Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-05-04, 21:02   

Kupowanie prezentów nie musi koniecznie oznaczać czegoś złego w ten dzień,bądź absorbować całą uwagę młodego człowieka. Ja idąc do I-szej komunii nie wiedziałem o żadnych prezentach, jedynie o przyjęciu z tej okazji. Powtarzam, dla wierzącej osoby, mimo tak młodego wieku było to wielkie przeżycie.
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

ona89  

Wymiatacz


Do³±czy³a: 26 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-05-04, 22:30   

to prawda, że w dzisiejszych czasach wszyscy koncentrują się nie na przyjęciu Jezusa przez dziecko, ale właśnie na prezentach.

¦mieszy mnie jak dzieci dostają laptopy, skutery i inne tego typu rzeczy.

Ostatnio bardzo mocno doświadczyłam takiej odpowiedzialności matki chrzestnej (nie mojej) spotkanej w księgarni. Kupowała dla swojgo chrześniaka Pismo ¦więte! To piękne świadectwo. Skoro w tym dniu najważniejszy jesy Jezus, to dajmy dzieciom Jego Słowo, żeby towarzyszyło dziecku przez resztę życia.

Są też takie fajne kolorowe Biblie z obrazkami dla dzieci - to już zależy od dziecka i jego "dojrzałości"

A album ze zdjęciami i życzeniami od wszystkich gości? To jest pamiątka, do której potem bardzo miło się wraca :)
_________________
"Każdy z nas ma dwie rzeczy do wyboru: jesteśmy albo pełni miłości... albo pełni lęku" Albert Einstein
 

szostol  

Pogromca postów


Do³±czy³: 03 Kwi 2009

   

Wys³any: 2010-05-04, 22:38   

Mnie by rodzice zabili jakbym sobie kupił motor/skuter, jako dorosła osoba, żebym się sam na nim nie zabił a tu 8/9 latki dostają takie rzeczy. CHOOOOORE.
 

Missy  

Pogromca postów

Gwiazdka



Wiek: 31

Do³±czy³a: 22 Sty 2009

Sk±d: uæ

   

Wys³any: 2010-05-04, 23:00   

Przykre się to stało mogę się założyć, że za te kilkanaście lat kiedy będę miała chrześniaka/chrześnice to kupując jej łancuszek nie dając przy tym kilkuset złotych tylko się ośmieszę przed resztą rodziny.
_________________
ona umrze martwa.
 

norbi17  

Wymiatacz


ImiÄ™: Norbert

Do³±czy³: 03 Lip 2009

Sk±d: mnie znasz?

   

Wys³any: 2010-05-04, 23:37   

jasne, że większość dzieci przyjmujących I Komunię myśli o tym, jakie dostanie prezenty i ile otrzymają pieniędzy. ale problem nie tkwi w tych dzieciach, ale przede wszystkim w rodzicach, którzy bagatelizują swoje zadanie uświadomienia tego dziecka, co za chwilę stanie się w jego życiu. nie chcą, bądź nie mają czasu (nie wiadomo co gorsze) potrudzić się trochę i porozmawiać z tym człowiekiem i wydaje im się, że jak zaprowadzą go na spotkanie przygotowujące do I Komunii, do kościoła, to ich misja się już skończyła i uważają, że dziecko jest idealnie przygotowane, bo przecież ksiądz mu o Komunii opowiedział. nie zapala im się w głowach lampka, że co innego jak dziecku powie coś jakiś śmieszny facet w kiecce, a co innego jak powie mu to jego rodzic, który jeszcze w tym wieku jest dla dziecka wielkim autorytetem. sami też strzelają sobie samobója tym, że 'szczują' to dziecko prezentami i mówią co to on nie dostanie.
 

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-05-04, 23:44   

ona89 napisa³/a:

to prawda, że w dzisiejszych czasach wszyscy koncentrują się nie na przyjęciu Jezusa przez dziecko, ale właśnie na prezentach.

Ale to jest najmniej ważne na czym koncentrują się wszyscy wokół dziecka w porównaniu do koncentracji jego samego. Jeśli upominki nie odwracają uwagi dziecka od sakramentu to nie widzę w nich problemu.
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

alpen.  

Pogromca postów

małe duże dziewczę.



ImiÄ™: Klaudia.

Do³±czy³a: 09 Sty 2010

Sk±d: Wadowice.

   

Wys³any: 2010-05-04, 23:46   

ojzu napisa³/a:

upominki


UPOMINKI. Słusznie zauważone.
W upominkach nie ma nic złego. Ale to co obecnie dostają dzieci, z upominkami niewiele ma wspólnego.
_________________
jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
 

ona89  

Wymiatacz


Do³±czy³a: 26 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-05-04, 23:50   

bardzo dobrze wypowiedziane spostrzeżenie norbi17 . To wina rodziców! Tak! podpisuję się rękami i nogami pod tym!
Jako przyszli wierzący rodzice zadbajmu o to, aby o Jezusie i o tym czy jest ta I Komunia ¦więta dzieci dowiedziały się od nas, żebyśmy my z nimi potrafili usiąść i chociażby narysować jakąś scenkę związaną z tym sakramentem i po prostu pogadać o tym.

ojzu a czy dzieci w dzisiejszych czasach koncentrują się na sakramencie? Nie chce tutaj uogółniać, ale powiem z całą odpowiedzialnością, że dla tych maluchów najważniejsze w tym dniu są prezenty.
Masz rację, że jeśli nie odwracają uwagi od sakramentu to prezenty są całkiem na miejscu, ale najpierw zadbajmy (jako rodzice, chrzestni czy nie wiem tak kto jeszcze), żeby dzieciaki "zapamiętały" z tego dnia Jezusa a nie nowy laptop.
_________________
"Każdy z nas ma dwie rzeczy do wyboru: jesteśmy albo pełni miłości... albo pełni lęku" Albert Einstein
 

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-05-04, 23:54   

ona89 napisa³/a:

ojzu a czy dzieci w dzisiejszych czasach koncentrują się na sakramencie? Nie chce tutaj uogółniać, ale powiem z całą odpowiedzialnością, że dla tych maluchów najważniejsze w tym dniu są prezenty.

Skąd do cholery to możesz wiedzieć ??? Możesz jedynie opisywać coś na podstawie własnych doświadczeń bądź Twoich rówieśników. Sądząc po nicku, komunię masz już dawno za sobą.
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

alpen.  

Pogromca postów

małe duże dziewczę.



ImiÄ™: Klaudia.

Do³±czy³a: 09 Sty 2010

Sk±d: Wadowice.

   

Wys³any: 2010-05-04, 23:58   

ojzu napisa³/a:

ona89 napisał/a:
ojzu a czy dzieci w dzisiejszych czasach koncentrują się na sakramencie? Nie chce tutaj uogółniać, ale powiem z całą odpowiedzialnością, że dla tych maluchów najważniejsze w tym dniu są prezenty.
Skąd do cholery to możesz wiedzieć ??? Możesz jedynie opisywać coś na podstawie własnych doświadczeń bądź Twoich rówieśników. Sądząc po nicku, komunię masz już dawno za sobą.


Mam spory kontakt z dziećmi w takim wieku. Dorośli się nakręcają, a wszystko przechodzi na dzieci. I cóż, w 99% ważne są dla nich głównie prezenty.
_________________
jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
 

ona89  

Wymiatacz


Do³±czy³a: 26 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-05-05, 00:01   

mówię to na podstawie corocznej obserwacji dzieci pierwszokomunijnych w mojej parafii. Jako, że śpiewam w scholi, to śpiewamy zawsze na I Komunii i widzę co dzieje się przed Mszą w jej trakcie i po niej, a także na nabożeństwie popołudniu.

Dzieciaki rozmawiają o tym co dostały, lub co dostaną. Chcą jaknajszybciej wyjść z kościoła, żeby zobaczyć nowy sprzęt.

Podkreślam, że nie chcę uogółniać, bo jest pewnie sporo takich Maluchów, które są przez rodziców uświadamiane i mają świadomość tego, co dzieje się w tym dniu I Komunii.
_________________
"Każdy z nas ma dwie rzeczy do wyboru: jesteśmy albo pełni miłości... albo pełni lęku" Albert Einstein
 

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-05-05, 00:04   

To o niczym nie świadczy. To są dzieci i to są ich tematy właśnie, nie sądzę żeby ktoś spodziewał się po nich rozmów na tematy teologiczne. Na tej podstawie nie możesz stwierdzisz co na prawdę w nich siedzi.
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

alpen.  

Pogromca postów

małe duże dziewczę.



ImiÄ™: Klaudia.

Do³±czy³a: 09 Sty 2010

Sk±d: Wadowice.

   

Wys³any: 2010-05-05, 00:10   

Chyba zaczynam rozumieć co masz, ojzu, na myśli. Jednak mimo wszystko cała ta otoczka nie pomaga dzieciom skupić się na tym, co istotne.
_________________
jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
 

ona89  

Wymiatacz


Do³±czy³a: 26 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-05-05, 00:10   

nie znasz się na psychologii i psychice dzieci. To co przeżywają, o tym mówią.

Oczywiście można spotkać postawy, że dzieci się uciszają i jedno do drugiego mówi: Cichu bo tu jest Pan Jezus... albo coś w tym stylu. I oczywiście zawsze budują mnie takie postawy dzieci. Ale jak mówię, to zdarza się rzadko przynajmniej w mojej parafii.

Jak idziesz na impreze 18stkową - to kupujesz kartkę na 18ste urodziny, jak idziesz na ślub - to kupujesz kartkę ślubną, jak idziesz na chrzciny - kupujesz kartkę specjalnie przeznaczoną na chrzciny. Idziesz na pogrzeb kupujesz wieniec pogrzebowy, idziesz na uriodziny i jest tort. Podbnie idziemy na I Komunie ¦więtą kupujmy to, co z nią związane i do czego ona nawiązuje i co rozpoczyna. Wszystkie nowinki techniki i inne dawajmy na urodziny i imieniny dziecka! To tyle ode mnie :)
_________________
"Każdy z nas ma dwie rzeczy do wyboru: jesteśmy albo pełni miłości... albo pełni lęku" Albert Einstein
 

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-05-05, 00:15   

ona89 napisa³/a:

Oczywiście można spotkać postawy, że dzieci się uciszają i jedno do drugiego mówi: Cichu bo tu jest Pan Jezus... albo coś w tym stylu. I oczywiście zawsze budują mnie takie postawy dzieci. Ale jak mówię, to zdarza się rzadko przynajmniej w mojej parafii.

W większości traktują te sprawy indywidualnie, to wszystko nie jest dla nich oczywiste i nie dzielą się wrażeniami z kolegami. To się zdarza w ogóle rzadko.

ona89 napisa³/a:

nie znasz się na psychologii i psychice dzieci. To co przeżywają, o tym mówią.

Sam byłem dzieckiem i doskonale pamiętam każdy szczegół tego wydarzenia. Ale jakoś nie dzieliłem się spostrzeżeniami z kolegami ani z rodziną. W części to zostaje , u innych nie i bynajmniej nie prezenty komunijne mają na to decydujący wpływ.

[ Dodano: 2010-05-05, 00:17 ]

alpen. napisa³/a:

Chyba zaczynam rozumieć co masz, ojzu, na myśli. Jednak mimo wszystko cała ta otoczka nie pomaga dzieciom skupić się na tym, co istotne.

Nie doceniasz młodych umysłów. One też są zdolne wierzyć, tylko bardziej dosłownie , mniej interpretując indywidualnie.
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com