Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Missy  

Pogromca postów

Gwiazdka



Wiek: 31

Do³±czy³a: 22 Sty 2009

Sk±d: uæ

   

Wys³any: 2009-03-03, 16:53   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

to w takim razie co wg Was zadowoliłoby Jezusa :?:



Nie wydaje mi się, żeby ten stan Go zadowolił. Lepiej nie porównujmy TAMTEGO świata z TYM światem. Mam na myśli te 2000 lat.
_________________
ona umrze martwa.
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-03-03, 21:18   

Jeśli chodzi o stan Kościoła to jest wg mnie normalne, że nie wszędzie jest dobrze (nie można uogólniać, że wszędzie jest źle) bo wielu jeszcze nie zrozumiało dobrze Soboru Watykańskiego II. Poza tym bardzo ważną sprawą jest wielkość Kościoła, zarówno pod względem liczby wiernych, jak i kultur czy powierzchni. Dlatego są nieporozumienia, podziały. Ale mnie zawsze fascynowało w Kościele, że mimo tej różnorodności i tak on jest jeden, i tak przetrwał 2 tysiące lat i się dobrze ma :-)
 

Yasiek  

Stały User


ImiÄ™: askdj;ladh

Wiek: 33

Do³±czy³: 23 Sty 2009

Sk±d: Katowice

   

Wys³any: 2009-03-04, 17:18   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Ale mnie zawsze fascynowało w Kościele, że mimo tej różnorodności i tak on jest jeden, i tak przetrwał 2 tysiące lat i się dobrze ma :-)


Chodzi Ci o ten "jeden" Kościół:
http://pl.wikipedia.org/w...cija.C5.84skich
czy o sam katolicyzm?

Ale rzeczywiście, mnie też czasem zastanawia fenomen chrześcijaństwa. Nie chcę tu nikogo urazić, ale ciekawi mnie, że tak wielu ludzi "wierzy" we wszystko co napisano w "Biblii", ogólnie w dogmaty chrześcijańskie, a przy tym większości nie stosuje w życiu. Ale najbardziej jednak zadziwia mnie Radio Maryja + TV Trwam, a konkretniej jego... sukces (jeśli to tak można nazwać). W ogóle czasem myślę, że większość ludzi to idioci... łącznie ze mną?
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-03-04, 22:05   

Chodzi mi o Kościół Katolicki :-)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

Yasiek  

Stały User


ImiÄ™: askdj;ladh

Wiek: 33

Do³±czy³: 23 Sty 2009

Sk±d: Katowice

   

Wys³any: 2009-03-05, 22:57   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Chodzi mi o Kościół Katolicki :-)


W takim razie sÄ… tylko 2 rodzaje: wschodni i zachodni :-)

Ale wróćmy do Ewangelii Marii Magdaleny i Ewangelii Judasza.
 

galuszkak  

User

Radosny Teolog ;-)



Do³±czy³: 02 Mar 2009

   

Wys³any: 2009-03-06, 07:23   

Cytat:


2. Nie pomyślałeś, że to może mieć jakiś cel? Ksiądz tłumaczy kontrowersyjny tekst, więc może odrobinę to tłumaczenie przerobić według własnych potrzeb i uznania. [jakby co nie mówię że tak na pewno było, a zresztą co to za różnica skoro i tak Kościół odrzuca ewangelię Judasza]



WÅ‚asnie tutaj siÄ™ Pan bardzo myli.
Ks. W.Myszor jest ceniony naukowcem i tłumaczem to primo. Dwa jest znawcą gnozy i zajmuje się herezjami. Poznaje je tłumaczy i wskazuje błędy heretyckie więc tekst jest bardzo dobrze przetłumaczony żeby dobrze wytłumaczyć błędy i herezje. To jest człowiek który tłumaczył wiele manuskryptów starożytnych i od wielu lat zajmuje się starożytnością co myślę jest jego wielkim dorobkiem naukowym. Opierajmy się na faktach a nie pomówieniach :) . Jest cenionym historykiem poza Kościołem chociażby dlatego że znalazł się w Encyklopedii PWN :).

3. Gnostycy nigdy nie byli w Kościele Katolickim więc trudno żeby Kościół przyjął ich Pisma. Nigdy liturgicznie one się nie rozprzestrzeniły bo znajdujemy te teksty bardzooooo rzadko. Praktycznie to są szczątki w porównaniu z lekcjonarzami liturgicznymi starożytnymi gmin chrześcijańskich które zawsze były uznawane za natchnione.

Cytat:


Myszor Wincenty, ur. 22 V 1941, CheÅ‚m ¦lÄ…ski, patrolog, badacz gnozy, ksiÄ…dz; profesor ATK (UKSW), Uniw. ¦lÄ…skiego; zajmuje siÄ™ historiÄ… i literaturÄ… wczesnochrzeÅ›c. oraz patrologiÄ…; redaktor nacz. „Studia Antiqvitatis Christianae” oraz 1981–95 „¦lÄ…skich Studiów Historyczno-Teologicznych”; Gnostycyzm w tekstach z Nag Hammadi, Anapausis w teologii chrzeÅ›cijaÅ„skich gnostyków.


To jest notka z Encyklopedii PWN.

Pozdrawiam
 

Yasiek  

Stały User


ImiÄ™: askdj;ladh

Wiek: 33

Do³±czy³: 23 Sty 2009

Sk±d: Katowice

   

Wys³any: 2009-03-06, 14:51   

galuszkak napisa³/a:

WÅ‚asnie tutaj siÄ™ Pan bardzo myli.
Ks. W.Myszor jest ceniony naukowcem i tłumaczem to primo. Dwa jest znawcą gnozy i zajmuje się herezjami. Poznaje je tłumaczy i wskazuje błędy heretyckie więc tekst jest bardzo dobrze przetłumaczony żeby dobrze wytłumaczyć błędy i herezje. To jest człowiek który tłumaczył wiele manuskryptów starożytnych i od wielu lat zajmuje się starożytnością co myślę jest jego wielkim dorobkiem naukowym. Opierajmy się na faktach a nie pomówieniach :) . Jest cenionym historykiem poza Kościołem chociażby dlatego że znalazł się w Encyklopedii PWN :).


Tak tak, nie będę podważał jego "autorytetu", przytoczę tylko pewne słowa:

Yasiek napisa³/a:

jakby co nie mówię że tak na pewno było, a zresztą co to za różnica skoro i tak Kościół odrzuca ewangelię Judasza


Chodziło (i chodzi) mi o to, że skoro Kościół i tak uznaje ewangelię Judasza za "nienatchnioną", to w sumie sens jako taki miałoby tylko inne tłumaczenie pojedynczych wyrazów. A zresztą z mojej strony żadne pomówienie nie padło.

galuszkak napisa³/a:

[...] w porównaniu z lekcjonarzami liturgicznymi starożytnymi gmin chrześcijańskich które zawsze były uznawane za natchnione.


Zawsze? Kto o tym zadecydował?
Powtórzę - mnie interesuje to, od kogo zależy czy dana księga jest natchniona czy nie. Bo jeśli robi to grupa duchownych w głosowaniu to dla mnie jest to głupota.
 

galuszkak  

User

Radosny Teolog ;-)



Do³±czy³: 02 Mar 2009

   

Wys³any: 2009-03-07, 14:47   

Yasiek napisa³/a:

Bo jeśli robi to grupa duchownych w głosowaniu to dla mnie jest to głupota.

Napisałem w innym temacie nie robi tego grupa duchownych to primo.

Dwa w tym czasie chrześcijanie korzystali już z lekcjonarzy i byly w nim wszystkie księgi ST (to chyba jest logiczne) A NT kształtował się.

Są bardzo konkretne kryteria Natchnienia i Kanoniczności.

Kościół stwierdzając, że dana księga jest Natchniona ustanawia ją jako Kanoniczną ( to tak żeby rozróżniać pojęcie Kanonu i Natchnienia.)

Jak w poprzednim temacie napisałem już w większości były to gminy założone przez Apostołów i uczniów Apostolskich.

Pozdrawiam
 

Yasiek  

Stały User


ImiÄ™: askdj;ladh

Wiek: 33

Do³±czy³: 23 Sty 2009

Sk±d: Katowice

   

Wys³any: 2009-03-07, 15:24   

galuszkak napisa³/a:

Napisałem w innym temacie nie robi tego grupa duchownych to primo.


Mógłbym prosić o przytoczenie? Bo jakoś nie mogę znaleźć. I powtórzę pytanie z innego tematu "Czyli jak sobie Pan wyobraża sobory? Na jakiej podstawie podejmowano decyzje odnośnie np. właśnie apokryfów?"

galuszkak napisa³/a:

Dwa w tym czasie chrześcijanie korzystali już z lekcjonarzy i byly w nim wszystkie księgi ST (to chyba jest logiczne) A NT kształtował się.


Kształtował się, owszem, i ktoś musiał ustalić z czego ostatecznie będzie się składał.

galuszkak napisa³/a:

Kościół stwierdzając, że dana księga jest Natchniona ustanawia ją jako Kanoniczną ( to tak żeby rozróżniać pojęcie Kanonu i Natchnienia.)


Czyli to Kościół, a właściwie jego przedstawiciele (czyt. grupa duchownych) stwierdza czy dana księga jest natchniona (a później i kanoniczna) czy nie?
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com