Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj się!

Zapomniałeœ hasła?

Przypomnij je

Przesunięty przez: Makabraa | 2014-04-08, 20:21

Autor

Wiadomość

Krit  

Pogromca postówDołączył: 23 Maj 2009

Skąd: Górny ?l?sk

   

Wysłany: 2011-12-10, 14:34   Stan Wojenny w oczach Polaków

Dziś z rana bardzo się zdziwiłem, bo takie oto cudo opublikowano na gazeta.pl

http://wiadomosci.gazeta....od_30_lat_.html

Rzecz dla mnie dosyć szokująca, bo przecież żadna interwencja radziecka nie była przewidywana przez kawalerów z Moskwy. Inna sprawa, że błagali o nią nasi politrucy, co jeszcze gorzej o nich świadczy. Uczy się o tym w szkołach, mówi w telewizji, pisze w gazetach, wykłada na uczelniach. Pomimo to jednak nadal spora część społeczeństwa uważa, że postąpiono słusznie. Dlaczego takie przekonanie się utrzymuje? A może jest ono po prostu słuszne? Dlaczego ogółem Polacy są przywiązani do mitów historycznych?
_________________
#truestory
 

burmistrz1917

Stały UserDołączył: 25 Paź 2011

   

Wysłany: 2011-12-10, 16:14   

Stan wojenny był naprawdę słusznie wprowadzony,sytuacja w kraju była ciężka itp,nie wiadome było co może być "jutro" aa Pan Jaruzelski słusznie go wprowadził.
_________________
Czytaj regulamin
 

Everthus  

Pogromca postówWiek: 30

Dołączył: 18 Gru 2010

   

Wysłany: 2011-12-10, 18:18   

Nie żyłem w tamtych czasach, ale ze wszystkich materiałów jasno wynika to co napisałeś. Polacy, jak te barany, mają wyprane mózgi i żyją mitami. Bolek wierzy, że sam jeden zwalczył komunizm, Jaruzelski przekonuje, że był święty, powstanie '44 od początku miało szansę zwycięstwa...
Z resztą nie wierzę z definicji wszystkiemu, co pisze Michnik i inni lewicowcy. I to się sprawdza, niestety ludzie bezkrytycznie przyjmują to co im mówi tv, nie sięgają do innych źródeł.
_________________
lol
 

wombatland  

Stały User

ac/dc loverWiek: 29

Dołączyła: 05 Gru 2011

Skąd: Gda?sk

   

Wysłany: 2011-12-13, 05:47   

Bo Polacy to Polacy... mój ojciec powtarzał do znudzenia, że za komuny było wspaniale, każdy miał pracę, każdy miał wakacje, nie było żadnych problemów z politykami. Taka jest świadomość tego powiedzmy... "przeciętnego" społeczeństwa. Lepiej im się żyło bo byli młodsi, a nie wychylali się, więc nie oberwali nigdy pałą, prosta sprawa. Swoją drogą przydałyby się dane o wieku ankietowanych.
Bardzo ciekawy komentarz napisał niekandydujacy_niepolityk - b. ciekawy dla mnie, urodzonej w '91 i znającej stan wojenny tylko z opowiadań. :) No i "Rozmów kontrolowanych", które robią ludziom wodę z mózgu.. mimo że film dobry.
 

Fedorowicz  

Pogromca postów


Dołączył: 06 Sty 2011

   

Wysłany: 2011-12-13, 19:31   

Stan wojenny był serią pompatycznych przemówień i pozorowanych oraz całkowicie niekonsekwentnych , niestanowczych i w rezultacie nieskutecznych działań , niby podejmowanych w obronie socjalizmu..w rzeczywistości decyzje o demontażu państwa opiekuńczego i wprowadzeniu wilczego liberalizmu zapadły dużo wcześniej .

Cytat:

..błagali o nią nasi politrucy..Nonsens. Prominenci partyjni ani myśleli o obronie ustroju . Planowali juz wtedy złodziejską prywatyzacje majątku PRL . To samo występowalo w ZSRR.

„Jeśli ludzie z nomenklatury wejdą do spółek akcyjnych, jeśli staną się jednymi z właścicieli, wówczas będą zainteresowani by tych akcyjnych stowarzyszeń bronić, a system akcyjny zniszczy porządek stalinowski.” (Adam Michnik w czerwcu 1989}
 

m_kotarska

User


Dołączył: 21 Gru 2011

   

Wysłany: 2011-12-21, 23:59   

Jeżeli mowa o słuszności Stanu Wojennego zachęcam wszystkich uczestników tego wątku do zapoznania się z poniższym linkiem właśnie na temat słuszności stanu wojennego według senatu

http://www.stefczyk.info/...stanu-wojennego

zachęcam do dyskusji na temat artykułu.

eRzecznik serwisu www.stefczyk.info
Małgorzata Kotarska
 

Fedorowicz  

Pogromca postów


Dołączył: 06 Sty 2011

   

Wysłany: 2011-12-22, 08:44   

m_kotarska napisał/a:

Jeżeli mowa o słuszności Stanu Wojennego

zachęcam do dyskusji na temat artykułu.
eRzecznik serwisu www.stefczyk.info
Małgorzata KotarskaPozwolę sobie nadać inny tor temu rozumowaniu i zapytac :O co walczyli prominenci z Solidarności , a o co strajkujący pracownicy ? Dlaczego twórcy stanu wojennego oddali władzę ? Dlaczego nastapiła później grabież majatku PRL,l ikwidacja dużych zakładów pracy ,praw pracowniczych , praw socjalnych ,bezrobocie i bezdomność , powszechna bieda oraz bogacenie elit ?

W nocy z 16 na 17 sierpnia 1980 r.Międzyzakładowy Komitet Strajkowy Solidarnośc sformułował 21 postulatów ,miedzy innymi postulaty płacowe i socjalne:

7. Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu Centralnej Rady Związków Zawodowych (CRZZ).

8. Podnieść zasadnicze uposażenie każdego pracownika o 2 tys. zł na miesiąc jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.

9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.

11. Znieść ceny komercyjne oraz sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.

12. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz znieść przywilejów Milicji Obywatelskiej, Służby Bezpieczeństwa i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych, zlikwidowanie specjalnych sprzedaży itp.

13. Wprowadzić na mięso i jego przetwory kartki - bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).

14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, dla mężczyzn do 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 dla mężczyzn bez względu na wiek.

15. Zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.

16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.

17. Zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.

18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres 3 lat na wychowanie dziecka.

19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkania.

20. Podnieść diety z 40 do 100 złotych i dodatek za rozłąkę.

21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu .

Co sie stało dalej z realizacją tych postulatów ? Czy elity roniące teraz "krokodyle łzy" nad ofiarami stanu wojennego i media mają tak "słabą pamięć", że postulaty płacowe i socjalne mas pracujących dawno odeszły w niepamięć, w totalne zapomnienie ?
 

burmistrz1917

Stały UserDołączył: 25 Paź 2011

   

Wysłany: 2012-01-02, 16:45   

Fedorowicz? Jak to jest że tylko mała część osób z tego forum zna historyczne fakty aa nie tylko propagandę antykomunistyczną?
_________________
Czytaj regulamin
 

Fedorowicz  

Pogromca postów


Dołączył: 06 Sty 2011

   

Wysłany: 2012-01-02, 17:40   

burmistrz1917 napisał/a:

Fedorowicz? Jak to jest że tylko mała część osób z tego forum zna historyczne fakty aa nie tylko propagandę antykomunistyczną?To proste, za tym stoi cenzura. Tak jak powyżej , nikt nie umiał odpowiedzieć , jak to się stało, że strajkujący pracownicy zapomnieli o swoich postulatach za które przecież walczyli a nowe,"solidarnościowe" władze sprytnie je wymazały i puściły w zapomnienie. Tak niestety wygląda w Polsce w praktyce solidarność biednych z bogatymi , koronna i obowiązująca nauka społeczna KrK . :-o
_________________

 

Cornel

Stały UserDołączył: 07 Lut 2011

   

Wysłany: 2012-01-02, 21:42   

burmistrz1917 napisał/a:

Stan wojenny był naprawdę słusznie wprowadzony,sytuacja w kraju była ciężka itp,nie wiadome było co może być "jutro" aa Pan Jaruzelski słusznie go wprowadził.Była ciężka, a w czasie SW się poprawiła ? Hę ?
_________________
Milordzie, proszę o Pańską interwencję.
 

Fedorowicz  

Pogromca postów


Dołączył: 06 Sty 2011

   

Wysłany: 2012-01-03, 06:37   

Cornel napisał/a:

Była ciężka, a w czasie SW się poprawiła ? Hę ?A o postulatach strajkujących nic szanowny pan nie wspomni, panie pomocniku cenzora ?
Niewygodne fakty najsprytniej pominąć milczeniem.. :-)
_________________

 

Uesugi  

Pogromca postówWiek: 32

Dołączył: 02 Paź 2009

Skąd: ?dz

   

Wysłany: 2012-01-03, 12:52   

A kto tutaj pomija jakieś fakty, lub inaczej kto wymazuje postulaty z pamięci zbiorowej Polaków? Bo ja jakoś takich nawet zamierzeń nie dostrzegam. Sam sobie gościu zaprzeczasz twierdząc "nowe władze solidarnościowe wymazały i puściły w zapomnienie" te postulaty, a następnie wklejasz je;o Postulaty są w każdej książce od historii i przy każdych OBCHODACH ( tak właśnie, te wydarzenia są upamiętniane ! ) sieje wspomina. Więc skończ paplaninę.
_________________
花は 桜木 人は 武士
 

Fedorowicz  

Pogromca postów


Dołączył: 06 Sty 2011

   

Wysłany: 2012-01-03, 13:38   

Uesugi napisał/a:

..władze solidarnościowe wymazały i puściły w zapomnienie" te postulaty, a następnie wklejasz je;o Postulaty są w każdej książce od historii i przy każdych OBCHODACH ( tak właśnie, te wydarzenia są upamiętniane ! ) sieje wspomina. Więc skończ paplaninę.Strajkującym nie chodziło o obchody . Nie udawaj znowu głupiego. Chodziło o realizację tych wymienionych powyżej postulatów , a nie medialne udawanie szacunku do strajkujących przez stawianie pomników , warty "honorowej" z orkiestrą cygańską i zamaskowane kpiny ze strajkujących, którzy przecież o realizację swych żądań walczyli i nie doczekali tego do dziś . Ale za to doczekali się załganej propagandy i przypisywaniu SOBIE urojonych zasług przez celebrytów i elity.
_________________

 

Uesugi  

Pogromca postówWiek: 32

Dołączył: 02 Paź 2009

Skąd: ?dz

   

Wysłany: 2012-01-03, 13:46   

Przypomnij sobie w jakich realiach te strajki się obywały, bo zdaje się że to twoi czerwoni koleżkowie ich do tego doprowadzili, czyż nie? Kto był wówczas u władzy? Kto im fundował takie "wygody", że musieli strajkować? E? I dzięki czyim rządom Polska jest dzisiaj w takiej sytuacji, w jakiej jest?
_________________
花は 桜木 人は 武士
 

Fedorowicz  

Pogromca postów


Dołączył: 06 Sty 2011

   

Wysłany: 2012-01-03, 14:04   

Uesugi napisał/a:

Przypomnij sobie w jakich realiach te strajki się obywały, bo zdaje się że to twoi czerwoni koleżkowie ich do tego doprowadzili, czyż nie? Kto był wówczas u władzy? Kto im fundował takie "wygody", że musieli strajkować? E? I dzięki czyim rządom Polska jest dzisiaj w takiej sytuacji, w jakiej jest?Skąd pomysł, że "postkomuna" to moi koleżkowie ? Kolor czerwony to tradycyjnie symbol walki o socjalne prawa pracowników, które "postkomuniści" zamiast zrealizować - zlikwidowali razem z "Solidarnością" i KrK. Obrady Okrągłego Stołu rozpoczęły się 6 lutego 1989 roku w siedzibie Urzędu Rady Ministrów w Warszawie. Wzięły w nich udział 452 osoby. W skład reprezentacji strony opozycyjnej "Solidarności" weszli między innymi: Lech Wałęsa, Władysław Frasyniuk, Zbigniew Bujak, Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Kuroń, Jerzy Turowicz, Adam Michnik, Jan Józef Szczepański, Aleksander Hall. Ze strony rządowo - koalicyjnej w obradach uczestniczyli m. in. Czesław Kiszczak, Aleksander Gieysztor, Alfred Miodowicz, Aleksander Kwaśniewski, Andrzej Celiński, Stanisław Ciosek, Mikołaj Kozakiewicz, ze strony kościelnej bp Janusz Narzyński, ks. Bronisław Dembowski, ks. Alojzy Orszulik. W rezultacie uzgodniono powołanie burżuazyjno liberalnego państwa oraz późniejsze przejęcie władzy przez rząd wyłoniony z działaczy opozycyjnych.

Realizacji postulatów strajkujących nie wzięto pod uwagę. :-(

Więcej... http://historia.gazeta.pl...l#ixzz1iOqW0QIG
_________________

 

Forum młodzieżowe e-Mlodzi.com