Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

gregusek  

User


Do³±czy³: 16 Maj 2015

   

Wys³any: 2016-01-30, 16:23   Wakacje 2016

Witam.
Może od początku :) Jestem ze ¦ląska, mieszkam zaraz przy granicy ze Słowacją, a o morzu słyszałem jedynie z opowieści swoich znajomych i rodziny. W tym roku postanowiłem się wybrać i zaczynam planować dość wcześniej. Zwracam się do Was z pytaniem o Wasze doświadczenia związane z Waszymi wyjazdami.
Mianowicie, gdzie polecacie się mi wybrać ? Czym się sugerować, gdzie byłby przystępne ceny bym nie musiał ratować się pożyczką w jakimś banku ;p Może ktoś się wybierał też nad morze z naszej południowej granicy i też mi opowie jak wyglądał jego transport.

Wszelkie informacje mile widziane ;)
 

gregusek  

User


Do³±czy³: 16 Maj 2015

   

Wys³any: 2016-01-30, 17:12   

Może coś wspomnisz więcej o Adriatyku :oczami: ?
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2016-01-30, 17:59   

Urok Bałtyku polega właśnie na granatowej barwie, silnym wietrze i zimnej wodzie. To nie jest morze do pływania, a już na pewno nie do taplania się i flirtowania na plaży. Tam można przez chwilę popływać ostro, jak się dobrze pływa.
Jak ktoś przyjeżdża nad Bałtyk i się dziwi że tak jest, to nie wiem na jakim świecie żyje. To tak jakby nie wiedzieć że w Polsce się jada kiszoną kapustę.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Do³±czy³a: 10 Kwi 2010

   

Wys³any: 2016-01-30, 20:01   

Pierwsze słyszę że Bałtyk jest granatowy xD. Może jak słońce mocno zaświeci (choć wtedy to każde morze jest piękne). Obiektywnie to Bałtyk jest sinawy, jego przejrzystość jest licha. Są morza o znacznie lepszym kolorze - bo i mniej zasyfione. Barwa Bałtyku się bardzo zmieniła. Z opowieści bliskich wiem jak wyglądał kilkadziesiąt lat temu. I teraz już mu do tego zdecydowanie daleko.

Bałtyk latem potrafi być bardzo ciepły latem. W każdym razie jego temperatura nie przeszkadza szczególnie w pływaniu. Nigdy nie miałam problemów z wejściem do wody, chyba że był wyjątkowo silny wiatr (wiatr ogólnie jest nad każdym morzem) i z tego powodu był zakaz.
Problem Bałtyku polega na olbrzymim zanieczyszczeniu. Jest to jedno z najbardziej brudnych mórz. Winę za to ponosi w dużej mierze śródlądowe położenie, ale też to, że ludzie nie szanują środowiska i brudząc rzeki - brudzą i morze. Bioróżnorodność bardzo spadła i nadal spada. Jak już Bałtyk to polecam dzikie plaże, przejść się, pomoczyć stopy co najwyżej. Takie wakacje mają sens i urok. Otwarte, publiczne plaże gdzie masa ludzi popyla w kąpielówkach i urządza sobie tam kibel, gdzie jest wrzask i mnóstwo śmieci w piasku - to się mija z celem.

Poza tym nie widzę zdziwienia w poście Sonmi. Widzę tylko narzekanie i niezadowolenie - nie dziwi mnie to, szczególnie że ma porównanie. Niestety naszym zdaniem Bałtyk nie jest niczym niezwykłym. Musisz z tym żyć. Ogólnie warto jeździć nad każde morze, bo klimat jest zdrowy i korzystny.
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

Ostatnio zmieniony przez Damn 2016-01-30, 20:18, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy  

Akeyo20  

Pogromca postów



Wiek: 31

Do³±czy³: 16 Cze 2010

   

Wys³any: 2016-01-30, 20:11   

W ostatnie wakacje postanowiliśmy ze znajomą pojechać do Gdańska. Ot tak nagle. Ja z jednej strony Polski, ona z drugiej. Ja samochodem, ona pociągiem. Wynajęliśmy na 2tygodnie domek przy przystani jachtów. 150zl/doba, bez znaczenia ile osób. Było zaje****. 2km dalej niestrzeżona duża plaża. Te powietrze. A wieczory w Gdańsku są mega. W te wakacje znowu jedziemy :D
Jedyny minus, to że przez parę dni pierwszego tygodnia w wodzie były sinice i był zakaz kąpieli. Później za to mnóstwo meduz (może to norma).
_________________
There can be only one
 

Sonmi  

Hiper wymiatacz

Pov


Wiek: 29

Do³±czy³a: 30 Lip 2015

   

Wys³any: 2016-01-30, 20:41   

Ale warto się pocieszyć, że nad morzem Czarnym w pobliżu St. Constantine and Helena syf jest większy niż u nas.
Pierwszego dnia pobytu powiedziano nam, że nazwa pochodzi od tego, że w tym zbiorniku nie ma żadnych zwierząt. Zdziwiło mnie to tym bardziej że właśnie coś śliskiego dotykało moją nogę :-o Zanurzałam rękę, złapałam intruza, a właściwie arbuza... a jeszcze dokładniej samą skórkę. Fuj. Pływa tam dosłownie wszystko. Kubeczki, folia, owoce a nawet obce gacie. Szkoda, bo akurat w naszej zatoczce były boskie fale, a każda przynosiła kupę takiego syfu :zalamany: Na plaży nie lepiej, plastikowe widelce sterczące z piasku i zakopane kubeczki.
Przed wyjazdem wstydziłam się kupić pierwszego bikini, wybrałam jednak strój jednoczęściowy. Na plaży ludzie nie czuli absolutnie żadnego skrępowania i niestety mieliśmy przyjemność oglądać otyłe lejące, w dużej mierze nagie ciała. Rok później ksiądz był ostrożniejszy przy wyborze plaży, tak trafiliśmy do Bośniackiego Neum (tak, jeżdżę na wyjazdy z parafii, są świetne).
Ogólnie Bułgaria kojarzy mi się z zapachem moczu i zgnilizny :znudzony:
 

haste  

User


ImiÄ™: Iras

Wiek: 33

Do³±czy³: 31 Sty 2016

Sk±d: ZRW

   

Wys³any: 2016-01-31, 00:23   

Dla mnie wycieczka nad Bałtyk to nic innego jak strata hajsu. Ceny są katastrofalne w stosunku do jakości, gwarancji pogody w zasadzie nikt nigdy nie dał, klimat typowo Polski - mi akurat średnio podchodzi. Gdybym miał sobie planować wakacje to wziąłbym ofertę z groupona i za śmieszne pieniądze kupił pakiet w Bułgarii czy Grecji, gdzie klimat jest naprawdę bardzo sprzyjający, pogoda dopisuje, kuchnia bardzo fajna, a ludzie zaje**** otwarci na turystów, a morze tak samo zaśmiecone (xD). Ewentualnie poszukuj Last Minute, naprawdę można złapać okazje na spędzenie świetnego urlopu za niewielkie pieniądzę
 

Sonmi  

Hiper wymiatacz

Pov


Wiek: 29

Do³±czy³a: 30 Lip 2015

   

Wys³any: 2016-01-31, 00:26   

haste napisa³/a:

kuchnia bardzo fajna


Chyba nie mówisz w tym momencie o bułgarskiej kuchni? Albo przynajmniej nie o kebabczach.
 

haste  

User


ImiÄ™: Iras

Wiek: 33

Do³±czy³: 31 Sty 2016

Sk±d: ZRW

   

Wys³any: 2016-01-31, 00:27   

Sonmi napisa³/a:

Chyba nie mówisz w tym momencie o bułgarskiej kuchni? Albo przynajmniej nie o kebabczach.



Nie, mówie o zdrowej śródziemnomorskiej kuchni na bazie warzyw i nabiału :-)
 

haste  

User


ImiÄ™: Iras

Wiek: 33

Do³±czy³: 31 Sty 2016

Sk±d: ZRW

   

Wys³any: 2016-01-31, 00:32   

Sonmi napisa³/a:

haste, Kamień z serca :D



No ja raczej testując kuchnie w Bułgarii, po kilku dniach stwierdziłem że najlepiej będzie chyba pozostać na diecie czysto arbuzowej, bo przyznać im trzeba że arbuzy są tam po prostu wspaniałe.

Wracając do tematu morza... co do Bułgarii można jeszcze dodać - Ruskie baby lubią po plaży bujać się na golasa i chyba nie do końca jest to zaletą..
 

haste  

User


ImiÄ™: Iras

Wiek: 33

Do³±czy³: 31 Sty 2016

Sk±d: ZRW

   

Wys³any: 2016-01-31, 00:58   

No to bez wątpienia dobre określenie tego jak wygląda bułgarski styl w kuchni. No jest ten specyficzny klimat i atmosfera takiego prostego życia, ale właśnie urok tych ludzi tkwi chyba właśnie w ich prostocie :-)
 

destrukcyjna  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³a: 05 Maj 2009

Sk±d: Berlin.

   

Wys³any: 2016-02-08, 10:39   

Sonmi napisa³/a:

Chyba nie mówisz w tym momencie o bułgarskiej kuchni? Albo przynajmniej nie o kebabczach.



No nie wiem, według mnie kuchnia bałkańska jest całkiem smaczna i ma dużo do zaoferowania. Może znalazłaś te kebapczeta i kiufteta w złym miejscu po prostu. Na Sv.Sv.Konstantin i Elena spędziłam tydzień i ani razu nie trafiłam na kiepskie jedzenie, a stołowaliśmy się jedynie w knajpkach z bułgarską kuchnią. Co więcej moje wspomnienia z plaży nie obejmują aż takiego syfu, jaki opisujesz, a jak porównuję warunki z tymi, jakie zastałam nad naszym polskim morzem... turyści są wszędzie, jak trafisz tak masz. Bułgarzy są specyficzni, jak wszyscy z tego regionu. Jeśli chce się zajechać na błysk glanc i wszystko zapięte na ostatni guzik, to lepiej w ogóle tam nie uderzać, bo szkoda czasu, energii i pieniędzy.
_________________
meow
 

Sonmi  

Hiper wymiatacz

Pov


Wiek: 29

Do³±czy³a: 30 Lip 2015

   

Wys³any: 2016-02-08, 14:41   

destrukcyjna napisa³/a:

Może znalazłaś te kebapczeta i kiufteta w złym miejscu po prostu.


Jadaliśmy w 3 restauracjach, z czego hotelowa 4 gwiazdkowa, reszta 3. Wszędzie jakoś ciężko było nam je przełknąć :C

destrukcyjna napisa³/a:

Co więcej moje wspomnienia z plaży nie obejmują aż takiego syfu, jaki opisujesz, a jak porównuję warunki z tymi, jakie zastałam nad naszym polskim morzem..


Może to też kwestia tego, że nasza plaża mieściła się w zatoce, więc spływał do nas cały syf. Ale plaża... to już sprawka turystów.
 

destrukcyjna  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³a: 05 Maj 2009

Sk±d: Berlin.

   

Wys³any: 2016-02-08, 20:37   

No może może, ale, mimo wszystko, gorąco zachęcam do odkrywania tego kraju, nie tyle samych nadmorskich kurortów, tak uwielbianych przez polskich i rosyjskich turystów, co pozostałych jego części. Nigdzie indziej kawa i baklava tak wybornie nie smakują :)
Bez dwóch zdań, Bulgaria czaruje mnie za każdym razem, kiedy tam wracam i aż przytupuję ze zniecierpliwienia na myśl, że już za dwa miesiące znowu przejdę się pod Nevskim, wypiję kawę na Vitoshce czy spędzę wieczór przy piwie w Borisovej Gradinie! <3

http://erodopi.eu/top-10-...it-in-bulgaria/
 

Sonmi  

Hiper wymiatacz

Pov


Wiek: 29

Do³±czy³a: 30 Lip 2015

   

Wys³any: 2016-02-08, 20:42   

destrukcyjna, ¯ałuję, że widziałam tylko tą turystyczną część, ale taka wada wyjazdów zorganizowanych. :zalamany:
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com