Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-03-29, 00:03   hierarchia czy indywidualizm w spoÅ‚eczeÅ„stwie

Pytanie odnosi się do modelu życia i odnajdywania się w społeczeństwie które nas otacza. Czy lepsze jest życie wolnego strzelca, indywidualisty, którego normy się nie imają czy uporządkowane, hierarchiczne, z osobnikami mniej, bardziej lub w ogóle dominującymi aż po kult siły ? Ciekawi mnie jeszcze, jak wprowadzacie poglądy w życie, czy są one martwe oraz który model jest po prostu wygodniejszy..
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

Heartwork  

Mega wymiatacz

all right now



ImiÄ™: Mateusz

Wiek: 35

Do³±czy³: 29 Mar 2010

Sk±d: Wadowice

   

Wys³any: 2010-03-31, 22:47   

Słabo sprecyzowałeś o co konkretnie Ci chodzi. Osobiście uznaję za wielką wartość suwerenność jednostki, która masowo jest zaprzepaszczana, w nie tylko naszym społeczeństwie. Po prostu: jesteśmy jak zwierzyna stadna - w kupie siła. Ludzie boją się odstawać od stada, więc podejmują wręcz wysiłki by intensywniej się z nim zjednoczyć. Obawa przed odrzuceniem jest czysto naturalną barierą - poza stadem trudniej zdobywać pokarm i rozmnażać się. To trochę schematyczne, acz taką jesteśmy rasą: dążącą w pewnym sensie do ładu. Ale przynajmniej się rozwijamy. Wystarczy spojrzeć co było sto, co dwieście, a co sześćset lat temu.
Ja sam jestem trochę wypośrodkowany, pomiędzy systemem, a indywidualizmem. Garnę sporo z przynależnej mi suwerenności, budując jakiś tam indywidualizm, ale nie stałem się jeszcze wolnym strzelcem;-)
_________________
 

margola  

Pogromca postów



Wiek: 46

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

   

Wys³any: 2010-03-31, 22:57   

Trudno jest jednostce utrzymać własny sposób zachowania pod naciskiem innych osób.
Podobnie jest z przekonaniami. W człowieku tkwi nieodparta potrzeba bycia akceptowanym.
Dlatego

ojzu napisa³/a:

Czy lepsze jest życie wolnego strzelca, indywidualisty, którego normy się nie imają


życie owego "wolnego strzelca" czy jak to tam szło, inaczej taki wolny strzelec jest człowiekiem silnego charakteru. I nie mam tu na myśli kogoś kto po protu lubi pobyć sam, tylko o kogoś kto ma swoje zdanie, zawsze jest mu wierny. I nawet nieświadomie (jak to nie którzy mają) nie zmienia go nigdy.

ojzu napisa³/a:

uporządkowane, hierarchiczne, z osobnikami mniej, bardziej lub w ogóle dominującymi aż po kult siły ?


tak jest Å‚atwiej, ciemna masa.
_________________
Wlecze za sobÄ… morze niby zbrodniÄ™ ciemnÄ…. Cichy,
spoglÄ…da na mnie w rozpaczy. Mieszkam tutaj.
 

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-03-31, 23:09   

Heartwork napisa³/a:

Słabo sprecyzowałeś o co konkretnie Ci chodzi.

Chodzi mi konkretnie o relacje w społeczeństwie - życie codzienne - praca , szkoła itp.

margola napisa³/a:

tak jest Å‚atwiej, ciemna masa.

Dodałbym jeszcze ze bezpiecznej.
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

margola  

Pogromca postów



Wiek: 46

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

   

Wys³any: 2010-03-31, 23:12   

ojzu napisa³/a:

Dodałbym jeszcze ze bezpiecznej.


dlaczego ? bo nie trzeba myśleć? Zero samodzielności ? Idziemy za kimś na ślepo,patrzymy się na kogoś przed nami, on jest naszym wzorcem w życiu.
A gdzie tu nasza osobowość?
_________________
Wlecze za sobÄ… morze niby zbrodniÄ™ ciemnÄ…. Cichy,
spoglÄ…da na mnie w rozpaczy. Mieszkam tutaj.
 

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-03-31, 23:18   

Dokładnie dlatego Margolu. I niestety tak jest teraz często, ludzie wpasowują się w pewne modele życia bo tak jest wygodniej, brakuje im szerszego indywidualizmu. To zjawisko na całą skalę - przestrzeń duchową, poglądową, moralną..
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

margola  

Pogromca postów



Wiek: 46

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

   

Wys³any: 2010-03-31, 23:22   

ojzu napisa³/a:

brakuje im szerszego indywidualizmu. To zjawisko na całą skalę - przestrzeń duchową, poglądową, moralną..


tak tak tak

ojzu napisa³/a:

bo tak jest wygodniej,


być może, ale jak już pisałam
W człowieku tkwi nieodparta potrzeba bycia akceptowanym.

A bycie indywidualistą ( w każdym sensie tego słowa) wiąże się z tym, że tej akceptacji można nie uzyskać.
_________________
Wlecze za sobÄ… morze niby zbrodniÄ™ ciemnÄ…. Cichy,
spoglÄ…da na mnie w rozpaczy. Mieszkam tutaj.
 

Uesugi  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³: 02 Pa¼ 2009

Sk±d: £dz

   

Wys³any: 2010-04-01, 13:25   

Cytat:

dlaczego ? bo nie trzeba myśleć? Zero samodzielności ? Idziemy za kimś na ślepo,patrzymy się na kogoś przed nami, on jest naszym wzorcem w życiu.
A gdzie tu nasza osobowość?


Zaraz zaraz. Sprecyzujmy. Nie twierdzisz chyba ze społeczeństwa kolektywne nie myślą?;]
_________________
花は 桜木 人は 武士
 

margola  

Pogromca postów



Wiek: 46

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

   

Wys³any: 2010-04-01, 13:46   

Uesugi napisa³/a:

Nie twierdzisz chyba ze społeczeństwa kolektywne nie myślą?;]


myślą, myślą.
Ale są pozbawieni indywidualizmu, trzeba być takim jak inni.
_________________
Wlecze za sobÄ… morze niby zbrodniÄ™ ciemnÄ…. Cichy,
spoglÄ…da na mnie w rozpaczy. Mieszkam tutaj.
 

Uesugi  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³: 02 Pa¼ 2009

Sk±d: £dz

   

Wys³any: 2010-04-01, 14:00   

Cytat:

Ale są pozbawieni indywidualizmu, trzeba być takim jak inni.


W kulturach zachodnich de facto też wszyscy są tacy sami. Są tacy sami w swoim indywidualizmie. Wychodzi na jedno.
A kolektywne nastawienie wcale nie hamuje twórczego myślenia. Po prostu to myślenie nie jest nacechowane tak skrajnym niekiedy egoizmem jak w kulturach indywidualnych.
_________________
花は 桜木 人は 武士
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com