Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-01-17, 21:10   Wybierasz siÄ™ na studia? Masz wÄ…tpliwoÅ›ci?

Ponieważ zdecydowana większość młodszych forumowiczów zamierza iść na studia, jestem za utworzeniem tematu, w którym starsi mogliby pomóc im zaspokoić związaną z tym ciekawość, rozwiać wątpliwości i udzielić informacji na temat danej uczelni, kierunku czy funkcjonowania administracji.

Tak więc drodzy młodzi - coś jest niejasne? Coś spędza Wam sen z powiek? Czegoś się boicie? Chcecie wiedzieć, jak wyglądają studia w praktyce?
Pytajcie!
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

madeline134  

Moderator



Wiek: 29

Do³±czy³a: 14 Pa¼ 2009

Sk±d: ¦l±sk/Krk

   

Wys³any: 2010-01-17, 22:13   

Więc mam pytanie,może nie tyle o studia co raczej o życie na studiach.Mianowicie,czy rzeczywiście tak trudno jest znaleźć jakieś lokum dla siebie?Zarobić na własne utrzymanie,nie korzystać z pomocy rodziców?
_________________
There is nothing to fear but fear itself.
 

merlin m.  

Hiper wymiatacz



ImiÄ™: Magdalena

Wiek: 29

Do³±czy³a: 16 Mar 2009

   

Wys³any: 2010-01-17, 22:15   

Więc trzeciogimnazjalistka się pyta, czy nie wie coś ktoś o MISH na UJ-cie? Ciężko?
_________________
'kontrasty są potrzebne, by czuć smak życia'
 

Coco Chanel  

Pogromca postów



ImiÄ™: Coco

Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Sie 2009

   

Wys³any: 2010-01-17, 22:27   

Jest to temat trochę "na siłę". Większość informacji znajduje się na stronach uczelnianych, na forach studenckich. Skoro już pytacie:

madeline134 napisa³/a:

Mianowicie,czy rzeczywiście tak trudno jest znaleźć jakieś lokum dla siebie?Zarobić na własne utrzymanie,nie korzystać z pomocy rodziców?



Lokum znaleźć nie trudno, jest wiele opcji. Najłatwiej otrzymać akademik. Tanio, wygodnie i przyjemnie w moim odczuciu, a ceny są śmiesznie niskie. Mieszkania wahają się w przedziale 700-2000zł miesięcznie za wynajem, bez opłat najczęściej. Akademik to wydatek do 330zł. W Białymstoku możesz wynająć mieszkanie za 350zł plus opłaty.
Podjąć pracę na I roku studiów jest trudno, ze względu na dużą ilość zajęć, nieznajomość "terenu".
_________________
zapuszczam włosy i chudnę 20kg.
 

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-01-17, 22:28   

Cytat:

Mianowicie,czy rzeczywiście tak trudno jest znaleźć jakieś lokum dla siebie?Zarobić na własne utrzymanie,nie korzystać z pomocy rodziców?


To zależy. Oczywiście warto rozejrzeć się za stancją możliwie jak najszybciej po ogłoszeniu list, bo później te najlepsze będą już "zajęte" i pozostanie mieszkać na przedmieściach (wszędzie trzeba dojeżdżać) lub na jakimś podejrzanym osiedlu, na które za dnia strach wyjść, a co dopiero wieczorem po powrocie z zajęć (ta, i kto to mówi, ja właśnie mam stancję na takim). Jednak ogólnie rzecz biorąc znajdzie każdy, kto szuka. W Internecie jest bardzo dużo ogłoszeń i również w czasie roku akademickiego można z powodzeniem załapać się na stancję, bo współlokatorzy rezygnują ze studiów. Czasami też można dostać zakwaterowanie w zamian za opiekę nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną. Możliwości jest mnóstwo. Jedną z nich jest jeszcze akademik, ale nie każdy może ubiegać się o miejsce, więc jest to bardziej skomplikowana sprawa. Zdecydowanie łatwiejszym i najczęściej wygodniejszym rozwiązaniem jest stancja.

Co do utrzymania się na studiach, to na dziennych trzeba umieć pogodzić pracę (na niepełny etat) z nauką, co niestety nie zawsze jest możliwe i nie zawsze się udaje. Na zaocznych jest pod tym względem dużo łatwiej, bo można pracować w określonych godzinach bez obaw, że akurat wypadną zajęcia na uczelni.

Niezależnie od tego, jaki tryb studiów wybierzesz (dzienny czy zaoczny), możesz ubiegać się o przyznanie kredytu studenckiego, który pozwala na pokrycie przynajmniej części wydatków związanych ze studiowaniem.
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

madeline134  

Moderator



Wiek: 29

Do³±czy³a: 14 Pa¼ 2009

Sk±d: ¦l±sk/Krk

   

Wys³any: 2010-01-17, 22:29   

Coco Chanel napisa³/a:

Lokum znaleźć nie trudno, jest wiele opcji. Najłatwiej otrzymać akademik. Tanio, wygodnie i przyjemnie w moim odczuciu, a ceny są śmiesznie niskie. Mieszkania wahają się w przedziale 700-2000zł miesięcznie za wynajem, bez opłat najczęściej. Akademik to wydatek do 330zł. W Białymstoku możesz wynająć mieszkanie za 350zł plus opłaty.
Podjąć pracę na I roku studiów jest trudno, ze względu na dużą ilość zajęć, nieznajomość "terenu".



A jak jest w akademiku ze współlokatorami?Ma się jakiś wpływ na to z kim się mieszka?Można się ''przenosić''?
_________________
There is nothing to fear but fear itself.
 

Coco Chanel  

Pogromca postów



ImiÄ™: Coco

Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Sie 2009

   

Wys³any: 2010-01-17, 22:31   

madeline134 napisa³/a:

A jak jest w akademiku ze współlokatorami?Ma się jakiś wpływ na to z kim się mieszka?Można się ''przenosić''?


tak. tak. tak.
Trzy razy tak.
_________________
zapuszczam włosy i chudnę 20kg.
 

madeline134  

Moderator



Wiek: 29

Do³±czy³a: 14 Pa¼ 2009

Sk±d: ¦l±sk/Krk

   

Wys³any: 2010-01-17, 22:31   

Właśnie,i jak jest ze stypendiami?To w końcu też zawsze jakaś forma ''dorobienia''.
_________________
There is nothing to fear but fear itself.
 

Coco Chanel  

Pogromca postów



ImiÄ™: Coco

Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Sie 2009

   

Wys³any: 2010-01-17, 22:33   

madeline134 napisa³/a:

Właśnie,i jak jest ze stypendiami?To w końcu też zawsze jakaś forma ''dorobienia''.


To musisz sprawdzić dokładnie na stronie konkretnej uczelni, bo każda ma inaczej.
U mnie próg przyznania stypendium to 550zł z kawałkiem. Za więcej nie dają.
_________________
zapuszczam włosy i chudnę 20kg.
 

madeline134  

Moderator



Wiek: 29

Do³±czy³a: 14 Pa¼ 2009

Sk±d: ¦l±sk/Krk

   

Wys³any: 2010-01-17, 22:37   

Coco Chanel napisa³/a:

To musisz sprawdzić dokładnie na stronie konkretnej uczelni, bo każda ma inaczej.
U mnie próg przyznania stypendium to 550zł z kawałkiem. Za więcej nie dają.



A trudno jest dostać takie stypendium?Bo na przykład moja mama miała bez problemu z tego co mi mówiła,ale nie wiem jak jest teraz?Jest to w ogóle osiągalne dla przeciętnego studenta?
_________________
There is nothing to fear but fear itself.
 

Coco Chanel  

Pogromca postów



ImiÄ™: Coco

Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Sie 2009

   

Wys³any: 2010-01-17, 22:39   

madeline134 napisa³/a:

A trudno jest dostać takie stypendium?Bo na przykład moja mama miała bez problemu z tego co mi mówiła,ale nie wiem jak jest teraz?Jest to w ogóle osiągalne dla przeciętnego studenta?


Wszystko zależy od dochodu na osobę w rodzinie. U mnie próg to było chyba 587zł, osoby które miały poniżej dostawały stypendium.
_________________
zapuszczam włosy i chudnę 20kg.
 

madeline134  

Moderator



Wiek: 29

Do³±czy³a: 14 Pa¼ 2009

Sk±d: ¦l±sk/Krk

   

Wys³any: 2010-01-17, 22:43   

Coco Chanel napisa³/a:

Wszystko zależy od dochodu na osobę w rodzinie. U mnie próg to było chyba 587zł, osoby które miały poniżej dostawały stypendium.



Och...A takiego niezależnego od zarobków rodziców nie ma?
_________________
There is nothing to fear but fear itself.
 

Coco Chanel  

Pogromca postów



ImiÄ™: Coco

Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Sie 2009

   

Wys³any: 2010-01-17, 22:45   

madeline134 napisa³/a:

Och...A takiego niezależnego od zarobków rodziców nie ma?


Naukowe. Przy średniej 5,0 u mnie wynosi 600zł.
_________________
zapuszczam włosy i chudnę 20kg.
 

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-01-17, 22:48   

U mnie stypendium naukowe można otrzymać już od średniej 4,3 ale są to małe pieniądze (bodajże 170 zł). No i można dostać je dopiero na drugim roku.
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

madeline134  

Moderator



Wiek: 29

Do³±czy³a: 14 Pa¼ 2009

Sk±d: ¦l±sk/Krk

   

Wys³any: 2010-01-17, 22:50   

Coco Chanel napisa³/a:

Naukowe. Przy średniej 5,0 u mnie wynosi 600zł.



O,to o to mi chodziło.
Tylko coś wysoka ta średnia jak na studia. :-D
Ile osób zazwyczaj ma tak dobre oceny na roku?Bo nie sądzę,żeby to było powszechne zjawisko...

Cytat:


U mnie stypendium naukowe można otrzymać już od średniej 4,3 ale są to małe pieniądze (bodajże 170 zł).



To już bardziej realne :-)
Tylko skąd ta rozbieżność?600zł-170 zł 5,0-4,3?
_________________
There is nothing to fear but fear itself.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com