Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Passek

User


Do³±czy³: 11 Sty 2011

   

Wys³any: 2011-06-01, 16:19   RozkÅ‚ad autobusowy i...

Rozkład autobusowy i...
czyli dzisiejszy temat dyskusji zaproponowany przeze mnie.

Autobus. Mowa o pojeździe przeznaczonym głównie do komunikacji publicznej. Jak wiemy, aby skorzystać z tejże usługi należy zakupić bilet, odpowiednią kartę bądź mieć jakiś przywilej pozwalający na jazdę za darmo. Dany autobus robi tzw. "pętlę", czyli dojazd do wyznaczonych miejsc o wyznaczonej godzinie. Jak również nam wiadomo, na każdym przystanku, na którym zatrzymuje się autobus, jest pewna rozpiska nazwana "rozkładem jazdy", na niej jest zawarta każda informacja o przyjeździe danego autobusu. Niektórzy jednak nie potrafią korzystać z tej pomocy. I o tym będzie mowa w tym poście.

Emeryci i renciści - (niekoniecznie) starsi ludzie wolni od pracy. Niektórych, a raczej większość z tejże grupy jak to jest w tym wieku dopadają przeróżne choroby, od zwykłego bólu pleców po groźne przypadki alzheimera.

¯eby więcej nie chrzanić od rzeczy przejdźmy do sedna. Dlaczego, gdy starsi ludzie (a zwłaszcza starsze kobiety) zamiast sprawdzić godzinę przyjazdu i trasy danego autobusu wchodzą do pierwszego lepszego i pytają się przykładowo:
- "Gdzie ten autobus jedzie?"
- "Czy ten autobus zajeżdża ...tu i tu...?"
- "Za ile będzie jechał ...ten i ten... autobus?"
- "Czy ...ten i ten... autobus będzie tu zajeżdżał?"

Rozumiem - niedowidzenie to powszechne schorzenie, przez które sprawdzenie rozkładu to ogromy problem, szczególnie gdy litery są bardzo małe, ale zwykle na przystankach stoją także inni ludzie, których grzecznie można się zapytać o dany autobus.
Mogę także zrozumieć, gdy na przystanku nie ma rozkładu, ale zawsze, gdy do autobusu wchodzi dana osoba zwracam na to uwagę i jakoś jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, aby tego rozkładu zabrakło.

Nie wiem co o tym myśleć. Pomóżcie rozwiązać ten problem, może inne osoby także mają taką zagadkę jak ja. Zapraszam do dyskusji!
 

alpen.  

Pogromca postów

małe duże dziewczę.



ImiÄ™: Klaudia.

Do³±czy³a: 09 Sty 2010

Sk±d: Wadowice.

   

Wys³any: 2011-06-01, 16:35   

A naprawde tak ciężko być uprzejmym dla starszej osoby przez chociaż 5 min? Tak trudno wykazać się odrobiną cierpliwości?
odrobina pokory, mój drogi.
Nic mnie nie denerwuje, jak taka właśnie arogancja.


//Myślę, że tak będzie estetyczniej, a również pasuje.
_________________
jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
 

enchantment  

VIP

osobliwy wypadek



ImiÄ™: Jakub

Do³±czy³: 28 Kwi 2009

   

Wys³any: 2011-06-01, 16:42   

Zadałeś idiotyczne pytanie, zapewne uzyskasz idiotyczne odpowiedzi. To są starsi ludzie, po prostu. Nie wymagaj od nich, aby wszystko kojarzyli. Nawet po przeczytaniu tego marnego rozkładu mogą nie zapamiętać informacji. Zresztą, tak Ci to przeszkadza? Jeżeli nie chcesz, nie odpowiadaj, kwestia kultury.
_________________
"Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jednak tylko woda." - Albert Einstein
 

Passek

User


Do³±czy³: 11 Sty 2011

   

Wys³any: 2011-06-01, 16:48   Re: RozkÅ‚ad autobusowy i...

Passek napisa³/a:


Rozumiem - niedowidzenie to powszechne schorzenie, przez które sprawdzenie rozkładu to ogromy problem, szczególnie gdy litery są bardzo małe, ale zwykle na przystankach stoją także inni ludzie, których grzecznie można się zapytać o dany autobus.
Mogę także zrozumieć, gdy na przystanku nie ma rozkładu, ale zawsze, gdy do autobusu wchodzi dana osoba zwracam na to uwagę i jakoś jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, aby tego rozkładu zabrakło.



Nie miałem zamiaru być chamski, nietolerancyjny ani arogancki. Moja wypowiedź nie polegała na obrażaniu nikogo.
 

battje  

Mega wymiatacz

Aussie



Wiek: 33

Do³±czy³: 12 Sie 2009

Sk±d: Gold Coast

   

Wys³any: 2011-06-01, 17:01   

Passek,
nie mozna pisac calej wypowiedzi podkreslonym tekstem ;)

on-topic:
a co ci to przeszkadza? bedziesz czekac 2 minuty dluzej ? stanie ci sie cos? ... czasami takie rozklady sa nieczytelne albo skonstruowane tak ze nie wiadomo o co w nich chodzi, sam czasami wole sie zapytac kierowcy autobusu zamiast probowac rozszyfrowac rozklady... cierpliwosci chlopie, nic ci sie nie stanie jak poczekasz podczas gdy ktos sie spyta kierowcy jedno czy tam dwa pytania
_________________
Life's a bitch, so if it's easy, you're doing it wrong
 

alpen.  

Pogromca postów

małe duże dziewczę.



ImiÄ™: Klaudia.

Do³±czy³a: 09 Sty 2010

Sk±d: Wadowice.

   

Wys³any: 2011-06-01, 17:37   

alpen. napisa³/a:

//Myślę, że tak będzie estetyczniej, a również pasuje.


Ale kompletnie nie oddaje nasycenia tych nerwów. ; )

Passek napisa³/a:

Nie miałem zamiaru być chamski, nietolerancyjny ani arogancki. Moja wypowiedź nie polegała na obrażaniu nikogo.


Nie? Piszesz jedno, ale cały Twój post jest przesiąknięty jakąś goryczą, arogancją i pretensją.
_________________
jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2011-06-01, 21:13   

Równie dobrze (z podobną eskalacją uczuć tyle, że uzasadnioną) możemy się zastanawiać dlaczego młodzi ludzie tak rzadko ustępują miejsca osobom starszym, bądź nie szanują taboru komunikacji miejskiej ?

Niezwykle infantylny temat. Osoby starsze mają problemy spowodowane występowaniem kilku schorzeń jednocześnie, spadkiem wydolności organizmu. Zdolność adaptacji do otoczenia także ulega regresowi. Jednak często w ten sposób osoby dążą do podjęcia rozmowy. Zwłaszcza, gdy zarówno członkowie rodziny jak i postronni ludzie niechętnie utrzymują, bądź nawiązują z nimi kontakty.

Odrobina empatii. Albo chociaż przyjmowania perspektywy.
Uważasz, że w przyszłości nie doświadczysz takich sytuacji ?
Zresztą, nie musi ona dotyczyć tylko starszych osób. Wystarczy, że znajdziesz się w obcym mieście. Jak wiele w takiej sytuacji dowiesz się z rozkładu jazdy autobusów ?
_________________
Drugs&hugs.
 

Ammai  

Stały User


ImiÄ™: Sandra

Wiek: 32

Do³±czy³a: 12 Mar 2011

Sk±d: Szczecin

   

Wys³any: 2011-06-01, 21:53   

U mnie w mieście teraz jest sporo dróg przebudowywanych część komunikacji miejskiej jeździ inaczej niż normalnie. Nietrudno się pogubić co gdzie jedzie. Są też dodawane dodatkowe linie autobusowe tam gdzie tramwaje nie dojeżdżają. Może właśnie stąd jest ta niepewność? A może faktycznie to po prostu dobry pretekst na rozpoczęcie rozmowy?
PS jeśli chodzi o czas pokazany na rozkładzie jazdy to też nie dziwne, że pytają czy pojechał już ten autobus czy nie, bo zwykle to on tam jest i nikt się do niego nie stosuje :/
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com