Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Lilka08  

User



Wiek: 32

Do³±czy³a: 12 Kwi 2011

   

Wys³any: 2014-12-04, 16:34   Praktyki

Witajcie!
Jestem studentką II roku. Studiuję ochronę środowiska. Różne są opinie na temat tego kierunku i na temat tego, co po nim.
Słyszy się, żeby już na studiach zająć się poszukiwaniem pracy/zdobywaniem doświadczenia, bo po samych studiach może być ciężko.
No tak, jeśli chodzi o mnie to jestem pozytywnie nastawiona na zdobywanie doświadczenia związanego z kierunkiem - wszystkim co ma związek z przyrodą i środowiskiem. Mieszkam w średniej wielkości mieście, lecz jest tu kilka zakładów, w których mogłabym odbyć praktykę.

Problem w tym, że wg toku studiów praktyki mam mieć dopiero pod koniec III roku. Natomiast w przerwie międzysemestralnej będę mieć prawie cały miesiąc wolny. W związku z tym nie chciałabym przesiedzieć go w domu, a jeśli się da to czegoś nowego się nauczyć.

StÄ…d moje pytanie:
czy jest możliwość pójścia na praktyki do jakiegoś zakładu, bez informowania o tym uczelni i odbycia praktyk w pewnym sensie "nieoficjalnie"? Czyli: idę, dogaduję się z zakładem, że chcę przez x godzin odbyć darmową praktykę, potowarzyszyć laborantom podczas wykonywania ich pracy, w zamian za to otrzymać na koniec zaświadczenie o odbytej praktyce, jednocześnie by uczelnia o tym nie wiedziała nic?
Czy jest to legalne i w ogóle poradziłby ktoś z was tak? Przechodził już ktoś przez to?

No bo jeśli nie tak, to w jaki inny sposób zdobyć doświadczenie?
Jedynie do głowy przychodzą mi jakieś instytucje dla wolontariuszy, zajmujące się organizacją praktyk dla studentów takich jak ja.

Druga sprawa to... Czy mógłby ktoś opisać mi DOK£ADNIE jak wyglądają takie praktyki? Głównie interesuje mnie pierwszy dzień. No bo co, z początku widzę się pewnie z dyrektorem zatrudniającym mnie a później przydzielony zostaje mi "opiekun", od którego mam się uczyć? Nie potrafię sobie takich praktyk wyobrazić, naprawdę.
 

Lady Virgin  

Moderator



Wiek: 28

Do³±czy³a: 19 Cze 2012

   

Wys³any: 2014-12-05, 23:09   

Pytanie musisz zadać u siebie w dziekanacie. U mnie na uczelni jest tak i wydaje mi się to w miarę logiczne, że o ile dogadasz się z pracodawcą to nie jest niczym złym podjęcie prace, praktyki czy wolontariatu w dowolnym dla Ciebie czasie. To pracodawca ma najwięcej do powiedzenia w temacie i ustalaniu warunków na jakich Cię przyjmie i o ile nie jest to praca na czarno, dostaniesz umowę w której jasno będzie określone jak pracujesz, gdzie, kiedy i co należy do Twoich obowiązków. Jeżeli te ostatnie pokrywają się z tematem studiów to jesteśmy w domu. Dokumenty, dotyczące praktyk z pewnością znajdziesz na stronie swojego wydziału, a jak nie to polecam wizytę w dziekanacie. Nikt Ci głowy nie urwie, do więzienia nie wsadzi - spokojnie^^
W sumie nie bardzo rozumiem czemu nie chcesz informować swojej uczelni?
_________________
There are no unlockable doors
There are no unwinnable wars
There are no unrightable wrongs
Or unsingable songs
 

Elita00

User


Do³±czy³: 31 Mar 2013

   

Wys³any: 2014-12-06, 07:00   

Lepiej dowiedz się właśnie bezpośrednio w dziekanacie. Różne uczelnie mogą na to różnie patrzyć. A po co robić sobie kłopoty?
 

Lilka08  

User



Wiek: 32

Do³±czy³a: 12 Kwi 2011

   

Wys³any: 2014-12-06, 16:35   

Tak też zrobię.

Nie chodzi o to, że nie chcę informować uczelni. Głównie chodzi mi o to, że wówczas byłyby to praktyki nadprogramowe. Tak to się chyba nazywa. Bo praktyki, które powinnam odbyć w toku studiów mam dopiero za rok. A ja - zakładajmy - chciałabym pójść już na jakieś praktyki/wolontariat np. w wakacje, gdzie mam mnóstwo wolnego czasu. I wtedy się chyba nie biega informować o tym uczelni, jeśli byłoby to nadprogramowe. Chcę się po prostu upewnić czy jest jak mówię :)
Wiem, że co innego jeśli chodzi o praktyki te właściwe, które MUSZÊ odbyć - wtedy dziennik praktyk, jakieś zaświadczenia i te inne sprawy papierkowe.
 

Lady Virgin  

Moderator



Wiek: 28

Do³±czy³a: 19 Cze 2012

   

Wys³any: 2014-12-06, 20:59   

Lilka08 napisa³/a:

A ja - zakładajmy - chciałabym pójść już na jakieś praktyki/wolontariat np. w wakacje, gdzie mam mnóstwo wolnego czasu.


Z wolontariatem mogą być problemy - dlatego warto się zapytać wcześniej. A jeśli chodzi o podjęcie praktyk to ja nie wiem nadal z czym Ty masz problem. Możesz pracować, praktykować w zawodzie, jak Ci się podoba. A żeby się dowiedzieć czy wcześniej odbyte praktyki mogę być zaliczone to musisz iść i się dowiedzieć tego dowiedzieć u siebie w dziekanacie.
_________________
There are no unlockable doors
There are no unwinnable wars
There are no unrightable wrongs
Or unsingable songs
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com