Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

sacharon  

Mega wymiatacz


Wiek: 27

Do³±czy³: 16 Wrz 2012

   

Wys³any: 2014-07-19, 18:41   Praca a jÄ™zyki obce - jak stosownie do tego podejść

Wiadomo nie od dziś, że znajomość języków obcych jest atutem w poszukiwaniu pracy. Niektóre przydają się bardziej, niektóre mniej, inne w ogóle, zależy od branży i kraju w którym się pracuje. Jednak raczej nie ma co się łudzić, że znajomość na poziomie A1 czy A2 będzie jakimś wielkim atutem, aby na luzie się dogadać, trzeba przynajmniej B1, tak mi się wydaje. Zastanawiam się, czy ma tu znaczenie "profesjonalne" podejście? Chodzi mi o dwie rzeczy.

1.Perfekcjonizm. Wcale nie trzeba być mistrzem wymowy języka obcego, aby się bez problemu dogadać z obcokrajowcem, a jeżeli jest to bardzo popularny język typu angielski, a naszym rozmówcą jest np. Niemiec, Rosjanin itd., to jeszcze lepiej - nie jest to native speaker. Jeżeli np. słowo "exchange" wypowiemy "po swojemu", po prostu "iksczejndż", nasz rozmówca zrozumie, poza tym może się domyślić na podstawie tematu którego dotyczy rozmowa. Nie musimy wymawiać wszystkiego doskonale, pamiętając że często w angielskim "i" idzie w stronę "y", "cz" w stronę "ć" itd. W innych językach też są dźwięki sprawiające duży problem - jak ktoś ma jakieś pojęcie o rosyjskim, z pewnością kojarzy specyficzne "l-ł", z kolei we francuskim jest to słynne "r", albo takie "c-f" w hiszpańskim. Czy ucząc się języka, warto przywiązywać aż tak dużą uwagę do takich detali? Czy pracodawcy na to patrzą?
2.Jak to jest z dokumentowym potwierdzeniem znajomości języka - czy wszędzie jest ono wymagane? Może to być albo certyfikat, albo dyplom studiów filologicznych, no ale można i bez tego znać świetnie język, jeżeli się chce. Czy nie wyjdzie się na idiotę, gdy na rozmowie z pracodawcą powie się "znam język X bardzo dobrze, myślę, że na poziomie B2, ale niestety nie mam na to żadnych papierów. Ale można to sprawdzić..."

Dziękuję za odpowiedzi :)
 

esendem  

Mega wymiatacz



Wiek: 30

Do³±czy³a: 02 Maj 2011

   

Wys³any: 2014-07-20, 15:09   

Oczywiście, że nie jest konieczne aby wymowa była idealna, ale czemu nie miałaby taka być? Pomieszkuję za granicą i muszę przyznać, że nóż mi się w kieszeni otwiera jak spotykam się z ludźmi z takim odrażającym akcentem. Być może to głupie i powinnam się cieszyć, że w ogóle coś mówią,ale.. To nie jest takie trudne osłuchać się z językiem. A czasami zdarza się tak, że akcent odgrywa dużą rolę i faktycznie utrudnia zrozumienie słów. Chociażby w przypadku "free", "three" i "tree" wypowiadanych tak samo.

A jeśli chodzi o pracę. Jeśli poszukujesz pracy w Polsce zazwyczaj znajomość języka jest sprawdzana rozmowa kwalifikacyjną a czasami pracodawca chce sprawdzić jak sobie poradzi pracownik w sytuacji bardziej stresującej. A jeśli mowa o zagranicy. Certyfikaty nie są konieczne, wystarczy, że się dogadasz. Im wyższy poziom Twojej znajomości języka, tym lepszą pracę dostaniesz;)
 

Witjan  

User


Do³±czy³: 21 Lip 2014

   

Wys³any: 2014-07-21, 12:47   

Jeśli pracujesz w Polsce to warto po prostu znać wiele słów, kwestia wymowy jest kwestią trzeciorzędną, po 1 . słówka, po 2. gramatyka, po 3 poprawna i ładna wymowa.
_________________
profesjonalna optymalizacja podatkowa
 

krul umiÅ‚owany  

Hiper wymiatacz



Imię: Rafał

Wiek: 32

Do³±czy³: 22 Lut 2014

   

Wys³any: 2014-07-21, 18:33   

musisz umieć dwie rzeczy: zrozumieć co ktoś do ciebie mówi, umieć wyrazić swoje myśli po angielsku. Jak tego nie umiesz to i słownik wykuty na blache + perfekcyjna gramatyka nic ci nie da. A potwierdzenie papierem? Po co??? rownie dobrze rekrutant moze cie o cos zapytac po angielsku
_________________
"Chooy w dupe wszystkim modom i adminom"
~Steve Jobs

"Każdy powinien radzić sobie z problemami na tyle na ile potrafi. Mi w dzieciństwie stary wchodził do wanny, a po forach nie płakałem."
~$karbówka
 

orelka  

Wymiatacz



Do³±czy³a: 06 Mar 2009

   

Wys³any: 2014-09-12, 09:32   

Ale jak to opanować? Myślicie, że kurs online może pomóc w nauce języka obcego? Czy lepiej zapisać się na normalne zajęcia w empik school na przykład? Zależy mi na szybkim opanowaniu niemieckiego, ale nie wiem gdzie skierować pierwsze kroki.
 

skejCiK  

Hiper wymiatacz



Wiek: 30

Do³±czy³: 14 Mar 2010

   

Wys³any: 2014-09-12, 11:09   

Najlepiej to znaleźć się w sytuacji kiedy możesz użyć tylko angielskiego. Byłem na wymianie gdzie połowę dnia spędzałem w domu ukraińskiej rodziny to tylko inglisz, tak więc po tygodniu takiego siedzenia moja gramatyka uległa znacznej poprawie. Też można wchodzić na chaty międzynarodowe, ogólnie - języka najlepiej się uczy w praktyce.
 

placek

Wymiatacz



Do³±czy³: 19 Gru 2012

   

Wys³any: 2014-09-15, 13:27   

Jasne, że języka najlepiej uczyć się w praktyce, ale nie każdy niestety ma taką możliwość. Czasami pracodawcy organizują szkolenia językowe dla firm , więc zanim rozpoczniemy gdzieś pracę, warto zapytać, czy coś takiego wchodzi w grę. Nie każdy musi być alfą i omegą i znać każdy język, a bywa, że w pracy przydaje nam się akurat ten, którego się wcześniej nie uczyliśmy.
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2014-09-25, 11:41   

Czemu angielski nie wystarczy, skoro to język nauki i biznesu?
Pomijam sytuację, że ktoś mieszka na stałe np. we Francji, gdzie francuski jest niejako niezbędny, ale tak to nie widzę sensu żeby angielski nie wystarczył do pracy.
Przeciętnemu Polakowi to chyba do życia angielski, plus pierdyliard języków obcych też nie jest potrzebny.
Naprawdę nie widzę jakiejś znajomości angielskiego + kilku innych języków, ani na uczelniach wśród kadry akademickiej, ani w punktach obsługi, ani w banku, ani u mnie w robocie, ani w urzędach - i jakoś ci Polacy robotę dostają... raczej nie za bycie poliglotą...
Głupi ciąg do sytuacji, w której pracodawca sam nieznający żadnego języka patrzy na CV operatora wózka widłowego, na którym jest 10 języków. :->
 

szykq

User


Do³±czy³: 27 Wrz 2014

   

Wys³any: 2014-09-27, 22:35   

Możesz poczytać o tym więcej tutaj: http://pwsz-tarnow.edu.pl...i%C5%84skiego-t

Generalnie jest tak, że jeśli chcesz naprawdę mieć dobrą pracę i zarobki, to język angielski to już nie wystarczy. Musisz "uderzyć" w bardziej egzotyczne języki, których nie zna zbyt wiele osób.
 

sacharon  

Mega wymiatacz


Wiek: 27

Do³±czy³: 16 Wrz 2012

   

Wys³any: 2014-09-27, 22:56   

Z tego co wiem to w przypadku języków typu chiński, koreański, jeżeli naukę zaczyna się dajmy na to około 20. roku życia, nie da się bardzo dobrze mówić, bo nasza krtań jest już nieodwracalnie przystosowana do języków europejskich i możemy mówić po chińsku czy tam koreańsku, ale będziemy mocno kaleczyć.

2 miesiące po założeniu tematu, przemyślałem sobie i sądzę, że rzeczywiście świetna wymowa nie powinna w nauce specjalnie zaprzątać głowy. Raz że i bez tego idzie zrozumieć co się mówi (mieliście kiedyś problem by zrozumieć murzynów mówiących po polsku?), a dwa, że jeżeli nie ma się naprawdę sporego kontaktu z językiem na co dzień, to niemal niewykonalne jest mieć świetną wymowę. No może w przypadku angielskiego, niemieckiego tak, bo ileż jest piosenek po angielsku, filmów, ludzi nawet, można się osłuchać, ale mniej popularne języki - bardzo ciężko.
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2014-09-27, 23:01   

szykq napisa³/a:

Możesz poczytać o tym więcej tutaj: http://pwsz-tarnow.edu.pl...i%C5%84skiego-t

Generalnie jest tak, że jeśli chcesz naprawdę mieć dobrą pracę i zarobki, to język angielski to już nie wystarczy. Musisz "uderzyć" w bardziej egzotyczne języki, których nie zna zbyt wiele osób.



Rzeczywistość jest bardziej brutalna niż marzenia o 10tys za chiński.
http://www.wynagrodzenia....a.503/wpis.2830 :]

Poza tym pytam po raz kolejny czemu angielski nie wystarczy na dobrÄ… prace i zarobki?
Z tego co widać, to angielski jest podstawą nauki i biznesu, jeśli ktoś jest świetnym automatykiem, to dostanie propozycje z marszu, angielski jest podstawą do pracy w międzynarodowym towarzystwie, naukowcy w CERN tez nie kują się 50 języków bo egzotyczne, tylko angielski - taki człowiek to już może sobie zarabiać grube pieniądze szybciej i skuteczniej - niż taki który nauczył się choćby i swahili, ale nic ponad to nie ma w CV.
 

sacharon  

Mega wymiatacz


Wiek: 27

Do³±czy³: 16 Wrz 2012

   

Wys³any: 2014-09-27, 23:44   

Ale nie wszędzie jeszcze umieją angielski, poza tym jak ktoś będzie współpracował z firmą dajmy na to rosyjską, to wtedy znajomość rosyjskiego będzie bardzo ważnym atutem - nawet jak Rosjanie będą ogarniać angielski, mogą woleć rozmawiać w swym ojczystym języku. Zgadzam się, że to nie jest tak, że znam bardzo dobrze jakiś chiński, perski czy tam hindi i od razu mogę się czuć bogiem na rynku pracy, ale bardziej "nasze" języki to naprawdę duży atut jeszcze w wielu sytuacjach.
 

hali  

User

hali


ImiÄ™: ania

Wiek: 31

Do³±czy³a: 07 Pa¼ 2014

   

Wys³any: 2015-01-14, 09:51   

Pracowąłem kiedyś w firmie gdzie beż języka niestety nie za wiele można było zdzialaś, wszelaka komunikacja była w angielskim, szkolenia I zebrania. Było to męczące w przypadku jak ktos potrafił po niemiecku mówić a nie angielsku ale polityka firmy była taka nie inna.
 

wojtekt8pl  

Hiper wymiatacz


Wiek: 28

Do³±czy³: 29 Sie 2012

   

Wys³any: 2015-01-14, 15:33   

Angielski to nawet w sklepie na kasie się przydaje, bo przyjdą Ci tacy obcokrajowcy do sklepu i sie na migi z nimi musisz porozumiewać.
Nawet Niemcy pytają się najpierw Do you speak English? A następnie to po Niemiecku.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com