie marynarki ten symbol, a niedługo później ogłoszono, że jest to symbol pogański?
Nie posiadam tego słownika, ale znalazłem zdjęcie pewnej strony:
http://piotrandryszczak.p...ro-grecki3a.jpg
Wiemy przecież, że niektóre słowa mają w innym języku kilka odpowiedników.
O nabijaniu na pal i krzyżowaniu Seneka pisze w jednym zdaniu, wyraźnie rozróżniając te dwa rodzaje śmierci: "jedni (...) zawiśli z głową zwróconą do ziemi, drudzy nawleczeni na pale w ten sposób, że im one przebodły części wstydliwe inni ramiona rozpostarli na krzyżu" ("O pocieszeniu do Marcji" Ad Marc. 20:3).
Rzymianie nigdy nie przybijali nikogo do prostego pala. Jeśli oglądałeś "Pana Wołodyjowskiego", to chyba wiesz, w jaki sposób zginął Azja Tuhajbejowicz. To właśnie tak wyglądała śmierć na palu. I tak było na terenie Imperium. I była też śmierć na krzyżu z rozpostartymi ramionami.

A nad jego głową przytwierdzili napis będący zarzutem przeciw niemu: „To jest Jezus, Król Żydów”. (Mt 27:37, PNŚ)
Napis był NAD GŁOWĄ, a nie nad rękami.

Pozostali uczniowie powiedzieli mu więc: „Widzieliśmy Pana!”. Ale on im rzekł: „Jeśli nie zobaczę na jego rękach śladu gwoździ i nie włożę palca w ślad gwoździ, i nie włożę ręki w jego bok+, to nigdy nie uwierzę”. (J 20:25, PNŚ)
"Jeśli nie zobaczę na jego RĘKACH śladu GWOŹDZI". Na rękach ślad gwoździ, nie gwoździa! Na rękach! Więc nie mógł być jeden gwóźdź, jak to przedstawiacie na ilustracjach.

Jacek.J napisa/a:

Owszem spożywamy chleb i wino podczas obchodzenia wieczerzy Pańskiej lecz nie wszyscy.


A dlaczego tylko podczas Wieczerzy Pańskiej? Gdzie jest tak napisane? Dlaczego nie na każdym spotkaniu?

I dlaczego na jednej "Strażnicy" (którą mam w domu) na okładce zauważyłem na ilustracji dwie twarze, która przynajmniej jedna jest bardzo szatańska, ze śmiechem szatańskim, a ta postać wygląda jak duch i jest zamaskowana pośród gór? Muszę ją pokazać jehowitom, którzy przyjdą do mnie do domu, po czym spalić, bo mnie trochę przeraża. Albo zakreślić markerem i pokazywać każdym świadkom Jehowy, którzy przyjdą. Słyszałem, że na wielu takich ilustracjach można znaleźć wiele szatańskich twarzy, tajnych liter czy przedmiotów pogańskich. Gdzieś widziałem ilustrację przedstawiającą Jezusa, a po odwróceniu na Jego włosach można było zauważyć twarz śmiejącą się szatańsko. Albo ilustracja przedstawiająca przejście przez Morze Czerwone. Do laski Mojżesza przyczepiona była jakaś dłoń odcięta. Mojżesz nie miał trzech rąk. Jeśli nie wierzysz, mogę dać linka i zobaczysz więcej takich przykładów.
Np.: http://piotrandryszczak.pl/do_art/cokryja/gr6.JPG
_________________
Jan Izydor Sztaudynger
Skarga zmiętego

Życie mnie
Mnie!
 

Jacek.J

User


Doczy: 10 Maj 2019

   

Wysany: 2019-07-08, 18:40   

Wezywer napisa/a:



Cytat:

Dlaczego więc dawniej na waszych pismach widniał krzyż w koronie, będący herbem Badaczy Pisma Świętego i założyciela Russella, którego ŚJ uważają za wybitnego badacza Biblii? Dlaczego kiedyś każdy świadek Jehowy z dumą nosił na klapie marynarki ten symbol, a niedługo później ogłoszono, że jest to symbol pogański?


Na początku nie przykładano do tego symbolu większej uwagi i używano go …? Bezmyślnie. Po pewnym czasie BPŚ dokład nie zbadali pochodzenie tego symbolu i czy rzeczywiście w Biblii pisze że przedmiotem kaźni Jezusa był krzyż w tradycyjnym wyobrażeniu. Okazuje się że to nie jest do końca takie oczywiste. W grece użyte jest słowo stauros które pierwotnie znaczyło pojedynczy przedmiot z drewna czyli pal, słup, kół. Dlatego wycofano się z używania tego symbolu. Nie wykluczamy tego że faktycznie Jezusa zawieszono na krzyżu, ale jak dotąd nie ma na to jednoznacznych dowodów. I do póki się takie nie pojawią dyplomatycznie o narzędziu kaźni Jezusa mówimy "stauros" w jego podstawowym znaczeniu czyli pal.


Cytat:

Nie posiadam tego słownika, ale znalazłem zdjęcie pewnej strony:
http://piotrandryszczak.p...ro-grecki3a.jpg



No właśnie i w tym podanym przez ciebie słowniku na pierwszym miejscu słowa Krzyż pisze saturos i dalej końcówki w różnych odmianach słowa stauros. Po czym jest zdanie "na krzyżu" po grecku εναλλαξ φορμηδον. Gdzie słowo εναλλαξ znaczy dosłownie "na przemian", a słowo φορμηδον ...dosłownie się nie da przetłumacz, ale ma ono związek frazeologiczny ze słowem "kuć". Tak jak pisałem w grece nie ma takiego słowa jak krzyż.

Cytat:

Wiemy przecież, że niektóre słowa mają w innym języku kilka odpowiedników.
O nabijaniu na pal i krzyżowaniu Seneka pisze w jednym zdaniu, wyraźnie rozróżniając te dwa rodzaje śmierci: "jedni (...) zawiśli z głową zwróconą do ziemi, drudzy nawleczeni napale w ten sposób, że im one przebodły części wstydliweinniramiona rozpostarli na krzyżu" ("O pocieszeniu do Marcji" Ad Marc. 20:3).
Rzymianie nigdy nie przybijali nikogo do prostego pala. Jeśli oglądałeś "Pana Wołodyjowskiego", to chyba wiesz, w jaki sposób zginął Azja Tuhajbejowicz. To właśnie tak wyglądała śmierć na palu. I tak było na terenie Imperium. I była też śmierć na krzyżu z rozpostartymi ramionami.


Rzymianie powszechnie używali zarówno krzyży jak i pali jako narzędzia straceń na co wskazuje również Andryszczak

http://piotrandryszczak.pl/pal_cz2.html

Cytat:

A nad jego głową przytwierdzili napis będący zarzutem przeciw niemu: „To jest Jezus, Król Żydów”.(Mt 27:37,PNŚ)
Napis był NAD GŁOWĄ, a nie nad rękami.

Pozostali uczniowie powiedzieli mu więc: „Widzieliśmy Pana!”. Ale on im rzekł: „Jeśli nie zobaczęna jego rękachśladugwoździi nie włożę palca wślad gwoździ, i nie włożę ręki w jego bok+, to nigdy nie uwierzę”.(J 20:25,PNŚ)
"Jeśli nie zobaczę na jego RĘKACH śladu GWOŹDZI". Na rękach ślad gwoździ, nie gwoździa! Na rękach! Więc nie mógł być jeden gwóźdź, jak to przedstawiacie na ilustracjach.



Tylko że to są wszystko "dowody" poszlakowe które zaledwie sugerują jak wyglądał stauros na którym zawieszono Jezusa. Natomiast świat nauki jest podzielony w tej kwestii 50 %na 50%


Cytat:

A dlaczego tylko podczas Wieczerzy Pańskiej? Gdzie jest tak napisane? Dlaczego nie na każdym spotkaniu?



Jezus powiedział "czyńcie to na moją pamiątkę". Święto to było ustanowione dokładnie 14 nisan czyli w święto Żydowskiej Paschy którą również Żydzi mieli obchodzić jako pamiątkę wyjścia z Egiptu i robili to tylko raz w roku.

Wyjścia 12:12 Aja przejdę tej nocy przez ziemię egipską iugodzę każdego pierworodnego wziemi egipskiej, od człowieka do zwierzęcia, iwykonam wyroki na wszystkich bogach Egiptu. Jam jest Jehowa. 13 Ikrew będzie wam służyć za znak na domach, gdzie jesteście; aja zobaczę krew iominę was, iplaga ta nie spadnie na was ku waszej zgubie, gdy uderzę ziemię egipską.
14 „‚Adzień ten będzie dla was stanowił pamiątkę ibędziecie go obchodzić jako święto dla Jehowy przez wszystkie wasze pokolenia. Macie go obchodzić jako ustawę po czas niezmierzony.

Mając powyższe słowa w pamięci apostołowie po usłyszeniu słów Jezusa;

Łukasza 22:19 Wziął też chleb, złożył podziękowania, połamał go idał im, mówiąc: „To oznacza moje ciało, które ma być dane za was. Czyńcie to na moją pamiątkę”. 20 Itak samo kielich — gdy już spożyli wieczerzę — mówiąc: „Ten kielich oznacza nowe przymierze na mocy mojej krwi, która ma być za was wylana.

Trudno by nie skojarzyli by sobie z Paschą czyli obchodami raz w roku.

Cytat:

I dlaczego na jednej "Strażnicy" (którą mam w domu) na okładce zauważyłem na ilustracji dwie twarze, która przynajmniej jedna jest bardzo szatańska, ze śmiechem szatańskim, a ta postać wygląda jak duch i jest zamaskowana pośród gór? Muszę ją pokazać jehowitom, którzy przyjdą do mnie do domu, po czym spalić, bo mnie trochę przeraża. Albo zakreślić markerem i pokazywać każdym świadkom Jehowy, którzy przyjdą. Słyszałem, że na wielu takich ilustracjach można znaleźć wiele szatańskich twarzy, tajnych liter czy przedmiotów pogańskich. Gdzieś widziałem ilustrację przedstawiającą Jezusa, a po odwróceniu na Jego włosach można było zauważyć twarz śmiejącą się szatańsko. Albo ilustracja przedstawiająca przejście przez Morze Czerwone. Do laski Mojżesza przyczepiona była jakaś dłoń odcięta. Mojżesz nie miał trzech rąk. Jeśli nie wierzysz, mogę dać linka i zobaczysz więcej takich przykładów.
Np.:http://piotrandryszczak.pl/do_art/cokryja/gr6.JPG


To są bzdury wymyślone przez Andryszczaka. Jak się nie ma uczciwych argumentów to się sięga po byle co takie jak diabły, czarną magię, spirytyzm, i po jakąkolwiek teorię spiskową byle ty tylko rzucać oszczerstwa
 

Wezywer  

User



Doczy: 21 Cze 2019

   

Wysany: 2019-07-09, 15:57   

Jacek.J napisa/a:

Na początku nie przykładano do tego symbolu większej uwagi i używano go …? Bezmyślnie. Po pewnym czasie BPŚ dokład nie zbadali pochodzenie tego symbolu i czy rzeczywiście w Biblii pisze że przedmiotem kaźni Jezusa był krzyż w tradycyjnym wyobrażeniu. Okazuje się że to nie jest do końca takie oczywiste. W grece użyte jest słowo stauros które pierwotnie znaczyło pojedynczy przedmiot z drewna czyli pal, słup, kół. Dlatego wycofano się z używania tego symbolu. Nie wykluczamy tego że faktycznie Jezusa zawieszono na krzyżu, ale jak dotąd nie ma na to jednoznacznych dowodów. I do póki się takie nie pojawią dyplomatycznie o narzędziu kaźni Jezusa mówimy "stauros" w jego podstawowym znaczeniu czyli pal.


Cytat:

Tylko że to są wszystko "dowody" poszlakowe które zaledwie sugerują jak wyglądał stauros na którym zawieszono Jezusa. Natomiast świat nauki jest podzielony w tej kwestii 50 %na 50%


Jakie jest więc słowo greckie oznaczające krzyż?
Czyli Seneka jest niewiarygodny? Przecież w taki sposób uśmiercano.

Aby pogodzić Pismo Św. ze swymi pomysłami ŚJ rysują na ilustracjach tablicę zawierającą napis w 3 jęz.: "Jezus Nazarejczyk Król Żydowski", umieszczając ją nad wyciągniętymi rękami na palu. Biblia zaś mówi, że była ona umieszczona bezpośrednio nad głową Chrystusa ("a nad głową Jego umieścili napis" Mt 27:37). Niestety kombinacja ŚJ nie pozwala im, z braku miejsca, aby trójjęzyczną tablicę wepchnąć między wyciągnięte ręce a głowę.

J 19:19 mówi, że napis w/w był umieszczony nad krzyżem, czyli nad skrzyżowaniem belek i zarazem nad głową Pana, a nie nad palem (w powietrzu?), jak sugerują ŚJ. Tłumaczenie "nad krzyżem" zawiera większość przekładów Pisma Św. na jęz. pol., w tym i stare, których nie można posądzić o tendencyjność, bo istniały zanim powstali ŚJ (patrz ks.Wu., BG, ks.Dąbr., ks.Kow, NP, ks.Dąbr. z Wulg.). Owszem BT ma w J 19:19 "na krzyżu" ale język gr. dopuszcza też tłumaczenie gr. epi jako "nad" ("Wielki Słownik Grecko-Polski Nowego Testamentu" Ks.R.Popowski).



Cytat:

Tylko że to są wszystko "dowody" poszlakowe które zaledwie sugerują jak wyglądał stauros na którym zawieszono Jezusa. Natomiast świat nauki jest podzielony w tej kwestii 50 %na 50%


Dlatego jeśli nie jest to pewne, to mogliście zostać przy krzyżu.


Cytat:

Jezus powiedział "czyńcie to na moją pamiątkę". Święto to było ustanowione dokładnie 14 nisan czyli w święto Żydowskiej Paschy którą również Żydzi mieli obchodzić jako pamiątkę wyjścia z Egiptu i robili to tylko raz w roku.


Gdzie Jezus powiedział, że 14 nisan mamy świętować?


Cytat:

To są bzdury wymyślone przez Andryszczaka. Jak się nie ma uczciwych argumentów to się sięga po byle co takie jak diabły, czarną magię, spirytyzm, i po jakąkolwiek teorię spiskową byle ty tylko rzucać oszczerstwa


To aż tyle "wpadek" jest w czasie tworzenia grafik komputerowych? A nawet na jednym można się dopatrzeć aż trzech niepokojących elementów?
http://piotrandryszczak.p...ehowy-cz.1.html
http://piotrandryszczak.p...ehowy-cz.2.html

Można sobie też poczytać w Internecie o związkach Russella z masonerią, o tym, że pierwsze spotkania Badaczy Pisma Świętego odbywały się w lożach masońskich, a ta organizacja była właśnie finansowana przez masonerię. I jeszcze piramida (jeden z najbardziej znanych symboli masońskich, jeszcze niedokończona) znajdująca się na grobie założyciela Badaczy Pisma Świętego (dawna nazwa Świadków Jehowy), czyli Russella.
_________________
Jan Izydor Sztaudynger
Skarga zmiętego

Życie mnie
Mnie!
 

Jacek.J

User


Doczy: 10 Maj 2019

   

Wysany: 2019-07-12, 19:28   

Wezywer pisze

Cytat:

Jakie jest więc słowo greckie oznaczające krzyż?


Stauros. Wtórne znaczenie tego słowa dodane grubo po Chrystusie to "krzyż"

Cytat:

Czyli Seneka jest niewiarygodny? Przecież w taki sposób uśmiercano.


Seneka jest tylko jednym z wielu pisarzy opisujących tamte czasy. Nie można opierać się tylko na Senece.

Cytat:

Aby pogodzić Pismo Św. ze swymi pomysłami ŚJ rysują na ilustracjach tablicę zawierającą napis w 3 jęz.: "Jezus Nazarejczyk Król Żydowski", umieszczając ją nad wyciągniętymi rękami na palu. Biblia zaś mówi, że była ona umieszczona bezpośrednio nad głową Chrystusa ("a nad głową Jego umieścili napis" Mt 27:37). Niestety kombinacja ŚJ nie pozwala im, z braku miejsca, aby trójjęzyczną tablicę wepchnąć między wyciągnięte ręce a głowę.

J 19:19 mówi, że napis w/w był umieszczony nad krzyżem, czyli nad skrzyżowaniem belek i zarazem nad głową Pana, a nie nad palem (w powietrzu?), jak sugerują ŚJ. Tłumaczenie "nad krzyżem" zawiera większość przekładów Pisma Św. na jęz. pol., w tym i stare, których nie można posądzić o tendencyjność, bo istniały zanim powstali ŚJ (patrz ks.Wu., BG, ks.Dąbr., ks.Kow, NP, ks.Dąbr. z Wulg.). Owszem BT ma w J 19:19 "na krzyżu" ale język gr. dopuszcza też tłumaczenie gr. epi jako "nad" ("Wielki Słownik Grecko-Polski Nowego Testamentu" Ks.R.Popowski).


To jest tylko dzielenie włosa na czworo by dowieść że ŚJ się mylą. Natomiast fakty są takie że nie ma jednoznacznych dowodów iż Jezusa zawieszono na krzyżu tradycyjnym w kształcie litery "t" . W ogóle najstarsza forma krzyża w chrześcijaństwie to krzyż w kształcie X https://pl.wikipedia.org/wiki/Chi_Rho. Taki krzyż ponoć ukazał się cesarzowi Konstantemu i że pod tym znakiem zwycięży. Gdzie tam jest miejsce na przybice tej tabliczki to ja nie wiem.


Cytat:

Dlatego jeśli nie jest to pewne, to mogliście zostać przy krzyżu.


Dlatego że wszelkie formy krzyża są powszechnie używanie w pogaństwie. Nie wierzymy w to by Bóg pozwolił na to by Jego Syna stracona na tak powszechnym przedmiocie kultu pogan.


Cytat:

Gdzie Jezus powiedział, że 14 nisan mamy świętować?



Żydzi spożywali raz w roku baranka paschalnego który był pierwowzorem i zapowiedzią Ofiary z cała Jezusa którą złożyła za wszystkich ludzi. Żydzi obchodzili to święto raz w roku. Apostoł Paweł nazwał Jezusa barankiem Paschalnym bo właśnie nim był.

1Kor 5:7 Usuńcie stary zakwas, żeby się stać nowym ciastem, wolnym od zakwasu. Wrzeczywistości przecież tacy jesteście. Bo Chrystus, nasz baranek paschalny, został złożony wofierze.

Zatem logika podpowiada że skoro paschę spożywano raz w roku to Baranka paschalnego czyli "ciało Chrystusa " należy spożywać też raz w roku. Takie jest zdanie ŚJ.

Cytat:

To aż tyle "wpadek" jest w czasie tworzenia grafik komputerowych? A nawet na jednym można się dopatrzeć aż trzech niepokojących elementów?
http://piotrandryszczak.p...ehowy-cz.1.html
http://piotrandryszczak.p...ehowy-cz.2.html



To tylko chora wyobraźnia podpowiada coś niewłaściwego. A dlaczego nie interpretujesz tych "wypadków" jako np. ducha świętego albo aniołów?


Cytat:

Można sobie też poczytać w Internecie o związkach Russella z masonerią, o tym, że pierwsze spotkania Badaczy Pisma Świętego odbywały się w lożach masońskich, a ta organizacja była właśnie finansowana przez masonerię. I jeszcze piramida (jeden z najbardziej znanych symboli masońskich, jeszcze niedokończona) znajdująca się na grobie założyciela Badaczy Pisma Świętego (dawna nazwa Świadków Jehowy), czyli Russella.



Dla równowagi proponuję poczytać w Internecie i na youtubie o Papieżu Aleksandrze VI Borgio;)
 

Forum modzieowe e-Mlodzi.com