Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

ente  

Stały User



Do³±czy³a: 20 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-10-05, 17:07   Skazani na Shawshank

Witam, założyłam temat o jednym z moich ulubionych filmów - Skazani na Shawshank. Jest to produkcja oparta na podstawie książki Stephena Kinga o tym samym tytule.
Ów film Franka Darabonta opowiada o młodym bankierze, Andym Dufresne, oskarżonym o zabójstwo żony i jej kochanka i skazanym na podwójne dożywocie w więzieniu Shawshank. Historię poznajemy z perspektywy czarnoskórego współwięźnia, Reda, który zaprzyjaźnia się z Andym. Dufresne już po niedługim czasie odkrywa brutalną więzienną rzeczywistość, co zmusi go do podjęcia walki w imię zasad moralnych oraz wolności, której - jak twierdzi - pozbawiono go niesłusznie.

Film ten niejednokrotnie okrzyknięto arcydziełem czy mistrzostwem, z czym osobiście się zgadzam. Na szczególną pochwałę zasługują odtwórcy głównych ról, Tim Robins oraz Morgan Freeman, którzy znakomicie wcielili się w swoje postacie.
Jest to chyba jedyna produkcja, w której nie doszukałam się żadnych wad - ani jednej niepotrzebnej sceny, ani jednego błędu.

Co wy myślicie o tym filmie?
_________________
Whatever doesn't kill you, simply makes you... stranger.
 

Grabarz91  

Pogromca postów

¦wiata obserwator



ImiÄ™: Arek

Wiek: 32

Do³±czy³: 18 Sie 2010

Sk±d: WLKP

   

Wys³any: 2010-10-05, 17:24   

Cóż ja mogę powiedzieć? W życiu nie widziałem niczego lepszego :) Oglądam rocznie około 150-200 filmów i nie udało mi się znaleźć filmu, który przebiłby geniusz produkcji Franka Darabonta. Przyznam, że jest to jeden z moich dwóch ulubionych filmów i mimo iż nie należę do fanów tego reżysera to jedynym filmem jaki może równać się ze Skazanymi na Shawshank jest Zielona Mila tego samego reżysera. Jeżeli jakiś maniak filmowy nie widział Skazanych to musi to koniecznie zrobić jak najwcześniej! Nie bez powodu wszelkie rankingi pokazują, że jest to film wszechczasów.
_________________
"Jak to jest, że nieoczekiwanie, centralne ogrzewanie tak splata mi się z przemijaniem?"
 

Piwonia

Wymiatacz


Do³±czy³: 25 Cze 2009

   

Wys³any: 2010-10-05, 17:41   

potwierdzam wypowiedzi przedmówców. Zarówno skazani jak i zielona mila są w mojej czołówce filmowej :) Dodałabym jeszcze lot nad kukulczym gniazdem :)

Ciekawa jestem zdania osób które nie są fanami twórczości Kinga, za to jak odbierają film ?
Ja uwielbiam i książki i ekranizacje :)
 

Grabarz91  

Pogromca postów

¦wiata obserwator



ImiÄ™: Arek

Wiek: 32

Do³±czy³: 18 Sie 2010

Sk±d: WLKP

   

Wys³any: 2010-10-05, 17:47   

Ja jestem fanem filmów na podstawie jego książek więc i jednocześnie jego fanem :D Przeczytałem jednak Zieloną milę i trochę mnie nużyła, głównie dlatego, że film jest tak wierną ekranizacją książki, że po prostu czytałem to co już widziałem wielokrotnie wcześniej w filmie
_________________
"Jak to jest, że nieoczekiwanie, centralne ogrzewanie tak splata mi się z przemijaniem?"
 

Norbs93  

Pogromca postów

the boy next door



ImiÄ™: Norbu$

Wiek: 30

Do³±czy³: 10 Cze 2009

   

Wys³any: 2010-10-05, 19:38   

ente napisa³/a:

ani jednego błędu.



# Podatki służb federalnych powinny zostać rozliczone do 15 marca a nie kwietnia, jak to przedstawiono w filmie.
# W nagłówku gazety, zaraz za spekulacjami o morderstwie w Shawshank dokonano literówki. Słowo "indictment" (akt oskarżenia) jest zapisane jako "indictement" (zaskarżalny).
# Kiedy autobus wiozący Reda jedzie w stronę wzgórza, po prawej stronie na podjeździe stoi samochód, nie pasujący modelem do tamtych czasów.
# Kiedy Tommy wychodzi na spacerniak by porozmawiać z naczelnikiem, ten oferuje mu papierosa. Wyciąga z kieszeni paczkę Marlboro Miles, nie produkowaną przed 1990 rokiem.
# Krew na szyi Heywooda podczas afery z Brooksem pojawia się i znika pomiędzy ujęciami.
# Ciasto, które jedzą Andy i Red po tym jak otrzymał je naczelnik i je im oddał jest w tym samym pudełku, ale samo ciasto jako produkt spożywczy ma inną fakturą i kształt.
# Podczas przemówienia strażnika Nortona widoczna jest kamera typu Pentax k1000 SLR, nie produkowana przed 1975 rokiem.
# Plakat jaki ma w celi Andy, przedstawiający Ritę Hayworth w 1947 roku pochodzi z kolekcji sław. Tego typu plakaty były sprzedawane dopiero na początku lat 60-tych.
# List od Andy'ego posiada akapit podczas sceny kręconej z oddali. Akapit znika, gdy mamy zbliżenie na kartkę popieru z przodu.
# Kolekcja przebojów Hanka Williamsa, której słuchał Heywood w 1963 nie była wypuszczona do sprzedaży przed 1974 rokiem.
# Andy przedstawiony jest jako bardzo inteligentna osoba i miłośnik szachów. Kiedy jednak widzimy jego szachownicę tuż przed skończeniem rzeźbienia do niej pionków, widzimy kilka błędów. po pierwsze plansze należałoby odwrócić o 90 stopni, by wszystko mogło stać na niej jak należy. Wieża nisko po lewej powinna być czarna, podobnie jak ta na górze po prawej stronie. ¯aden miłośnik szachów nie popełniłby takiego błędu.
# W scenie, w której Andy i Red poznają się, więźniowie znajdujący się za nimi mają inne koszule. Scena była kręcona dwa razy, najpierw na potrzeby dialogów i występu Andy'ego, później Reda. Stąd to niedopatrzenie.
# Red mówi, że Andy przeczołgał się 500 jardów, co daje nam pół mili. W rzeczywistości 500 jardów to ćwierć w zaokrągleniu 1/3 mili.
# Okna w autobusie, którym jedzie Red zamykają się przy dalekich ujęciach i otwierają przy bliższych.
# Andy chcąc zamknąć strażnika w łazience zabiera ze stołu dosyć nowoczesny klucz. Jednak zamknięcie do łazienki nie wygląda na nowe, prawdopodobnie można je było zamknąć tylko starym, dużym kluczem, podobnym do tych, jakie nosiła przy sobie szkieletowa załoga.
# Niemożliwe jest wytrzymanie w rurze odpływowej z toalety tak długo jak Andy. Nawet, jeśli udałoby mu się z niej wyczołgać powinien zginąć zaraz po tym z wyczerpania organizmu.
# Red mówi, że Andy przybył do Shawshank w 1949 roku. Jednak program pracy na zewnątrz, prowadzony przez naczelnika Nortona, odbywał się dwa lata po przybyciu Andy'ego. Albo więc Andy przybył w 1947 albo program naczelnika odbywał się od 1951 roku.
# Naczelnik Norton celował sobie bronią do gardła, kilka ujęć póżniej widać jak krew rozbryzguje mu się w niewłaściwym miejscu na szyi. Sam reżyser przyznał się do tego błędu i naprawiono scenę w 2004 roku na wydaniach DVD.
# Czapka Reda spada mu z głowy kiedy idzie wybrzeżem i prawie wpada mu do wody. W następnym ujęciu czapka znajduje się znacznie bliżej brzegu niż wcześniej.
# Kiedy Andy czeka w banku na czek, możemy w tle zauważyć człowieka, który stoi obok przy okienku i rozmawia z kasjerem bankowym. Chwilę później, kiedy Andy opuszcza budynek ten sam mężczyzna podchodzi do tego samego okienka.
# Kierowca, który podwozi Reda do Buxton mówi mu, że są na miejscu, jednak jego usta poruszają się dopiero po tym, kiedy słyszymy wypowiedzianą kwestię.
# Kiedy Andy przeczołguje się przez tunel za plakatem zza niego widać kilka łun światła. Rano jednak plakat doskonale chroni tajemnice zniknięcia Andy'ego.
# Kiedy Byron T. Handley zostaje schwytany w 1966 roku, są mu czytane jego prawa. W rzeczywistości ta formułka pojawiła się w 1966 roku, jednak jej ostateczny kształt został stworzony kilka lat później. Handley nie mógł więc usłyszeć takiego oskarżenia.
 

ente  

Stały User



Do³±czy³a: 20 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-10-05, 20:24   

To są błędy, które nijak się mają do wrażeń po obejrzeniu filmu.
Nie bądźmy na siłę krytyczni, proszę.
_________________
Whatever doesn't kill you, simply makes you... stranger.
 

Grabarz91  

Pogromca postów

¦wiata obserwator



ImiÄ™: Arek

Wiek: 32

Do³±czy³: 18 Sie 2010

Sk±d: WLKP

   

Wys³any: 2010-10-05, 20:32   

Norbs93 Ciekawostki filmweb ;>?
_________________
"Jak to jest, że nieoczekiwanie, centralne ogrzewanie tak splata mi się z przemijaniem?"
 

Norbs93  

Pogromca postów

the boy next door



ImiÄ™: Norbu$

Wiek: 30

Do³±czy³: 10 Cze 2009

   

Wys³any: 2010-10-06, 16:50   

Grabarz91,no oczywiście,że tak.
 

Edyn

Hiper wymiatacz



Wiek: 30

Do³±czy³: 24 Sie 2009

   

Wys³any: 2011-01-09, 19:22   

Skazanych oglądałem już pewien czas temu i mogę stwierdzić, że to jeden z najlepszych filmów jakie kiedykolwiek obejrzałem. ¦wietna fabuła, świetna gra aktorska i genialne stworzenie tego klimatu, jaki był w czasach w których rozgrywa się akcja filmu. I to wszystko rozłożone na około dwie i pół godziny oglądania. O książce dowiedziałem się po obejrzeniu filmu, nie czytałem jej, więc nie mam porównania. Nie mniej jednak film jest świetny.
_________________


Trudno jest powiedzieć akurat tyle, ile się chce powiedzieć.
 

Lena  

Pogromca postów

<3



Imię: Mieczysława

Wiek: 33

Do³±czy³a: 10 Cze 2008

Sk±d: Miasto Kobiet.

   

Wys³any: 2011-01-10, 13:42   

strasznie dlugo zabieralam sie do tego filmu, kiedy juz wreszcie go wypozyczylam, okazalo sie ze nie czyta plyty moj komputer. a bardzo zalezy mi aby obejrzec ten film!
_________________
"strach jest niezwykle podniecający. Ludzie lubią być straszeni. To działa na nich jak chwile przed orgazmem. Wszyscy pragną tego zaznać. To niezwykłe doświadczenie."
<3
 

BB.  

Wymiatacz

la rage des gens



ImiÄ™: Buffalo Soldier

Wiek: 29

Do³±czy³: 08 Lis 2010

Sk±d: w¶ciek³o¶æ ludzi?

   

Wys³any: 2011-01-10, 15:57   

Lena, cóż za problem zobaczyć film online? :->

Co do filmu. Jest swietny. Moment kiedy piją piwko na dachu przy robocie to jest chyba najlepsza scena z filmu. Równie dobrze, że ten murzyn, który mu pomagał w wiezieniu, pod koniec przyjeżdża na tą wyspę i ta wzruszająca chwila gdy obaj sie spotykają. Piękne.

Jednym słowem, nie najlepszy, ale jeden z lepszych filmów.
_________________
Psychic spies from China try to steal your mind's elation
Little girls from Sweden dream of silver screen quotations
And if you want these kind of dreams it's Californication
http://img207.imageshack....honsideway1.gif
 

Grabarz91  

Pogromca postów

¦wiata obserwator



ImiÄ™: Arek

Wiek: 32

Do³±czy³: 18 Sie 2010

Sk±d: WLKP

   

Wys³any: 2011-01-10, 22:47   

BB., lepiej bez takich szczegółów, bo możesz zepsuć seans komuś kto filmu jeszcze nie widział.
_________________
"Jak to jest, że nieoczekiwanie, centralne ogrzewanie tak splata mi się z przemijaniem?"
 

BB.  

Wymiatacz

la rage des gens



ImiÄ™: Buffalo Soldier

Wiek: 29

Do³±czy³: 08 Lis 2010

Sk±d: w¶ciek³o¶æ ludzi?

   

Wys³any: 2011-01-11, 17:49   

Grabarz91 napisa³/a:

BB., lepiej bez takich szczegółów, bo możesz zepsuć seans komuś kto filmu jeszcze nie widział.



No rzeczywiście, nie pomyślałem.
_________________
Psychic spies from China try to steal your mind's elation
Little girls from Sweden dream of silver screen quotations
And if you want these kind of dreams it's Californication
http://img207.imageshack....honsideway1.gif
 

Agataaa18  

Stały User



Wiek: 31

Do³±czy³a: 18 Gru 2010

Sk±d: UK

   

Wys³any: 2011-01-11, 19:08   

To jesten z moich ulubionych filmów, jest genialny !


Lena, film mozna pobrać np. tutaj -----> [forum nie propaguje piractwa]
 

madeline134  

Moderator



Wiek: 29

Do³±czy³a: 14 Pa¼ 2009

Sk±d: ¦l±sk/Krk

   

Wys³any: 2011-05-25, 18:53   

Obejrzałam,bardzo mi się spodobał,ale chyba jednak nie na tyle by okrzyknąć go ulubionym filmem.
_________________
There is nothing to fear but fear itself.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com