Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-08-05, 23:57   ewolucja mózgu czÅ‚owieka

Mózg a kultura
Badania, na podstawie których wyciągnięte zostały wnioski, że człowiek znajduje się w ciągłym stanie ewolucji, przeprowadziła grupa uczonych pod kierunkiem Bruceąa T. Lahna z University of Chicago. W badaniach brał udział także ekspert w dziedzinie genetyki Greg Wray z Duke University.

Uczeni analizowali dwa geny odpowiedzialne za rozmiary i złożoność mózgu: gen mikrocefaliny i gen ASPM.
Wyłączenie z działania, np. pod wpływem mutacji, któregoś z powyższych genów, powoduje niedorozwój mózgu i tzw. małogłowie (mikrocefalia).
....
Prof. Lahn wpadł na pomysł, by pójść tym tropem i sprawdzić, czy do podobnej selekcji zmian w mikrocefalinie i ASPM nie dochodzi u współczesnych ludzi. Gdyby tak było, to niektóre z wariantów danego genu powinny pojawiać się częściej w danej populacji.
....
Okazało się, że niektóre wyraźnie spokrewnione warianty genów występowały częściej w jednej populacji niż w innej.

Rzadziej występowała ona wśród Indian, Afrykańczyków z terenów położonych na południe od Sahary i Azjatów ze wschodu).
Jeśli chodzi o gen mikrocefaliny to jego spokrewnione wariacje uczeni znaleźli w dużych ilościach w populacji pozaafrykańskiej.

....

Wariacje genu ASPM pojawiły się około 5.800 lat temu, tj. w czasie, kiedy człowiek zakładał pierwsze miasta, rozpowszechniał uprawę roli, a także rozwijał język pisany.

W przypadku genu mikrocefaliny do modyfikacji doszło znacznie wcześniej, bo przed około 37 tysiącami lat, kiedy to ludzkość notowała początki rozwoju kultury zaczęto rozwijać sztukę, muzykę i wytwórstwo.

Powyższe rezultaty uczeni potwierdzili podczas kolejnych badań na grupie obejmującej tysiąc osób. To pozwoliło im na sformułowanie wniosku, że mózg człowieka jest w ciągłym stanie ewolucji.

200 tysięcy lat temu gatunek Homo sapiens nie był jeszcze ostatecznie ukształtowany i tego stadium nie osiągnął do dziś. Decydującą cechą, która odróżnia nas od najbliższych krewnych z drzewa genealogicznego, jest nasz mózg. I właśnie on rozwija się nadal.

Krok do rasizmu
Wnioski grupy Lahna zdecydowanie krytykuje Francis Collins z National Human Genome Research Institute. ...

Według pani Collins, naukowcy nie dowiedli zależności między poszczególnymi genami a kulturą.

Poza tym zauważa, że ich badanie rodzi pewne obawy. Otóż, opisywane modyfikacje nie występują u wielu plemion afrykańskich, a stąd już tylko krok do rasizmu na podłożu genetycznym. Otóż, opisywane modyfikacje nie występują u wielu plemion afrykańskich, a stąd już tylko krok do rasizmu na podłożu genetycznym. Otóż, opisywane modyfikacje nie występują u wielu plemion afrykańskich, a stąd już tylko krok do rasizmu na podłożu genetycznym.

Co o tym sÄ…dzicie :> ?
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

Flagrate  

Stały User

do zjedzenia.



Wiek: 27

Do³±czy³a: 24 Pa¼ 2009

Sk±d: w g³owie ten szum?

   

Wys³any: 2010-08-06, 11:08   

niezle ;p :hyhy:
_________________
"Są takie chwile kiedy czujesz się sam, jest na to sposób i ja go znam. Na wszystko co święte więc zaklinam cię, nie stój do mnie tyłem nie odtrącaj mnie..."


Jak było to sorry.
 

Frozy  

Pogromca postów

The Destroyer



Wiek: 25

Do³±czy³: 16 Gru 2009

Sk±d: Redania

   

Wys³any: 2010-08-09, 02:23   

Cytat:

5.800 lat temu, tj. w czasie, kiedy człowiek zakładał pierwsze miasta, rozpowszechniał uprawę roli, a także rozwijał język pisany.



pierwsze miasta zakładali 10k lat temu z tego co wiem

Cytat:


Powyższe rezultaty uczeni potwierdzili podczas kolejnych badań na grupie obejmującej tysiąc osób. To pozwoliło im na sformułowanie wniosku, że mózg człowieka jest w ciągłym stanie ewolucji.



:O naprawdę odkrycie... jutro odkryją może, że ludzkie paznokcie rosną

Cytat:

Według pani Collins, naukowcy nie dowiedli zależności między poszczególnymi genami a kulturą.



to my tu mówimy o genach czy o memach?
_________________
"Raise your swords up high!
See the black birds fly!
Let them hear your rage!
Show no fear!
ATAAAAAAAAACK!" - Amon Amarth

http://www.formspring.me/Frozy1919
 

LongIsland  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 26 Lip 2010

Sk±d: Szczecin

   

Wys³any: 2010-08-12, 15:47   

Ja czytałam gdzieś, że genetycznie nie ma czegoś takiego jak rasy, więc troche jakby naciągany ten artykuł zwłaszcza, że kolega wyżej już znalazł także inne błędy...

Faktem jest jednak i nie można tego nie przyznać, że cały czas się rozwijamy, ewoluujemy zarówno fizycznie jako ludzie, technologicznie jako cywilizacja jak i duchowo.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com