Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Przemek97  

User


ImiÄ™: Przemek

Wiek: 27

Do³±czy³: 04 Gru 2012

   

Wys³any: 2012-12-04, 21:03   SzkoÅ‚a ponadgimnazjalna

Proszę o udzielenie rad odnośnie wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Jestem w 3 klasie gimnazjum, za kilka miesięcy trzeba wybrać szkołę, ja nie jestem zdecydowany (właściwie to NIE WIEM co wybiorę). Jeśli chodzi o naukę to nie jest źle (tak myślę), moje oceny z większości przedmiotów to 3-4, ale to głownie z lenistwa. Mógłbym mieć 4.0+ z ciut większym nakładem sił, w drugim semestrze postaram się poprawić. Całkiem lubię matematykę (4-5), fizykę(3-4) też w miarę ogarniam, chemia, geografia, biologia przeciętnie. Całkiem lubię też polski (4, nawet do 5), historia (3-4) może być. Nauczyciele uważają, że stać mnie na zdecydowanie więcej, tylko jestem leniwy i chyba mają rację. Próbne z matmy piszę na 60%+, ale na głównym myślę, że 75% złapię, historia też z 70, ang podobnie i polski też, przyrodnicze trochę słabiej. Mieszkam na wsi, ale w okolicy mam niezłe technika i 1 bardzo dobre LO, reszta przeciętna. Ale dochodzi też opcja szkoły w Jarosławiu, mam tam rodzinę i mógłbym tam chodzić do szkoły, ale nie wiem jakie one tam są ;p . Pytanie czy w ogóle bym się dostał do technikum/LO z ocenami do rekrutacji 4, może jedna 3 lub 5 i egzaminami ~65% średnio z wszystkich. I w której z tych szkół jest trudniej? Nie chcę porywać się z motyką na księżyc, myślę, że dałbym radę, ale proszę o waszą opinię. Myślałem o technik budownictwa, w okolicy jest na prawdę dobre technikum budowlane, z racji że mieszkam na wsi, praca fizyczna nie jest mi obca i mógłbym zostać "robolem fizycznym" jeśli zaszłaby taka konieczność, ogólnie praca przy budowie jest dla mnie całkiem ok. Jeżeli chodzi o kierunki elektryk, informatyk itp. to średnio mi się one podobają. Profil humanistyczny w LO całkiem całkiem. Myślę, że raczej mat, fiz albo human, chociaż jestem otwarty na inne, jeśli chodzi o języki obce to nie bardzo, angielski -3 z palcem w D, ale taka mamy babkę, że co bym nie robił to 3 ;p, głownie to czasy i gramatyka słabo, ale to mógłbym nadrobić w dużym stopniu. Myślę, że technikum byłoby dobrą alternatywą, ponieważ jeśli chodzi o studia to jestem zmieszany, jeśli dałoby radę to oczywiście - tak, dlatego myślę też o LO, ale nie musi wyjść, dlatego nad technikum zastanawiam się również poważnie. Jaki profil, kierunek uważacie za najbardziej rozsądny, jestem otwarty na różne warianty, nie mam konkretnych upodobań i myślę, że mogłyby mi się spodobać różne zajęcia. Dodam też, że bardzo lubię sport.

Przepraszam za błędy i za to jak chaotycznie napisałem, spieszę się trochę.
ProszÄ™ o udzielenie jakichÅ› rad.
 

totill  

Stały User

Wagabunda!



ImiÄ™: Antonina

Wiek: 30

Do³±czy³a: 29 Lis 2012

   

Wys³any: 2012-12-04, 21:10   

Tzw. "progi punktowe" są w każdej szkole inne, to zależy też od rocznika, ale w dla danej szkoły są zawsze mniej więcej na tym samym poziomie, więc popytaj wśród starszych uczniów.
Jeśli się postarasz i poprawisz trochę oceny, to spokojnie dostaniesz się do technikum - nie wiem jak z liceum, bo nie znam poziomu tamtych szkół, o których piszesz.

Wybór profilu zależy też od twoich zainteresowań i predyspozycji. W gimnazjum często jest się dobrym z polskiego i historii, ale później w humanie (przynajmniej w liceum) kładą na to większy nacisk i jest o wiele więcej do nauki.

Ja bym ci radziła to technikum budowlane, bo spokojnie sobie poradzisz i prawdopodobnie znajdziesz potem w miarę dobrą pracę.
 

Przemek97  

User


ImiÄ™: Przemek

Wiek: 27

Do³±czy³: 04 Gru 2012

   

Wys³any: 2012-12-04, 21:15   

Cytat:

W gimnazjum często jest się dobrym z polskiego i historii, ale później w humanie (przynajmniej w liceum) kładą na to większy nacisk i jest o wiele więcej do nauki.



Ja jednak wolę coś związanego z matmą. Mam do tego "łatwość", chociaż nie jestem jakiś bardzo dobry z matmy, po prostu niezły. A jak to jest potem ze studiami, jakie wyniki trzeba osiągnąć, żeby pójść na jakieś studia, i co mnie czeka po technik budownictwa i po studiach tego typu?
 

sacharon  

Mega wymiatacz


Wiek: 27

Do³±czy³: 16 Wrz 2012

   

Wys³any: 2012-12-04, 22:08   

Ja bym na twoim miejscu wybrał technikum budowlane - piszesz, że pasowałaby ci budowa, poza tym z twojego posta wynika, że dałbyś radę podciągnąć oceny. Jeszcze jeden ważny argument przemawiający za technikum to zarobki. Zresztą co ci będę pisał, porównaj sobie możliwości pracy po technikum budowlanym w po studiach humanistycznych.
Jestem w podobnej sytuacji - uczę się trochę lepiej od ciebie, mam średnią ok. 4,3-4.6 na dzień dzisiejszy, i tak się zastanawiam, human czy technikum budowlane... lubię przedmioty humanistyczne, a jeśli chodzi o budownictwo, to pełen neutral, nie mam nic przeciwko, więc może warto spróbować, z matmy sobie jako tako radzę, nie lubię fizy, ale w budownictwie główną rolę odgrywa fizyka statyczna, z tym mam akurat najlżej.
W każdym razie, tobie proponuję technikum.
 

totill  

Stały User

Wagabunda!



ImiÄ™: Antonina

Wiek: 30

Do³±czy³a: 29 Lis 2012

   

Wys³any: 2012-12-04, 22:13   

Cytat:

A jak to jest potem ze studiami, jakie wyniki trzeba osiągnąć, żeby pójść na jakieś studia, i co mnie czeka po technik budownictwa i po studiach tego typu?



Na to pytanie Ci odpowiem tak: przepisy do tego czasu mogą się zmienić jeszcze z 10000 razy, więc nic nie wiadomo, ale szkoła powinna was wtedy poinformować o tym w odpowiednim czasie.
Na chwilę obecną, z tego co wiem, to politechniki i inne tego rodzaju. No i po technikum chyba niekoniecznie musisz iść na studia, żeby pracować w zawodzie.
A potem w miarę dobrze płatna praca w zawodzie.
 

Przemek97  

User


ImiÄ™: Przemek

Wiek: 27

Do³±czy³: 04 Gru 2012

   

Wys³any: 2012-12-04, 22:15   

No to mamy podobną sytuację, też lubię całkiem humanistyczne, ale ten kierunek jakoś bardzo mnie nie pociąga, nie chce siedzieć w przyszłości za biurkiem o ile w ogóle takie coś się trafi, 4-3 - 4,6 też bym mógł osiągnąć, ale jestem bardzo leniwy, nic się nie uczę ;p no ale predyspozycje niby mam xD jak w tym semestrze postanowię sobie pójść na jakiś bardziej "ambitny" kierunek to się przyłożę. Tylko tak mnie trochę nurtuję - co można robić po technikum budowlanym - praca fizyczna na budowie na pewno, ale czy coś "lepszego". Nie wiesz może? ;p

totill - ale czy trzeba być jakimś geniuszem, żeby pójść na studia i je ukończyć? Czy nie trzeba być takim wielkim prymusem?
 

sacharon  

Mega wymiatacz


Wiek: 27

Do³±czy³: 16 Wrz 2012

   

Wys³any: 2012-12-04, 23:07   

Jeszcze może projektowanie, nadzór itp. Wejdź sobie na stronę jakiegoś technikum budowlanego i zobacz, czego tam jeszcze uczą.
 

Przemek97  

User


ImiÄ™: Przemek

Wiek: 27

Do³±czy³: 04 Gru 2012

   

Wys³any: 2012-12-06, 17:24   

A poradzę sobie jak nic z geografii nie umiem? Bo niby geografia jest rozszerzona, a ja na prawdę nic nie umiem, dosłownie, mam taką nauczycielkę, że szok, po ławkach niektórzy skaczą a ona nic nie robi ;p i kompletnie jestem zielony, nic się przez 3 lata gimnazjum nie nauczyłem, NIC.
 

apocalypse  

Hiper wymiatacz

KRÓLOWA



ImiÄ™: Marcelina

Wiek: 28

Do³±czy³a: 20 Sty 2012

   

Wys³any: 2012-12-06, 17:45   

geografia w liceum jest do ogarnięcia bez względu na to czego się nauczyłeś w gimnazjum, takie jest przynajmniej moje zdanie.
_________________
Za­bija­nie dla po­koju jest jak pieprze­nie się dla cnoty.

http://www.photoblog.pl/adrianar
 

mat1313

Mega wymiatacz


Wiek: 28

Do³±czy³: 28 Lut 2012

   

Wys³any: 2012-12-06, 19:16   

Jak kto woli, mi osobisćie geografia wchodzi sama, mam same piątki, raz przeczytam zeszyt, przejrzę wybiórczo książkę. Gdybym nie zaglądał, to czwórki bym klepał. Wiele zależy od nauczyciela, jeżeli w szkole, popytaj się tam jak jest z nauczycielem. Ja mam szczęście, że mam świetną nauczycielkę z geografii, aż chce się iść :)

Poradzić sobie poradzisz, póki co to tego, co już przez te trzy miesiące przerobiłem to wiele było z gimnazjum, tylko trochę więcej - spokojnie da się od zera wszystko ogarnąć.
 

sacharon  

Mega wymiatacz


Wiek: 27

Do³±czy³: 16 Wrz 2012

   

Wys³any: 2012-12-14, 19:36   

Przemek97 napisa³/a:

A poradzę sobie jak nic z geografii nie umiem? Bo niby geografia jest rozszerzona, a ja na prawdę nic nie umiem, dosłownie, mam taką nauczycielkę, że szok, po ławkach niektórzy skaczą a ona nic nie robi ;p i kompletnie jestem zielony, nic się przez 3 lata gimnazjum nie nauczyłem, NIC.



Nie nie umiesz tylko ci się uczyć nie chce. Można dostać pałę albo przez to że się nie nauczyło, albo przez to, że się nie rozumie. Do tej drugiej kategorii to chyba się tylko ma prawo zaliczać fizyka, matma i chemia (w większym stopniu, bo wiadomo, że czasem to i historii można "nie rozumieć"). Tak więc trzeba kuć, bo w gegrze nie ma nic do rozumienia :) :P
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com