Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Ostia  

VIP


Do³±czy³a: 02 Lut 2009

   

Wys³any: 2010-11-01, 11:25   

L. napisa³/a:

Wydaje mi się, że to się mija z celem, z istotą dnia Wszystkich ¦więtych.


Czemu wyśmiewasz czyjś sposób na przeżywanie tego dnia?
 

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-11-01, 11:30   

Cytat:

Ja rozumiem, że można zapalić znicz czy postawić kwiaty albo uprzątnąć liście. Ale na przykład takie latanie co chwilę na cmentarz, jak to czyni moja babcia, która codziennie od ponad tygodnia już tam przesiaduje, to przesada.


A co złego w tym, że ktoś po prostu odczuwa taką potrzebę? Oczywiście zgadzam się z tym, że raczej (bo wiadomo, że czasami nie ma innego wyjścia) nie powinno robić się tego akurat w dniu Wszystkich ¦więtych (tylko wcześniej, jak to robią moi rodzice i dziadkowie), ale jeśli komuś zależy na tym, aby nagrobki jego krewnych były zadbane i utrzymane w czystości, to jego sprawa - jeden będzie to rozumiał jako uprzątnięcie liści a drugi jako dokładne wyczyszenie płyty nagrobkowej i szczerze powiedziawszy będąc na cmentarzu mam ciekawsze rzeczy do roboty, niż rozglądanie się wokół i śmianie się w duchu z takich ludzi.
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

Isair  

VIP

Arcykapłan



Wiek: 35

Do³±czy³: 12 Maj 2010

   

Wys³any: 2010-11-01, 11:33   

Tak to zaiste śmieszne, gdy ludzie się prześcigają w tym kto ma większy i ładniejszy znicz, kto kupił droższe kwiatki. Co wcale nie oznacza, że nie powinno się zapalić zniczy czy myć grobu. A to, ze ludzie latają to nie dziwota ten dzień obliguje ich w jakiś sposób to zadbania o to miejsce. Ja z powodu braku czasu myłem groby wczoraj i mam w nosie, czy się to komuś podobało, czy nie.
_________________
O upadku tego kraju świadczy fakt, że najpoczytniejsza książką jest Komentarz do ustawy o podatku VAT
Mój blog
 

L.  

Pogromca postów

ultradoskonała



Wiek: 31

Do³±czy³a: 24 Wrz 2008

   

Wys³any: 2010-11-01, 11:49   

Ostia napisa³/a:

Czemu wyśmiewasz czyjś sposób na przeżywanie tego dnia?


Nie wyśmiewam. Po prostu wydaje mi się, że dzień Wszystkich ¦więtych to nie konkurs na najczystszy i najpiękniej ozdobiony nagrobek.

Nataniel napisa³/a:

A co złego w tym, że ktoś po prostu odczuwa taką potrzebę?


Nie mówię, że jest to coś złego. Po prostu uważam, że to nie o to chodzi w tym dniu.
_________________
Dreaming of screaming
Someone kick me out of my mind
I hate these thoughts I can`t deny


A thousand lies have made me colder
 

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-11-01, 11:55   

Cytat:

Po prostu wydaje mi się, że dzień Wszystkich ¦więtych to nie konkurs na najczystszy i najpiękniej ozdobiony nagrobek.


Ale pytanie brzmi, skąd wiesz, że dla kogoś, kto w tym dniu sprząta grób, jest to konkurs na najpiękniejszy nagrobek? W tym przypadku możesz wypowiadać się tylko o osobach, które znasz i wiesz, że właśnie w ten sposób traktują ten dzień. Nie masz prawa uogólniać, bo często jest tak, że rodzina mieszka zbyt daleko, aby móc przyjechać na konkretny cmentarz w jakiś inny dzień.
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

PaulinaCze-wa  

Stały User



Do³±czy³a: 26 Kwi 2010

   

Wys³any: 2010-11-01, 13:59   

Ja nie chodzę tylko 1 listopada odwiedzić groby, staram się 2-3 razy w miesiącu i wtedy kiedy obchodzą urodziny. Zawsze posprzątam grób kupie znicze coś do wazonu, nie mogę sobie pomyśleć że nie chodziłabym ich odwiedzać. Takie jest moje myślenie o tym.
 

Coco Chanel  

Pogromca postów



ImiÄ™: Coco

Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Sie 2009

   

Wys³any: 2010-11-01, 14:53   

Na cmentarzu byłam zarówno wczoraj jak i dzisiaj. Posprzątałam, kupiłam kwiaty i znicze. Dla mnie miało to wydźwięk głównie duchowy oraz nie chciałam by moje groby były zaniedbane i zapomniane, dojazd 50km to naprawdę niewiele. Pojawiam się tak średnio dwa razy w roku, bo wiem, że jestem im to winna, za to co oni zrobili za życia dla mnie. Dużym plusem jest również to, że wszystkie groby mam prawie "na miejscu". Ostatnio moi rodzice sprowadzili ciało wujka z Zabrza tutaj na podlasie, nie tylko po to, aby mógł być pochowany obok swoich bliskich, ale również dlatego, że tutaj jego grób będzie łatwiej odwiedzić i zadbać o niego.
Mowa tutaj o konkursach na najlepszy pomnik, największy znicz to chyba naprawdę przesada. W końcu społeczeństwo polskie jest religijne i z pewnością dla większości nie ma to takie wymiaru. Zresztą, zmarłemu jest już wszystko jedno w kwestiach materialnych.
_________________
zapuszczam włosy i chudnę 20kg.
 

CHEF  

Mega wymiatacz



Wiek: 31

Do³±czy³: 12 Pa¼ 2010

Sk±d: Sprzed monitora

   

Wys³any: 2010-11-01, 14:54   

Byłem dziś na cmentarzu i oczywiście można było zauważyć tłumy niespotykane podczas normalnych dni w roku. No właśnie... jak to jest, że ludzie potrzebują jakiejś okazji, "święta", konkretnej daty by poświęcić trochę uwagi swym zmarłym i zastanowić się na przyczynami i sensem śmierci? Takie coś według mnie powinno przychodzić samo, naturalnie, a nie z jakiejś okazji, bo cały naród, bo wszyscy...

Fakt, o groby i godność zmarłych dbać należy, ale dlaczego większość ludzi potrzebuje do tego święta, które na dodatek "chrześcijaństwo" ustanowiło na podłożu oraz na wzór pogańskiego druidycznego święta zmarłych? :zalamany:
_________________
"Kto koryguje szydercÄ™, Å›ciÄ…ga na siebie haÅ„bÄ™, a kto upomina niegodziwego — ma w sobie wadÄ™"
 

Rorschach  

Pogromca postów

socjopata



Do³±czy³: 31 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-11-01, 15:20   

CHEF napisa³/a:

Fakt, o groby i godność zmarłych dbać należy, ale dlaczego większość ludzi potrzebuje do tego święta, które na dodatek "chrześcijaństwo" ustanowiło na podłożu oraz na wzór pogańskiego druidycznego święta zmarłych?

A żeby zebrać się spokojnie w rodzinnym gronie większość ludzi potrzebuje święta ustanowionego na podłożu pogańskiego święta przesilenia zimowego.

Co w tym dziwnego? Nic. Ludzie potrzebują okazji, żeby mieć impuls do zrobienia czegoś.
 

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-11-01, 15:29   

Cytat:

No właśnie... jak to jest, że ludzie potrzebują jakiejś okazji, "święta", konkretnej daty by poświęcić trochę uwagi swym zmarłym i zastanowić się na przyczynami i sensem śmierci? Takie coś według mnie powinno przychodzić samo, naturalnie, a nie z jakiejś okazji, bo cały naród, bo wszyscy...


A pomyślałeś o tym, że takie święto i dzień wolny od pracy/szkoły może być dla wielu takich ludzi jedyną okazją do tego, aby móc całą rodziną na cmentarz oddalony o X kilometrów? Poza tym skąd masz pewność, że Ci ludzie nie odwiedzają swoich zmarłych krewnych w inne dni? Być może odwiedzają, ale wtedy Ciebie nie ma na cmentarzu.
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

CHEF  

Mega wymiatacz



Wiek: 31

Do³±czy³: 12 Pa¼ 2010

Sk±d: Sprzed monitora

   

Wys³any: 2010-11-01, 15:47   

¯e odwiedzają - wiem, ale nie tak tłumnie, bardziej niż o samo odwiedzenie chodzi mi raczej o

Nataniel napisa³/a:

i zastanowić się na przyczynami i sensem śmierci?

_________________
"Kto koryguje szydercÄ™, Å›ciÄ…ga na siebie haÅ„bÄ™, a kto upomina niegodziwego — ma w sobie wadÄ™"
 

AnioÅ‚ek^^  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³a: 05 Lip 2010

   

Wys³any: 2010-11-01, 17:40   

Często jeżdzę na cmentarz na grób mojego dziadka, dzisiaj też byłam.
Mam blisko, więc czemu miałabym chodzić rzadko.
Pomogę od czasu do czasu mamie wyplewić, albo co w tym stylu.
Po obcych grobach raczej nie chodzÄ™ i siÄ™ nie modlÄ™...
Ale za bliskich tak, jak przychodzę na grób to najczęściej się modle, w nocy już się nie modlę za nich. Kiedyś na poczatku się modliłam, potem przestałam.
_________________
Jęczeć nad minionym nieszczęściem to najlepszy sposób, by przyciągnąć inne.
 

Porcelana.  

Pogromca postów

Laura Palmer



Do³±czy³a: 13 Lut 2009

   

Wys³any: 2010-11-01, 20:57   

Bardzo lubię święto Wszystkich ¦więtych, często dla mnie to jedna z niewielu okazji w roku, żeby zapalić znicz na grobach bliskich. A te popisowe wiązanki, bukiety kwiatów czy monumentalne znicze o których pisaliście, to elementy nierozerwalnie łączące się już z tym świętem w naszej konsumpcjonistycznej kulturze. Można to lubić, bądź nie, ale w takich żyjemy czasach.
Ja lubię porządkować nagrobki, zwłaszcza, że najbliższych - babcie od strony taty i dziadka od strony mamy, pochowanych mam w dwóch różnych województwach, i zawsze staram się korzystać z okazji, kiedy tam jestem.
Ach, a tak odbiegając nieco od tematu! Uwielbiam te niskie, okrągłe retro znicze, zrobione z czegoś glinopodobnego, bez nakrętek i innych dziwactw, które tak bardzo się kopcą! Są cudowne, klimatyczne, takie vintage. :-)
_________________
Później luki w pamięci, zapatrzenia w okno -
tam mała dziewczynka w bloku naprzeciwko
uśmiecha się z żyletką pomiędzy zębami.
Myślę o jej chłodnych pocałunkach.




fire, walk with me...
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Do³±czy³a: 10 Kwi 2010

   

Wys³any: 2010-11-02, 17:00   

Myślę, że porządkowanie grobu ma wymiar nie tyle duchowy i religijny, co po prostu jest wyrazem szacunku dla tego człowieka i tego miejsca. Myślę jednak, że powinno się to robić bez przepychu. Nie przez kwestie wiary, bo to nie ma większego znaczenia, tylko uważam że cmentarz to nie jest miejsce w którym powinno się różnego typu rywalizacje uskuteczniać. Jest to po prostu żałosne. Pochówek godny, ale nie królewski.
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

sibasek  

Stały User

Emocjonalna O_o


ImiÄ™: Marzenka

Wiek: 27

Do³±czy³a: 28 Wrz 2010

   

Wys³any: 2010-11-04, 19:40   

To głupie że sie tylko dba jak jest święto..powinno się zawsze..:)
_________________
< NastoOolatka >
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com