Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Boreae  

Mega wymiatacz

Faust



Wiek: 30

Do³±czy³: 16 Cze 2011

Sk±d: Stalowa Wola

   

Wys³any: 2016-10-02, 11:43   Genealogia.

W sumie nie wiem, gdzie to wcisnąć, to wrzucę tu.

Ktoś z was zajmuje się własną genealogią? Jakie macie efekty? Może macie jakieś ciekawe historie związane z poszukiwaniami?

Kilka danych, troszkę nieaktualnych, bo mam rozbabrane drzewo przez gałąź, która jest na pewno ze mną spokrewniona, ale nie wiem, przez którego członka rodziny(w Polsce jest zaledwie 67 osób o moim nazwisku, przy czym wszystkie te osoby wywodzą się z jednego "gniazda" na Wołyniu).

A teraz kilka ciekawostek z mojego drzewa:

1. Liczba osób w drzewie: 611 osób.
2. Liczba rodzin: 201.
3. Najdalszy przodek: Mój prapraprapraprapradziadek Andrzej Olechowski zmarły początkiem XIX wieku.
4. Najdalsza znana data urodzin: Zięć Andrzeja Olechowskiego, mój pra(x5)dziadek Ignacy Pańczyk - 1790r.
Najmłodszy krewniak: Mój chrześniak, Kacper (wrzesień 2015r.).
5. Mam w mojej rodzinie po kÄ…dzieli bÅ‚Ä™kitnÄ… krew (po mojej praprababce). Jednakże w moim przypadku jest już pewnie zupeÅ‚nie rozrzedzona ( ͡° ͜ʖ ͡°). Dodatkowo po mieczu moja rodzina w okoÅ‚o 1820 roku miaÅ‚a przedrostek 'de' przed nazwiskiem, co może wskazywać na francuskie pochodzenie (pierwszy raz pojawia siÄ™ na WoÅ‚yniu 18 lat po przejÅ›ciu wojsk Napoleona przez Tarnopol).
6. NajstarszÄ… obecnie osobÄ… w mojej rodzinie jest siostra mojej babki ze strony matki - 92 lata.
7. Zaś ogólnie najstarszą była moja prababka ze strony ojca - 96 lat (1907 - 2004).
8. Ogólnie bardzo wiele dzieci nie przeżywało wieku niemowlęcego - na 10 dzieci mojego prapradziadka 5 przeżyło.
9. Mężczyźni w mojej rodzinie nie żyjÄ… dÅ‚ugo ( ͡° ʖ̯ ͡°).
10. Było około 5 nieślubnych dzieci.
11. W drzewie zaistniały 4 pętelki (połączenia rodziny po rozgałęzieniu).
12. Najczęstsze imiona męskie - Jan (20 osób), Andrzej (11 osób), Franciszek (10 osób). Damskie - Anna (17 osób), Maria (16 osób), Katarzyna (15 osób).
13. Statystycznie w mojej rodzinie rodzi się więcej kobiet niż mężczyzn.
14. Moje korzenie sięgają od Austrii i Niemiec przez Wołyń i Białoruś po Małopolskę i Podkarpacie, gdzie obecnie mieszkam. Znane mi kraje w których mam krewniaków to m.in.: Francja, Irlandia, Stany Zjednoczone, Niemcy, Australia, Czechy.

Zapraszam do dyskusji i pochwalenia siÄ™ swoimi Å‚owami :).
_________________
11.07.2013 <3 .

"Wilcze spojrzenie na świat."
Zapraszam do odwiedzenia ;>.
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2016-10-02, 16:14   

Polacy stanowią bardzo ciekawą mieszankę, ale z powodu braku dokumentacji ciężko cokolwiek badać.
Paradoksalnie łatwiej określać przynależność stanową przodków zza granicy, bo w Polsce nie ma reguły co do nazwisk. Nazwiska szlacheckie pojawiły się dopiero w XV wieku i starsze rody tych nowych wersji nie przyjmowały, a z kolei w okresie zaborów zdarzało się że chłopom nadawano nazwiska po panach. Inteligencja z kolei sama się uszlachcała dodając sobie partykuły do nazwisk (zresztą swoimi osiągnięciami często bardziej na nie zasługiwali niż tradycyjni właściciele).
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2016-10-02, 23:43   

philosophus napisa³/a:

Polacy stanowią bardzo ciekawą mieszankę, ale z powodu braku dokumentacji ciężko cokolwiek badać.


Tak i to zawsze mnie zastanawia, bo niby tak mieszanka, niby każdy pochodzenie niemieckie, włoskie, norweskie, żydowskie, japońskie czy azteckie - a mapa wyniku badań haplosomów pokazuje w Polsce 90% słowiańskiego... :-D
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2016-10-04, 00:35   

$karbówka napisa³/a:

a mapa wyniku badań haplosomów pokazuje w Polsce 90% słowiańskiego...



Ale chodzi o skład genetyczny Polaka, czy o skład genetyczny Polaków?
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2016-10-04, 15:08   

Polaków, są mapy genetyczne, które pokazują Polskę jako taka wyspę haplogrupy R1a-M458, czyli w 90% słowiańską, otoczoną przez mieszańców uralskich, germańskich, kurgańskich itd.
A tu niby wojny, najazdy, przemieszczenia ludności, mieszanie się z innymi, każdy ma jakichś przodków czeskich, niemieckich, węgierskich, żydowskich... normalnie brak przodków polskich... i 90% jednolitego pochodzenia?
A Czesi, Węgrzy czy Litwini, już mają tam mixy po 30% wszystkiego - coś jak tutaj - http://2.bp.blogspot.com/...12.24.52+PM.png
Polacy, znowu wbrew przeciwnościom losu i przodkach z wszystkich krajów Europy, są zielona wyspą. :-D
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com