Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

migel  

Hiper wymiatacz



Wiek: 30

Do³±czy³: 17 Gru 2012

   

Wys³any: 2014-12-10, 13:18   Zadanka z finansów

Czy ktoś tutaj może studiuje finanse i mógłby mi pomóc z pewnymi zadaniami? Pierwsze to pytanie ile może kosztować mieszkanie, które właściciel sprzeda za np. 2 lata za daną sumę z odpowiednią stopą procentową.
Drugie - jak duży kredyt można otrzymać na rok, jeśli jest oprocentowany na X% i możemy spłacać Y zł miesięcznie? Niestety nie znam wzorów, a muszę je rozwiązać :(
_________________
Time is the past, now and tomorrow
Days fly so fast and it leaves me so hollow
 

karokrakow  

Stały User



Do³±czy³a: 15 Wrz 2013

Sk±d: Kraków

   

Wys³any: 2014-12-10, 17:40   

Przyznam szczerze, że dziwnie brzmią te zadania. Nie mam pojęcia co zrobić w pierwszym, ale wydaje mi się że jeśli chodzi o drugie zadanie to powinieneś cobie to wyliczyć z poniższego równania przy założeniu że kwoty płatności są co miesiąc takie same (tj. rata kapitałowa i rata odsetkowa dają co miesiąc tą samą sumę do spłaty).

Y = S * ((1 + x)^12) * [(1 + x)/ ((1 + x)^12) - 1]

S - kwota zaciągniętego kredytu, którą musisz wyliczyć
 

migel  

Hiper wymiatacz



Wiek: 30

Do³±czy³: 17 Gru 2012

   

Wys³any: 2014-12-10, 18:07   

Dzięki, po prostu zamiast liczb wpisałem literki X, Y. Co do drugiego to mam tylko wartość tej miesięcznej raty oraz wartość oprocentowania - muszę wyliczyć wartość kredytu, który mogę otrzymać na rok z tą daną ratą i danym oprocentowaniem.
W pierwszym mam tylko wartość mieszkania i stopę procentową - do obliczenia jest wartość za te np. 2 lata.
_________________
Time is the past, now and tomorrow
Days fly so fast and it leaves me so hollow
 

karokrakow  

Stały User



Do³±czy³a: 15 Wrz 2013

Sk±d: Kraków

   

Wys³any: 2014-12-10, 18:47   

Po przemyśleniu tego zadania o mieszkaniu podejrzewam że może tu chodzić o przyszłą wartość kapitału ale nie jestem w stanie określić czy ma tu być zastosowane oprocentowanie proste czy składane - może widząc dokładną treść będziesz w stanie określić jakim sposobem masz to policzyć - wzory na te oprocentowania znajdziesz w google'u.

Ja po prostu nie spotkałam się z takim zadaniem i nie do końca wiem jak do niego podejść...
 

migel  

Hiper wymiatacz



Wiek: 30

Do³±czy³: 17 Gru 2012

   

Wys³any: 2014-12-10, 18:53   

Niestety zadanie podałem mniej więcej w takiej treści jakie mam na kartce :/ W googlach znalazłem parę wzorów, ale nie wiem jak one mają się do tych danych, którymi dysponuję.
_________________
Time is the past, now and tomorrow
Days fly so fast and it leaves me so hollow
 

karokrakow  

Stały User



Do³±czy³a: 15 Wrz 2013

Sk±d: Kraków

   

Wys³any: 2014-12-10, 19:04   

Jeśli nie masz w treści niczego o kapitalizacji odsetek lub czegoś podobnego np. oprocentowanie jest naliczane po upływie roku (półrocza, miesiąca) to znaczy że prawdopodobnie chodzi o oprocentowanie proste.

U mnie na zajęciach wzór miał taką postać: Kn = Ko * ( 1 + (r*n) )
Kn -przyszła wartość kapitału (tego szukasz)
Ko - kapitał początkowy (u ciebie: początkowa wartość mieszkania)
r - oprocentowanie
n - czas oprocentowania w latach

Nie gwarantuje że to jest poprawne rozwiązanie, ale ja to tak rozumiem :)
 

migel  

Hiper wymiatacz



Wiek: 30

Do³±czy³: 17 Gru 2012

   

Wys³any: 2014-12-10, 19:21   

Dzięki wielkie, mam nadzieję, że będzie dobrze :-D Jeszcze poszukam coś z obliczaniem tego kredytu...
_________________
Time is the past, now and tomorrow
Days fly so fast and it leaves me so hollow
 

karokrakow  

Stały User



Do³±czy³a: 15 Wrz 2013

Sk±d: Kraków

   

Wys³any: 2014-12-10, 19:37   

Ale jeśli chodzi o kredyt to wszystko ci podałam - pod x i y wstawiasz liczby i obliczasz to czego szukałeś czyli S (chyba potrafisz wyliczyć równanie z jedną niewiadomą)
 

migel  

Hiper wymiatacz



Wiek: 30

Do³±czy³: 17 Gru 2012

   

Wys³any: 2014-12-10, 20:03   

Dzięx, poobliczane wszystko. Szkoda, że nie ma lajka, piwa czy czegośtam.
_________________
Time is the past, now and tomorrow
Days fly so fast and it leaves me so hollow
 

karokrakow  

Stały User



Do³±czy³a: 15 Wrz 2013

Sk±d: Kraków

   

Wys³any: 2014-12-10, 21:36   

Nie ma sprawy. Ostatnio jestem z tymi tematami na bieżąco, więc to nie był żaden problem :)

Mam tylko nadzieje, że dobrze zrozumiałam co autor miał na myśli układając te zadania.
 

Elpremiero  

Stały User



Do³±czy³: 29 Kwi 2011

   

Wys³any: 2014-12-12, 00:29   

Cytat:

Pierwsze to pytanie ile może kosztować mieszkanie, które właściciel sprzeda za np. 2 lata za daną sumę z odpowiednią stopą procentową.



To są wszystkie dane? Jak dla mnie to należy użyć wzoru FV=PV*(1+r)^t ale zadanie nie jest dokładnie sprecyzowane, to jest zadanie z LO czy studiów?
_________________
"Pewien Pan przeskoczył przez bramę i 3 dni później myślał że obalił komunizm" prof. Kołodko
 

karokrakow  

Stały User



Do³±czy³a: 15 Wrz 2013

Sk±d: Kraków

   

Wys³any: 2014-12-12, 17:05   

Cytat:

To są wszystkie dane? Jak dla mnie to należy użyć wzoru FV=PV*(1+r)^t ale zadanie nie jest dokładnie sprecyzowane, to jest zadanie z LO czy studiów?



To jest wzór związany z oprocentowaniem składanym, ale jeżeli nie ma u niego w treści nic o kapitalizacji to chyba ten wzór nie ma tu zastosowania (jeśli się mylę, to czekam na twoje argumenty :) ).

Ja zaproponowałam wzór na procent prosty, który można zapisać również w ten sposób: FV=PV*( 1 + (r*n) )
 

Elpremiero  

Stały User



Do³±czy³: 29 Kwi 2011

   

Wys³any: 2014-12-13, 22:19   

A no możesz mieć nawet rację, wzoru na procent prosty używałem może z 2 razy w życiu, jak już to raczej operuje mnożnikami :-)
_________________
"Pewien Pan przeskoczył przez bramę i 3 dni później myślał że obalił komunizm" prof. Kołodko
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com