Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

malinkaa  

Pogromca postów


Wiek: 37

Do³±czy³a: 24 Pa¼ 2008

Sk±d: to pytanie ?

   

Wys³any: 2008-12-06, 21:19   Nadżerka

Miała ją któraś z was?
 

Lena_no  

Pogromca postów

.'mama'.



ImiÄ™: Lena

Wiek: 34

Do³±czy³a: 15 Pa¼ 2008

Sk±d: Norwegia

   

Wys³any: 2008-12-06, 21:22   

nie wiem, bo w sumie nie byłam u ginekologa :oops:
A jak można poznać, że ma się nadżerke? Czy może tylko lekarz potrafi to stwierdzić?
Słyszałam też kiedyś, że nadżerka jest najczęstszą przyczyną raka macicy :-/
_________________
21.09.2009 11:35 52cm 3625g 
 

malinkaa  

Pogromca postów


Wiek: 37

Do³±czy³a: 24 Pa¼ 2008

Sk±d: to pytanie ?

   

Wys³any: 2008-12-06, 21:27   

Nadżerka jest to całkowity lub częściowy brak nabłonka płaskiego na powierzchni szyjki macicy.

Przyczyny i czynniki ryzyka:
Nadżerka może być spowodowana urazem przez kontakt (w trakcie używania tamponów, penetracji pochwy przez ciała obce), przez infekcje (wirusem herpes, wczesna kiła, długo niewymieniane tampony, poważne stany zapalne pochwy) lub przez działanie substancji chemicznych (środki plemnikobójcze zawarte w niektórych globulkach i piankach). Ryzyko wystąpienia nadżerki wzrasta z ilością partnerów seksualnych.

Zapobieganie:
Elementarne zasady higieny życia seksualnego zmniejszają ryzyko wystąpienia nadżerki. Należy spróbować wyeliminować czynniki ryzyka wymienione powyżej.

Objawy:
-krwawienia z pochwy niezwiÄ…zane z krwawieniem miesiÄ…czkowym
-krwawienia po stosunku
-krwawienia między miesiączkami
-upławy (śluzowe o żółtym zabarwieniu), mogą mieć przykry zapach i towarzyszyć stanom zapalnym pochwy
-Czasem nadżerka może nie dawać żadnych objawów klinicznych

Leczenie:
Leczenie nadżerki jest uzależnione od przypadku i powinno być prowadzone przez lekarza. Nadżerka spowodowana przez działanie środków chemicznych może czasem ulec samowyleczeniu po zaprzestaniu używania tych środków.
W innych przypadkach można zastosować leki dopochwowe zawierające estrogeny.
Za skuteczne metody leczenia uważa się stosowanie elektrokoagulacji, laseroterapi lub krioterapii.
W skrajnych przypadkach należy nadżerkę usunąć chirurgicznie przez tzw. konizacje.

Powikłania:
Nadżerka może być pierwszym objawem raka szyjki macicy.

Profilaktyka:
Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku wykonywać badanie cytologiczne.
W przypadku wcześniejszego wykrycia infekcji wirusem HPV badanie cytologiczne należy wykonywać przynajmniej 2 razy w roku.
Lekarz prowadzący w różnych przypadkach może zalecić częstsze wykonywanie badania cytologicznego lub wykonanie kolposkopii.


Jestem prawie pewna, że ją mam dlatego chciałabym się dowiedzieć przede wszystkim czy bardzo boli usuwanie i jaką metodę najlepiej wybrać:(.
I czy jeśli sie to odkłada to może sie pogorszyć.
 

Lena_no  

Pogromca postów

.'mama'.



ImiÄ™: Lena

Wiek: 34

Do³±czy³a: 15 Pa¼ 2008

Sk±d: Norwegia

   

Wys³any: 2008-12-06, 21:31   

no we mnie również teraz obudziły się pewne podejrzenia po przeczytaniu artykułu..
Mianowicie mam coś takiego, że już od około 5 miesięcy czasu zawsze jak sikam to mój mocz ma przykry zapach(naprawde nie do wytrzymania :oops: ). No chyba, że sikam odrazu jak mi się zachce... wystarczy tylko, że wstrzymam się tylko 5 minut i już katastrofa.
_________________
21.09.2009 11:35 52cm 3625g 
 

malinkaa  

Pogromca postów


Wiek: 37

Do³±czy³a: 24 Pa¼ 2008

Sk±d: to pytanie ?

   

Wys³any: 2008-12-06, 21:41   

Lena_no, mocz tu nie ma nic do tego (raczej), bo w końcu nie powinien mieć związku z pochwą.
Ja to mam problem, od kilku dni w mojej wydzielinie pojawia sie krew:(. I to nie jest miesiączka, to mniej więcej drugi, trzeci tydzień cyklu. Plamienia są dziwne, zapach jest dziwny, w ogóle nie pasuje mi to. Wewnątrz nic mnie nie boli, tylko piecze.
Ciągle mam nadzieje, że samo przejdzie, ale z dnia na dzień jest gorzej.

I prawdopodobnie wpakowałam się w to na własne życzenie. Przed pielgrzymką do Częstochowy bardzo bolał mnie brzuch. Wg obliczeń powinnam mniej więcej wtedy dostać okres. Wiec profilaktycznie włożyłam tampon, żeby sie w drodze nie denerwować. Później oczywiście zapomniałam o nim i dopiero po jakiś 12 godzinach zmieniłam.
 

Lena_no  

Pogromca postów

.'mama'.



ImiÄ™: Lena

Wiek: 34

Do³±czy³a: 15 Pa¼ 2008

Sk±d: Norwegia

   

Wys³any: 2008-12-06, 21:56   

Eliara. napisa³/a:

I to nie jest miesiączka, to mniej więcej drugi, trzeci tydzień cyklu.


hmm, to kiedy masz miesiączke? Bo właśnie w tych dniach powinno się mieć, no chyba, że coś mi się myli.
_________________
21.09.2009 11:35 52cm 3625g 
 

malinkaa  

Pogromca postów


Wiek: 37

Do³±czy³a: 24 Pa¼ 2008

Sk±d: to pytanie ?

   

Wys³any: 2008-12-06, 22:01   

pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki. Ja mam raz co 33 dni, a raz co 39. I to też mnie niepokoi.
Drugi, trzeci tydzień, to 14-21 dzień, więc niemożliwe, żebym miała już okres. Zawsze miałam taki długi cykl.
 

Lena_no  

Pogromca postów

.'mama'.



ImiÄ™: Lena

Wiek: 34

Do³±czy³a: 15 Pa¼ 2008

Sk±d: Norwegia

   

Wys³any: 2008-12-06, 22:04   

Eliara., ah sorry. Przeczytała dzień, a nie tydzień.
Co do tych wahań cyklu to raczej normalne. Znam wiele kobiet starszych ode mnie, które wciąż nie mają reguralnych cykli. U mnie też jest to różnie. Raz mam co 26 dni, a raz co 33 :-/
_________________
21.09.2009 11:35 52cm 3625g 
 

PoZachodzieSÅ‚oÅ„ca  

User



Wiek: 45

Do³±czy³a: 04 Gru 2008

   

Wys³any: 2008-12-07, 01:00   

A jeśli ma się tylko tą wydzielinę i nic poza tym...
tez to może być nadżerka ?
 

malinkaa  

Pogromca postów


Wiek: 37

Do³±czy³a: 24 Pa¼ 2008

Sk±d: to pytanie ?

   

Wys³any: 2008-12-07, 11:21   

PoZachodzieSłońca, zwykła wydzielina, bez żadnej krwi jest czymś zupełnie normalnym, zatem raczej nie.

Lena_no napisa³/a:

Co do tych wahań cyklu to raczej normalne. Znam wiele kobiet starszych ode mnie, które wciąż nie mają reguralnych cykli.


To nie jest normalne. Mam okres od hm.. prawie 6 lat, więc wszystko już dawno powinno mi sie uregulować. No nic, trzeba 'tam' pójść.
 

Justencja  

Pogromca postów



ImiÄ™: Justyna

Do³±czy³a: 16 Wrz 2008

   

Wys³any: 2008-12-07, 11:37   

Na szczęście nie mam nadżerki (chyba) kiedy ostatni raz byłam u ginekologa wszystk było ok.
Tylko martwi mnie właśnie ten nieregularny okres gdy tak jak Eliara mam gdzieś z 6lat i wciąż są tam jakieś różności w cyklu.
_________________
(...)
"Wyszedł w samą porę. A jednak on jest za inteligentny, aby być czymś dzisiaj: żeby dziś czegoś dokonać, trzeba być trochę durniem jednak."
'Szewcy' S.I Witkiewicz

http://www.lastfm.pl/user/Justencja
 

Lena_no  

Pogromca postów

.'mama'.



ImiÄ™: Lena

Wiek: 34

Do³±czy³a: 15 Pa¼ 2008

Sk±d: Norwegia

   

Wys³any: 2008-12-07, 13:18   

Eliara., tak najlepiej isć do lekarza.
Na pocieszenie dodam, że ja mam okres od 7 lat i wciąż nie jest reguralny i znam kilka starszych kobiet ode mnie, które wciąż mają wahania cyklu.
_________________
21.09.2009 11:35 52cm 3625g 
 

miranda152  

User



ImiÄ™: Iga

Wiek: 31

Do³±czy³a: 11 Lis 2008

Sk±d: £ód¼

   

Wys³any: 2008-12-08, 16:39   

Uffff. Na szczęście wszystko jest ok
_________________
joł :)
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com