Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶ć

malami91  

User


Doł±czyła: 25 Maj 2009

   

Wysłany: 2009-06-06, 12:03   Zadania fizyka magnetyzm

bardzo proszę o rozwiązanie zadań z fizyki o których ja nie mam zielonego pojęcia a jest to dla mnie ważne bo od tego zależy moja ocena z fizyki na śiadectwie końcowoszkolnym maturalnym



Pierścień żelazny o promieniu zewnętrznym r1 = 17cm i o promieniu wewnętrznym r2 = 13 cm oraz przekroju kołowym owinięto przewodnikiem izolowanym tworząc n = 100 zwojów. Przez przewodnik ten płynie prąd o natężeniu I = 3A. Przenikalność magnetyczna żelaza (znaczek takie u z przedłużonym pierwszym ramieniem) = 2650. Obliczyć indukcję magnetyczną w tym pierścieniu.




Rdzeń żelazny elektromagnesu prostego ma kształt walca o powierzchni przekroju s= 4 cm kwadrat i o długości l = 12 cm. Zakładając, że w danym przypadku przenikalność magnetyczna żelaza (ten sam znaczek co wczesniej) = 1500, obliczyć, ile potrzeba amperozwojów, aby siła nośna tego elektromagnesu była P = 16 kG.






. Zakładając, że pierścień z zadania poprzedniego ma szczelinę o szerokości d = 1 mm, obliczyć natężenie prądu, jaki powinien płynąć przez przewodnik, aby ilość linii sił przenikających rdzeń nie uległa zmianie.
 

August  

User



Doł±czył: 10 Cze 2009

Sk±d: W-w

   

Wysłany: 2009-06-10, 12:33   

Do pierwszego zadania - może coś wyjaśni Ci prawo Ampera:

B razy 2πr = µ razy I

gdzie B - indukcja magnetyczna

I - natężenie prądu

r wyliczysz korzystając z podanych promieni zewnętrznego i wewnętrznego koła (chyba musisz je odjąć - będzie 4cm)

Czyli żeby otrzymać B musisz obie strony podzielić przez 2 pi r - przekształcić wzór

Ale czy tylko o to w tym zadaniu chodzi to nie gwarantuję, sam dopiero zaczynam powtarzać ten dział i przyznam, że to najmniej fajny dział fizyki.
 

Forum młodzieżowe e-Mlodzi.com