Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Darcia  

Pogromca postów



ImiÄ™: Daria

Wiek: 29

Do³±czy³a: 10 Sie 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2013-05-27, 10:41   Samodzielna nauka jÄ™zyka obcego

No właśnie.
Najbliższe miesiące upłyną mi pod znakiem dni wolnych. Nie chcę jednak ich zmarnować, siedząc ciągle przed komputerem bądź wykonując inne czynności, które w ogólnym rozrachunku raczej niczego konkretnego mi nie dadzą. Dlatego też pomyślałam: hej, przecież uwielbiam języki obce, dlaczego by nie zacząć samodzielnej nauki?
Stąd też ten temat i moje pytania.
Czy jest tutaj ktoś, kto samodzielnie uczy/uczył się języka obcego od zupełnych podstaw? Czy macie dla mnie jakieś cenne porady, wskazówki? Wreszcie - czy możecie mi podsunąć propozycje jakichś podręczników, książek, słowników, które mogłyby okazać się dla mnie pomocne? Interesuje mnie nauka języka hiszpańskiego, jak już mówiłam - od zupełnych podstaw, nigdy wcześniej nie miałam styczności z tym językiem.

Temat napisałam w tym dziale, bo to nie jest problem, tylko temat, który może zacząć w przyszłości obfitować w ciekawe rady dla samouków, stąd też uważam, że powinien być w dziale językowym. Jeżeli jednak się mylę - proszę o przeniesienie go.
_________________
Hey, believe me: our dreams really can come true!
 

Porcelana.  

Pogromca postów

Laura Palmer



Do³±czy³a: 13 Lut 2009

   

Wys³any: 2013-05-27, 11:15   

Darcia, hiszpański jest bardzo prosty, cała gramatyka opiera się na kilku jasnych zasadach, myślę, że z wrodzonym talentem lingwistycznym sama spokojnie ją ogarniesz. Do nauki słownictwa zawsze wszystkim polecam program Profesor Pedro, do ściągnięcia w sieci.
_________________
Później luki w pamięci, zapatrzenia w okno -
tam mała dziewczynka w bloku naprzeciwko
uśmiecha się z żyletką pomiędzy zębami.
Myślę o jej chłodnych pocałunkach.




fire, walk with me...
 

Morena

User



Do³±czy³: 26 Maj 2012

   

Wys³any: 2013-05-27, 11:51   :)

Samodzielna nauka wymaga dużo wytrwałości, nie mniej jenak jest celem który można osiągnąć. W sieci dostępnych jest wiele stron oraz poradników do nauki hiszpańskiego, znajdziesz je bez problemu np na you tube http://www.youtube.com/watch?v=oGQiveRAwEw
Widziałam także darmowy kurs hiszpańskiego wprawdzie w wersji demo ale zawsze lepsze to niż nic :)
¯yczę powodzenia i wytwałości
 

CheeryLipstick  

Pogromca postów


Do³±czy³a: 08 Kwi 2009

   

Wys³any: 2013-05-27, 21:55   

Moja samodzielna nauka języka włoskiego trwała uwaga - 1 dzień. :-D
Nie potrafię się zmobilizować ale bardzo bym chciała znać więcej aniżeli 2 języki obce komunikatywnie. Popracuje nad tym.
_________________
W każdym z Was jest wariat.
 

alpen.  

Pogromca postów

małe duże dziewczę.



ImiÄ™: Klaudia.

Do³±czy³a: 09 Sty 2010

Sk±d: Wadowice.

   

Wys³any: 2013-05-27, 22:24   

Oo, trafiłaś !
A co jeśli nie chodzi o całkiem obcy język? Siedzę w domu, praca nie wypaliła, umieram z nudów. Warto w siebie zainwestować, ileż można oglądać seriali (aż się nie skończą<3)?^^ Ale ja myślałam o angielskim i niemieckim, których niby się uczyłam w szkołach, ale nie czuję się wciąż dobrze i pewnie. Kiepsko ze słownictwem, komunikacją, rozumieniem ze słuchu. Co byście mi polecili? :)
_________________
jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
 

Khair Udin  

Hiper wymiatacz

Umm Mashakeel



ImiÄ™: Daria

Wiek: 29

Do³±czy³a: 21 Lis 2012

Sk±d: Sosnowiec

   

Wys³any: 2013-05-28, 11:12   

3 lata uczyłam się arabskiego od podstaw, sama bez nauczyciela, dzisiaj się dogadam.
_________________
Szare niebo pełne ludzkich dusz. Chyba chciałabym być tam już...



 

migel  

Hiper wymiatacz



Wiek: 30

Do³±czy³: 17 Gru 2012

   

Wys³any: 2013-05-28, 11:39   

Słownictwo można opanować, gorzej z wymową - ale to nie tyczy się zbytnio np. języka fińskiego, gdzie wymowa jest taka sama, jak się pisze (oprócz tych samogłosek z dwoma kropkami na górze :P). Ale najważniejsze są chęci i motywacja.
_________________
Time is the past, now and tomorrow
Days fly so fast and it leaves me so hollow
 

Darcia  

Pogromca postów



ImiÄ™: Daria

Wiek: 29

Do³±czy³a: 10 Sie 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2013-05-28, 11:42   

migel napisa³/a:

Słownictwo można opanować, gorzej z wymową


Są samouczki zawierające płyty CD ze słuchowiskami, można się oswoić, poćwiczyć ;)

alpen. napisa³/a:

Co byście mi polecili? :)


Jak rozumiem, w szkole repetytoria maturalne przerabiałaś?
_________________
Hey, believe me: our dreams really can come true!
 

alpen.  

Pogromca postów

małe duże dziewczę.



ImiÄ™: Klaudia.

Do³±czy³a: 09 Sty 2010

Sk±d: Wadowice.

   

Wys³any: 2013-05-28, 21:11   

Darcia napisa³/a:

Jak rozumiem, w szkole repetytoria maturalne przerabiałaś?


Tak, na rozszerzeniu. Uważam, że gów.no mi dały. Nie chce klepania regułek gramatycznych, robienia idiotycznych ćwiczeń z konstrukcji, których po tygodniu nie będę pamiętała i wkuwania setek słówek, które również umkną. Chce język po prostu rozumieć i umieć coś powiedzieć w miare płynnie. A ciągle mam jakiś wewnętrzny opór przed rozmową, nie czuję się pewnie.
_________________
jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
 

Darcia  

Pogromca postów



ImiÄ™: Daria

Wiek: 29

Do³±czy³a: 10 Sie 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2013-05-29, 14:17   

Słownictwo - fiszki, ślęczenie nad słownikiem.
Rozumienie ze słuchu - słuchanie obcojęzycznych piosenek, oglądanie filmów z polskimi napisami etc.
Komunikacja - no cóż, musisz zacząć gadać. Może jakieś fora obcojęzyczne?
_________________
Hey, believe me: our dreams really can come true!
 

korr  

Stały User


ImiÄ™: Damian

Wiek: 29

Do³±czy³: 23 Kwi 2013

   

Wys³any: 2013-05-29, 14:38   

Siemka ucze się juz 12 rok angielskiego ale wiadomo w szkole się nie naucze i zawsze to samo co roku jest czyli powtarzanie tych samych czasów i regułki bez sensu jak i tak prawie nikt nie pamięta tych czasów. Czuje jakbym stał w miejscu z nauka a widząc że znajomość jeżyka tego daje mi takie możliwość w przyszłości że sam się chce uczyć. Mój angielski jest dobry komunikatywny. Mam kupiony taki zestaw http://www.jezykiobce.pl/...wanych,882.html kilka miechów temu kupiony ale nie było czasu ruszyć. w wakacje codziennie sam chce sie uczyć co myślicie o tym zestawie??


Chce się nauczyć na takim poziomie żeby żyjac za granicą wszystko rozumiał i umiał a przy tym żeby mieć z tego mnóstwo frajdy :D
 

Hayaishi  

Stały User



ImiÄ™: Jakub

Wiek: 31

Do³±czy³: 22 Maj 2013

   

Wys³any: 2013-05-29, 15:13   

Obecnie zaczynam wyrównywanie braków z angielskiego. Dodatkowo cały czas piszę z dwiema Rosjankami co zapewnia mi nie przerwany kontakt z rosyjskim. Próbuję też oglądać rosyjską telewizję i słuchać ich piosenek. Jakoś daję radę. :-) :-) Moim zdaniem języka obcego najlepiej się uczy w państwie, w którym on obowiązuje. :mrgreen:
_________________
Ciemność nie przezwycięży ciemności.
Uczyni to tylko światło.
Nienawiść nie przezwycięży nienawiści.
Może to zrobić jedynie miłość.


Per Aspera Ad Astra
 

Vicky828  

User


ImiÄ™: Victoria

Wiek: 25

Do³±czy³a: 29 Maj 2013

Sk±d: Lublin

   

Wys³any: 2013-05-29, 16:58   

Ja się uczę hiszpańskiego sama. Nie kupowałam żadnych książek, mam tylko słownik, w którym jest dodatkowo gramatyka i rozmówki. Uczę się też z różnych stron internetowych, słucham hiszpańskich piosenek i oglądam różne programy po hiszpańsku. Język hiszpański jest prosty, zwłaszcza wymowa. Liczę na to, że dalej będę robić postępy.
 

Meisterclif  

User



ImiÄ™: Kasia ;)

Do³±czy³a: 29 Maj 2013

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2013-05-29, 19:38   

UczÄ™ siÄ™ niemieckiego ;)
Znaczy...uczę się dorywczo, bo niestety brak mi systematyczności, ale mam codzienny kontakt z Niemcami, więc tak źle nie jest....:)
 

wro

User



Do³±czy³: 28 Maj 2013

   

Wys³any: 2013-05-30, 00:30   

Nie uczyłam się jeszcze zupełnie sama języka od podstaw, bo do tego trzeba mieć odpowiednie cechy charakteru - zawziętość, wytrwałość, cierpliwość i przede wszystkim zaś należy pamiętać o regularności.

Na pewno bardzo dużo daje osłuchanie się z językiem, a więc mogłabyś zacząć korzystać z internetowych audycji radiowych (to nic, że będzie to dla Ciebie z początku bełkot), oglądać filmy/seriale w tymże języku z napisami polskimi, a następnie hiszpańskimi. Sama muzyka też może przynieść wymierne korzyści - wiem po sobie. Słuchasz utworów hiszpańskich, jednocześnie zaglądasz na tekst, który śledzisz za wokalistą, starając się sama poprawnie odczytywać słowa. Poza tym możesz spróbować czytać jakieś proste teksty dla dzieci, byle coś czytać, i zapisywać sobie z boku wszystkie słowa, których nie znasz, następnie do nich wracając (choć to dość żmudna praca).
Jak już będziesz potrafiła sklecać sensowne zdania, możesz spróbować znaleźć sobie przez Internet jakąś osobę hiszpańskojęzyczną i próbować z nią rozmawiać - ten sposób jest przeze mnie najbardziej lubiany, dzięki któremu prędko widać postępy w poszerzaniu słownictwa.

Wiadomo, najlepszym sposobem na uczenie się języka jest przebywanie w samym kraju, w którym jest on powszechnie używany, człowiek wtedy chłonie jak gąbka, więc postaraj się w przyszłości wybrać na dłużej do Hiszpanii.
Osobiście nie jestem zwolenniczką kucia gramatyki i rozwiązywania nudnych ćwiczeń, choć z nauczycielem i taka opcja jest przydatna.

O, i oglądanie bajek w obcym języku. Też szybko się łapie.
Poobklejaj sobie wszystkie możliwe pomieszczenia, w których przebywasz najprzydatniejszymi zwrotami i słówkami - mając je na oku, siłą rzeczy w końcu zapamiętasz. Warto też sobie postanowić, że każdego dnia nauczy się celowo choćby jednego słówka. W ciągu roku to aż 365 słów.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com