Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2010-01-06, 14:25   

Nataniel napisa³/a:

Dysortografia to forma dysleksji


Mam dysleksję, udokumentowaną dysleksję już 10 lat, i nigdy nie słyszałem o czymś takim. Coś kręcisz.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-01-06, 14:29   

Ciocia Wiki:

Cytat:

Odmiany dysleksji:
dysleksja – terminem stosowanym także w węższym znaczeniu, do specyficznych trudnoÅ›ci w czytaniu;
dysortografia – specyficzne trudnoÅ›ci w pisaniu, przejawiajÄ…ce siÄ™ popeÅ‚nianiem różnego typu bÅ‚Ä™dów, w tym ortograficznych, mimo znania zasad poprawnej pisowni;
dysgrafia – znieksztaÅ‚cenia strony graficznej pisma – brzydkie, niekaligraficzne pismo;
dyskalkulia – specyficzne trudnoÅ›ci w rozwiÄ…zywaniu najprostszych nawet zadaÅ„ matematycznych, np. trudnoÅ›ci w dodawaniu czy mnożeniu;
dysfonia – objawia siÄ™ niewyraźnym i cichym mówieniem – wada bardzo rzadko stwierdzana.

_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2010-01-06, 14:34   

Nataniel napisa³/a:

Ciocia Wiki:


Nie wierze wikipedii.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-01-06, 14:35   

Więc uwierz przyszłemu pedagogowi.
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

rainbow  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³a: 28 Gru 2009

Sk±d: po³udnie

   

Wys³any: 2010-01-06, 21:50   

Mój młodszy brat (5kl podstawówki) ma dysleksję. Jeszcze jakieś 2 lata temu rodzice myśleli, że złe oceny ma tylko i wyłącznie z lenistwa, dużo krzyczeli, karali.. Aż tu się okazało, że jest to choroba. Na dzień dzisiejszy mama codziennie się z nim uczy, czasem po 4-5 godzin. Naprawdę współczuję dyslektykom, gdyż widzę na co dzień jak trudno takim osobom nadążać za nauką. Niektórzy nauczyciele, zwykle ci starsi nie akceptują dysleksji, uważają, że uczniom po prostu nie chce się uczyć i jest tu duży błąd, bo powinni być dla nich wyrozumiali, pomagać im. Mój brat ma załatwione zaświadczenie o dysleksji od psychologa, ma więcej czasu na sprawdzianach, również na tym w 6kl będzie miał. No i na maturze. Uważam, że jeśli masz dysleksje to dobrze mieć takie zaświadczenie, nie ma się czego wstydzić a na sprawdzianie będziesz mógł się skupić, mieć szanse w miarę równe co inni.
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2010-01-07, 10:03   

Nataniel napisa³/a:

Więc uwierz przyszłemu pedagogowi.


To ja współczuję twoim pacjentom. Wybacz moją subtelna złośliwość :] ja nie mam zamiaru ci wierzyć, komuś kto nie miał z tym do czynienia, a zauważ, że ja już to mam 10 lat, może i więcej bo wykryli dopiero to w 2000roku. Więc w temacie jestem bardziej obeznany jak ty.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

Olga

User


Do³±czy³: 05 Sty 2010

   

Wys³any: 2010-01-07, 11:05   

uwierzcie, że nie jestem leniwa, bo naprawdę pracuję bardzo dużo, ale to na nic...nie uważam się za głąba jak to inni piszą...dzięki za odpowiedzi!
 

Mihihih  

Pogromca postów

dziecko neo.



ImiÄ™: J.

Do³±czy³a: 03 Sty 2009

Sk±d: ten ¶miech?

   

Wys³any: 2010-01-09, 15:53   

Straho napisa³/a:

ja już to mam 10 lat, może i więcej bo wykryli dopiero to w 2000roku. Więc w temacie jestem bardziej obeznany jak ty.


No chyba raczej nie jesteś obeznany. Przejdź się do tej swojej poradni i każda osoba, która tam jest, robi te testy Ci potwierdzi, że dysortografia jest rodzajem dysleksji. Swoją drogą, to takie testy trzeba powtarzać co jakiś czas, aby sprawdzić czy opinia była trafna. Przynajmniej z tego co wiem od osób posiadający owy papierek. I bardzo łatwo, wręcz banalnie jest załatwić sobie taki dokument.
_________________
Na forum zawsze się znajdzie jakiś smutny fajfus, który będzie mówił co trzeba robić i jak trzeba żyć,
bo akurat wstał lewą nogą albo zaczepił chu...em o sprężynę w materacu.
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2010-01-09, 16:14   

Mihihih napisa³/a:

I bardzo łatwo, wręcz banalnie jest załatwić sobie taki dokument.


Tutaj się mylisz, ja przechodziłem skomplikowane testy różne one były, na koncentrację, na spostrzegawczośc itp.

Mihihih napisa³/a:

No chyba raczej nie jesteÅ› obeznany


Jestem

Mihihih napisa³/a:

Przejdź się do tej swojej poradni i każda osoba, która tam jest, robi te testy Ci potwierdzi, że dysortografia jest rodzajem dysleksji


Byłem w swojej poradni i nie potwierdzili tego :]
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

Mihihih  

Pogromca postów

dziecko neo.



ImiÄ™: J.

Do³±czy³a: 03 Sty 2009

Sk±d: ten ¶miech?

   

Wys³any: 2010-01-09, 16:19   

Straho napisa³/a:

Byłem w swojej poradni i nie potwierdzili tego


Chyba jakaÅ› kiepska ta Twoja poradnia.;-)
_________________
Na forum zawsze się znajdzie jakiś smutny fajfus, który będzie mówił co trzeba robić i jak trzeba żyć,
bo akurat wstał lewą nogą albo zaczepił chu...em o sprężynę w materacu.
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2010-01-09, 16:31   

Mihihih napisa³/a:

Chyba jakaÅ› kiepska ta Twoja poradnia.;-)


Nie sÄ…dzÄ™, kiepskie sÄ… natomiast twoje twierdzenia.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

Visage  

Mega wymiatacz


Wiek: 37

Do³±czy³: 03 Sty 2010

   

Wys³any: 2010-01-09, 17:01   

Cytat:

Nataniel napisał/a:
Więc uwierz przyszłemu pedagogowi.

To ja współczuję twoim pacjentom

+1

Polecam zapoznać się z klasyfikacją specyficznych zaburzeń rozwoju umiejętności szkolnych (w ICD-10 -> F81), zwłaszcza "przyszłemu pedagogowi". Poza tym jak przy zdrowych zmysłach pod zaburzenia umiejętności czytania można podpiąć np. dyskalkulię, która dotyczy m.in. upośledzenia na tle arytmetycznym (np. nie umiesz dodawać, co to ma z czytaniem? ^^)...
_________________
We are Satan's generation and we don't give a fuck(...)
Infernal blood runs in our veins
Alcohol and drugs is what we need and take
We need no stupid fucking conscience
Go get fucked if you are not one of the bestial ones
 

cappuccino  

VIP



ImiÄ™: Mama Madzia

Wiek: 36

Do³±czy³a: 04 Pa¼ 2009

   

Wys³any: 2010-01-09, 17:24   

Nie mam dyskelsji, ale znam osobę, która ma, zdiagnolizowaną. Nie wypytuję o szczegóły bo nie wypada, ale widzę, że robi masę ćwiczeń, jeździ do poradni, to nie jest wcale takie kolorowe życie.
Nie chcę strzelić teraz gafy, ale o ile pamiętam z zajęć (z pierwszego roku, więc trochę mogłam zapomnieć ;) ) około 20 lat temu problem dysleksji nie był tak nasilony jak dzisiaj. Ludzie uważali wtedy, że gdy ktoś przekręca literki lub cyferki lub robi błędy ortograficzne to jest po prostu nieukiem. Osoby chore były poszkodowane.
Dzisiaj z kolei pojawiają się kombinatorzy, którzy chcą załatwiać sobie papierki, bo nie chce im się uczyć. Znowu chorzy są poszkodowani, bo są zaliczani do grona nieuków (nie przez wszystkich oczywiście, ale jak wiadomo, ludzie są różni i znam takich, co wszystkich do jednego wora wsadzają).

Wykłądowca tłumaczący nam w szkole zjawisko dysleksji powiedział: niech państwo wezmą lusterka i patrząc w lusterką starają się pisać. Tak czuje się dysgraf - chce prosto napisać, ale nie potrafi (mam nadzieję, że dobrze zapamiętałam). Jeśli sami nie jesteśmy dysketykami, to powiem szczerze, za dużo do gadania nie mamy, możemy tylko spekulować jak to jest. Tak więc wierzę Straho, gdy relacjonuje jak to wygląda :-) .

WracajÄ…c do autorki,

Cytat:

uwierzcie, że nie jestem leniwa, bo naprawdę pracuję bardzo dużo, ale to na nic



Może za szybko rezygnujesz? Trochę samozaparcia i lepsza organizacja czasu, którego nigdy nie jest za mało - jest tylko często źle zorganizowany.
_________________


http://mama24na7.blog.pl/
 

enchantment  

VIP

osobliwy wypadek



ImiÄ™: Jakub

Do³±czy³: 28 Kwi 2009

   

Wys³any: 2010-01-09, 17:33   

Mihihih napisa³/a:

No chyba raczej nie jesteś obeznany. Przejdź się do tej swojej poradni i każda osoba, która tam jest, robi te testy Ci potwierdzi, że dysortografia jest rodzajem dysleksji. Swoją drogą, to takie testy trzeba powtarzać co jakiś czas, aby sprawdzić czy opinia była trafna. Przynajmniej z tego co wiem od osób posiadający owy papierek. I bardzo łatwo, wręcz banalnie jest załatwić sobie taki dokument.



Tu siÄ™ nie zgodzÄ™.

Dysortografia - błędy ortograficzne itp.
Dysleksja - zamienianie liter, ogółem pisanie, czytanie itp.
Dysgrafia - charakter pisma.

Wiem, bo mam.
_________________
"Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jednak tylko woda." - Albert Einstein
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com