Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

mrau  

Stały User



ImiÄ™: Paulina

Do³±czy³a: 23 Sie 2010

   

Wys³any: 2010-09-20, 21:19   [publicystyka] Co naprawdÄ™ dzieje siÄ™ w szkolnych toaletach?

To jest moje krótkie (bo musiałam zmieścić się na jednej stronie) dzieło napisane dłuższy czas temu do gimnazjalnej gazetki szkolnej. Jestem ciekawa, jak je oceniacie.
Za wszystkie uwagi serdecznie dziękuję ;)
___________________________________

Co naprawdÄ™ dzieje siÄ™ w szkolnych toaletach?

Nie od dziÅ› wiadomo, że toalety szkolne sÅ‚użą dużej grupie uczniów również jako palarnie. Dyrekcja szkoÅ‚y stara siÄ™ z tym walczyć montujÄ…c – nie wiadomo dlaczego tylko w mÄ™skiej – kamerÄ™, nauczyciele czÄ™sto zaglÄ…dajÄ… do uczniowskich toalet. PalÄ…cych uczniów to odstrasza? Ależ skÄ…d. Jest ciekawiej, bo oprócz poziomu nikotyny w organizmie uczeÅ„ pragnie również podniesienia poziomu adrenaliny, ponieważ - powiedzmy sobie szczerze - inaczej nie narażaÅ‚by siÄ™ na przykre konsekwencje, wynikajÄ…ce ze zÅ‚apania ich na gorÄ…cym uczynku. Jak mieć „przypaÅ‚”, to nie z powodu takiej bÅ‚ahostki.

Jak zapalić w szkolnej toalecie?
To proste. ¯adnych zabaw w chowanego i odwracania uwagi nauczycieli, bo to jest po prostu głupie i w zupełności niepotrzebne.
- Trzeba wiedzieć, kiedy wejść – tÅ‚umaczy Dorota*. – Najbezpieczniejsi sÄ… nauczyciele, którzy sami palÄ…, bo przecież nie wyczujÄ…. – CaÅ‚kowitej pewnoÅ›ci jednak nie ma. Z drugiej strony zdarzajÄ… siÄ™ pojedyncze przypadki, kiedy dorosÅ‚y nie ma nic przeciwko takiemu postÄ™powaniu uczniów:
- Fajny byÅ‚ ten pan od matematyki z dÅ‚ugimi wÅ‚osami. On wpuszczaÅ‚ po kolei – pojedynczo siÄ™ wchodziÅ‚o, zapaliÅ‚o i wychodziÅ‚o, ale niestety skoÅ„czyÅ‚a mu siÄ™ praktyka w naszej szkole. Nawet drzwi nam otwieraÅ‚, taki byÅ‚ kulturalny. Do dyskusji wtrÄ…ca siÄ™ Agata dobrze obeznana w temacie :
- Lepiej zapalić w mÄ™skiej toalecie, w damskiej częściej sprawdzajÄ… nauczyciele, woźne i inni pracownicy szkoÅ‚y. Wiesz, oni myÅ›lÄ…, że jak w mÄ™skiej jest kamera, to ona sÅ‚uży tylko do wiadomych celów – Å›mieje siÄ™. – W kabinie nie uchwyci, bo dyrekcja nie ma prawa naruszać strefy intymnej uczniów.

Dlaczego uczniowie palÄ…?
Stres zwiÄ…zany z lekcjami, kłótnie z rówieÅ›nikami – to wszystko podsyca głód nikotynowy.
- Zaczęło siÄ™ dla szpanu, a potem tak to już siÄ™ rozkrÄ™ciÅ‚o – mówi Krzysio, wypalajÄ…cy pół paczki papierosów dziennie.
Nieco szczerzej i agresywniej wypowiada się na ten temat Marysia, absolwentka naszej szkoły:
- Jak byÅ‚am bardzo zdenerwowana na nauczycieli to paliÅ‚am w Å‚azience. MiaÅ‚am gdzieÅ›, że ktoÅ› może mnie zÅ‚apać. UważaÅ‚am, że lepiej sobie zapalić grzecznie i kulturalnie. Czy nauczyciele myÅ›lÄ…, że nie czujemy jak od nich Å›mierdzi? Przecież oni sÄ… naszymi autorytetami, to niby czemu mamy nie brać z nich przykÅ‚adu? – pyta. Odpowiedź na to pytanie z reguÅ‚y jest jedna, każdy dorosÅ‚y swoje stanowisko argumentuje po prostu wiekiem, czyli wiÄ™kszÄ… iloÅ›ciÄ… przysÅ‚ugujÄ…cych praw.

Co o tym sadzÄ… niepalÄ…cy?
Wszystkim, z którymi rozmawiałam, nie podoba się to. Dla nich jest to zachowanie poniżej krytyki, po prostu godne pożałowania.
- Uważam, że to jest gÅ‚upie; kryć siÄ™ w siedmiu z jednym papierosem – ironizuje Sebastian. Takie wypowiedzi najczęściej padajÄ… z ust ludzi, którzy nigdy w życiu stycznoÅ›ci z nikotynÄ… nie mieli. Reszta nie ma zdania, bo to po prostu nie ich problem.
Ważne w omawianej sprawie jest również zdanie nauczycieli. Pani Maria Pilorz, polonistka, jest przekonana, że te nieodpowiednie zachowanie biorą się ze złych wzorców rodzinnych, chęci zaimponowania innym albo niskiej samooceny (o dziwo, niektórzy palący się z tym zgadzają). ¯adna osoba z wysokim poczuciem własnej wartości nikomu nie będzie na siłę udowadniać ile jest warta i do czego zdolna. Nikt o zdrowych zmysłach nie decyduje się na wykonywanie czynności, które mogą zniszczyć życie. Wystarczy spojrzeć na statystyki:
Palenie tytoniu zabija ok. 5 milionów palaczy rocznie na świecie. W Polsce umiera rocznie około 70 tysięcy osób. W naszym kraju codziennie zaczyna palić 500 nieletnich chłopców i dziewcząt. Ponadto szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi, a palaczami wynosi 15 lat. Czy warto dla przyjemności zaciągania się dymem papierosowym poświęcić 15 lat życia?


*Wszystkie imiona są fikcyjne, gdyż autorzy nie chcieli zdradzić swoich tożsamości.
_________________
who care, baby
 

^byku93  

Pogromca postów



Wiek: 30

Do³±czy³: 14 Lip 2010

   

Wys³any: 2010-09-20, 21:26   

Jak dla mnie bardzo fajnie napisane.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com