Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Mizantrop  

VIP

Pstrykacz-amator



Wiek: 33

Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2010-08-23, 15:35   TerroryÅ›ci - negocjować ?

Na założenie tematu natchnęła mnie dzisiejsza sytuacja na Filipinach.
Gdzie porywcze porwali autobus wraz z 15 osobami w środku, a w czasie akcji odbicia przez policję przeżyło tylko czworga z piętnastu podróżujących.

Czy negocjować z tego typu terrorystami dając mu tego co chce i ocalając zakładników czy jak najszybciej zlikwidować - np. snajper, komandosi?
_________________
"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
 

Jimmy FoX  

VIP



ImiÄ™: Tomasz

Wiek: 33

Do³±czy³: 26 Lip 2008

Sk±d: Birmingham

   

Wys³any: 2010-08-23, 15:45   

Nie! Nie, nie, nie. Jestem za tym, aby likwidować terrorystów najszybciej, jak jest to możliwe.
Nie oglądałem relacji w TV, ale czytałem na pewnym forum. Podobno akcja antyterrorystów była żenująca. Nie potrafili poradzić sobie z drzwiami autobusu. A snajperzy wkroczyli do akcji dopiero pod koniec "imprezy".
_________________
Kadrowanie wspomnień
 

Piracy  

Pogromca postów

Makaveli



ImiÄ™: M.

Wiek: 32

Do³±czy³: 12 Wrz 2009

   

Wys³any: 2010-08-23, 15:52   

Wysadziś autobus i terrorystów.
 

coca.cola  

Hiper wymiatacz

Oh. Wow. Lovely.



Do³±czy³a: 27 Cze 2010

   

Wys³any: 2010-08-23, 15:55   

Mizantrop napisa³/a:


Czy negocjować z tego typu terrorystami dając mu tego co chce i ocalając zakładników czy jak najszybciej zlikwidować - np. snajper, komandosi?


z terrorystami siÄ™ nie negocjujÄ™. Ich siÄ™ zabija.
co innego jeśli byłby to jakiś samobójca, czy zwykły szaraczek (nie wiem czy oglądaliście 'Telefon' - Phone Booth), w takim wypadku da się coś wyperswadować, podejść jak do człowieka.
ale do kogoś, kto ma konkretny plan, wszystko dopięte na ostatni guzik? ktoś taki ma konkretne żądania i zero kompromisów.
wybić takich.
_________________
- Chyba się w panu zakochała, bo przeklinała pana całymi tygodniami.

Tumi Amar...
 

Krit  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Maj 2009

Sk±d: Górny ¦l±sk

   

Wys³any: 2010-08-23, 15:59   

coca.cola napisa³/a:

ale do kogoś, kto ma konkretny plan, wszystko dopięte na ostatni guzik?



On chyba nie miał planu. Po prostu wlazł z giwerą do autobusu i stał się bohaterem tragedii.

Akcja była źle prowadzona. Nie było tam ani negocjacji, ani akcji odbicia z prawdziwego zdarzenia. Dupowatość.
_________________
#truestory
 

coca.cola  

Hiper wymiatacz

Oh. Wow. Lovely.



Do³±czy³a: 27 Cze 2010

   

Wys³any: 2010-08-23, 16:01   

Krit napisa³/a:

On chyba nie miał planu. Po prostu wlazł z giwerą do autobusu i stał się bohaterem tragedii.


miałam na myśli terrorystę z prawdziwego zdarzenia. bezwzględnego, nieugiętego.
_________________
- Chyba się w panu zakochała, bo przeklinała pana całymi tygodniami.

Tumi Amar...
 

Jimmy FoX  

VIP



ImiÄ™: Tomasz

Wiek: 33

Do³±czy³: 26 Lip 2008

Sk±d: Birmingham

   

Wys³any: 2010-08-23, 16:04   

Krit, rozmawiamy ogólnie.
_________________
Kadrowanie wspomnień
 

Krit  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Maj 2009

Sk±d: Górny ¦l±sk

   

Wys³any: 2010-08-23, 16:09   

W takim razie to zależy od sytuacji. O niejednej akcji czytałem, niejedną też znamy. Służby specjalne mają procedury, ludzie którzy tam siedzą doskonale wiedzą, co robić. Liczbę ofiar należy minimalizować. Raz drogą do tego mogą być negocjacje, raz dziki szturm. Nie będę lepiej znającym się ode mnie ludziom z doświadczeniem mówił, co mają robić. Krótko mówiąc. Zdaję się na nich. ;)

Czasem negocjacje mogą być wstępem do szturmu na przykład. Czasem szturm może być zgubny, jak w szkole w Biesłanie. Czasem negocjacje prowadzone dupowato. Ciężko o reguły, które można dopasować do każdego przypadku.
_________________
#truestory
 

coca.cola  

Hiper wymiatacz

Oh. Wow. Lovely.



Do³±czy³a: 27 Cze 2010

   

Wys³any: 2010-08-23, 16:17   

Krit napisa³/a:

Liczbę ofiar należy minimalizować


sugerujesz, że nie da się wyjść z takich 'zamachów', bez zupełnych strat?
_________________
- Chyba się w panu zakochała, bo przeklinała pana całymi tygodniami.

Tumi Amar...
 

Krit  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Maj 2009

Sk±d: Górny ¦l±sk

   

Wys³any: 2010-08-23, 16:23   

coca.cola napisa³/a:

sugerujesz, że nie da się wyjść z takich 'zamachów', bez zupełnych strat?



Szczerze, to bym bardzo chciał. Nie zawsze jednak tak się da i trzeba mieć to na uwadze. Poza tym docelowa ilość minimalna to 0.
_________________
#truestory
 

Eddie Van Halen  

Wymiatacz

Rockers



ImiÄ™: Igor

Wiek: 26

Do³±czy³: 05 Lip 2010

   

Wys³any: 2010-08-23, 16:29   

Nie nie nie. ¯adnych negocjacji, chyba, że terorysta zagraża życiu sporej liczby osób.

A co do dzisiejszej akcji - padłem przy dwóch dzisiejszych sytyuacjach:

1. Gdy policjantowi który rozwalał drzwi wpadł młotek do środka. :-D
2. Oraz gdy rozwalali reflektory. masakra...
_________________
Sprzątacze forum, po co was aż 11? To się d*py nie trzyma!
 

Mizantrop  

VIP

Pstrykacz-amator



Wiek: 33

Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2010-08-23, 16:34   

Ostatnio dość często miewa się sytuacje, że terroryście, piraci porywają ludzi, uprowadzają czy przetrzymują zakładników.
Ale moim zdaniem da się wyjść na bilans równy by nie było strat w ludziach, czy to zakładników czy po stronie odbijających. Przecież całkiem niedawno było głośno jak jednostki specjalne odbijały statek z rąk piratów, nikt nie ucierpiał, a nawet udało się aresztować porywaczy nie pozbawiając ich życia.
Owszem, co innego wielki statek, kino niż autobus gdzie terrorysta ma każdego zakładnika pod bronią i policja nie ma dużego pola manewru by dostać się do środka, bo albo przez drzwi lub szyby.
Z tego co widziałem, to akcja na Filipinach była przeprowadzona karygodnie, tak jak by policja w ogóle nie umiała odbijać zakładników.
Choć często niepowodzeniem kończą się takie akcje, jak w Biesłanie czy kino w Moskwie. Lecz należy zwrócić uwagę ile tam mogło być porywaczy i jakim arsenałem dysponowali, począwszy od broni maszynowej, kończąc na ładunkach wybuchowych.

Co do negocjowania, można robić podpuchę by zwrócić uwagę porywcza na negocjatora a w tym czasie jednostki specjalnie czy też wojsko (szkoła w Biesłanie) mogły przystąpić do akcji odbijania zakładników.
Warto jedna starać się odbijać zakładników, szkolić jednostki w tego typu akcjach.

Liczy się również dobre zaplanowanie akcji, dokładne rozkład budynku, statku. Tak by wchodząca ekipa specjalnie nie wchodziła na pokład niczym człowiek nieświadomi idący po polu minowym.
_________________
"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
 

Mickey Knox

Stały User

witch house



Do³±czy³: 22 Sie 2010

   

Wys³any: 2010-08-23, 16:54   

jasne , ze negocjowac. terrorysta tez czlowiek. jezeli terrorysta negocjuje tzn. ze wie, ze jest skazany na smierc. nie mowimy tu o szalencach oraz fanatykach religijnych, bo przy nich nie ma o czym negocjowac i oni poprostu robia to co chca, a nie daja sie zabic.
_________________
Uhm, I said, the party isn't over
We can still dance
But I don't have no rhythm
so take a chance with me
 

Nekes  

Pogromca postów

MNML love



Do³±czy³: 14 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-08-23, 16:58   

Uważam że trzeba dać terrorystów to czego oczekują, by ponieść jak najmniejsze straty w porwanych ludziach a następnie zlikwidować ich.
_________________
"We'll meet again
Don't know where
Don't know when
But I know
We'll meet again
Some sunny day"
 

BartekTEO1908  

Wymiatacz


Wiek: 39

Do³±czy³: 16 Cze 2010

   

Wys³any: 2010-12-19, 00:59   

Oczywiście wszystko zależy od sytuacji, trzeba jednak wyjaśnić parę terminów, napastnik różni się od terrorysty. Z napastnikiem można a nawet trzeba negocjować, z terrorystą tylko można ale ma to jedynie na celu wydłużenie czasu, przeciągnięcie całej akcji.

Często negocjuję się z terrorystami zwolnienie cywilów, pokarm, broń, itp.
Ale zwykle negocjacje zmierzają do tego aby dać więcej czasu komandosom na przygotowanie się do akcji.

Ważnym elementem negocjacji z terrorystami jest uśpienie ich uwagi.
Każdy terrorysta jeśli opanuje samolot, budynek, czy obojętnie co, i jeśli zabije cywila wydaje na siebie i swoich kompanów wyrok śmierci.

Jednostki specjalne jeśli wiedzą że terroryści zabili już cywila mają jeden jasny sygnał-oni są bezwzględni i nie obliczalni.

I dla tego często przy szturmie giną wszyscy terroryści, komandosi nie podejmują ryzyka aresztowania, eliminują ich. ¯ycie zakładników w takich momentach jest zbyt ważne.

A i jeśli chodzi o taktykę antyterrorystów to najważniejszym elementem jest zaskoczenie i szybkość działania, ogłuszenie i dezorientacja.
_________________
Nie chcę iść do nieba! W piekle można spotkać ciekawszych ludzi
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com