Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Przesuniêty przez: slow | 2010-03-18, 19:17

Autor

Wiadomo¶æ

niewiarek16

User


Do³±czy³: 17 Mar 2010

   

Wys³any: 2010-03-18, 19:10   Czy pamiÄ™tamy jeszcze o polskich kresach???

Bardzo ciekawią mnie tematy związane z polskimi kresami, ich bogatą kulturą, różnorodnością i itp.
 

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-03-18, 19:46   

Ten kto chociaż trochę słuchał na historii na pewno wie. A czy pamiętamy ? Uważam że tak, często spotykam się z przeróżnymi publikacjami na temat ludzi którzy tam żyli bądź żyją, rozpatrywano ich życie zarówno pod względem obyczajowym, politycznym jak i kulturowym.
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

niewiarek16

User


Do³±czy³: 17 Mar 2010

   

Wys³any: 2010-03-18, 20:00   

Mam wrażenie, że jednak ''echo'' kresów coraz bardziej cichnie. Spowodowane jest to pewnie tym, ze coraz mniej rodowitych kresowiaków zyje wśród nas. Brakuję mi jednak akcji promujacych kulture kresową i rolę Polski w jej rozwój. Jakby nie bylo to jednak kilka stuleci.....
 

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-03-18, 23:03   

Jakich znowu stuleci ? To okres przed II W¦, chyba że mówisz o kresach w okresie , kiedy Rzeczpospolita była olbrzymia. I na prawdę nie brakuje wspominania kresów, choćby w polskich państwowych mediach, np.w tv TVP kultura.
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

niewiarek16

User


Do³±czy³: 17 Mar 2010

   

Wys³any: 2010-03-20, 15:36   

Kresy to nie tylko okres międzywojenny. Jeszcze przed pierwszym rozbiorem Wołyń leżał w centrum Rzeczpospolitej. Frustruje mnie jednak postawa polskich władz, które zbyt łagodnie reagują na szykanowanie polskiej mniejszości na Bialorusi i nie tylko....
 

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-03-20, 17:15   

niewiarek16, leżał owszem, ale raz, że "jeszcze przed I rozbiorem" to dość dawno, bo 238 lat temu, a dwa, że to nie były ziemie zamieszkiwane w większości przez Polaków. W tym momencie gdybyśmy przyłączyli tamte ziemie to byłoby to ze stratą dla podatników oraz wywołałoby konfilkty społeczne. Pamięć jest pamięcią, uważam że jest potrzebna,ale odzyskanie jest nierealne. A postawa polskich władz zawsze będzie różna od postawy ludzi w tamtych czasach. To czysta polityka.
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

niewiarek16

User


Do³±czy³: 17 Mar 2010

   

Wys³any: 2010-03-20, 19:32   

A kto tu mówi o odzyskaniu?! Chodzi mi tylko aby pamiętać o polskiej mniejszości na kresach, o dotowaniu polskich szkół, domów dziecka i itp. Mam wrażenie, ze dziszejsza ''poprawność polityczna'' wstydzi się problemu kresowego.
 

em's  

Wymiatacz



Do³±czy³: 07 Mar 2010

Sk±d: Katowice

   

Wys³any: 2010-03-20, 20:18   

Osoby z polskimi korzeniami mieszkające na dawnych kresach( i nie tylko) mogą przecież ubiegać się o Kartę Polaka. Swojego czasu TVP uruchomiło TV Białoruś, nie wiem czy ten projekt jeszcze żyje czy już go porzucono. A co do polskich szkół itd. Ostatnio wspominano coś w TV o problemach wcześniej wspomnianych jak i pisowni polskich nazwisk na Litwie, podobno ktoś tym się zajmuje :)
_________________
"Ej, nienawidzisz mnie to fajnie, twój hate tylko mi sił dodaje, jak tu stałem, stać tu będę dalej..."
 

Anne  

Hiper wymiatacz

Mag powietrza.



ImiÄ™: Ania

Wiek: 31

Do³±czy³a: 10 Sie 2009

Sk±d: Honolulu.

   

Wys³any: 2010-03-20, 21:33   Re: Czy pamiÄ™tamy jeszcze o polskich kresach???

Mam tam rodzinÄ™. Co prawda dalekÄ…, ale rodzinÄ™...
_________________
Najpierw rezygnujesz z drobiazgów, potem z większych rzeczy, a w końcu ze wszystkiego. Śmiejesz się coraz ciszej, aż wreszcie zupełnie przestajesz się śmiać. Twój uśmiech przygasa, aż staje się tylko imitacją radości, czymś nakładanym jak makijaż.
 

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-03-21, 00:08   

niewiarek16 napisa³/a:

Chodzi mi tylko aby pamiętać o polskiej mniejszości na kresach, o dotowaniu polskich szkół, domów dziecka i itp. Mam wrażenie, ze dziszejsza ''poprawność polityczna'' wstydzi się problemu kresowego.

Z tym się akurat zgodzę, wystarczy spojrzeć w jakim stanie jest Lwów na Ukrainie. Polskie miasto, dlatego tak zaniedbane.
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

19Leo94  

User


ImiÄ™: Adrian

Wiek: 29

Do³±czy³: 02 Kwi 2010

Sk±d: Chorzów

   

Wys³any: 2010-04-02, 10:37   

Może i Polskie miasto ale już od kilku ładnych lat jest na Ukrainie.
Ja uważam że to Ukraińcy powinni się nim zająć a Polski rząd co najwyżej może trochę do tego Ukraińców zmotywować.
Zresztą niebawem wybieram się do Lwowa to może jeszcze zmienie zdanie xD
 

diego  

Pogromca postów



Wiek: 33

Do³±czy³: 29 Sty 2010

   

Wys³any: 2010-04-02, 10:41   

19Leo94 napisa³/a:

Może i Polskie miasto ale już od kilku ładnych lat jest na Ukrainie.
Ja uważam że to Ukraińcy powinni się nim zająć



Właśnie w tym problem. Ty kierujesz się tylko podziałem administracyjnym, a sam twierdzisz, że to Polskie miasto. Nie chodzi o to czy leży na Ukrainie czy nie ale o to ile tam ludzi z naszego narodu mieszka i żyje, żyło kiedyś, walczyło o nasz kraj. Nie można o tym zapominać i starać jak najbardziej pomagać podobnym miastom i najważniejsze to nie zapominać.
_________________
"I know what I want, I say what I want and no one can take it away"

Każdy wie co ten sport dla nas znaczy, w naszym mieście- my dzielni Krzyżacy.
Wiesław Jaguś - legenda na zawsze
 

19Leo94  

User


ImiÄ™: Adrian

Wiek: 29

Do³±czy³: 02 Kwi 2010

Sk±d: Chorzów

   

Wys³any: 2010-04-02, 10:54   

Ja wiem że tam ludzie walczyli za kraj, też uważam że powinno się o nich pamiętać ale powiedz sam. Ile u nas w Polce jest miejsc w których przydało by się coś wybudować czy odnowić? Ile u nas zabytków niszczeje bo nie ma kto się nimi zająć?
A nie tylko we Lwowie mieszka dużo Polaków. Jest jeszcze Wilno oraz dużo innych miast czy miasteczek :-)
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com