Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-09-09, 19:22   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


A czy Kościół się wyłącznie na Biblii opiera :?:


w zasadzie to opiera się przede wszystkim na własnych dogmatach i teologi, na bubli to się opierają protestanci i głoszą jeszcze większe głupoty od katolików.

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


No wiadomo. A to, że na egzegezie teologicznej jest nauczane, aby przede wszystkim odczytywać Pismo ¦więte, pamiętając o kontekście historycznym i kulturowym, to w ogóle było dawno i nieprawda....


Ale jak coś się przypadkiem nie zgadza z nauczaniem kościoła to robimy tak jak naucza kościół, czytałeś prace jakiś nie katolickich, czy nawet nie chrześcijańskich biblistów??
Bo ja obecnie przebijam się przez książkę Gezy Vermes i widzę pewna rozbierzność w jego pracach a nauczaniu kościoła


MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


To czemu Jezusa poprzez to, że nazwał się Synem Bożym uznano go za bluźniercę i wydano Piłatowi, aby go na śmierć skazał :?:


No tak oczywiście Chrystusa ukrzyżowano wyłącznie za to że nazwał się synem, Bożym, reszta jego działalność nie miała z tym nic wspólnego

zajrzyj tutaj
(2sm 7,14) "Ja będę mu ojcem, a on będzie Mi synem" o królu Dawidzie
(wj 4,22) "A ty wtedy powiesz do faraona: "To mówi Pan: Synem moim pierworodnym jest Izrael." tutaj wszyscy żydzi są nazwani synami Boga
(Syr 4,10) Dla sieroty bądź ojcem, a wdowie jej małżonka zastąp. Wtedy Bóg uzna cię za swego syna i ulituje się nad tobą, i będzie cię kochał bardziej niż twoja matka.
(z przekładu i warszawsko-praskiego)
I może nawet było to dl żydów bluźnierstwo jako określenie Chrystusa, ale na pewno nie uważali go za syna Bożego w taki sposób jak to ma miejsce u katolików, czy miało u ówczesnych mu osób wychowanych w kulturze hellenistycznej .
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-09-09, 22:29   

cretultix napisa³/a:

No tak oczywiście Chrystusa ukrzyżowano wyłącznie za to że nazwał się synem, Bożym, reszta jego działalność nie miała z tym nic wspólnego


Oczywiście, że miała. Tylko ó fakt, że nazwał się Synem Bożym był faktem przez który poszedł na ukrzyżowanie, gdyż było to bluźnierstwem dla ¯ydów.

cretultix napisa³/a:

ale na pewno nie uważali go za syna Bożego w taki sposób jak to ma miejsce u katolików, czy miało u ówczesnych mu osób wychowanych w kulturze hellenistycznej .


Co za pewność...

cretultix napisa³/a:

Ale jak coś się przypadkiem nie zgadza z nauczaniem kościoła to robimy tak jak naucza kościół


Czy ja czegoÅ› nie rozumiem, czy to zdanie jest nielogiczne :?:

cretultix napisa³/a:


w zasadzie to opiera się przede wszystkim na własnych dogmatach i teologi


Które mają swoje źródło w Biblii.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-09-09, 23:45   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

cretultix napisa³/a:

No tak oczywiście Chrystusa ukrzyżowano wyłącznie za to że nazwał się synem, Bożym, reszta jego działalność nie miała z tym nic wspólnego


Oczywiście, że miała. Tylko ó fakt, że nazwał się Synem Bożym był faktem przez który poszedł na ukrzyżowanie, gdyż było to bluźnierstwem dla ¯ydów.


teaz mogli byśmy się dość długo spierać, bo ukrzyżowanie jest kara typowo rzymską, wiec wychodzi na to ze nie żydzi a rzymianie zamordowali Chrystusa, i nie za jakieś bluźnierstwo które ich wcale nie obchodziło a raczej za wprowadzanie niepokoju.
Zresztą takich co łazili wtedy po Palestynie i nazywali się synami bożymi było na pęczki, i nie ważne czy było to bluźnierstwo czy nie, ważne że to za mało aby kogoś zabić.

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


cretultix napisa³/a:

ale na pewno nie uważali go za syna Bożego w taki sposób jak to ma miejsce u katolików, czy miało u ówczesnych mu osób wychowanych w kulturze hellenistycznej .


Co za pewność...


To nawet nie pewność o fakt, wystarczy choć pobieżnie się zapoznać z Judaizmem aby to stwierdzić.


MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


cretultix napisa³/a:

Ale jak coś się przypadkiem nie zgadza z nauczaniem kościoła to robimy tak jak naucza kościół


Czy ja czegoÅ› nie rozumiem, czy to zdanie jest nielogiczne :?:


Chrześcijańscy bibliści badając biblie czy tez inne wczesnochrześcijańskie dokumenty robią to przez pryzmat wiary, i będą raczej szukali tego co ja potwierdza a nie zaprzecza, i tu nawet nie chodzi o celowe działanie, tak działa umysł, potrzeba wielkiego dystansu do swoich przekonań aby widzieć to co jest rzeczywiście a nie to co się chce widzieć.
A jeśli już ktoś zdobędzie się na ten dystans i powie ze to nie jest tak jak uczy kościół to czym prędzej zostanie uciszony, ogłoszony heretykiem albo ogłosi powstanie swojego własnego koscioła.

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


cretultix napisa³/a:


w zasadzie to opiera się przede wszystkim na własnych dogmatach i teologi


Które mają swoje źródło w Biblii.


przy odpowiedniej interpretacji wszystko da się biblią udowodnić, na ten przykład świadkowie Jehowy udowadniają ze Bóg zakazał transfuzyj krwi,
przyjrzyj się różnym odłamom chrześcijaństwa, wszystkie maja swoje źródła w Biblii, a jaka rozbieżność między nimi jest, aż ciężko uwierzyć ze opierają się na jednej książce.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

Taurie  

Mega wymiatacz

Włóczęga



ImiÄ™: Sylwia

Wiek: 34

Do³±czy³a: 26 Maj 2009

   

Wys³any: 2009-09-10, 11:01   

Przyjmujemy zakłady?
_________________
I queta ar umë lastaina, ómalóra ná.

"Człowiek w czerni uciekał przez pustynię, a rewolwerowiec podążał w ślad za nim" - S. King
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-09-11, 22:43   

cretultix napisa³/a:


teaz mogli byśmy się dość długo spierać, bo ukrzyżowanie jest kara typowo rzymską, wiec wychodzi na to ze nie żydzi a rzymianie zamordowali Chrystusa, i nie za jakieś bluźnierstwo które ich wcale nie obchodziło a raczej za wprowadzanie niepokoju.


Ja doskonale wiem, że jest to typowa kara rzymska, którą wykonali rzymscy żołnierze z rozkazu rzymskiego namiestnika. Ale gdyby nie to, że ¯ydzi mu przywlekli Jezusa i zrobili raban, najkrócej mówiąc (po szczeguły odsyłam do Ewangelii), to by raczej rzymianie z własnej inicjatywy Go nie skazali.

cretultix napisa³/a:

ważne że to za mało aby kogoś zabić.


No oczywiście :-) Dlatego też ¯ydzi po przyprowadzeniu Go do Piłata nie mówili o rzekomym bluźnierstwie, ale np że On jest królem żydowskim (=konkurencja dla Cezara), tak aby Piłat skazał Go na ukrzyżowanie.

cretultix napisa³/a:


To nawet nie pewność o fakt, wystarczy choć pobieżnie się zapoznać z Judaizmem aby to stwierdzić.


Zauważ, że Apostołowie (także św. Tomasz - ten od "Pan mój i Bóg mój") byli ¯ydami. A mimo to głosili Ewangelię poganom, nie świętowali szabatu i ogólnie łamali Prawo. Pod wpływem Jezusa musieli jeszcze raz popatrzeć na świat, gdyż On przyszedł nie po to, aby znieść Prawo, ale je wypełnić (Mt 5,17).

cretultix napisa³/a:


Chrześcijańscy bibliści badając biblie czy tez inne wczesnochrześcijańskie dokumenty robią to przez pryzmat wiary, i będą raczej szukali tego co ja potwierdza a nie zaprzecza, i tu nawet nie chodzi o celowe działanie, tak działa umysł, potrzeba wielkiego dystansu do swoich przekonań aby widzieć to co jest rzeczywiście a nie to co się chce widzieć.


Egzegeza nie jest to wybiórcze badanie Pisma ¦więtego, ale całościowe.

cretultix napisa³/a:

przy odpowiedniej interpretacji wszystko da się biblią udowodnić, na ten przykład świadkowie Jehowy udowadniają ze Bóg zakazał transfuzyj krwi,


Jeśli tak, to zakazał także spożywania krwi, a także wielu innych rzeczy. Tylko, że już w tym poście pisałem, że Jezus nie przyszedł znieść Prawo, ale je wypełnić, dlatego chrześcijanie nie przestrzegają wszystkich przepisów Prawa.

cretultix napisa³/a:

ogłosi powstanie swojego własnego koscioła.


To oznaczałoby, że takowa osoba należała do kręgów chrześcijańskich.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

merlin m.  

Hiper wymiatacz



ImiÄ™: Magdalena

Wiek: 29

Do³±czy³a: 16 Mar 2009

   

Wys³any: 2009-09-11, 22:57   

O Matko Polko, nawet mi się tych postów nie chce czytać. Czy ateista nie potrafi tolerować tego, że niektórzy wierzą w Boga, a katolik tego, że ateista w niego nie wierzy.
_________________
'kontrasty są potrzebne, by czuć smak życia'
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-09-11, 23:02   

merlin m. napisa³/a:

a katolik tego, że ateista w niego nie wierzy.


Ale ja to rozumiem i toleruję. Po prostu mówi się np., że Kościół uczy tego i tego, a w Biblii jest tak i tak, więc Kościół kłamie itd itp (wiecie o co chodzi). Jeśli jakaś informacja nie jest prawdą, no to wtedy po prostu o tym piszę, tudzież w innych tematach wyrażam swoje zdanie, ale nie narzucam go nikomu.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

poem sometimes  

Pogromca postów


Do³±czy³: 15 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-09-11, 23:03   

merlin m. napisa³/a:

O Matko Polko, nawet mi się tych postów nie chce czytać. Czy ateista nie potrafi tolerować tego, że niektórzy wierzą w Boga, a katolik tego, że ateista w niego nie wierzy.



Dyskusja jest ciekawa, więc proponowałbym zwyczajnie omijać temat, jeśli posty są dla Ciebie zbyt długie bądź niezrozumiałe ;)
_________________
"wiemy, że Bóg umarł, powiedziano
nam o tym, czytając ciebie nie byłem tego całkiem pewny."
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-09-12, 00:31   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


Ja doskonale wiem, że jest to typowa kara rzymska, którą wykonali rzymscy żołnierze z rozkazu rzymskiego namiestnika. Ale gdyby nie to, że ¯ydzi mu przywlekli Jezusa i zrobili raban, najkrócej mówiąc (po szczeguły odsyłam do Ewangelii), to by raczej rzymianie z własnej inicjatywy Go nie skazali.


Tak głosi tradycja, rzeczywiście wcale tak nie musiało o historycznym Piłacie wiadomo parę rzeczy i nie wydaje mi się aby jakaś grupa żydów jakimś rabanem mogła go do czegokolwiek zmusić, ale historyczny punkt widzenia zostawmy, bo z tego punktu to nawet istnienie takiego kogoś jak Chrystus nie jest pewne.


MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


No oczywiście :-) Dlatego też ¯ydzi po przyprowadzeniu Go do Piłata nie mówili o rzekomym bluźnierstwie, ale np że On jest królem żydowskim (=konkurencja dla Cezara), tak aby Piłat skazał Go na ukrzyżowanie.


Jak już to Tyberiusza, i obawiam się ze jakiś niewykształcony wieśniak nie leżał w kręgu jego obaw a samo nazwanie się królem żydowskim również nie wystarczy, ot kolejny pomyleniec, chyba ze złamał jakieś prawo rzymskie za które groziła kara śmierci, innej możliwość nie widzę


MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


Zauważ, że Apostołowie (także św. Tomasz - ten od "Pan mój i Bóg mój") byli ¯ydami. A mimo to głosili Ewangelię poganom, nie świętowali szabatu i ogólnie łamali Prawo. Pod wpływem Jezusa musieli jeszcze raz popatrzeć na świat, gdyż On przyszedł nie po to, aby znieść Prawo, ale je wypełnić (Mt 5,17).



Cześć głosiła poganom a cześć optowała za zachowaniem starego prawa (stronnictwo Jakuba) i dalej jedni i drudzy nie uważali Jezusa za syna Boga w taki sposób jak my to robimy dziś, to jest wynalazek Jana Ewangelisty, nawet Paweł z pohamował się przed zrównaniem Chrystusa z Bogiem.


MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


Egzegeza nie jest to wybiórcze badanie Pisma ¦więtego, ale całościowe.


A ty dalej nie rozumiesz, jeśli badacz ma stanowisko na temat badanego zagadnienia jeszcze przed rozpoczęciem badania to jego wynik musi być wypaczony, nie ważne jakich metod użyje, a jeśli badane zagadnienie określa jego sens życia, to możemy zapomnieć o rzetelnych wynikach.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-09-12, 10:15   

cretultix napisa³/a:


Cześć głosiła poganom a cześć optowała za zachowaniem starego prawa (stronnictwo Jakuba)


No i które przekonanie zwyciężyło :?:
Zresztą pogląd jakoby Jezus przyszedł tylko do ¯ydów jest sprzeczny z Pismem ¦więtym.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-09-12, 14:56   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


No i które przekonanie zwyciężyło :?:
Zresztą pogląd jakoby Jezus przyszedł tylko do ¯ydów jest sprzeczny z Pismem ¦więtym.



Zwyciężyło to napisane pod publiczkę pogańską.
A pisząc pismo święte chyba nie masz na myśli propagandowego NT napisanego już po zwycięstwie stronnictwa Pawła?
Bo zgodnie z starym testamentem mesjasz miał przyjść dla ¯ydów, zresztą jakie ma to znaczenie dla kogo miał przyjść??
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-09-12, 15:57   

cretultix napisa³/a:

A pisząc pismo święte chyba nie masz na myśli propagandowego NT napisanego już po zwycięstwie stronnictwa Pawła?


Też, ale nie tylko. Zapowiedź zbawienia pogan występuje także w Starym Testamencie.
Np.

Cytat:

A mówiÅ‚: «To zbyt maÅ‚o, iż jesteÅ› Mi SÅ‚ugÄ…
dla podźwignięcia pokoleń Jakuba
i sprowadzenia ocalałych z Izraela!
Ustanowię cię światłością dla pogan,
aby moje zbawienie dotarło
aż do kraÅ„ców ziemi»3.


(Iz 49,6)

Cytat:

1 Widzenie Izajasza, syna Amosa, dotyczÄ…ce Judy i Jerozolimy:
2 Stanie się na końcu czasów,
że góra świątyni Pańskiej
stanie mocno na wierzchu gór
i wystrzeli ponad pagórki.
Wszystkie narody do niej popłyną,
3 mnogie ludy pójdą i rzekną:
«Chodźcie, wstÄ…pmy na GórÄ™ PaÅ„skÄ…
do świątyni Boga Jakubowego!
Niech nas nauczy dróg swoich,
byśmy kroczyli Jego ścieżkami.
Bo Prawo wyjdzie z Syjonu
i sÅ‚owo PaÅ„skie - z Jeruzalem».
4 On będzie rozjemcą pomiędzy ludami
i wyda wyroki dla licznych narodów.
Wtedy swe miecze przekujÄ… na lemiesze,
a swoje włócznie na sierpy.
Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza,
nie będą się więcej zaprawiać do wojny.


(Iz 2,1-4)

Cytat:

1 Powstań! ¦wieć, bo przyszło twe światło
i chwała Pańska rozbłyska nad tobą.
2 Bo oto ciemność okrywa ziemię
i gęsty mrok spowija ludy,
a ponad tobą jaśnieje Pan,
i Jego chwała jawi się nad tobą.
3 I pójdą narody do twojego światła,
królowie do blasku twojego wschodu.


(Iz 60,1-3)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-09-12, 22:57   

Akurat zbawienie czy nie zbawienie pogan to jest szczegół, aby wogóle do tego dojść trzeba ustalić kto wogóle ma zbawiać, bo dziwnym trafem ¯ydzi z których to ksiąg raczyłeś przytoczyć cytat uważają ze zapowiedziany tam mesjasz to nie Chrystus a już na pewno nie Chrystus głoszony przez Pawła, ten zapowiedziany Chrystus miał nic nie zmienić z starego prawa.
Zapowiedziany mesjasz wcale nie miał być jakimś bogiem czy synem bożym a raczej prorokiem w stylu Eliasza, miał byś świętym mężem.
No ale cóż Chrześcijanie uważają ze wiedzą lepiej od żydów co pisze w ich religijnych księgach.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-09-12, 23:05   

cretultix napisa³/a:

ten zapowiedziany Chrystus miał nic nie zmienić z starego prawa.


Nie zmienił.

Mt 5,17 napisa³/a:

Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić.


cretultix napisa³/a:

dziwnym trafem ¯ydzi z których to ksiąg raczyłeś przytoczyć cytat uważają ze zapowiedziany tam mesjasz to nie Chrystus


Czy ja jestem ¯ydem :?: Katolicy w Chrystusie odnaleźli spełnienie proroctw, w tym także i Izajasza, więc logiczne, że zaczęli głosić Ewangelię wszystkim narodom.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-09-12, 23:15   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


Czy ja jestem ¯ydem :?: Katolicy w Chrystusie odnaleźli spełnienie proroctw, w tym także i Izajasza, więc logiczne, że zaczęli głosić Ewangelię wszystkim narodom.



To jest właśnie śmiesznie, większość żydów stwierdziła ze Chrystus nie jest zapowiedzianym mesjaszem, tylko garstka uznała ze tak jest, i gdyby nie wykształcony Paweł z Tarsu który ładnie umiał sprzedać poganom nową religie (cóż trafił na podatny rynek) to o Chrześcijaństwie i Chrystusie pies z kulawą nogą by nie wiedział
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com