Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj się!

Zapomniałeœ hasła?

Przypomnij je

Autor

Wiadomość

mari_2

User

Wysłany: 2016-08-25, 08:35   Pytanie o lektury

Hej. Rz?d znów planuje zmiany w kanonie lektur szkolnych, a ja mam pytanie: co wy by?cie ch?tnie przerobili na lekcji polskiego? Które ksi??ki s? wed?ug was niepotrzebne, trudne, a które by?cie chcieli przeczyta? w ramach szko?y?

DeVaneio  

Moderator

Wysłany: 2016-08-25, 09:05   

Przedewszystkim co? wspó?czesnego.?adnych platonów czy sofoklesów.

O. Spengler

Szej-Hulud  

Pogromca postĂłw

Éminence grise

Imię: ?ukasz

Wysłany: 2016-08-25, 10:59   

Jak dla mnie, wi?cej Boya-?ele?skiego, Gombrowicza i S?owackiego kosztem Mickiewicza i Sienkiewicza ("Potop"...). "Monachomachia" i jej kontynuacja te? by si? przyda?y. Antyk i Bibli? zostawi?bym w spokoju, ale ograniczy?bym ?redniowiecze.
"Polskie ?ycie polityczne nie mo?e by? d?ungl? afryka?sk?, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije g?ow? o demokracj?, albo Polska zap?onie wojn? domow?." - Ignacy Daszy?ski

Bia?y diabe?  

Pogromca postĂłw

Wysłany: 2016-08-25, 18:07   

Oglem nie popieram chodzenia do szkoly b krzywdzi dzieci i normalnym ludziom robi wode z mozgu.... pozatym szkoa to twr komunistow... ktrzy nie mieli dobrych zmiarow posyajac tam dzieci,,,

Co do lektr to przedwstkim powino by ich mniej..... 2 . max 3 ksiazki na semestr.... . a jakie to w tym wieku najlepiej czyta sie o zolnierzach wykletych np Witoldzie pileckim czy . ogniu...

Najlepij zrobic tak zeby szkola nie byla obowiazkowa... dzieciki juz mogli by znalesc prace i zarabia a nie zmarnowac te 6 lat by potem pracowac w biedrponce na kasie.... zabieracie im 6 lat zycia..... podstawwka moze byc obwiazkowa a potem to co kto chee....

mari_2

User

Wysłany: 2016-08-25, 20:25   

DeVaneio napisał/a:

Przedewszystkim co? wspó?czesnego.?adnych platonów czy sofoklesów.

Jakie? konkretne tytu?y?

Zosiak  

Stały User

Zosiak

Wysłany: 2016-08-31, 05:37   

Nie korzysta?am z podr?cznika :-D nie wiem na co wgl go kupi?am xD
Je?li chodzi o lektury, to chcia?abym wi?cej S?owackiego, a mniej Mickiewicza przede wszystkim. ?adnego Sienkiewicza.
Mo?e by? Prus albo Alexander Dumas ❤

Hella  

Pogromca postĂłw

Wysłany: 2016-11-25, 17:03   

Najbardziej ze wszystkich lektur nie znosi?am tych pokroju "Szewców", "Tanga" czy "Ferdydurke". Z opracowa? dowiedzia?am si?, ?e jaki? tam przekaz to mo?e i ma, ale s? napisane w niezrozumia?y i mocno zawi?y sposób, niekiedy wr?cz odra?aj?cy (do dzisiaj pami?tam cytat z "Szewców": "spo?ecze?stwo jest kobiet? - musi mie? samca, który je gwa?ci"). Wed?ug mnie te ksi??ki powinny by? skre?lone z kanonu lektur szkolnych. Jest wiele innych, o wiele bardziej warto?ciowych i nie wulgarnych ksi??ek, które ucze? powinien przeczyta?.

Wichrzyciel  

User

Wysłany: 2016-11-26, 21:59   

"Md?o?ci" Sartre'a stanowi? doskona?e podsumowanie ca?ej literatury mi?dzywojnia. Jedna lektura zamiast kilku by?aby zbawieniem dla uczniów, ale to by na pewno nie przesz?o.

$karbówka  

VIP

Najwy?szy Autorytet

Wysłany: 2016-11-30, 15:08   

A jaki w ogóle jest sens kanonu lektur, albo w ogóle lektur?
Kiedy? to mia?o kszta?towa? jednorodne spo?ecze?stwo, ale dzisiaj?
To i tak zmuszanie dzieciarni do czytania tego, co zapomn? po tygodniu, albo w ogóle nie przeczytaj?.

unhappyhuman  

User

Wysłany: 2016-12-03, 13:12   

mnie si? akurat wi?kszo?? lektur podoba?a. wyrzuci?abym tylko ksi??ki o tematyce fantasy, bo nie lubi? takich czyta? i nic nie wnosz?. moim zdaniem takie ksi??ki mo?na czyta? sobie samemu dla siebie i dla rozrywki

[ Dodano: 2016-12-03, 13:13 ]
$karbówka, mo?na pozna? histori?, realia epoki, przekona? si? jak ludzie ?yli kiedy? na przyklad

$karbówka  

VIP

Najwy?szy Autorytet

Wysłany: 2016-12-03, 14:12   

unhappyhuman napisał/a:

$karbówka, mo?na pozna? histori?, realia epoki, przekona? si? jak ludzie ?yli kiedy? na przyklad

Wi?kszo?? gimbusiarni to gówno obchodzi.
Inteligentni i tak kszta?c? si? i poznaj? interesuj?ce ich dziedziny wiedzy na w?asn? r?k?.

philosophus  

Pogromca postĂłw

Wysłany: 2016-12-04, 01:20   

Ciekaw jestem czy nadal obowi?zuje fa?szywa interpretacja "D?umy".

Mówi si? ?e za PRLu by?a propaganda. Guzik prawda, ka?da epoka ma swoj? propagand?, przynajmniej u nas :-)

Zlikwidowa? urz?dy pracy i podatek dochodowy!

unhappyhuman  

User

Wysłany: 2016-12-04, 09:57   

$karbówka, niestety...

DeSade  

Pogromca postĂłw

Wysłany: 2016-12-04, 10:44   

philosophus napisał/a:

Ciekaw jestem czy nadal obowi?zuje fa?szywa interpretacja "D?umy".

Jaka jest fa?szywa interpretacja D?umy?

[ Dodano: 2016-12-04, 10:56 ]

Hella napisał/a:

"Szewców", "Tanga" czy "Ferdydurke".

Uwielbia?am, przecie? przy tym mo?na si? pop?aka?.
Najlepsze czasy liceum, kiedy czyta?am w nocy, dzie? przed omawianiem, siedz?c przy otwartym oknie (?eby nie zasn??), gryz?y mnie przez ca?? noc komary w nogi, ale absolutnie nic mi to nie przeszkadza?o.

Wichrzyciel napisał/a:

"Md?o?ci" Sartre'a

Nie s?dz?, ?eby to by?o zrozumia?e, tak czy siak uwa?am, ?e do zrozumienia dzie? Sartre'a niezb?dne jest zapoznanie si? z jego dzie?ami ?ci?le filozoficznymi.
Nie rozumiem tak?e w jaki sposób mia?oby to stanowi? podsumowanie

Wichrzyciel napisał/a:

ca?ej literatury mi?dzywojnia

Ja doda?abym na pewno dzie?a Tomasza Manna.

Forum młodzieżowe e-Mlodzi.com