Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Isair  

VIP

Arcykapłan



Wiek: 35

Do³±czy³: 12 Maj 2010

   

Wys³any: 2010-10-31, 19:03   Dbanie o groby

Właśnie jak to jest z wami? Chodzicie na groby? Oddajecie cześć swoim przodkom (bądź co bardziej smutne swym potomkom)? Ja generalnie mam szacunek do zmarłych i miejsca ich spoczynku. Oddawanie czci zmarłym jest znane w wielu kulturach i religiach. Starsze niż chrześcijaństwo i starsze niż większość religii, gdzie pojawia się postać boga (najbardziej pierwotne formy kultu: szamanizm i animizm). Do dzisiaj nawet niewierzący czczą swych przodków, choć oczywiście nie ma to wymiaru religijnego. W dodatku jakoś nie sympatyzuję z osobami, które nie dbają o rodzinne groby do tego stopnia, że nie mówię dzień dobry kuzynostwu mej matki. Nie mam zamiaru okazywać takim osobom szacunku. A co wy o tym sądzicie?
_________________
O upadku tego kraju świadczy fakt, że najpoczytniejsza książką jest Komentarz do ustawy o podatku VAT
Mój blog
 

Rorschach  

Pogromca postów

socjopata



Do³±czy³: 31 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-10-31, 19:10   

Ja bym nie przesadzał z tym "oddawaniem czci". Warto pamiętać i warto dawać temu jakiś materialny wydźwięk, ale pod warunkiem, że odbywa się to z własnej potrzeby a nie z presji "co sąsiedzi powiedzą". Szacunek do zmarłych i ich jakieś tam miejsce wśród żywych jest, jak widać, bardzo głęboko wpisane w naturę człowieka, skoro od najdawniejszych czasów się pojawia. Nie warto udawać, że tego nie ma, czy wynaturzać.
 

Isair  

VIP

Arcykapłan



Wiek: 35

Do³±czy³: 12 Maj 2010

   

Wys³any: 2010-10-31, 19:14   

Mnie tam nie chodzi o jakieś postawienie badyli czy postawienie wielkiego znicza. Bo co sąsiedzi powiedzą. Szczerze to mnie denerwuje pokazowy obraz religii w Polsce. Denerwuje mnie też, bo co sąsiedzi powiedzą id. masz racje jest to irytujące, ale widać czyj grób jest zadbany i kto się tam modli.
_________________
O upadku tego kraju świadczy fakt, że najpoczytniejsza książką jest Komentarz do ustawy o podatku VAT
Mój blog
 

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-10-31, 19:25   

Szanuję groby, co roku jeżdżę z rodziną na cmentarz, zapalam znicz na Grobie Nieznanego ¯ołnierza, modlę się za ludzi leżących w grobach zaniedbanych, po których widać, że nikt o nich raczej nie pamięta. Nie czczę jednak swoich zmarłych, bo modląc się za nich, oddaję poniekąd cześć ich Stwórcy, a nie im samym.
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

Carla!  

Stały User

Poszukiwaczka



ImiÄ™: Karolina

Wiek: 27

Do³±czy³a: 24 Kwi 2010

Sk±d: Przeworsk

   

Wys³any: 2010-10-31, 20:41   

Zgadzam się z przedmówcą.
Wówczas nie oddaje się czci zmarłym ale prosi się Stwórcę o ich zbawienie.
_________________
"Jestem zmęczony, szefie..."
 

Iwona  

Pogromca postów

Iwona



ImiÄ™: Iwona

Do³±czy³a: 19 Sie 2009

   

Wys³any: 2010-10-31, 21:05   

ja od czasu do czasu chodzę-ale wolę sama...jakoś przy rodzinie czy znajomych się krępuje...nie chodzę do kościoła od pewnego czasu ale modlę się codziennie wieczorem i do zmarłych mam wielki szacunek. jak mam okazję kiedy nikt się nie dowie to jezdze na cmentarz do dziadka. na swieto zmarlych oczywiscie odwiedzam groby calej rodziny,tej dalekiej rowniez, oraz znajomych-ktorzy są pochowani na cmentarzu w miescie moim
 

Montslaveden  

Mega wymiatacz

Advanced Thrasher



Do³±czy³: 12 Sty 2010

   

Wys³any: 2010-10-31, 21:27   

Ja tam chodzę na cmentarz, ale tylko z mamą, jest to dla mnie dzień wyjątkowy, smutny, skłania do przemyśleń, modlę się i zapalam znicz co roku.
_________________
"The American thought he could deceive us. When they find that body...all of Russia will cry for war."
 

Norbs93  

Pogromca postów

the boy next door



ImiÄ™: Norbu$

Wiek: 30

Do³±czy³: 10 Cze 2009

   

Wys³any: 2010-11-01, 10:12   

Odwiedzam groby tylko 1 listopada,albo dzień wcześniej,jak nie ma takiego przepychu i auta nie trzeba zaparkować 4 kilometry przed cmentarzem.Ale ten dzień nie jest dla mnie jakimś duchowym przeżyciem,ponieważ odwiedzam ludzi,których w życiu nie spotkałem i nie pamiętam,więc nie jest to dla mnie,aż tak sentymentalne.
 

L.  

Pogromca postów

ultradoskonała



Wiek: 31

Do³±czy³a: 24 Wrz 2008

   

Wys³any: 2010-11-01, 10:40   

Odwiedzam cmentarz tyle razy, ile mam okazję. Głównie dla mojego dziadka. Jestem osobą niewierzącą i wręcz śmieszy mnie ten kult śmierci w Polsce, to czyszczenie pomników środkami czystości, kupowanie ogromnych zniczy etc. Ale wiadomo, jak wazon z kwiatami się przewróci, to go podniosę, jak znicz zgaśnie, to go na nowo zapalę. Ale bez przesady z tym oddawaniem czci. Cmentarz nie jest miejscem na zatarczki sąsiedzkie, kto ma większy bukiet i w ogóle większy pomnik, jak ja już wcześniej zauważyliście.
_________________
Dreaming of screaming
Someone kick me out of my mind
I hate these thoughts I can`t deny


A thousand lies have made me colder
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2010-11-01, 11:02   

L. napisa³/a:

Jestem osobą niewierzącą i wręcz śmieszy mnie ten kult śmierci w Polsce, to czyszczenie pomników środkami czystości, kupowanie ogromnych zniczy etc


Kult śmierci ? Nie dostrzegam żadnej zależności między kultem śmierci,a dbaniem o nagrobki.Zwróciłabym uwagę na zachowanie większej ostrożności w dobieraniu takich wyrażeń.
Jestem ateistką,jednakże nigdy nie przyszło mi na myśl,by kolidowałoby to z dbaniem o pamięć o niegdyś bliskich mi osobach.
Nagrobki są dla mnie swoistym symbolem,czy też pomnikiem ich istnienia.Co roku kilka dni przed świętem pomagam mamie zrobić porządki oraz zapalić symboliczne znicze.1 listopada zaś wieczorem jechałam na cmentarz ze względu na niezwykły widok zapalonych zniczy w nocy.
Aczkolwiek ze względu na przekonania,święto nie ma dla mnie religijnego znaczenia.
_________________
Drugs&hugs.
 

L.  

Pogromca postów

ultradoskonała



Wiek: 31

Do³±czy³a: 24 Wrz 2008

   

Wys³any: 2010-11-01, 11:05   

slow napisa³/a:

Kult śmierci ? Nie dostrzegam żadnej zależności między kultem śmierci,a dbaniem o nagrobki.Zwróciłabym uwagę na zachowanie większej ostrożności w dobieraniu takich wyrażeń.
Jestem ateistką,jednakże nigdy nie przyszło mi na myśl,by kolidowałoby to z dbaniem o pamięć o niegdyś bliskich mi osobach.


Masz słuszność, źle zestawiłam to, co chciałam powiedzieć. Powinnam to od siebie oddzielić. Nie uważam, by ateizm wykluczał dbanie o groby, źle się wyraziłam.
_________________
Dreaming of screaming
Someone kick me out of my mind
I hate these thoughts I can`t deny


A thousand lies have made me colder
 

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-11-01, 11:07   

Cytat:

wręcz śmieszy mnie ten kult śmierci w Polsce, to czyszczenie pomników środkami czystości, kupowanie ogromnych zniczy etc.


To lepiej, żeby grób (na który swoją drogą rodzina często wydała niemałe pieniądze) zapuścił się, bo jakaś niewierząca 18-latka może sobie pomyśleć, że czyszcząc grób oddajemy kult śmierci? Bez przesady. Dbając o grób oddajemy również szacunek osobie, która jest w nim pochowana i nie potrzeba do tego wielkiej filozofii.
To samo ma się z kupowaniem zniczy czy bukietów. Może są ludzie, którzy robią to na pokaz, ale dla mnie osobiście to nie tylko sposób na upamiętnienie zmarłego (gdy spotykamy się z kimś bliskim, to zazwyczaj dajemy mu kwiaty. Czy zmarły nie może być dla nas również tak ważny?), ale również piękna tradycja. Dlatego nie demonizujmy. Na dobrą sprawę nie wiemy, czy rodzina pięknie udekorowała grób z miłości do zmarłego czy z chęci popisania się przed sąsiadem, więc nie oceniajmy.

Jest za to inna rzecz, która mnie na cmentarzach rusza. Nie wiem, czy w innych miastach też tak jest, ale u mnie przy wejściu sprzedawane są słodycze. Często jest tak, że rodzice mówią dzieciom, ze kupią im coś słodkiego, jeśli wytrzymają z nimi przez tę godzinę czy dwie na cmentarzu. Pomijając fakt zwyczajnego przekupstwa, to jakoś słodkości nie kojarzą mi się z atmosferą panującą wokół cmentarza, która powinna służyć raczej zadumie i refleksji.
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

L.  

Pogromca postów

ultradoskonała



Wiek: 31

Do³±czy³a: 24 Wrz 2008

   

Wys³any: 2010-11-01, 11:14   

Nataniel napisa³/a:

To lepiej, żeby grób (na który swoją drogą rodzina często wydała niemałe pieniądze) zapuścił się, bo jakaś niewierząca 18-latka może sobie pomyśleć, że czyszcząc grób oddajemy kult śmierci? Bez przesady. Dbając o grób oddajemy również szacunek osobie, która jest w nim pochowana i nie potrzeba do tego wielkiej filozofii.


¬LE SIÊ WYRAZI£AM. Jeszcze komuś mam to powiedzieć?
Nie chodzi mi o to, że sprzątanie grobów to kult śmierci. Jak ktoś chce dbać o groby, niech dba, ja to rozumiem, bo sama coś tam poprawiam, jak się przewróci i jeśli liście kompletnie zasypią pomnik, to też je sprzątnę. Jak już wcześniej powiedziałam, cmentarz to ważne miejsce nawet dla mnie, to że jesteś ateistką, nie oznacza, że będę uciekać od tego miejsca. Niefortunnie dobrałam słowa.
_________________
Dreaming of screaming
Someone kick me out of my mind
I hate these thoughts I can`t deny


A thousand lies have made me colder
 

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-11-01, 11:16   

Cytat:

¬LE SIÊ WYRAZI£AM. Jeszcze komuś mam to powiedzieć?


Więc potraktuj to jako odpowiedź do swojego stwierdzenia, że dbanie o groby (czyszczenie ich, kupowanie ładnych zniczy i bukietów) jest śmieszne.
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

L.  

Pogromca postów

ultradoskonała



Wiek: 31

Do³±czy³a: 24 Wrz 2008

   

Wys³any: 2010-11-01, 11:22   

Nataniel napisa³/a:

Więc potraktuj to jako odpowiedź do swojego stwierdzenia, że dbanie o groby (czyszczenie ich, kupowanie ładnych zniczy i bukietów) jest śmieszne.


Jest śmieszne, gdy przesadzamy. Ja rozumiem, że można zapalić znicz czy postawić kwiaty albo uprzątnąć liście. Ale na przykład takie latanie co chwilę na cmentarz, jak to czyni moja babcia, która codziennie od ponad tygodnia już tam przesiaduje, to przesada. Lata tam z torbą środków czystości i szczoteczkami do zębów, by czyścić litery na nagrobkach. Dla mnie to śmieszne. I muszę przyznać, że nie ona jedyna. Jak poprosiła mnie o pomoc, to widziałam, że mnóstwo, cała masa ludzi robi to samo. Wydaje mi się, że to się mija z celem, z istotą dnia Wszystkich ¦więtych.
_________________
Dreaming of screaming
Someone kick me out of my mind
I hate these thoughts I can`t deny


A thousand lies have made me colder
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com