Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Mizantrop  

VIP

Pstrykacz-amator



Wiek: 33

Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2010-01-16, 16:48   Seniorze, zrobisz badania bÄ™dziesz prowadziÅ‚.

Póki co w Senacie toczy się dyskusja na ten temat. Każdy senior, który skończy 70 lat będzie musiał przejść przymusowe badania lekarskie by móc prowadzić pojazd mechaniczny. By zostało stwierdzone, że nie stwarza zagrożenia na drodze dla siebie i innych użytkowników. Najważniejsze by badania były darmowe, w ramach NFZ.
Jeśli by takie coś zostało wprowadzone, Polska by była drugim krajem w EU zaraz po Portugalii gdzie takie badania robi się już po 50 roku życia.
W 2008 rok w wypadkach spowodowanych przez seniorów zginęło 364 osoby a ponad 4000 zostało ranne. Za takim rozwiązaniem opowiadają się specjaliści do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego, na początek co kilka lat.

Co o tym sÄ…dzicie?
Warto takie coś wprowadzić?
A może zbędna to rzecz jest i zwykłe czepianie się ludzi starszych?
Zwiększy to bezpieczeństwo na drogach?

Zapraszam do dyskusji.
_________________
"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
 

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-01-16, 16:57   

Na pewno , mogę sugerować wprawdzie nie samochodem , ale każdym innym sprzętem , np.budowlanym. W mojej pracy zauważyłem , że nie zawsze starszym osobom wychodzi wszystko dobrze i idealnie jak młodym oraz zauważyłem że mają zmniejszony refleks. Ponadto ludziom starszym ciężej zmienić swoje nawyki, mimo iż prawo często jest aktualizowane..
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

mloda2345  

Pogromca postów



ImiÄ™: Kinga

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Mar 2009

   

Wys³any: 2010-01-16, 17:04   

Jestem jak najbardziej za tym, ponieważ mam dziadka i widzę, że On za bezpiecznie nie prowadzi samochodu. Każdy kto z nim wsiada do samochodu to najpierw woli się przeżegnać. Ja osobiście już od paru lat staram się z nim nigdzie nie jeździć. Niestety nawet mimo, że ma zabronione przez lekarzy jeżdzenie samochodem i też rodzina wiele razy zwracała mu uwage on jednak robi swoje. Stwarza duże zagrożenie na jezdni. Takich starszych osób na pewno znajdzie się o wiele wiele więcej, więc dzieki tym badaniom na pewno bezpieczeństwo by trochę wzrosło. Aczkolwiek wiadomo, że niebezpieczeństwo na drogach jest spowoadowane jeszcze wieloma innymi czynnikami.
_________________
I am the rock that pushes away. I gave up tomorrow to spite today.
http://www.lastfm.pl/user/mloda2345 ;)
 

JustyÅ›ka  

Hiper wymiatacz

kocianka:)



Wiek: 30

Do³±czy³a: 22 Cze 2009

   

Wys³any: 2010-01-16, 17:07   

Myślę, że to dobry pomysł. Osoby starsze często mają problemy ze wzrokiem, a mimo to prowadzą pojazd, bo wieki temu zdobyli prawo jazdy. Nie zaszkodziłoby wprowadzić takie badania przymusowe, a może tylko pomóc.
 

Ad.  

Wymiatacz



Wiek: 31

Do³±czy³: 20 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-01-16, 17:12   

nie spotkałem się z przypadkiem, by osoba starsza stanowiła zagrożenie na drodze. jednak jestem jak najbardziej za. wiek już robi swoje i nie każdy jest sprawny jak w czasie, gdy zdawał egzamin na prawo jazdy. i nie chodzi tu o jakieś czepianie się a o zwykłą profilaktykę. :)
_________________

 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2010-01-16, 17:15   

No to mój dziadek będzie miał problem jak ta ustawa wejdzie w życie. Jest schorowany, bardzo poważnie, nie raz mdlał za kierownicą podczas jazdy.
To dobry sposób, wprawdzie osoby starsze nie powodują tak wielu wypadków, ale to przynajmniej ograniczy ich ilość.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

endorfina  

Hiper wymiatacz

Poetka z Å‚awki.



Do³±czy³a: 18 Pa¼ 2009

Sk±d: Wroc³aw.

   

Wys³any: 2010-01-16, 17:57   

Bardzo dobry pomysł. Wiadomo, osoba starsza ma już zwolniony refleks, czy gorszy wzrok.

Cytat:

Ponadto ludziom starszym ciężej zmienić swoje nawyki, mimo iż prawo często jest aktualizowane..


To prawda, ale badania profilaktyczne nie przyczynią się do zmiany nawyków :>
_________________
"Być może mężczyzna wymyślił ogień, lecz kobieta wymyśliła, jak z ogniem igrać."
 

Emeklash  

Hiper wymiatacz

delete me



Wiek: 34

Do³±czy³a: 11 Gru 2008

Sk±d: Kielce

   

Wys³any: 2010-01-16, 19:32   

Uważam, że to bardzo dobry pomysł. Ludzie starsi mogą być niebezpieczni na drogach. Myślą, że skoro są 'starymi' kierowcami, mają doświadczenie to jeżdżą super, kiedy tak nie jest. Sama widzę po swoim dziadku, aż czasami boję się z nim jechać.
Wiadomo, wiek robi swoje, gorszy refleks, wzrok, choroby etc..
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2010-01-16, 20:07   

Mój dziadek to właściwie w nocy nic już nie widzi, jazda z nim dostarcza adrenaliny.

Jestem za, oczywiście.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

Mizantrop  

VIP

Pstrykacz-amator



Wiek: 33

Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2010-01-16, 21:14   

No właśnie tu bardziej chodzi o refleks danej osoby, szybko myślenia w kryzysowych sytuacjach gdzie trzeba szybko podjąć reakcje np by uniknąć zderzenia czołowego lub szybko ominąć pieszego, który wtargnie na jezdnie.
Niby się mówi, że mają tyle lat, dużo jeżdżą i mają sporo doświadczenia. Tylko jeszcze spora część z nich to tzw. niedzielni kierowcy, którzy za kółkiem stwarzają jeszcze większe zagrożenie w ruchu drogowym.
Choć można już usłyszeć oburzenie ludzi starszych z tego powodu, bo co on zrobi bez prawo jazdy.
Jeśli takie coś by weszło w życie należałoby się jeszcze zastanowić nad ulgami dla seniorów czy to komunikacji miejskie czy tej dalszej - pociągi. Choć w większości wielkich miast są ulgi dla ludzi starszych u mnie jest od 75 roku życia, darmowe przejazdy komunikacyjne, ale co z mniejszymi miejscowościami? gdzie nie ma komunikacji tylko trzeba dojeżdżać np. PKS'em.
_________________
"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
 

motyl  

Moderator

gryzÄ™.



Wiek: 34

Do³±czy³a: 13 Cze 2009

Sk±d: Wielkopolska

   

Wys³any: 2010-01-16, 21:32   

Oczywiście, że jestem za. Sama rozmawiałam na ten temat z rodzicami, że powinni coś takiego wprowadzić widząc jak jeździ mój dziadek, czy starszy wujek. Sam nie przestrzega przepisów, bo ich nie pamięta, a na innych się złości jak zrobią 'nie po jego' tylko przepisowo. Albo to, że jest czerwone światło, ale nikt nie jedzie to wg nich można jechać i wiele, wiele więcej dziwnych sytuacji, które są zagrożeniem na drodze. I ten opóźniony refleks, też często ma złe skutki.
Dlatego takie badania powinien przejść każdy kierowca po ukończeniu jakiegoś tam wieku, chociażby 70 lat.
_________________
"Nadal wierzę w marzenia z dzieciństwa.
W niewysłane listy, że nadejdą...
Wierzę, że pijąc wódkę za błędy nigdy nie powiem "żałuję" i wciąż nowe popełniać będę...
W numery telefonów, które w słuchawkach nigdy nie zamilkną..."
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2010-01-17, 08:56   

Jestem za,zwłaszcza,że dość często starsi kierowcy stanowią zagrożenie na drodze dla innych oraz dla samych siebie.
_________________
Drugs&hugs.
 

Li.  

Hiper wymiatacz



ImiÄ™: Lidia

Do³±czy³a: 05 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-01-17, 10:00   

mloda2345 napisa³/a:

Jestem jak najbardziej za tym, ponieważ mam dziadka i widzę, że On za bezpiecznie nie prowadzi samochodu. Każdy kto z nim wsiada do samochodu to najpierw woli się przeżegnać. Ja osobiście już od paru lat staram się z nim nigdzie nie jeździć.



U mnie jest tak samo, ale dziadek nie chce dopuścić do siebie myśli, że ma już pewne ograniczenia, wynikające ze starszego wieku, więc jeździ. Chociaż już powoli sam to zauważa, po zmroku nie jeździ. Dlatego jestem jak najbardziej za, takie badania powinny zwiększyć bezpieczeństwo.
 

myownway  

Hiper wymiatacz

sprzedawca marzeń.



Do³±czy³a: 29 Kwi 2009

   

Wys³any: 2010-01-17, 11:26   

Jestem za, oczywiście. Wiadomo, że starsi ludzie mają słabszy refleks, gorzej widzą, co jest częstą przyczyną wypadków z ich udziałem. Czy to jest czepianie się starszych ludzi? Nie sądzę, przecież to zwiększy nie tyle bezpieczeństwo na drogach, ale ich samych.
_________________
Niestety, rzadko koło zdarzeń obraca siła naszych marzeń.
 

sheilven  

Pogromca postów



Wiek: 31

Do³±czy³a: 05 Gru 2008

Sk±d: Kraków

   

Wys³any: 2010-01-17, 16:18   

osobiście nie spotkałam się z tym, żeby starsza osoba za kierownicą spowodowała coś innego niż zdenrewowanie, bo jeżdżą zazwyczaj powoli. ale tak jak piszecie wyżej refleks już nie te sam, więc dla bezpieczeństwa swojego i innych powini się przebadać.
_________________
i'm burning up a sun just to say goodbye.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com