Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Akbar  

User

Aegis



Wiek: 32

Do³±czy³: 28 Maj 2010

   

Wys³any: 2010-05-30, 13:10   Kabalistyczne Drzewo ¯ycia

Kabalistyczne Drzewo ¯ycia jest inaczej nazywane Drzewem Sefirotycznym. Wywodzi się ono z Tory - praktycznie rzecz biorąc to po prostu streszczenie tejże w bardziej przystępnej formie. Drzewo to jest obrazem stworzenia świata przez Boga, chociaż ja przedstawię je także w bardziej praktycznym aspekcie.



Na początek powiem, że sefira Daat (Oświecenie, Wiedza) jest jakby opcjonalna na drzewie życia, nie ma w nim pełnych praw - znajduje się ona w Abadzie (która nie jest tutaj umieszczona, napiszę o niej niżej), co oznacza, że Daat jest bardziej efektem przekraczania Otchłani.

Abada (Kabalistyczna Otchłań) - znajduje się ona pomiędzy górną i środkową triadą sefirot (o triadach napiszę trochę niżej). Jej przekroczenie jest niezwykle dramatycznym momentem w życiu Maga - trzeba przed nią zostawić wszystko, co do nas należy, ponieważ ciężar tych rzeczy może nas podczas przechodzenia ściągnąć w dół, skąd niewielu zdołało wyjść.

Sefira pierwsza to KETHER, czyli Korona, Jedność. Znajduje się ona na ścieżce równowagi (o ścieżkach i innych podziałach Drzewa napiszę niżej). W stworzeniu świata jest ona początkiem boskiego światła przepływającego przez Drzewo ¯ycia. Zawiera w sobie czynnik boski - wszystko co było, jest i będzie. Dla człowieka jest ona końcem magicznej nauki, gdzie "JA" staje się "MY", gdzie traci się swoje jestestwo kosztem doskonałości. Jej kolorem jest biel, astrologicznie to Wszechświat.

Sefira druga to HOKHMAH, Mądrość. Znajduje się ona na ścieżce męskiej, aktywnej. Hokhmah jest zasadą aktywności we wszechświecie. Zostaje tutaj zauważona świadomość płynąca z Kether. W swej podróży człowiek zaczyna rozumieć swoją świadomość, jej naturę i część Boga w niej. Jej kolorem jest szary, astrologicznie to Dom Gwiazd.

Sefira trzecia to BINAH, Zrozumienie, ¯ycie, Forma. Znajduje się na ścieżce żeńskiej, pasywnej. Jest ona zasadą bierności we wszechświecie. Dokonuje ona podziału świadomości i wszystkiego poza nią, JA i NIE-JA. Jej kolorem jest czerń, astrologicznie to Saturn.

Sefira czwarta to HESED, £aska, Miłosiedzie. Znajduje się ona na ścieżce męskiej, aktywnej. Wprowadza ona we wszechświecie porządek oraz świadomość zmian i różnic. Tworzy ona formy z energii płynącej z Kether. Jej kolorem jest niebieski, astrologicznie to Jupiter. Hesed jest czasem także zwana GEDULAH.

Sefira piąta to GEVURAH, Srogość, Sprawiedliwość, Surowość, Siła, Lęk. Leży na ścieżce żeńskiej, pasywnej. Równoważy ona Hesed są destrukcyjną aktywnością - niszczy ona formy stworzone przez Hesed. Wynika ona jednak nie z męskiej żądzy zniszczenia, tylko żeńskiego zrozumienia, że ¦MIERÆ TE¯ JEST POTRZEBNA. Jej kolorem jest czerwień, astrologicznie to Mars.

Szósta sefira to TIFERETH, Piękno, Harmonia, Ozdoba. Leży ona na ścieżce równowagi. Jest to punkt centralny całego Drzewa Sefirotycznego, bardzo ważny. Równoważy ona siły wszystkich sefir i nie pozwala dominować nad innymi ¯ADNEJ z nich. Jej kolorem jest żółty, astrologicznie to słońce.

Sefira siódma to NETSAH, Zwycięstwo, Wieczność. Leży na ścieżce męskiej, aktywnej. Reprezentuje ona hart ducha, cierpliwość, rozkwitanie mimo przeciwności. Jest ona zwycięstwem płynącym z doświadczenia. Jej kolorem jest zieleń, astrologicznie to Wenus.

Sefira ósma to HOD, Chwała, Odbicie, Majestat. Znajduje się ona na ścieżce żeńskiej, pasywnej. Reprezentuje ona świadomość form, jakie przyjęła energia. Pomimo tego, że Malkuth znajduje się najbliżej fizycznego świata, to HOD musi się manifestować w rzeczywistości. Pradawne EGO, można rzec. Jej kolorem jest pomarańcz, astrologicznie to Merkury.

Sefira dziewiąta to YESOD, Fundament, Podstawa, Roztropność, Wyobraźnia. Leży na ścieżce równowagi. Następuje tutaj łączenie aktywnych i pasywnych sił, pomost między ciałem a umysłem, nasze sny i marzenia. To pierwszy krok na ścieżce magicznej. Jej kolorem jest fiolet, astrologicznie to Księżyc.

Sefira dziesiąta to MALKUTH, Królestwo, Panowanie. Znajduje się na ścieżce równowagi, ale nie znajduje się w żadnej z triad, istnieje sama dla siebie. Tutaj zaczyna się fizyczna manifestacja sił wszystkich sefir, ich sensoryczna emanacja. Ta sefira ukazuje nam, że TO CZ£OWIEK JEST BOGIEM, a wtedy podążamy od niej w górę, aż do Kether, by odzyskać swoją boską naturę. Jej kolorem jest mieszanka wszystkich kolorów, przemieniająca się na końcu w absolutną czerń. Astrologicznie to Sfera ¯ywiołów.

Drzewo Sefirotyczne dzieli się na trzy ścieżki, zwane także Filarami:

¦cieżka męska, aktywna (filar prawy) to Hokhmah, Hesed i Netsah. Reprezentuje ona wszystko, co aktywne we wszechświecie, wszelkie zasady ruchu i życia.

Jej przeciwnością jest ścieżka żeńska, pasywna (lewy filar), to Binah, Gevurah i Hod. Reprezentuja ona wszystko, co pasywne we wszechświecie, stałość i śmierć.

¦cieżką równoważąca poprzednie dwie ścieżki jest (a jakże!) ścieżka równowagi (filar środkowy), to Kether, opcjonalnie Daat, Tifereth, Yesod i Malkuth. Nie pozwala ona zaburzyć sił wszechświata, pilnuje ładu i porządku (mogłoby się wydawać, że lewy filar to porządek, a prawy to chaos, ale tak nie jest).

Dalej Drzewo dzieli się na triady: pierwsza to Kether, Hokhmah i Binah, triada górna. Druga to Gevurah, Hesed i Tifereth, triada środkowa. Trzecia to Hod, Yesod i Netsah, triada dolna. Poza triadami znajduje się Malkuth, która przyjmuje w siebie naturę wszystkich sefir.

Pomiędzy sefirami znajdują się łączące je ścieżki, jednakże nie znam ich wszystkich na pamięć, a wprowadzać w błąd nie chcę, toteż odsyłam do książki "32 ścieżki emanacji" Billa Heidricka.

Pomiędzy sefirotami zachodzi naprawdę wiele dalszych zależności, ich natura ma jeszcze drugie, trzecie, czwarte, piąte i szóste dno, więc nie jestem w stanie ich wszystkich tutaj wymienić. Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie w "Liber 777 vel Prolegomena" Aleistera Crowleya.

Można także zajrzeć do "QBL" Fratera Achada.

Ode mnie tyle - to oczywiście wszystko jest skrótowe i niepełne, musiałbym co chwilę wtrącać jakieś "ale", a na temat jednej sefiry można pisać całe życie, a i tak nie wyczerpie się tematu. Kogo temat zainteresował, ten sięgnie dalej i już się sam wszystkiego dowie, więc nie przynudzam.

¯yczę wam więc powodzenia w studiowaniu Kabały i dużych osiągnięć w Magii Kabalistycznej, ale proszę was - do takich tematów podejdźcie z odpowiednią cierpliwością, pokorą, szacunkiem - i co najważniejsze - z Mądrością. Pozdrawiam, Voozie Caspillo.
_________________

 

Pokrak  

Stały User

Illuminatus



Do³±czy³: 27 Wrz 2009

   

Wys³any: 2010-11-07, 21:55   

I po co kopiować czyjeś artykuły? Szczerze wątpię, że chciało Ci się to samemu pisać.
_________________
 

Pamelson  

Wymiatacz

Wójek ZuA porada



Imię: Paweł

Wiek: 33

Do³±czy³: 02 Kwi 2010

Sk±d: Wroclove

   

Wys³any: 2010-11-08, 01:35   

A po co odkopywać stare tematy które zostały wyczyszczone a ich autor odszedł w niepamięć? ^^
_________________
http://TowarzyskieGranie.pl
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com