Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

krzysmTA  

Wymiatacz

Bóg Honor Ojczyzna



Wiek: 31

Do³±czy³: 14 Lis 2009

   

Wys³any: 2012-07-16, 00:06   Owoce znane w Polsce, nieznane za granicÄ…

Tak się ostatnio nad tym zastanawiam. Jest wiele owoców, jak chciażby mango, kaka, awokado, kokosy, liczi, czy papaje, których się raczej nie uprawia w Polsce i są w Polsce dosyć rzadko spotykane. A jak jest w drugą stronę? Są owoce pospolite w Polsce, prawie nieznane lub niespotykane za granicą (w tej chwili mam na myśli raczej basen Morza ¦ródziemnego, chociaż może być cały świat)? Oczywiście wiadomo, że jakieś azjatyckie, czy afrykańskie plemiona nie znają naszych owoców. Ale państwa bardziej cywilizowane lub nam bliższe? Obie Ameryki, Europa Południowa, czy Bliski Wschód? W internecie znalazłem mało informacji, może jest późno i czegoś niedopatrzyłem. Wyczytałem tylko o porzeczkach, które w Ameryce są w zasadzie nieuprawiane - w USA 10-15 ton rocznie, podczas gdy w Polsce ponad 100 ton (Polska ma obecnie skupiać ok. 67% produkcji wszystkich rodzajów porzeczek w UE i ok. 38% całkowitej produkcji na świecie). W tym wszystkim pomijam też wędrówki i rozpowszechnianie się upraw w krajach nie będących ojczyzną tych owoców. Nie liczę też orzechów. W sumie nie byłem jeszcze nad Morzem ¦ródziemnym, a nawet jeśli, to nie będę przecież chodził po ulicy i pytał Hiszpanów i Włochów, czy znają gruszki, czereśnie, czy agrest.
_________________
"Czego krzyczysz... co noga? A tamtemu głowę urwało i nie krzyczy, a ty o takie głupstwo."
Józef Piłsudski
 

nuneczek10  

Mega wymiatacz



ImiÄ™: Tomek

Wiek: 30

Do³±czy³: 23 Lut 2010

Sk±d: Lublin

   

Wys³any: 2012-07-16, 11:16   

może aronia hmm?
 

fear  

Hiper wymiatacz

Póki co nauka.



ImiÄ™: Aleksandra.

Wiek: 27

Do³±czy³a: 03 Lut 2012

   

Wys³any: 2012-07-16, 12:57   

dużo odmian jabłek mamy, chyba gdzie indziej wszystkich nie znają.
_________________
Krzyczysz, że chowam się przed tobą i jestem skryty
Lub chcąc być blisko ze mną solidarnie milczysz
Kochając i się złoszcząc znosisz to cierpliwie
Ja też cię bardzo kocham, tylko trochę autystycznie
 

janko  

Hiper wymiatacz



ImiÄ™: janek

Wiek: 33

Do³±czy³: 09 Sty 2011

Sk±d: warszawa

   

Wys³any: 2012-07-16, 13:52   

może owoce leśne, które nie występują w cieplejszych strefach klimatycznych? Np. maliny, poziomki, jagody?
 

mr.somebody  

Mega wymiatacz



Imię: Paweł

Wiek: 27

Do³±czy³: 07 Lut 2012

Sk±d: Podkarpacie

   

Wys³any: 2012-07-16, 14:26   

na pewno różne odmiany jabłek, możliwe ze gruszki, śliwki, porzeczka
_________________
Nie ważne jest ile ciosów zadasz, lecz ile przyjmiesz na siebie, by móc dalej walczyć.

Miłość jest jak cień człowieka
Uciekasz - to CiÄ™ goni
A kiedy jÄ… gonisz, - ucieka
Jak cień, jak cień.
 

krzysmTA  

Wymiatacz

Bóg Honor Ojczyzna



Wiek: 31

Do³±czy³: 14 Lis 2009

   

Wys³any: 2012-07-17, 14:49   

Ciekawe zjawisko. Jestem gdzieś na plaży w Lloret de Mar i wcinam jakieś porzeczki, a ludzie nie wiedzą co to jest. Odmiany jabłek na pewno. Aronia to w ogóle mało znany owoc, ale w ciepłym klimacie też chyba może występować.
_________________
"Czego krzyczysz... co noga? A tamtemu głowę urwało i nie krzyczy, a ty o takie głupstwo."
Józef Piłsudski
 

marigold  

Stały User



Wiek: 30

Do³±czy³a: 24 Sty 2015

Sk±d: Wawa

   

Wys³any: 2015-05-19, 20:42   

Może właśnie wspomniane już wcześniej owoce ogródkowo - leśne :D Poziomki i aronia zwłaszcza.
 

Lampart  

Stały User



Do³±czy³: 29 Lip 2014

   

Wys³any: 2015-05-19, 23:58   

W zasadzie to co rośnie w Polsce jest znane wszędzie może być jedynie mało popularne. Ciekawym zjawiskiem jest fakt, iż w Polsce rosną rośliny, które na tak zwanym zachodzie są popularne zaś w Polsce kompletnie nikt o nich nie pamięta np babka zwyczajna czy nadmorska we Francji ceniona i dodawana do rosołu.
_________________
http://pantherapardus.pl/ - Nowa strona Autora
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2015-05-26, 15:28   

Wiśnie. Nieznane były dla naszych gości z USA. Tak jak i porzeczki. W Hiszpanii także jak dotąd nie spotkałam żadnych.
_________________
Drugs&hugs.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com