Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶ć

CheeryLipstick  

Pogromca postĂłw


Doł±czyła: 08 Kwi 2009

   

Wysłany: 2009-09-23, 14:02   Angielski - ĹĽyciorys,

Hey , hey. Na wstępie napiszę ,że nie chcę abyście odwalali za mnie czarną robotę ,bo to nie Wasza ocena tylko moja. Chcę was się tylko zapytać czy to co zrobiłam jest poprawne językowo oraz gramatycznie. Jak pojawią się jakieś błędy to proszę mnie o tym powiadomić.

Musiałam opisać własny życiorys.

ang:
I was born in 14th December 1994 , in KĹ‚odzko. I live in Kamieniec ZÄ…bkowicki. I went to primery school school an 2001. When I was 7 years old , and I left this school in 2007. I was thirhty years old. I go to school out of high school students.In the future
I would like to study at the University of Silesia in Wroclaw.
At that time, I would also start work to earn extra money for studies and other expenses.
Once completed, I would like to leave his studies and Polish move to USA
and there to meet someone and have children. In health and happiness I want to live a quiet retirement.

pol:
Urodziłam się 14 grudnia 1994 roku w Kłodzku. Mieszkam w Kamieńcu Ząbkowickim. Ja poszłam do szkoły podstawowej w 2001 roku. Kiedy miałam 7 lat i skończyłam ją w 2007. Miałam 13 lat. Obecnie chodzę do szkoły gimnazjalnej. W przyszłości chciałabym studiowac na Uniwersytecie ¦ląśkim we Wrocławiu. W tym samym czasie chciałabym pracować aby zarobić pieniądze na studia oraz inne wydatki. Po studiach chciałabym wyjechać z Polski do USA i tam kogoś spotkać i mieć dzieci. W zdrowiu i szczęściu chciałabym dożyć spokojnej emerytury.
_________________
W kaĹĽdym z Was jest wariat.
 

damian15  

Wymiatacz

licealista ;PP



ImiÄ™: Damian

Wiek: 29

Doł±czył: 21 Mar 2009

Sk±d: Piaski

   

Wysłany: 2009-09-23, 14:14   

LillyLu napisał/a:

When I was 7 years old

powinno być - when I was 7.

LillyLu napisał/a:

I was thirhty years old

I was thirteen

LillyLu napisał/a:

I would like to leave his studies and Polish move to USA



I would like to finish studies in Poland and go to USA

LillyLu napisał/a:

I would also start work to earn extra money for studies and other expenses.


I would also go to wrok for earn money for studies and other expenses.

taka wersja jest wg mnie dobra. Jakby bylo zle, to mnie poprawcie
 

Misia_Green  

User



ImiÄ™: Ola

Wiek: 34

Doł±czyła: 09 Lip 2009

   

Wysłany: 2009-09-23, 15:34   Re: Angielski - ĹĽyciorys,

LillyLu napisał/a:


I was born in 14th December 1994 , in KĹ‚odzko. I live in Kamieniec ZÄ…bkowicki. I went to primAry school school in 2001 -when I was 7 and I left this school in 2007. I was thirhteen years old. NOW I go to GRAMMAR SCHOOL.In the future
I would like to study at the University of Silesia in Wroclaw.
AT THE SAME TIME, I would like to start working to earn extra money for studies and other expenses.
AFTER FINISHING STUDIES I WOULD LIKE TO LEAVE Poland and move to USA
and there meet someone and have children. In health and happiness I want to live a quiet retirement.

pol:
Urodziłam się 14 grudnia 1994 roku w Kłodzku. Mieszkam w Kamieńcu Ząbkowickim. Ja poszłam do szkoły podstawowej w 2001 roku. Kiedy miałam 7 lat i skończyłam ją w 2007. Miałam 13 lat. Obecnie chodzę do szkoły gimnazjalnej. W przyszłości chciałabym studiowac na Uniwersytecie ¦ląśkim we Wrocławiu. W tym samym czasie chciałabym pracować aby zarobić pieniądze na studia oraz inne wydatki. Po studiach chciałabym wyjechać z Polski do USA i tam kogoś spotkać i mieć dzieci. W zdrowiu i szczęściu chciałabym dożyć spokojnej emerytury.


Tyle ode mnie :-)
_________________
Don’t let them say you ain’t beautiful
They can all get fucked, just stay true to you...
 

CheeryLipstick  

Pogromca postĂłw


Doł±czyła: 08 Kwi 2009

   

Wysłany: 2009-09-23, 16:42   

ok. więc czyta się to tak:

aj łos born in fortinth dicember (jak się czyta 1994?) , in Kłodzko. Aj lif in Kamieniec Ząbkowicki. Aj łent tu primary skol in (jak się czyta 2001?) - łen aj łos sewen and aj left dis skul in (2007?) . Aj łos thirtin jers old. Nał aj goł to gramar skul . In de fiuczer Aj łuld lajk tu stadi at de juniwersiti od silezia in Wrocław. At de sejm tajm aj łuld lajk tu star łorking tu irn maney for stadis and oder ekspensef. After finiszing stadis aj łuld lajk tu live Poland and muw tu juesej. And der mit somłan and haw czildren. In helt and hapines Aj łant tu liv a kłajet retirement.

wiem ,że to głupio wygląda ale muszę mieć pewność czy to jest aby poprawnie wymawiane więc proszę o pomoc ;P
_________________
W kaĹĽdym z Was jest wariat.
 

Misia_Green  

User



ImiÄ™: Ola

Wiek: 34

Doł±czyła: 09 Lip 2009

   

Wysłany: 2009-09-23, 17:18   

1994 - nineteen ninety-four
2001 - two thousand one
2007 - two thousand seven
CoĹ› w tym stylu :mrgreen:
_________________
Don’t let them say you ain’t beautiful
They can all get fucked, just stay true to you...
 

mloda2345  

Pogromca postĂłw



ImiÄ™: Kinga

Wiek: 30

Doł±czyła: 12 Mar 2009

   

Wysłany: 2009-09-23, 17:49   

LillyLu napisał/a:

jak siÄ™ czyta 1994?


19 i 94 najntin i najnti for

[ Dodano: 2009-09-23, 17:49 ]
Chyba tak siÄ™ to czyta. Pewna nie jestem w 100% ;)
_________________
I am the rock that pushes away. I gave up tomorrow to spite today.
http://www.lastfm.pl/user/mloda2345 ;)
 

Nosferatu  

Hiper wymiatacz

Wysłannik dobra


ImiÄ™: Adolf

Wiek: 24

Doł±czył: 06 Kwi 2009

   

Wysłany: 2009-09-24, 05:48   

I was born in 14th December 1994 , in KĹ‚odzko. I live in Kamieniec ZÄ…bkowicki. I went to elementary school school in 2001. When I was 7 years old , and I left graduated from the school in 2007. I was thirteen years old. I go to high school. In the future
I would like to study at the University of Silesia in Wroclaw.
At that time, I would also start to work to earn extra money for studing and other expenses.
After college I would like to move to USA
and tmeet someoneover there and have children. In health and happiness I want to live till a quiet retirement.

Nie napisze jak sie czyta bo nie mam polskich znakow :).
Jak czytasz lata to czytasz 2001, np. to napiwerw mowisz dwadziescia a potem 01 :).
 

Straho  

Pogromca postĂłw



Imię: Jacław

Wiek: 35

Doł±czył: 04 Wrz 2008

   

Wysłany: 2009-09-24, 12:14   

Hi. I'm Jacek, I live in LBZ. Every day in his apartment smoking joints. I am 20 years with a hook or 21 on the neck. I was born in ChrzanĂłw the delivery room. When I was a little aliens kidnapped me and conducted complex experiments on me, not only medical. And unfortunately, it has affected my health. I am very good and what is primarily a rapper known throughout the LBZ. Polish learned in elementary school, school number 3 in the LBZ. I am a prophet of national and I have an account on our class. Such a portal where you can throw pictures. Behind. I hope you liked it. Good-bye and kiss. I pray you are not a believer.

Cos takiego bardziej na luzie.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

Forum młodzieżowe e-Mlodzi.com