Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

buziak

Stały User


Do³±czy³: 09 Lip 2008

   

Wys³any: 2008-08-19, 19:48   przykazanie piÄ…te

PiÄ…te przykazanie koÅ›cielne- „Wierni sÄ… zobowiÄ…zani dbać o potrzeby KoÅ›cioÅ‚a” mówi, że wierni powinni dbać o potrzeby materialne KoÅ›cioÅ‚a, każdy wedÅ‚ug swoich możliwoÅ›ci.


¯eby nie było że zaciągnełam to z jakiejś antyklerykańskiej strony informacje tutaj
chce zaznaczyć iż informacje te są wzięte ze stronki kurii lubelskiej :):)


Cytat:

Wierni mają także obowiązek, każdy według swoich możliwości, dbać o materialne potrzeby Kościoła.



Cytat:

Obowiązani są także do popierania sprawiedliwości społecznej, jak również, pamiętając o przykazaniu Pana, do udzielaniu pomocy biednym z własnych dochodów.



Co sÄ…dzicie o tym przykazaniu :):)
 

Jimmy FoX  

VIP



ImiÄ™: Tomasz

Wiek: 33

Do³±czy³: 26 Lip 2008

Sk±d: Birmingham

   

Wys³any: 2008-08-19, 22:55   

A już myślałem, że to to o zabijaniu...

Jeśli chodzi o moją parafię, to jestem trochę... Eee... Zbulwersowany. Nieraz muszę chodzić po składce na placu przy kościele. I Wy nie wiecie jak ja się czuję, kiedy przechodzę obok tych ludzi z wyciągniętym koszykiem i kiedy oni gapią się na mnie i nic, kompletnie nic nie wrzucają. Jeszcze gorzej jest, gdy tzw. "wierny" zrobi mały ruch to ja od razu do niego z koszykiem, tak odruchowo. Dajcie spokój. Myślę, że każdy powinien coś symbolicznie dołożyć, Kościół nie pragnie tych 20 zeta, 10... Ja niebyłbym tak wkurzony gdyby dawali chociaż po złotówce. Ale cóż... Należy dbać o materialne potrzeby Kościoła, szczególnie wtedy, kiedy składka idzie na coś (np. u nas jest budowana kaplica). Aaa, niech ludzie nie płacą. Tylko niech później nie gadają, jaki my mamy brzydki Kościół.

Przepraszam, zbulwersowałem się trochę. :evil:
_________________
Kadrowanie wspomnień
 

Dev1l  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Lip 2008

   

Wys³any: 2008-08-19, 23:43   

Kościół i tak ma za duże koryto od Państwa. Krótko, od nas jeszcze ssać nie muszą.
 

kasiaaa  

Hiper wymiatacz

Walk to remember.



ImiÄ™: Kasia

Do³±czy³a: 13 Pa¼ 2007

Sk±d: Stalowa Wola

   

Wys³any: 2008-08-20, 12:43   

CirrS napisa³/a:

Kościół i tak ma za duże koryto od Państwa. Krótko, od nas jeszcze ssać nie muszą.



CirrS nie żebym była jakoś bardzo religijna, ale Ty chyba źle cuuś rozumiesz. Mówisz o kościele jakby Ciebie to nie dotyczyło. Jakby kościół nie dotyczył wiernych, jakby to były dwie różne instytucje ... a przecież kościół to wierni ... jakby nie było wiernych po co by komu był zwykły budynek? napisałeś, że ssaja od nas ... jak nie chcech nic dawać nie musisz ... przecież nikt do Ciebie nie podchodzi i nie kładzie Ci noża na gardle i każde płacić na kościół, którym tak na prawdę jesteś także Ty :) Chcesz dajesz nie chcesz nie dajesz ;) i Bóg Ci zapłać CrriS xD
_________________
'Nieznajomość zła nie jest cnotą, lecz głupotą; zachwycanie się nią to jakby nagradzanie za uczciwość człowieka, który nie ukradł ci zegarka, bo nie wiedział, że go masz'

Nie jesteśmy normalni.
Jesteśmy lepsi.
 

buziak

Stały User


Do³±czy³: 09 Lip 2008

   

Wys³any: 2008-08-20, 12:53   

kasiaaa napisa³/a:

a przecież kościół to wierni ...



nie wiem jak ktoś inny ale dla mnie kościól sam w sobie to zwykła instytucja religijna nic więcei- wiara jest czyms głebszym i sama w sobie czystrzym ;)
 

Dev1l  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Lip 2008

   

Wys³any: 2008-08-20, 14:44   

Kochanie, Kościół jako Kościół, ok, niech będzie, ale kościół w sensie kler... To już troszkę inna sprawa. Mam swoje zdanie na ten temat, niech stanie na tym, że to moja opinia i nie będę/nie chcę się do niej ustosunkowywać.
 

laven  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 26 Lip 2008

   

Wys³any: 2008-08-20, 22:15   

A ja nie rozumiem jednego. Protestanci, adwentyści dnia siódmego, zielonoświątkowcy, świadkowie Jehowy inni Ci wszyscy jakoś radzą sobie w skromnych kościółkach, w jakiś blokach nawet. I nikt nie narzeka. A katolicy budują wielki budowle, z rozmachem, pełno drogich ozdób, posadzki za kilka tysięcy, jakieś wymyślne witraże, figurki. Rozumiem, że katolików jest znacznie więcej i muszą się gdzieś pomieścić, ale można zrobić przestronne a przyjemne budynki. Nie trzeba odrazu robić nie wiadomo jak wymyślnych konstrukcji. A to przecież kosztuje. Do kościoła idzie się pomodlić. By zaspokoić potrzeby estetyczne idzie się do muzeum.
 

Dev1l  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Lip 2008

   

Wys³any: 2008-08-20, 23:13   

Wiara to wiara, biznes to biznes. A biznes połączony z wiarą to naprawdę piękna mieszanka, i się sprawdza :).
 

vialink  

Administrator

też człowiek .. :)



ImiÄ™: Bartek

Wiek: 31

Do³±czy³: 01 Pa¼ 2007

Sk±d: Stalowa Wola

   

Wys³any: 2008-08-24, 00:48   

Liczyłem tutaj na wypowiedz gringo .. ale cóż ...

Zgadzam siÄ™ w 100% z KasiÄ….

Kościół... jak to często mówią księża na kazaniu ... każdy kto czuje się chrześcijaninem jest jego częścią. Kościół to duchowa wspólnota, nie tylko instytucja czy budynek.
Chociaż ... Cirrs, powiedz z czego ma się utrzymać? Jeżeli idziesz do kościoła, to w zimie chcesz żeby było ciepło, jakoś czysto, a na tym świecie nie ma nic za darmo. Za prąd i wszystko trzeba płacić. Dokładnie tak jak napisała Kasia, nikt nie zmusza Cię abyś dawał na tacę ... wspomagał kościół, jeżeli chcesz dać - dajesz, nie chcesz - nie dajesz.

Poza tym, to wydaje mi się nie są przykazania, bo przykazania to są kościelne i dekalog.
Ale co by to nie było, chyba się z tym zgadzam.
 

Dev1l  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Lip 2008

   

Wys³any: 2008-08-24, 09:08   

Przykazania dla mnie to tylko Dekalog... Od Boga? Od Boga... Dziękuję za uwagę. :D. Nie musicie się ze mną żreć na słówka, toż to tylko ja się w piekle smażył będę :P.
 

Lena  

Pogromca postów

<3



Imię: Mieczysława

Wiek: 33

Do³±czy³a: 10 Cze 2008

Sk±d: Miasto Kobiet.

   

Wys³any: 2008-08-24, 14:13   

nie uznaje przykazan koscielnych. nie uznaje przykazan Bożych, choć kilku przestrzegam. Jestem ateistką. a przykazanie 5 koscielne tylko mnie utwierdza, że dobrze robię.
_________________
"strach jest niezwykle podniecający. Ludzie lubią być straszeni. To działa na nich jak chwile przed orgazmem. Wszyscy pragną tego zaznać. To niezwykłe doświadczenie."
<3
 

Lena_no  

Pogromca postów

.'mama'.



ImiÄ™: Lena

Wiek: 34

Do³±czy³a: 15 Pa¼ 2008

Sk±d: Norwegia

   

Wys³any: 2008-10-23, 14:31   przykazanie 5 - nie zabijaj

Myślę, że warto na ten temat podyskutować. Wiele osób np. byłoby skłonne zabić kogoś gdyby skrzywdził im kogoś bliskiego..
Chciałabym poznać i wasze opinie.

//Błędy i tytuł poprawione [Funner]
_________________
21.09.2009 11:35 52cm 3625g 
 

Dev1l  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Lip 2008

   

Wys³any: 2008-10-23, 16:36   

¯al... Nie zabijaj to piąte przykazanie, koleżanko.
 

Justencja  

Pogromca postów



ImiÄ™: Justyna

Do³±czy³a: 16 Wrz 2008

   

Wys³any: 2008-10-23, 17:10   

myśle żo to tylko pomyłka a co do tematu myśle że ni byłabym zdolna kogoś zabić!! (moge jedynie mu życzyć)

Poza tym teraz jak ktoś ma kłopoty to woli raczej zabić siebie :-P
_________________
(...)
"Wyszedł w samą porę. A jednak on jest za inteligentny, aby być czymś dzisiaj: żeby dziś czegoś dokonać, trzeba być trochę durniem jednak."
'Szewcy' S.I Witkiewicz

http://www.lastfm.pl/user/Justencja
 

Jimmy FoX  

VIP



ImiÄ™: Tomasz

Wiek: 33

Do³±czy³: 26 Lip 2008

Sk±d: Birmingham

   

Wys³any: 2008-10-23, 17:45   

Jeżeli zrobiłby to na moich oczach, to nie czekałbym ni sekundy. Ale gdyby mnie przy tym nie było, to pewnie bym się powstrzymał. Jakoś...
_________________
Kadrowanie wspomnień
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com