Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Jimmy FoX  

VIP



ImiÄ™: Tomasz

Wiek: 33

Do³±czy³: 26 Lip 2008

Sk±d: Birmingham

   

Wys³any: 2010-08-19, 00:30   

Ja przeczytałem bardzo mało książek. A na pewno nie tyle, ile Wy. Nigdy nie lubiłem czytać, nie czytałem lektur. I jest mi z tego powodu wstyd. Na szczęście rok temu poznałem pewną cudowną osobę, która zaraziła mnie miłością do książek. Od tej pory czytam, a nawet kupuję książki. Tak jak już wcześniej wspomniałem, moje doświadczenie z książkami jest doprawdy niewielkie. Mam jednak swojego ulubionego pisarza.
Jest nim Janusz Leon Wiśniewski. Jego słynną książkę S@motność w sieci przeczytałem kilka miesięcy temu i właśnie tym dziełem zdobył moje uznanie, szacunek, a nawet serce. Przeczytałem też [i]Molekuły emocji[/b]. Póki co, nie znam pisarza, który opisywałby tak inteligentnie i tak pięknie uczucia, każde uczucia. Niby cały czas pisze o tym samym, ale zawsze inaczej, zawsze pięknie.

BurgerQueen napisa³/a:

¯eby usiąść przy dobrej muzyce z kieliszkiem wina i płakać przy jego książkach.

_________________
Kadrowanie wspomnień
 

Desaparecio  

Stały User

ruda



ImiÄ™: Sylvia

Wiek: 30

Do³±czy³a: 19 Sie 2010

Sk±d: TOS

   

Wys³any: 2010-08-19, 21:38   

Najbardziej to Paulo Coleho.
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2010-08-20, 12:07   

Przyznam,że moje upodobania wciąż ulegają zmianie z tego powodu,że wciąż poznaję świat literatury.
Na chwilę obecną do moich ulubionych pisarzy należą :
-Lew Tołstoj - wybitny myśliciel i powieściopisarzy.Szczególnie lubię jego twórczość w okresie Szczęśliwego piętnastolecia
-Dostojewski - jest dla mnie geniuszem.Jak dotąd uważam,że nikt nie dorównał mu w prozie psychologicznej.
-Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata jest książką,która mnie niezwykle urzekła.
-Kundera Milan - Szczególnie za Nieznośną lekkość bytu -niezwykły obyczaj na tle początków czasów komunistycznych w Czechach.Cenię jego wnikliwość w ludzką psychikę.Doskonałe ujęcie odczuć bohaterów.Jak dotąd nie byłam rozczarowana żadną kreacją.
-Bohumil Hrabal-Za świat pełen refleksji,który tworzy.Jego książki mają niepowtarzalny klimat.
-Sylvia Plath-ogólnie lubię jej postać.
-Lewis Carroll -za Alicję w Krainie Czarów,która wręcz zawładnęła moim dzieciństwem :)
-Wojciech Kuczok-Za opisywanie "tego co jest".
_________________
Drugs&hugs.
 

lola  

Pogromca postów

z głową w chmurach



Wiek: 32

Do³±czy³a: 16 Sty 2009

Sk±d: zza legendy mgie³

   

Wys³any: 2010-08-21, 23:04   

Nie mam ulubionych pisarzy. Raczej ulubione książki.
Jednak pisarzem, którego bardzo lubię jest Witold Gombrowicz. Zwłaszcza za Ferdydurke. Jedna z nielicznych książek, przy których śmiałam się na głos w autobusie. Wspaniała.
Jego utwory są pokręcone i zabawne, pełne groteski, z drugiej strony nie dochodzą do takiego absurdu jak u Witkacego.
_________________
Renesans znał przedziwne sposoby trucia: hełmem lub płonącą pochodnią, haftowaną rękawiczką lub klejnotami wysadzanym wachlarzem, złotym puzderkiem lub łańcuchem z bursztynów. Dorian Gray został zatruty książką.
 

stewie  

Hiper wymiatacz



Wiek: 31

Do³±czy³: 29 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-08-21, 23:46   

Douglas Adams,Richard Dawkins, Christopher Hitchens...
_________________
Everybody loves you when you're six foot in the ground
- John Lennon
 

coddy  

Hiper wymiatacz

Gorgorocik



ImiÄ™: Kuba

Wiek: 28

Do³±czy³: 16 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-08-22, 04:45   

Chandler za śmieszne/ciekawe porównania
Tolkien za klimat
Richard Dawkins za ostatnią książke (reszty nie czytałem, ale zamierzam)

A skoro to mają być "pisarze", a nie "pisarze książek" to dodam Jona Shaffera jako teksto-pisarza.
_________________
And I’ll stay alive
Just to follow you home
And I will survive
‘Cause you’re my Mississippi Princess
You’re my California Queen
Like the Duchess of Detroit
And every city in between

http://www.lastfm.pl/user/Coddy113
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2010-08-22, 08:02   

O.I nie mam pojęcia jak mogłam o nim zapomnieć.
Arundhati Roy-za Bóg rzeczy małych.
_________________
Drugs&hugs.
 

Porcelana.  

Pogromca postów

Laura Palmer



Do³±czy³a: 13 Lut 2009

   

Wys³any: 2010-08-22, 15:24   

Ojojojjjj. Temat rzeka, ale fajnie, że wreszcie taki tu powstał. :-)
Po pierwsze Czesi - Hrabal, Kundera, Ota Pavel... uwielbiam czeską literaturę, i mocno ubolewam nad tym, że tak mało się o niej mówi/uczy. Hrabala czytam już od jakiegoś czasu, uwielbiam jego humor, "jego" Pragę, surrealizm, to z jaką solidną dozą dystansu opisuje dosłownie wszystko - od rzeczy wzniosłych, z których śmiać się przecież nie wypada, po drobnostki dotykające każdego na co dzień. No i ogrooomna spuścizna literacka, jaką po sobie pozostawił - ciężko nie chylić czoła z uznaniem.
Kundera jest dla mnie świetnym psychologiem, to jak opisuje relacje damsko-męskie, jak "wchodzi" w umysł bohaterów, (co ciekawe - równie dobrze robi to opisując psychologizm mężczyzny, jak i kobiety), to majstersztyk. Kobieta u Kundery nie jest literackim wytworem wyobraźni. Jest żywa, autentyczna, prawdziwa, zresztą, wiele kobiet z łatwością umie odszukać w sobie stosy cech bohaterek stworzonych przez Kundere. Jego książki wprowadzają mnie w stan dziwnego niepokoju, siłą rzeczy duuużo potem myślę o tym, co przeczytałam, i chyba nie tylko ja tak mam.
No i Ota Pavel - czytałam dotychczas tylko jego opowiadania "¦mierć pięknych saren" i zakochałam się w nich, to magia. Czasem miałam wrażenie, że baśniowy świat, jaki opisywał zwyczajnie nie istnieje. Trochę boję się sięgnąć po kolejne książki, bo wciąż słyszę, że z biegiem czasu i postępującej choroby psychicznej pisał gorzej, bardziej kiczowato... Więc póki co odkładam to na potem.
O! Ostatnio czytałam też książkę innego czeskiego pisarza, "Niekochaną", Arnosta Lustiga. Przyznam, że wybierałam ją trochę w ciemno, znalazłam zagrzebaną gdzieś na dolnej półce regału z lit. czeską, i wzięłam na "przetestowanie". Nie jest to arcydzieło, autor to nawet bardziej dziennikarz niż pisarz, język jakim pisze jest prosty i pozbawiony pięknej metaforyki, ale historia jaką opisał w tej książce zrobiła na mnie GIGANTYCZNE wrażenie. No, ale resztę pozostawiam ciekawskim, powiem tylko, że jest to pamiętnik młodej dziewczyny spisywany w okresie życia w gettcie i praktycznie - czekania na śmierć.
Uwielbiam też literaturę iberoamerykańską, i w zasadzie na tym polu nie trafił mi się twórca, który nie przypadłby mi do gustu. Marquez/Cotazar/Borges... To moi zdecydowani ulubieńcy, trójka geniuszy. To, że niesamowicie fascynują mnie senne wizje, fantasmagorię, mitologizacja, posługiwanie się utartymi schematami kulturowymi być może też ma duży wpływ na umiłowanie tego typu literatury. Nie wspominając już o poezji południowoamerykańskiej - Neruda, Garcia Lorca... Wszystkim fascynatom polecam "Antologię poezji hispanojęzycznej" - grube, opasłe tomisko, i całe mnóstwo dobrej poezji.
Hm, chyba muszę się streścić, bo piszę tego posta już 1 minut. :-D Bardzo cenię sobie też Dostojewskiego, ogólnie lit. rosyjska jest niezła, uwielbiam opowiadania Hłaski, lubię Kapuścińskiego, Vonegutta, Kafkę, bardzo lubię czytać Nietzschego, ostatnio też £ysiaka...
Rozwinę tego posta później, obiecuje. :-D
_________________
Później luki w pamięci, zapatrzenia w okno -
tam mała dziewczynka w bloku naprzeciwko
uśmiecha się z żyletką pomiędzy zębami.
Myślę o jej chłodnych pocałunkach.




fire, walk with me...
 

Malta85

User


Do³±czy³: 18 Lut 2011

   

Wys³any: 2011-02-18, 12:17   

Nie wiem czy mam ulubionych pisarzy. Raczej jest tak, ze przez jakis czas zajawiam sie na jakis gatunek, albo mam zapotrzebowanie na jakis typ. Ostatnio np. mam zajawke na Giffin. Czytaliscie jej ksiazki. Ja wlasnie koncze Siedem lat pozniej, jest ekstra:)
 

Lena  

Pogromca postów

<3



Imię: Mieczysława

Wiek: 33

Do³±czy³a: 10 Cze 2008

Sk±d: Miasto Kobiet.

   

Wys³any: 2011-02-18, 12:36   

Szekspir! <3 mój numer jeden!
_________________
"strach jest niezwykle podniecający. Ludzie lubią być straszeni. To działa na nich jak chwile przed orgazmem. Wszyscy pragną tego zaznać. To niezwykłe doświadczenie."
<3
 

mist  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³a: 31 Sie 2010

   

Wys³any: 2011-02-18, 16:25   

Tess Gerritsen- Jej książki są boskie. Najlepsze thrillery medyczne na świecie. Treść tak wciąga, że czasem dosłownie nie da się oderwać. Poza tym jeśli chodzi przykładowo o objawy chorób czy coś tego typu to nie wymyśla, tylko informacje czerpie z odpowiednich źródeł.
J.K Rowling- za Harrego Potera oczywiście. Nie lubię książek tego typu, no ale HP jest geniealny
H. Coben jeszcze ;)

Matko.. zapomniałabym!
W. Cejrowski oczywiście! Styl jego pisania, żarty, ironie, opisy krajobrazu i ludzi. To wszystko łączy się w cudowną całość
 

Introvert  

Stały User



ImiÄ™: Gabrysia

Do³±czy³a: 15 Lut 2011

   

Wys³any: 2011-02-18, 17:00   

mist napisa³/a:

W. Cejrowski oczywiście! Styl jego pisania, żarty, ironie, opisy krajobrazu i ludzi. To wszystko łączy się w cudowną całość



o tak! "Gringo wśród dzikich plemion" <3 świetne. Za "Rio Anaconda" nie przepadam. Ogólnie jako pisarz jest naprawdę dobry.
 

ktoÅ›!!!!!!!!!!!  

User


ImiÄ™: Wiktoria

Wiek: 25

Do³±czy³a: 14 Pa¼ 2010

Sk±d: a z nik±d...

   

Wys³any: 2011-02-19, 15:48   

Anne Rice :-D
 

mist  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³a: 31 Sie 2010

   

Wys³any: 2011-02-19, 16:13   

Introvert napisa³/a:

o tak! "Gringo wśród dzikich plemion" <3 świetne. Za "Rio Anaconda" nie przepadam. Ogólnie jako pisarz jest naprawdę dobry.


Mi i Gringo i Orinoko się bardzo podobały. I 'Podróżnik WC' choć to inny typ książki niż dwie wcześniej wymienione to i tak mi się podobał. Poczekam na pieniądze i kupię Kołtuna i będę miała komplecik dostępnych jego książek :)
 

Nomadin  

User

Bard Beztalencie



ImiÄ™: Browaromir (Alek)

Do³±czy³: 26 Lut 2011

Sk±d: Piek³o (Poznañ)

   

Wys³any: 2011-02-27, 16:06   

Tolkien - uwielbiam WP, Silmaliriona i wszystko stworzone w jego świecie. Zawsze chętnie wracam do tych książeks.
Tom Lloyd - pisze ciężką fantastykę...i to właśnie w nim uwielbiam. Nie jest to nic dla osób które ot tak sobie wezmą książke i przeczytają. Jego lektura jest dla bardziej zaznajomionych z fantastyką, mających już jakieś wyrobione zdanie. Czekam z niecierpliwością na czwarty tom "Sagi Królestwa Zmierzchu".
Matthew Woodring Stover - Czytałem tylko obie części "Ostrza Tyshalle`a" i musze powiedzieć, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Brutalność i dosłowność tej książki mnie urzekły i chętnie zabiore się za następne jego dzieła.
Jim C. Hines - Napisał tylko 3 książki o goblinie Jigu i szkoda, że nie więcej bo bardzo przyjemnie mi się czytało.
_________________
"Let us go inside, something's on THEIR mind
THEY are still alive, can You feel THEIR eyes
Can You feel THEIR eyes?
Now that You are stuck with me You
better be my friend."
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com