Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-09-15, 15:35   

cretultix napisa³/a:

W praktyce to większość miała żony i dzieci, które dodatkowo chciały dziedziczyć majątek kościelny, stad między innymi pomysł celibatu, który zresztą spotkał się z ostrym oporem, w każdym razie zmiana stanowiska kościoła była i to dość poważna


To nie było zmienienie stanowiska Kościoła, tylko raczej jego określenie. Już św. Paweł, na którego tak często się powołujesz, żył w celibacie.

cretultix napisa³/a:


Zresztą poczytaj listy Pawła, i zobacz jakie ona miała dla niego znaczenie.


Mnie bardziej obchodzi jakie miała znaczenie dla Boga, niż dla nawróconego faryzeusza.

cretultix napisa³/a:


Ja tylko mówię jak to wygląda, co kościół z tym zrobi mnie nie obchodzi, jednak śmieszna jest religia która mówi o sobie że jest monoteistyczna, a ma wiele cech politeistycznych


Dla mnie ona nie ma cech politeizmu.

cretultix napisa³/a:


No i kult maryjny niema żadnego uzasadnienia w biblij


Oczywiście ta refleksja wypłynęła podczas wielogodzinnych studiów nad Biblią, mam rację :?:
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-09-15, 17:55   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


To nie było zmienienie stanowiska Kościoła, tylko raczej jego określenie. Już św. Paweł, na którego tak często się powołujesz, żył w celibacie.


jeśli zmiana możności zawierania związków małżeńskich, na celibat nie jest zmianom stanowiska w danej sprawie, to nie wiem co nią jest.
I owszem Paweł żył w celibacie, ale nie nakazywał tego innym, mówił ze dobrze by było gdyby inni postępowali tak jak on, ale nie było to konieczne, zresztą Paweł żył w przekonaniu ze powrót Chrystusa nastąpi za jego życia, a tymczasem minęło już 2000 lat, jak by wiedział że paruzja nie nastąpi za jego życia mógłby twierdzić zupełnie co innego.

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


Mnie bardziej obchodzi jakie miała znaczenie dla Boga, niż dla nawróconego faryzeusza.


Ten jakiś faryzeusz jest założycielem religij którą wyznajesz, i niby skąd wiesz jakie miała ona znaczenie dla Boga??


MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


Dla mnie ona nie ma cech politeizmu.


Bo patrzysz z wnętrza religij, i masz przez to skrzywione postrzeganie rzeczywistość, jeśli ateistą nie wierzysz to zapytaj żyda albo muzułmanina czy katolicyzm ma cechy politeistyczne.




MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


Oczywiście ta refleksja wypłynęła podczas wielogodzinnych studiów nad Biblią, mam rację :?:



owszem, ale nie na podstawie moich studiów, choć to jeszcze zależy o którym fragmencie NT mówimy, bo rożni autorzy mieli różną opinie na ten temat. ale generalnie nie miała ona znaczenia większego niż ¦w Piotr czy jakikolwiek inny apostoł.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-09-16, 21:17   

cretultix napisa³/a:


jeśli zmiana możności zawierania związków małżeńskich, na celibat nie jest zmianom stanowiska w danej sprawie, to nie wiem co nią jest.


Chodzi mi o to, że celibat praktykowano już w czasach apostolskich. Owszem były osoby, które zawierały małżeństwa i były kapłanami, ale były też takie, które praktykowały celibat. Zdarzało się nawet, że niektórzy papieże wprowadzali celibat, ale ich następcy unieważniali ich decyzje.

cretultix napisa³/a:

niby skąd wiesz jakie miała ona znaczenie dla Boga??


Z Biblii.

cretultix napisa³/a:


Ten jakiś faryzeusz jest założycielem religij którą wyznajesz


Założycielem mojej religii jest Jezus Chrystus.

cretultix napisa³/a:

ale generalnie nie miała ona znaczenia większego niż ¦w Piotr czy jakikolwiek inny apostoł.


Co już jest ciekawe, patrząc na pozycje kobiet w ówczesnym społeczeństwie. na dodatek porównałeś ją z św. Piotrem, a to także może dać do myślenia ;)
Poza tym jeśli w Ewangeliach jest chociażby w jednym miejscu napisane, że ona jednak naprawdę była Kimś przez duże K, to oznacza, że generalnie miała dość duże znaczenie ;)

cretultix napisa³/a:

jak by wiedział że paruzja nie nastąpi za jego życia mógłby twierdzić zupełnie co innego.


A jakbym ja miał 1mln$ to może bym właśnie był na Karaibach...
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

Krit  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Maj 2009

Sk±d: Górny ¦l±sk

   

Wys³any: 2009-09-19, 01:36   

Bo jest zapowiedzią objawienia nowotestamentowego. Przy okazji też zapisem krwawych i mało błogosławionych dziejów narodu żydowskiego. Nie zapominajmy o tym najważniejszym kontekście.
_________________
#truestory
 

Sarpiss

User


Do³±czy³: 05 Wrz 2009

   

Wys³any: 2009-09-19, 08:26   

a gdzie w tym piśmie rola polskiego "mesjanizmu" ?
Obcych proroków bardziej cenimy?
_________________
b) Odnośniki do zewnętrznych stron mogą umieszczać jedynie osoby mające na swoim koncie minimum 75 sensownych postów.
 

Krit  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Maj 2009

Sk±d: Górny ¦l±sk

   

Wys³any: 2009-09-19, 12:06   

Cytat:

a gdzie w tym piśmie rola polskiego "mesjanizmu" ?
Obcych proroków bardziej cenimy?



:-o :-o :-o

Nie mam pojęcia. Może dlatego, że urodzili się w XIX wieku i zdarzało im się chrzanić?
_________________
#truestory
 

jr_  

Pogromca postów



ImiÄ™: Manselinosa

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

Sk±d: Okolice Lublina

   

Wys³any: 2009-09-19, 16:28   

Boshe! pismo świętę, dlaczego święte? Zapytaj się nauczyciela Religi, a ponieważ apostołowie pisali to jako słowo boga i byli natchnieni siłą ducha świętego. Czy jakoś tak.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=Sl5HP3MCTKA

http://www.youtube.com/wa...feature=related

Mmm ... ;*
 

AnioÅ‚ CiemnoÅ›ci  

Mega wymiatacz

Strzała Tęsknoty



Wiek: 30

Do³±czy³: 26 Maj 2009

Sk±d: Nowy Targ

   

Wys³any: 2009-09-19, 17:17   

Cytat:

Nie mam pojęcia. Może dlatego, że urodzili się w XIX wieku i zdarzało im się chrzanić?



Powodem przez, który 'chrzanili' był pewnie fakt, że urodzili się w XIX w, nie? :mrgreen:
_________________
Jeżeli twoja głowa jest dla ciebie przyczyną grzechu, obetnij ją sobie i wyrzuć, bowiem lepiej wejść bezgłowym do królestwa Niebieskiego niż z głową tkwić wśród ognia piekielnego.
 

Krit  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Maj 2009

Sk±d: Górny ¦l±sk

   

Wys³any: 2009-09-19, 17:59   

AnioÅ‚ CiemnoÅ›ci napisa³/a:

Powodem przez, który 'chrzanili' był pewnie fakt, że urodzili się w XIX w, nie? :mrgreen:



Dobra chwytaczu za słówka. Miciewicz to jeszcze w XVIII się urodził.

I nie w tym rzecz. Wizja mesjanizmu Mickiewicza. Vide: Polska mesjaszem narodów jest moim zdaniem niewłaściwa i nie służyła narodowi. Słowacki i Krasiński są pod tym względem lepsi. Na pewno bardziej wiarygodni.

Jednak niezaprzeczalnie Mickiewicz to mistrz pióra. W końcu stworzył najlepszy kawałek polskiej literatury.
_________________
#truestory
 

AnioÅ‚ CiemnoÅ›ci  

Mega wymiatacz

Strzała Tęsknoty



Wiek: 30

Do³±czy³: 26 Maj 2009

Sk±d: Nowy Targ

   

Wys³any: 2009-09-19, 20:14   

No to tu się zgadzamy. Zresztą dla mnie ogólnie epoka romantyzmu jest ogólnie epokową pomyłką. ;) Jednak ten typowo polski mesjanizm narodowy wytworzył wokół nas taką specyficzną aurę... postrzega się nas nieco inaczej niż inne narody Europejskie.

Cytat:

Jednak niezaprzeczalnie Mickiewicz to mistrz pióra. W końcu stworzył najlepszy kawałek polskiej literatury.



A to już kwestia mocno subiektywna... jak dla mnie nasi wieszcze narodowi nie tworzyli zbyt strawnej literatury. Ale to tylko moja opinia. :-P
_________________
Jeżeli twoja głowa jest dla ciebie przyczyną grzechu, obetnij ją sobie i wyrzuć, bowiem lepiej wejść bezgłowym do królestwa Niebieskiego niż z głową tkwić wśród ognia piekielnego.
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-09-21, 23:36   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


Chodzi mi o to, że celibat praktykowano już w czasach apostolskich. Owszem były osoby, które zawierały małżeństwa i były kapłanami, ale były też takie, które praktykowały celibat. Zdarzało się nawet, że niektórzy papieże wprowadzali celibat, ale ich następcy unieważniali ich decyzje.


W skrócje Celibatu nie było a jest, czyli zmiana nauczania w tej sprawe była.


MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


cretultix napisa³/a:

niby skąd wiesz jakie miała ona znaczenie dla Boga??


Z Biblii.


więc w którym to fragmencie Bóg powiedział jakie to ona ma dla niego znaczenie??


MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


Założycielem mojej religii jest Jezus Chrystus.


Co najwyżej inspiracją do jej założenia.


MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


]Poza tym jeśli w Ewangeliach jest chociażby w jednym miejscu napisane, że ona jednak naprawdę była Kimś przez duże K, to oznacza, że generalnie miała dość duże znaczenie ;)


Problem w tym że nigdzie nic takiego nie ma, jest jedynie wspomniana jako matka Chrystusa, mogła to być równie dobrze zupełnie inna kobieta, Chrystus mógł by być nawet sierotą bez znanej matki i nic by to w jego nauczaniu nie zmieniło.


MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


A jakbym ja miał 1mln$ to może bym właśnie był na Karaibach...


Ty nie kpij bo to poważna kwestia jest, o niebagatelnym znaczeniu.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-09-23, 22:33   

cretultix napisa³/a:


W skrócje Celibatu nie było a jest, czyli zmiana nauczania w tej sprawe była.


Celibat był, tylko dobrowolny.

cretultix napisa³/a:


więc w którym to fragmencie Bóg powiedział jakie to ona ma dla niego znaczenie??


Cytat:

26 W szóstym miesiÄ…cu posÅ‚aÅ‚ Bóg anioÅ‚a Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, 27 do Dziewicy poÅ›lubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy byÅ‚o na imiÄ™ Maryja. 28 AnioÅ‚ wszedÅ‚ do Niej i rzekÅ‚: «BÄ…dź pozdrowiona, peÅ‚na Å‚aski, Pan z TobÄ…, ».
29 Ona zmieszaÅ‚a siÄ™ na te sÅ‚owa i rozważaÅ‚a, co miaÅ‚oby znaczyć to pozdrowienie. 30 Lecz anioÅ‚ rzekÅ‚ do Niej: «Nie bój siÄ™, Maryjo, znalazÅ‚aÅ› bowiem Å‚askÄ™ u Boga. 31 Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imiÄ™ Jezus. 32 BÄ™dzie On wielki i bÄ™dzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. 33 BÄ™dzie panowaÅ‚ nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie bÄ™dzie koÅ„ca». 34 Na to Maryja rzekÅ‚a do anioÅ‚a: «Jakże siÄ™ to stanie, skoro nie znam męża?» 35 AnioÅ‚ Jej odpowiedziaÅ‚: «Duch ¦wiÄ™ty zstÄ…pi na Ciebie i moc Najwyższego osÅ‚oni CiÄ™. Dlatego też ¦wiÄ™te, które siÄ™ narodzi, bÄ™dzie nazwane Synem Bożym. 36 A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej staroÅ›ci syna i jest już w szóstym miesiÄ…cu ta, która uchodzi za niepÅ‚odnÄ…. 37 Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». 38 Na to rzekÅ‚a Maryja: «Oto Ja sÅ‚użebnica PaÅ„ska, niech Mi siÄ™ stanie wedÅ‚ug twego sÅ‚owa!» Wtedy odszedÅ‚ od Niej anioÅ‚.
39 W tym czasie Maryja wybraÅ‚a siÄ™ i poszÅ‚a z poÅ›piechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. 40 WeszÅ‚a do domu Zachariasza i pozdrowiÅ‚a ElżbietÄ™. 41 Gdy Elżbieta usÅ‚yszaÅ‚a pozdrowienie Maryi, poruszyÅ‚o siÄ™ dzieciÄ…tko w jej Å‚onie, a Duch ¦wiÄ™ty napeÅ‚niÅ‚ ElżbietÄ™. 42 WydaÅ‚a ona okrzyk i powiedziaÅ‚a: «BÅ‚ogosÅ‚awiona jesteÅ› miÄ™dzy niewiastami i bÅ‚ogosÅ‚awiony jest owoc Twojego Å‚ona. 43 A skÄ…dże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? 44 Oto, skoro gÅ‚os Twego pozdrowienia zabrzmiaÅ‚ w moich uszach, poruszyÅ‚o siÄ™ z radoÅ›ci dzieciÄ…tko w moim Å‚onie. 45 BÅ‚ogosÅ‚awiona jesteÅ›, któraÅ› uwierzyÅ‚a, że speÅ‚niÄ… siÄ™ sÅ‚owa powiedziane Ci od Pana».
46 Wtedy Maryja rzekła:
«Wielbi dusza moja Pana,
47 i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy.
48 Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej.
Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia,

(£k 1, 26-48)

Cytat:

Ty nie kpij bo to poważna kwestia jest, o niebagatelnym znaczeniu.


Nie kpię. Kpię z owego gdybania, które ma taki sam sens jak moje.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-09-24, 18:12   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


Celibat był, tylko dobrowolny.


A teraz nie jest czyli nastąpiła zmiana stanowiska koscioła w tej sprawie.

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


(£k 1, 26-48)


I gzie ty w tym fragmencie widzisz wywyższenie Maryi niemal do rangi bogini??

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


Nie kpię. Kpię z owego gdybania, które ma taki sam sens jak moje.


To gdybanie jest pełni uzasadnione, z listów Pawła jasno wynika że wierzył w rychłe nadejście paruzji, w zwiazku z czym istnieje w pełni uzasadniona obawa ze jego nauki były by nieco inne gdyby przypuszczał ze może się to stać za nawet tysiąc lat.
Np ja osobiście sadze ze jego opinia na temat celibatu wynikła z wiary w rychły powrót Chrystusa.
Czytając nauki ojców kościoła trzeba mieć na uwadze w co oni dokładnie wierzyli, bo można ich zrozumieć opatrzenie, i takie czytanie listów Pawła z pominięciem jego wiary w rychłą paruzje jest wypaczaniem jego słów
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-09-25, 14:54   

cretultix napisa³/a:


I gzie ty w tym fragmencie widzisz wywyższenie Maryi niemal do rangi bogini??


To jest ironia, czy prawdziwe pytanie :?: I powtarzam, że dla katolików Maryja nie jest Boginią.

cretultix napisa³/a:


To gdybanie jest pełni uzasadnione, z listów Pawła jasno wynika że wierzył w rychłe nadejście paruzji, w zwiazku z czym istnieje w pełni uzasadniona obawa ze jego nauki były by nieco inne gdyby przypuszczał ze może się to stać za nawet tysiąc lat.


A to, że przestrzegał Koryntian przed nicnierobieniem z powodu rychłej paruzji, to nic nie znaczy.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2009-09-25, 15:38   

Bo ci co go pisali są święci, proste. To tak jakby zapytać czemu się podcieramy ręką a nie nogą.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com