Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Przesuniêty przez: Makabraa | 2014-04-08, 20:21

Autor

Wiadomo¶æ

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2013-04-08, 15:30   

Krit napisa³/a:

ale budżety polskich uczelni bez problemu przekraczają te kwoty.



Nie w zakresie badań historycznych. Uczelnie polskie zajmują się szeregiem dziedzin, a większa część pieniędzy idzie na cele dydaktyczne. Np. pojedynczy instytut na dużej publicznej uczelni, na wydziale nauk społecznych potrafi dostawać 1000zł rocznie na badania.

Krit napisa³/a:

SkÄ…d masz te relacje i jaka jest ich krytyka



Od mojej własnej rodziny. Wpierw słyszałem o tym od swoich, dopiero później w rozmowach czy w prasie przeczytałem podobne relacje.

Krit napisa³/a:

Poparcie, a uzasadnienie. Jak dla mnie dramatycznie różne sprawy, ale dobrze.



No dobrze, że masz swoje racje i przepraszam za uwagę o ilorazie inteligencji. Ja to rozumuję tak, że gdyby ludzie tak bardzo się wycierpieli, to raczej nie uznali by decyzji o ST za uzasadnioną.

Krit napisa³/a:

le nadal nie widzę żadnego konkretnego argumentu popartego rzetelnym przykładem. Nie będę się odnosił do żadnych umysłowości Kubusia Puchatka. Zabawne i pieszczotliwe, ale też tag suabe.



Argumenty masz ciekawe i widać że jesteś oczytany w temacie, co mi imponuje, jednak pomysł o fizycznym przenoszeniu archiwów sam przecież uznałeś za śmieszny.

Krit napisa³/a:

Proszę, żebyś mi powiedział, w którym miejscu tego programu profesor Paczkowski to mówi. Czytałeś jakąkolwiek jego książkę?



Czytałem "Wojnę polsko-jaruzelską" i czytałem niektóre publikacje Wojciecha Jaruzelskiego. Co do fragmentu programu, to w pewnym momencie Jaruzelski mówi coś w deseń "pan o tym wiedział i to pominął/nie napisał pan o tym" ,a Paczkowski wówczas nie zaprzeczył tylko zaczął się wykręcać. Najlepiej niech każdy obejrzy, wyrobi sobie własne zdanie.

stubarwny napisa³/a:

Powiedz te słowa matkom i żonom górników z Wujka. Jakoś dziwnym trafem, siłą wyższą dziewięciu życie straciło. Pewnie przez mgłę, a nie pociski raków.



W Anglii też zginęli i nikt nie robi z tego wielkiej afery.

Krit napisa³/a:

Opinie są raczej pochwalne, a piszą je osoby mające o historii pojęcie większe ode mnie i Ciebie. Oczywiście sam mam zarzuty. Ot czasem za wąska baza źródłowa, czy też poruszane tematy są do bólu "klasyczne" i mało tutaj historii społecznej, kulturowej, życia codziennego, prywatności.



Miło spotkać kogoś tak krytycznie usposobionego to tego co czyta. Rzadko się to spotyka, pozdrawiam.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

stubarwny  

Pogromca postów

Ten zły



Wiek: 18

Do³±czy³: 13 Pa¼ 2008

   

Wys³any: 2013-04-08, 15:35   

Cytat:

W Anglii też zginęli i nikt nie robi z tego wielkiej afery.


Ot, całe podsumowanie stanu wojennego w Polsce :)
 

sygma  

Stały User


Do³±czy³a: 09 Pa¼ 2012

   

Wys³any: 2013-04-22, 13:23   

ciesz sie że te czasy mnie ominęły
 

BiaÅ‚y diabeÅ‚  

Pogromca postów



Wiek: 29

Do³±czy³: 16 Maj 2012

Sk±d: z Polski

   

Wys³any: 2013-04-23, 20:59   

sygma napisa³/a:

ciesz sie że te czasy mnie ominęły


Historia lubi sie powtarzać. Szczególnie jak z jej błędów sie nie wyciąga wniosków.
_________________
Lepiej być martwym niz czerwonym
 

Krit  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Maj 2009

Sk±d: Górny ¦l±sk

   

Wys³any: 2013-04-23, 22:07   

BiaÅ‚y diabeÅ‚ napisa³/a:

Historia lubi sie powtarzać. Szczególnie jak z jej błędów sie nie wyciąga wniosków.



Prorokujesz wprowadzenie stanu wyjÄ…tkowego? ; ]
_________________
#truestory
 

tworzsitor

User


Do³±czy³: 03 Wrz 2015

   

Wys³any: 2015-09-03, 10:56   

Stan wojenny był szokiem dla wszystkich.
 

Different  

Pogromca postów



Wiek: 28

Do³±czy³: 31 Pa¼ 2012

   

Wys³any: 2015-09-26, 15:29   

Aa wyyebane mam na losy tego kraju, pracuje - zarabiam, nic więcej mnie nie obchodzi :-D

Podejście typowego polaczka, ale tak lepiej
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2015-09-26, 20:54   

A jedni mówią inaczej, a drudzy jeszcze inaczej. Prawda jest taka, że każdy region naszego kraju inaczej przeszedł stan wojenny. Wiadomo, ze nie była to dobra sytuacja, ale jak ktoś chciał to nawet bez przynależenia do partii mógł całkiem dobrze funkcjonować. Z tego co przysłuchiwałem się rozmowom starszych to za każdym razem dochodzili oni do jednego wniosku - społeczeństwo było bardziej zbratane niż teraz, czuć było tą jedność. Wspólny wróg? Nie wiem, nie żyłem w tych czasach. Jak to się mówi - kij ma dwa końce, a racja jest jak dupa, każdy ma swoją.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2015-09-26, 22:20   

Straho napisa³/a:

społeczeństwo było bardziej zbratane niż teraz, czuć było tą jedność


Tak, społeczeństwo było zbratane, nie było donosicieli, dzieci były grzeczne, przestępcy nie istnieli, świeciło słońce i ogólny dobrobyt.
"Zbratanie społeczne" świetnie pokazują filmy Barei, ba nawet niektóre filmy dokumentalne czy kroniki WFDIF potrafiły to wyśmiać - ludzie potrafili się zagryźć za byle co, a w sklepie zamiast "dzień dobry co podać?" częściej byś usłyszał "czego?" :-D
Nie wierz w te kity jak to w PRL było lepiej, to typowe gówno-opowieści, dla homo sovieticus - bo tak naprawdę to 45 lat zależność od ZSRR, to po okupacji hitlerowskiej, najgorszy okres w historii Polski, który izolował nas od świata i hamował rozwój.

Straho napisa³/a:

Z tego co przysłuchiwałem się rozmowom starszych


To w większości nie ma sensu, gdyż rozmowy takie toczą ludzi z goła prości niewykształceni, mający nikłe pojęcie o geopolityce, gospodarce, historii itp. i czasach w których żyli - ocenić PRL można dobrze tylko z perspektywy czasu - analogicznie, to nie chłop z Chojnic, żyjący w XV wieku będzie wiedział więcej o Państwie Krzyżackim, ale ten kto żyje dzisiaj i ma do dyspozycji setki dokumentów z tamtych lat.

Moja prababcia podobno wychwalała, jak to za cara żyło się lepiej niż za sanacji - miała jeden powód, podobno mięso było tańsze.
Jednak stawianie prababci w aurze autorytetu, który sumarycznie wypowiada się o danych czasach, to chyba bezsens - bo widziała ona może swoja wieś i okolice 20km od niej. :-)
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2015-09-26, 23:20   

$karbówka napisa³/a:

Tak, społeczeństwo było zbratane, nie było donosicieli


Wiem o co ci chodzi, ale nie czepiam się. Ten sarkazm jest moralnie usprawiedliwiony. Nie do końca "przelałem" to co miałem na myśli, ale teraz to już nie ważne.

$karbówka napisa³/a:

To w większości nie ma sensu, gdyż rozmowy takie toczą ludzi z goła prości niewykształceni, mający nikłe pojęcie o geopolityce, gospodarce, historii


Bezpartyjni nie mieli co liczyć na studia. Prostoty nie uważam za złą cechę, aczkolwiek wiem co miałeś na myśli.

W kontekście tego zbratania to akurat prywatne zdanie mojego ojca, który był górnikiem. W żaden sposób tutaj nie unoszę się, ale mimo braku studiów mój ojciec nie należał i nie należy do ciemnej masy. Górnicy trzymali się razem, fakt byli wśród nich ormowcy, ale szybko ich eliminowano i wykluczano z "klanu". Górnicy po dziś dzień uważają, że ich zawód jest swego rodzaju zamkniętym klanem. Generalnie pochodzę z miejscowości gdzie znajduje się jedna z większych kopalń, ze 100 lat już ma. Dlatego wyżej napisałem, że każdy rejon inaczej egzystował podczas stanu wojennego. Możliwe, że zgodzisz się ze mną, że ¦lązacy(w większości górnicy) inaczej funkcjonowali w tamtych czasach niż np. mieszkańcy Warszawy czy Gdańska.
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2015-09-27, 12:35   

Straho napisa³/a:

Bezpartyjni nie mieli co liczyć na studia.



¯e co? Nic takiego nie miało miejsca!
Jedyny problem był taki, że dzieci z rodzin chłopskich i robotniczych dostawali przy rekrutacji punkty za pochodzenie celem "wyrównania szans", a filozofia marksistowsko-leninowska była "naukowo udowodniona i jedynie słuszna".

Straho napisa³/a:

a. Dlatego wyżej napisałem, że każdy rejon inaczej egzystował podczas stanu wojennego.



Najlepiej mieli zapewne mieszkańcy wsi, ponieważ z własnej nielegalnej produkcji mogli sobie zapewnić dowolne ilości żywności, w tym mięsa.
Natomiast generalnie rzecz biorąc, kto siedział cicho ten nie miał się czego obawiać.
Jaruzelski uderzył w ekipę Gierka ,a w S.T. wrogiem była aktywna opozycja, a nie społeczeństwo jako takie. Przy czym celem było odzyskanie kontroli nad sytuacją, a nie wyniszczanie kogokolwiek i pod tym względem Stan Wojenny był bardzo udany.

Natomiast ciekawego wywiadu udzielił ostatnio jeden z doradców ekonomicznych Edwarda Gierka. Wynika z niego, że Jaruzelski przeszkodził Gierkowi w reformach gospodarczych, które sam w końcu musiał przeprowadzić.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2015-09-27, 13:21   

philosophus napisa³/a:

¯e co? Nic takiego nie miało miejsca!


Ależ oczywiście, że tak było.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2015-09-27, 14:20   

philosophus napisa³/a:

Natomiast generalnie rzecz biorąc, kto siedział cicho ten nie miał się czego obawiać.


No, kto w III Rzeszy nie był ¯ydem i współpracował z reżimem też nie miał się czego obawiać.
W ZSRR kto nie fikał władzy i był stachanowcem, też.
Niektórzy Murzyni nawet w Południowej Karolinie w XIX wieku żyli sobie w spokoju.

philosophus napisa³/a:


Najlepiej mieli zapewne mieszkańcy wsi, ponieważ z własnej nielegalnej produkcji mogli sobie zapewnić dowolne ilości żywności, w tym mięsa.


Tak, bo każdy prowadził nielegalne masarnie i stać go było na trzymanie 10 świniaków i 50 krów. :-D
U mnie cześć rodziny pochodziła ze wsi, cześć z miasta - jak się spotykali na rodzinnych imprezach już w latach 90-ych to jeszcze jako dzieciak, pamiętam opowieści ojca i jego części rodziny, że za Gierka było zaje**** - wtedy babcia od strony matki i jej cześć rodziny, miała z tego kupę śmiechu, i twierdziła, że ojciec gada bzdety, bo na wsi było wręcz tragicznie.
Podobne zdanie miało wielu sąsiadów.

Prawdziwą przyczyną, że niektórzy rolnicy wspominają tamte lata, jako niezwykle korzystne był ogromny import zbóż i pasz, jedna z przyczyn ogromnego zadłużenia Polski.
W roku 1989, prawie trzecia część zadłużenia była konsekwencją importu zbóż i pasz.
Taka polityka kształtowała dochody rolnicze na znacznie korzystniejszym - relatywnie - poziomie niż teraz, tyle, że powstrzymywała jednak potrzebne zmiany... fakt jedni się nachapali, ale, nie nazwał bym tego zjawiska - "na wsi było lepiej" .

philosophus napisa³/a:

w S.T. wrogiem była aktywna opozycja, a nie społeczeństwo jako takie



Ooo to podobna retoryka występuje dzisiaj - opozycja czyli Kaczory, chce przejąć władzę i "my" czyli PO musimy ich zatrzymać by ocalić społeczeństwo. :-D

philosophus napisa³/a:

Wynika z niego, że Jaruzelski przeszkodził Gierkowi w reformach gospodarczych, które sam w końcu musiał przeprowadzić.


Niewątpliwie to przykłady ciosów Jaruzela, przede wszystkim w opozycję: :-D

http://www.ipn.gov.pl/a_1...prog_dudek.html :

"...Jednym z głównych problemów gospodarki w okresie stanu wojennego i latach późniejszych stała się konieczność drastycznego ograniczenia importu z tzw. drugiego obszaru płatniczego czyli państw kapitalistycznych. Wynikało to zarówno z sankcji ekonomicznych, jak i chronicznego braku dewiz. "Obecnie 1150 zakładom grozi częściowe ograniczenie produkcji, a 151 zupełna likwidacja z powodu braków surowcowych i materiałowych" - informował w lutym 1982 r. kierownictwo PZPR Marian Woźniak. "

http://www.niniwa2.cad.pl...rka_prl_ipn.htm http://www.ipn.gov.pl/biuletyn2_02.pdf

"...Największym jednak problemem było to, że w niedokończonych inwestycjach pogrzebano około biliona złotych.
Barbara Polak - Mam w oczach obraz takiej degrengolady przemysłowego krajobrazu polskiego - walające się zardzewiałe maszyny, błoto, zwaliska unieruchomionego sprzętu. To było widać nawet z okien pociągu, gołym okiem.
Krzysztof Madej - Tak właśnie wyglądały efekty zamrożenia inwestycyjnego, przerywano inwestycje, bo nie było na nie środków. Wartość nieprzekazanych do użytku inwestycji w 1980 r. szacowano na około 70 proc. ich wartości kosztorysowej."

"Reformy gospodarcze w PRL (1982-1989) - Próba ratowania socjalizmu " (Dariusz T. Grala) str. 243

"...Wydłużył się średni okres realizacji inwestycji z 35 miesięcy w 1980 do 47,5 miesiąca w 1984, a dla 1986 obliczono że wynosił on nawet 51,4 miesiąca (w tym w przemyśle 61). Przewwlekane w czasie projekty inwestycyjne lub częste zaniechanie realizacjii budów skutkowały wzrostem zacofania technicznego lub nawet niszczeniem obiektów przy których wstrzymano roboty budowalne."


philosophus napisa³/a:

Jedyny problem był taki, że dzieci z rodzin chłopskich i robotniczych dostawali przy rekrutacji punkty za pochodzenie celem "wyrównania szans", a filozofia marksistowsko-leninowska była "naukowo udowodniona i jedynie słuszna".


No, władza ludowa kochała robotników, raz do nich strzelała, innym razem dawała punkty. :-)
Potem przyszedł Jaruzelski i wszystkich ocalił stanem wojennym, bo groziła nam inwazja opozycji, Hetytów i Sułtanatu Delhijskiego.

Zapomniałeś jeszcze o fakcie, że partyjni studenci mogli łatwiej wyjeżdżać do krajów kapitalistycznych na praktyki ( archeologiczne na przykład ).
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2015-09-28, 13:47   

$karbówka napisa³/a:

No, kto w III Rzeszy nie był ¯ydem i współpracował z reżimem też nie miał się czego obawiać.



Dziwne porównanie. PRL nie prowadził ludobójstwa ani czystek etnicznych, nie był też ustrojem totalitarnym.

$karbówka napisa³/a:

bo na wsi było wręcz tragicznie.



Kury pozdychały, króliki uciekły, a krowy przestały dawać mleko? :]

$karbówka napisa³/a:

"...Jednym z głównych problemów gospodarki w okresie stanu wojennego i latach późniejszych stała się konieczność drastycznego ograniczenia importu z tzw. drugiego obszaru płatniczego czyli państw kapitalistycznych. Wynikało to zarówno z sankcji ekonomicznych, jak i chronicznego braku dewiz. "Obecnie 1150 zakładom grozi częściowe ograniczenie produkcji, a 151 zupełna likwidacja z powodu braków surowcowych i materiałowych" - informował w lutym 1982 r. kierownictwo PZPR Marian Woźniak. "



Dyletanctwo ekonomiczne i sankcje amerykańskie z pewnością nie są czymś co umyślnie chciał aby zafunkcjonowało.

$karbówka napisa³/a:

Potem przyszedł Jaruzelski i wszystkich ocalił stanem wojennym, bo groziła nam inwazja opozycji, Hetytów i Sułtanatu Delhijskiego



Czyli rację miał Macierewicz i Solidarność Walcząca, oraz wszyscy ci którzy mówią o występowaniu z Ukławdu Warszawskiego w 81 roku?
:hyhy:

$karbówka napisa³/a:

Zapomniałeś jeszcze o fakcie, że partyjni studenci mogli łatwiej wyjeżdżać do krajów kapitalistycznych na praktyki ( archeologiczne na przykład ).



A równolegle eks-żołnierz AK również mógł wyjechać w ramach programu UNESCO na wymianę do USA (w latach 60tych jeszcze!), sobie legalnie wrócić, kontynuować studia i pracować.
Karpiński (bo o nim mowa) problemy miał dopiero później i to z innego powodu. Niemniej jego historia zawodowa to przykład patologii systemowej, tak samo jak problemy jakie przechodziło FSO przy każdej próbie modernizacji albo wprowadzeniu nowego modelu samochodu- a to samochód był nieodpowiedni dla klasy pracującej, a to nie widziano potrzeby żeby coś zmieniać.

Straho napisa³/a:

Ależ oczywiście, że tak było.



Kiedy konkretnie? Gdyby to było prawdą, to by nikt z mojej rodziny nie poszedł za PRLu na studia, a poszli prawie wszyscy.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2015-09-28, 14:19   

philosophus napisa³/a:

Kiedy konkretnie? Gdyby to było prawdą, to by nikt z mojej rodziny nie poszedł za PRLu na studia, a poszli prawie wszyscy.


To niech ci powiedzą o mówiąc delikatnie "kółku" studenckim(które w zasadzie było partią), w którym był każdy student, bo to było ultimatum. Dodałbym coś jeszcze, ale ugryzę się w język.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com