Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj się!

Zapomniałeœ hasła?

Przypomnij je

Autor

Wiadomość

Alexis  

Mega wymiatacz

Ksi??niczka huligan

Imię: Ola

Wysłany: 2009-03-16, 22:56   Ksi??ki o trudnym pod?o?u.

Witam.
Moje pytanie dotyczy ksi??ek zwi?zanych z patologi?, alkoholizmem, narkomani? etc.
Co uwa?acie o takiej literaturze? Lubicie czyta? takie ksi??ki, czy mo?e co? was do nich nie przekonuj??
Prosz? o uzasadnienie swoich szczerych opinii.

gmatwanina  

User

Imię: Kinga

Wysłany: 2009-03-17, 00:44   

Pierwsz? przeczytan? przeze mnie ksi??k? o narkomanach by?y "Dzieci z dworca ZOO". Wielki szok dla szóstoklasistki. Ksi??ka nie stroni od rzeczywistych opisów losów narkomanów. Pami?tam, to by? dla mnie du?y kop psychiczny. Dalej by?a "Stokrotka", B. Rosiek etc. Ksi??ki o tej tematyce maj? du?? si?? oddzia?ywania na psychik?, zw?aszcza u ludzi m?odych. Tak te? by?o w moim przypadku. Pierwsze refleksje na temat ?ycia jako "prze?ycia". Si?a do walki z w?asnymi na?ogami, nawet tymi drobnymi. Z czasem zaprzesta?am takiej literatury, zabra?am si? do szekspira, dostojewskiego. Ostatnio obejrza?am "Requiem dla snu". By?am zdziwiona w?asn? reakcj?. Czytaj?c wiele ksi??ek o podobnej tematyce, film, pomimo tego ?e dobry, nie wzbudzi? u mnie tak wielu emocji jak ksi??ki czytane przed kilkoma laty. Przez ten czas zmieni? si? mój stosunek do ?wiata, na wiele rzeczy patrz? z innej perspektywy, wiele rzeczy ju? sobie u?wiadomi?am, wi?c mo?e dlatego nie dosta?am specyficznego kopa.
Mimo wszystko polecam wszystkim t? literatur?. Cz?owiek u?wiadamia sobie wiele spraw, ma wi?cej si?y i motywacji do wprowadzania zmian w sobie i w swoim otoczeniu. Warto o to walczy?.

Pozdrawiam.

Missy  

Pogromca postĂłw

Gwiazdka

Wysłany: 2009-03-17, 01:13   

Lubi? takie ksi??ki i szczególnie ceni? je za realno?? i stawianie faktu z jasnym ?wietle. Nie owijanie w bawe?n?, szczero?? i idealnie (zazwyczaj) opisane emocje towarzysz?ce bohaterom. Ukazuj? prawd?, dobrze komponuj? si? z prostym j?zykiem. Ka?dy mo?e po tak? ksi??k? chwyci?, nie trzeba do takiej ksi??ki szczególnie dojrze?. Refleksje i patrzenie na ?wiat troch? z innej perspektywy wydaje mi si? celem tych ksi??ek, które realizuj? go przynajmniej u wi?kszo?ci czytelników. Nie mam swojej ulubionej, bo czyta?am ich ma?o, ale bardzo mn? wstrz?sn??y. Niby zwyk?a ksi??k? po któr? ma?o osób tak naprawd? si?ga, a za to do?? pouczaj?ca, ?eby wyci?gn?? jakie? wnioski i uczy? si? na b??dach innych ludzi.

stubarwny  

Pogromca postĂłw

Ten z?y

Wysłany: 2009-03-17, 07:50   

Czyta?em kilka. A dlaczego zwróci?em si? w tak?, a nie inn? tematyk?? Poniewa? doskonale obrazuje 'co by by?o gdyby...'

Irma  

Hiper wymiatacz

Wysłany: 2009-03-17, 15:06   

Ksi??ki tego typu to bardzo m?dra literatura. Bardzo do?wiadcza ludzi w sensie teoretycznym, aby w przysz?o?ci nie poczyni?y kroków praktycznych. Ksi??ki takie maj? na celu u?wiadamia? m?odych ludzi. Dzi?ki nim w?a?nie ma nam by? ukazany przyk?ad, aby?my nie pope?nili takich b??dów. tutaj akurat w sensie narkomanii. A te z tre?ci? zawieraj?c? patologi? i alkoholizm- równie? pokazuj? ile jest w ?yciu problemów i jaki jest ten ?wiat, poniewa? powstaj? one na faktach, które prze?ywaj? prawdziwi ludzie. Jednak?e s? pewne wady. Wiele ksi??ek jest przepe?nionych depresj?, samobójstwami itp., które przerabiamy równie? jako lektury szkolne. Mog? one ?le wp?yn?? na wiele osobowo?ci. je?eli kto? jest wra?liwy i cz?sto ma tzw. do?y, to mo?e ?atwo wpa?? w depresj?. Podam tutaj przyk?ad lektury ,,Cierpienia m?odego Wertera" Goethego. Bohater czuje bezsens ?ycia i na koniec pope?nia samobójstwo. Do tej pory siedzi mi w g?owie ten weltshmerz (ból ?wiata, ból istnienia). Dobrze jest zna? problemy innych, tylko, aby nie poci?g?y one zbyt wiele w psychice. Bo ksi??ki w trakcie czytania si? prze?ywa- oby nie za bardzo.

slow  

Moderator

Wysłany: 2009-03-22, 09:22   

Uwielbiam takie ksi??ki , przede wszystkim za te wszystkie cechy ,które wymieni?a ju? Missy, i za to ,?e nie pozwalaj? nam zoboj?tnie? , nie mo?emy przej?? z zamkni?tymi oczami, poniek?d ka?da z tych ksi??ek daje naprawd? w mniejszym ,czy w wi?kszym stopniu solidn? nauczk?, czasami..pozwalaj? nawet zrozumie? cho? w takim najmniejszym stopniu , ukaza? nam wszystkie uczucia, sytuacje.Przeczyta?am ju? kilka lat temu wszystkie ksi??ki z serii Ossolineum. Zacz??am tak naprawd? czyta? je w okresie podstawówkowym , pó?niej ch?tnie do nich powraca?am , pierwsz? ksi??k? ,która przeczyta?am by? pami?tnik narkomanki :"Id? i zapytaj Alice" , nast?pnie "My dzieci z dworca ZOO" i tak dalej..
"Hera moja mi?o?? ", "Chuda", "Gnój" , "W sid?ach strachu" To jedne z tych ulubionych.
Do niektórych czuje prawdziw? niech??..zw?aszcza do autorów opisuj?cych, którym si? wydaje ,?e to rozumiej?..i pisz? o kompletnych bzdurach ,które wydaj? im si? "w?a?ciwe"

Memories

Wymiatacz

Kate fan's .^^

Wysłany: 2009-03-22, 11:23   

Polecam ksi??k? Marty Fox 'Coraz mniej milczenia' . S? tam zawarte zwierzenia m?odych lub tych starszych ludzi którzy niegdy? w dzieci?stwie codziennie prze?ywali piek?o , teraz maj? odwag? ujawni? prawd?:)

*MAGDA*  

Stały User

Burned*With*De$ire

Imię: MAGDA

Wysłany: 2009-03-31, 20:22   

Wojna Polsko-Ruska pod flaga bialo-czerwona. Piekna ksiazka. Tytul nie ma nic wspolnego z wojna, o jakiej bysmy pomysleli :)

bardzo dobre ksiazki o takiej tematyce.

Ostatnio zmieniony przez *MAGDA* 2009-04-18, 19:49, w całości zmieniany 1 raz  

Szamanka  

Stały User

Imię: Paula

Wysłany: 2009-04-17, 23:13   

Nie lubi? czyta? ksi??ek o takiej tematyce, bo po pierwsze strasznie mnie przygn?biaj? a po drugie robi mi si? niedobrze, kiedy czytam o tych wszystkich objawach uzale?nienia.

Mimo to mam na swoim koncie "Dzieci z Dworca ZOO", "Hera moja mi?o??", "Lot Komety", "Ćpun" - który nawiasem mówi?c najbardziej mnie zainteresowa? i "Pami?tnik Narkomanki", który nie zrobi? na mnie ?adnego wra?enia.

jenny_blond  

User

hardkor

Imię: Paulina

Wysłany: 2009-04-19, 20:22   

Jedyn? tak? ksi??k? by? chyba w?a?nie Pami?tnik narkomanki.. Zgadzam si? z tym, ?e takie ksi??ki przygn?biaj?, ale uwa?am, ?e s? potrzebne. Czytaj?c je ?atwiej jest zrozumie? ca?y problem uzale?nie? i uzale?nionych.

lovez8  

Hiper wymiatacz

obserwatorka.

Wysłany: 2009-04-21, 22:17   

"Trzy metry nad niebem", "Waleczna"
Ksi??ki fajne ale zawsze mnie troch? przygn?bia taka tematyka :<

Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde

miss.katy  

Stały User

Niezale?na .

Imię: Marta

Wysłany: 2009-12-02, 15:31   

Ksi??ki Barbary Rosiek. Niektórzy my?l?, ?e 'Pami?tnik Narkomanki' i koniec, lecz nie. Ta ksi??ka wcale nie by?a bardzo straszna. Ale gdy ostatnio przeczyta?am 'Kokain?', te? Barbary Rosiek, to dopiero mnie wstrz?sn??o. Bez cenzury ksi??ka, gdzie tam dopiero opisuje prawdziw? histori?. W 'Pami?tniku...' pisze, ?e jej dzieci?stwo by?o normalne, bez zarzucenia, a uczennic? by?a wzorow?. W 'Kokainie' wyzna?a, ?e jej dzieci?stwo by?o trudne, a rodzice j? bili. Teraz czytam kolejn? jej ksi??ce, tym razem o schizofrenii.

Nataniel

Pogromca postĂłw

BORN TO BE

Wysłany: 2009-12-04, 11:07   

Uwielbiam tego typu ksi??ki, ale bardziej, ni? narkomania interesuje mnie prostytucja nieletnich i innyce zachowania dewiacyjnych. Niestety, niewiele jest ksi??ek po?wi?conych temu problemowi, a postaci paraj?ce si? tym "zawodem" najcz??ciej stanowi? bohaterów epizodycznych.

nie daj zapomnie?
pi?kna i prawdy
le??cych na progu

GG: 25676781

Taurie  

Mega wymiatacz

W?ócz?ga

Imię: Sylwia

Wysłany: 2009-12-07, 14:48   

Có? czyta?am kiedy? ksi??ki o tej tematyce... Mog? je okre?li? jako przygn?biaj?ce, smutne, obrzydliwe, rzeczowe, bezpo?rednie, przera?aj?ce, okrutne... Po takiej mieszance nie zostaje nic innego jak rzec: "dzi?kuje, nie bior?". Uwa?am, ?e ka?dy powinien przeczyta? kilka takich ksi??ek, bo ukazuj? one nam jak mo?na sko?czy?. Je?li o mnie chodzi nie zachwycam sie nimi szczególnie...

"Cz?owiek w czerni ucieka? przez pustyni?, a rewolwerowiec pod??a? w ?lad za nim" - S. King

sydnej  

Pogromca postĂłw

Last White Hope

Wysłany: 2009-12-07, 15:51   

Pod t? tematyk? pewnie podpada "L?k i odraza w Las Vegas" Hunter S. Thompsona, czyli autobiograficzna opowie?? o schy?ku epoki dzieci-kwiatów i powolnym zatracaniu si? w narkotycznych wizjach.

Forum młodzieżowe e-Mlodzi.com