Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

mmmagdamm2  

User


Do³±czy³a: 13 Wrz 2011

   

Wys³any: 2011-09-13, 18:14   cztanie ze zrozumieniem polski

2)Tworzywo według którego klasyfikuje się sztuki piękne nie jest więc czynnikiem neutralnym, obojętnie poddającym się artystycznemu opracowaniu. Przeciwnie jest w pewien sposób zaangażowane, narzuca dziełu sztuki swoje prawidłowości.
3) artysta dąży do najpełniejszego wyzyskanie tworzywa dla swego zamierzenia twórczego, stara się podporządkować swym celom. dążenie to wyraził słowacki kiedy powiedział w beniowskim : "chodzi mi o to aby język giętki powiedział wszystko co pomysli głowa". między artystą uprawiającym swój rodzaj sztuki a tworzywem powstaje swoiste napięcie. twórca usiłuje wydobyć zeń maksimum, pragnie często przezwyciężyć te ograniczenia które mu ono narzuca. pragnie je przekształcić tak aby wydobyć jego właściwości które dotąd istniały tylko w sferze możliwości utajonych, pragnie nadać mu taki układ któremu dotąd ono podlegało.
4( język jest z gruntu innym tworzywem niż materiał muzyki rzeźby czy malarstwa jest zespołem znaków służących do porozumiewania się. wchodzące w jego skład znaki dają pisarzowi do dyspozycji tak swoje brzmienie jak znaczenie- obydwa w postaci utrwalonej zatwierdzonej społecznie przez powszechne używanie w potocznych kontaktach między ludzmi.
5) język jest więc czymś więcej niż materiałem w którym urzeczywistnia się wizja artystyczna. nie tylko czyni on zamiar artystyczny pisarza wartością intersubiektywną (w tym podobny jest do tworzyw innych sztuk) ale jednocześnie - ze względu na swój szczególny charakter - osadza artystę i jego wytwór w określonej tradycji... składającej się na tworzywo danego dzieła środki językowe są z reguły w taki czy inny sposób nacechowane: noszą w sobie spoją przeszłość, są niejako wyspecjalizowane w przekazywaniu danych treści, zawierają w sobie utrwalone zabarwienie emocjonalne, wiążą się z określonymi faktami i kierunkami rozwoju kultury.


PYTANIA
1) wyjaśnij zawarte w akapicie drugim słowo neutralny \
2) na podstawie akapitu 2 wyjaśnij w jaki sposób tworzywo wpływa na dzieło sztuki
3) zawarty w 3 akapicie cytat z utworu Słowackiego przekształć na wypowiedz napisaną językiem współczesnym
4) określ unikając cytowania tekstu źródłowego jaka relacja zachodzi między twórcą a tworzywem
5 wskaż czym róźni się język od tworzywa innych dzieł sztuki
6) wyjaśnij w jaki sposób nacechowane są środki językowe
7) odwołując się do własnej wiedzy wyjaśnij co oznacza stwierdzenie że "środki językowe noszą w sobie zabarwienie emocjonalne." podaj 2 przykłady krótkich wypowiedzi( wyrażenia zwrotu zdania ) nacechowane pozytywnie i 2 nacechowane negatywnie.



proszÄ™ o w miarÄ™ najszybszÄ… odpowiedz. PILNE
z góry dzięki :)
 

HUSTLA  

Mega wymiatacz


ImiÄ™: ...

Wiek: 31

Do³±czy³a: 18 Maj 2011

   

Wys³any: 2011-09-13, 18:47   

Nie potrafisz (w co nie wierzę!) tego zrobić czy to czyste lenistwo?
_________________
Nieraz nie wiem, o co gram i tak podwajam tego stawkÄ™.
 

mmmagdamm2  

User


Do³±czy³a: 13 Wrz 2011

   

Wys³any: 2011-09-13, 18:55   

jestem bardzo kiepska z polskiego. A to jest na ocene także lepirj żebym tego sama nie robiła bo same głupoty napisze

Także bardzo proszę o pomoc
 

Apila  

Wymiatacz

devil's sister



ImiÄ™: Dorota

Wiek: 30

Do³±czy³a: 26 Sie 2011

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2011-09-13, 19:42   

Radzę Ci usiąść nad tym i samej pomyśleć, bo czytanie ze zrozumieniem to podstawa w tych czasach kochanie. Na maturze nikt Ci nie pomoże.
_________________
Sound of the drums beatin' in my heart
The thunder of guns tore me apart
 

mmmagdamm2  

User


Do³±czy³a: 13 Wrz 2011

   

Wys³any: 2011-09-13, 19:49   

ale mam dużo do nauki na jutro z ważniejszych przedmiotów i nie mam dużo czasu na zrbienie tego bardzo brosze o pomoc
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com