Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Mizantrop  

VIP

Pstrykacz-amator



Wiek: 33

Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-06-14, 20:50   Nie wiedzÄ…, gdzie majÄ… serce

Cytat:

Połowa ludzi nie wie, gdzie w ciele człowieka znajduje się serce. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez profesora Johna Weinmana z King's College London. Profesor postanowił zaktualizować dane na ten temat uzyskane podczas innych badań w roku 1970. Sądziliśmy, że polepszenie edukacji, zainteresowanie mediów zdrowiem i dostęp do Internetu spowodowały polepszenie się znajomości anatomii - powiedział Weinman.

Okazało się jednak, że obecnie przeciętny człowiek wie tyle o anatomii co ludzie przed 40 laty.

W badaniach wzięły udział 722 osoby. Większość z nich - 589 - stanowili chorzy, a resztę osoby zdrowe. Pokazywano im rysunki z zaczernionymi fragmentami, a ich zadaniem było stwierdzenie, które organy zostały zamalowane. Badania wykazały, że jedynie osoby chorujące na nerki i cukrzycę lepiej od przeciętnego człowieka potrafią umiejscowić położenie organów, ale odnosi się do do tych organów, które są u nich chore. Lepszą znajomością anatomii wykazały się też kobiety, które lepiej potrafiły umiejscowić organy, ale tylko i wyłącznie na rysunkach, na których przedstawiono ciało kobiece.

Mimo iż 85,9% badanych dobrze umiejscowiło jelita, a 80,7% wiedziało, gdzie jest pęcherz, to tylko 46,5% znało lokalizację serca, a 68,6% - pomyliło się co do lokalizacji płuc.

Ogólnie udzielono tylko 50% prawidłowych odpowiedzi.

Wyniki nie różnią się od tych z badań sprzed 40 lat.


źródło: kopalniawiedzy.pl

Co o tym sÄ…dzicie?
Czy aż tak mało rzeczywiście wiemy o swoim organizmie?
Czy Wy potrafilibyście pokazać dobrze miejsc znajdowania się poszczególnych narządów?
_________________
"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-06-14, 20:53   

Mizantrop napisa³/a:

Czy Wy potrafilibyście pokazać dobrze miejsc znajdowania się poszczególnych narządów?


Jakoś nie interesuje mnie co mam wewnątrz, aczkolwiek gdzie są takie narządy jak płuca, wątroba, nerki i wspomniane serce, wskażę bez problemu.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

Martusia12105  

User

;* <333


ImiÄ™: MaRtUÅ›:*

Wiek: 29

Do³±czy³a: 14 Cze 2009

Sk±d: Daaaleko xD

   

Wys³any: 2009-06-14, 22:02   

no lekkie przegięcie xD
ale szczeze mowiac ja tez bym nie potrafiala tego wskazać :-P
 

mloda2345  

Pogromca postów



ImiÄ™: Kinga

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Mar 2009

   

Wys³any: 2009-06-14, 22:05   

Najważniejsze rzeczy takie jak płuca, serce, nerki, pęcherz to wiem gdzie mam. No ale też trochę przesada z tym , że ludzie nie wiedzą gdzie co mają. No ale cóż, różnie to bywa.
_________________
I am the rock that pushes away. I gave up tomorrow to spite today.
http://www.lastfm.pl/user/mloda2345 ;)
 

ladyBlack  

Hiper wymiatacz

niespokojna dusza



Wiek: 32

Do³±czy³a: 27 Mar 2009

Sk±d: kraina szczê¶cia

   

Wys³any: 2009-06-14, 22:11   

uuuu, ludzie są dziwni, zawsze tak uważałam.

Mizantrop napisa³/a:

80,7% wiedziało, gdzie jest pęcherz


to jest najlepsze!
_________________
¯yjesz wystarczająco długo by usłyszeć głos broni,
Wystarczająco długo by odnaleźć siebie krzyczącego każdej nocy,
Wystarczająco długo by zobaczyć jak przyjaciele cię zdradzają...
 

agaciszon502  

Mega wymiatacz

Wspomnienia...<3



ImiÄ™: Kasia

Do³±czy³a: 20 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-06-15, 00:02   

Nie no takie podtsawowe organy to wiem gdzie mam :-P no ale z tym sercem to jest gruba przesada :-) no ale cóż ludzie są różni
_________________
W życiu wszytko ma swój zmierzch. Tylko noc kończy się świtem. ["Zmierzch"]
 

Lena_no  

Pogromca postów

.'mama'.



ImiÄ™: Lena

Wiek: 34

Do³±czy³a: 15 Pa¼ 2008

Sk±d: Norwegia

   

Wys³any: 2009-06-15, 08:26   

dużo miałam o tym w szkole jako, że chodziłam na profil zdrowotno cojalny więc myślę, że wskazałabym poprawnie położenie poszczególnych organów w organizmie ;)
_________________
21.09.2009 11:35 52cm 3625g 
 

m@gd@325  

Mega wymiatacz

m@gd@325


ImiÄ™: Magda

Wiek: 32

Do³±czy³a: 11 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-06-15, 13:43   

No a co w tym takiego trudnego pokazać gdzie jest jaki narząd ......
A co do drugiego pytania to wiesz skoro niektórzy nie uczą sie biologii tylko dlatego bo to np. dla nich jest nudne albo z innego powodu to nic dziwnego że potem nie wiedzą gdzie jest serce już nie wspominając o innych narzadach.......
 

margola  

Pogromca postów



Wiek: 46

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-06-15, 14:47   

Jestem raczej pewna że dała bym rade, bo omawiamy sobie poszczególne układy i wiem gdzie jest serce nawet wiem z czego sie składa to samo z płucami, jelitami etc :D
_________________
Wlecze za sobÄ… morze niby zbrodniÄ™ ciemnÄ…. Cichy,
spoglÄ…da na mnie w rozpaczy. Mieszkam tutaj.
 

psychopathicwizard

Pogromca postów



Wiek: 30

Do³±czy³: 22 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-06-15, 19:34   

ściema z tymi badaniami a strona coś mi się wydaje tak wiarygodna jak niewiarygodne.pl czy jak to tam szło.
_________________
Zacznę od tego, czego nie ma. Nie ma wspólnego dyskursu.


Potem pomyÅ›laÅ‚em 'pier****™!" i przeleżaÅ‚em caÅ‚y miesiÄ…c...ćpaÅ‚em, oglÄ…daÅ‚em telewizjÄ™, lizaÅ‚em rany. ByÅ‚o fajnie.
 

Mizantrop  

VIP

Pstrykacz-amator



Wiek: 33

Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-06-15, 22:37   

psychopathicwizard napisa³/a:

ściema z tymi badaniami a strona coś mi się wydaje tak wiarygodna jak niewiarygodne.pl czy jak to tam szło.



Strona jest akurat wiarygodna. To nie "Fakt" czy "The sun".
_________________
"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
 

Hannah1912  

Hiper wymiatacz

Dekadentka



Do³±czy³a: 19 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-06-16, 07:24   

No sory ale żeby nie wiedzieć gdzie sie ma serce to już lekkie przegięcie. Wiem gdzie mam tekie podstawowe narządy jek płuca, wątroba czy pęcherz
_________________
"Carpe diem. [...] Napisał tak, ponieważ jesteśmy tylko pokarmem dla robactwa. Ponieważ jest nam dane ujrzeć tylko kilka wiosen i kilka jesieni."
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-06-16, 09:36   

Ale z drugiej strony nigdy nie wiadmomo po której stronie jest serce :hyhy:
U średnio jednego człowieka na 10 tys. serce umiejscowione jest po prawej, a nie po lewej stronie. Tak samo jak inne narządy.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

psychopathicwizard

Pogromca postów



Wiek: 30

Do³±czy³: 22 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-06-16, 09:54   

Cytat:

U średnio jednego człowieka na 10 tys. serce umiejscowione jest po prawej, a nie po lewej stronie.


serce jest mniej więcej na środku tylko koniuszek jest po lewej(u człowieka 'normalnego'):D teraz sie licytujmy.
_________________
Zacznę od tego, czego nie ma. Nie ma wspólnego dyskursu.


Potem pomyÅ›laÅ‚em 'pier****™!" i przeleżaÅ‚em caÅ‚y miesiÄ…c...ćpaÅ‚em, oglÄ…daÅ‚em telewizjÄ™, lizaÅ‚em rany. ByÅ‚o fajnie.
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-06-16, 14:31   

psychopathicwizard napisa³/a:

serce jest mniej więcej na środku tylko koniuszek jest po lewej(u człowieka 'normalnego'):D teraz sie licytujmy.



Cytat:

Deksrocardia (łac. prawostronne położenie serca) jest rzadką odmianą rozwojową ludzkich organów wewnętrznych, w której serce jest lustrzanym odbiciem serca u większości ludzi. Odwrócenie położenie dotyczy nie tylko koniuszka serca (standardowo położony po prawej stronie na wysokości 4-5 międzyżebrza, w dekstrocardii symetrycznie po prawej) ale także układu wielkich naczyń serca (aorta, pień płucny, żyły główne i płucne), naczyń wieńcowych, wzajemnego ułożenia komór i przedsionków, nawet wewnętrznego ułożenia włókien mięśniowych, beleczek mięśniowych i nici ścięgnistych. Zwykle deksrocardia jest elementem odmiany rozwojowej zwanej przełożeniem trzewi (łac. situs inversus). Prawostronnemu położeniu serca toważyszy w tym wypadku również zamiana stron śledziony, trzustki i żołdaka z wątrobą i lustrzane ułożenie pozostałych organów jamy brzusznej.



¬ródło: http://www.kardiolo.pl/
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com