Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Sacharoza

User


Do³±czy³: 16 Gru 2013

   

Wys³any: 2014-04-01, 19:22   Prezentacja maturalna - bibliografia

Hej. :-)
Jako, że matura już za miesiąc, a bibliografię trzeba oddać do piątku, potrzebuję Waszej rady/pomocy. Temat, który wybrałam, to: "Przenikanie się świata realnego z nadprzyrodzonym w utworach literackich. Zaprezentuj zagadnienie w oparciu o teksty kilku różnych epok."

Znam wiele książek, które mogłabym wykorzystać, jedne nadają się bardziej drugie mniej.. (a do trzecich nie mogę znaleźć literatury przedmiotu xD)
Wstępnie (kilka miesięcy temu) wpisałam: 'Wesele' Wyspiańskiego, 'Opowieść Wigilijną' Dickensa, 'Harrego Pottera' i 'Balladynę' Słowackiego.

Dowiedziałam się ostatnio, że polonistka u której mam zdawać, nie toleruje literatury typu 'Harry Potter', więc postanowiłam go wykreślić i zamiast tego dać 'Tam gdzie spadają anioły' Terakowskiej.

Zastanawiam się też, czy 'Wesele' to dobry wybór. Niby pasuje idealnie (te wszystkie duchy), ale boję się pytań odnośnie tej lektury (żeby nie było, czytałam w całości).

Jest jeszcze możliwość wpisania jakiejś ballady Mickiewicza. Też super wszystko pasuje, ale znowu.. nie wiem czy dam radę odpowiedzieć na pytania.

Jestem umysłem ścisłym, nie cierpię pisać tego typu rzeczy, dlatego chce to zrobić w jak najprostszy, ale przemyślany sposób.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi ;)
Pozdrawiam serdecznie

P.S. PotrzebujÄ™ max 4 pozycji ;]
 

Marysiaaak  

User

Mgiełka...


ImiÄ™: Marysia

Wiek: 28

Do³±czy³a: 23 Lut 2014

   

Wys³any: 2014-04-01, 20:28   

Na pewno ballady Mickiewicza byłyby odpowiednie np. "¦witeź" "Lilije" wcale nie są takie trudne.
Potem z trudniejszych "Dziady cz.II" Dziady cz. "III", możesz też poszukać czegoś w poezji Leśmiana np "Dziewczyna"
Poza tym: "Dzieje Tristana i Izoldy" "Makbet" "Król Edyp". Pamiętaj że musisz wybrać teksty z różnych epok.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w pisaniu;)
_________________
Kiedyś przegonię sny przykre i ciemny świt,
z samotnością wypiję za zdrowie "przyjaciół"...
Ostatni Anioł stanie przy mnie
ze złamanym skrzydłem <3
 

Akeyo20  

Pogromca postów



Wiek: 31

Do³±czy³: 16 Cze 2010

   

Wys³any: 2014-04-01, 20:36   

Nie polecam brania lektur. Jakoś egzaminatorki są wyczulone na ich punkcie. Najlepiej coś, czego mogą nie znać.
Nie za późno na bibliografię?
_________________
There can be only one
 

Sacharoza

User


Do³±czy³: 16 Gru 2013

   

Wys³any: 2014-04-01, 21:03   

Akeyo20, mam już wszystko zrobione w wersji roboczej od dłuższego czasu. Teraz tylko muszę poskreślać kilka pozycji, bo jest ich za dużo i zastanawiam się co zostawić.
Właśnie chodzi o to, że egzaminatorka u której zdaję, uczy moją koleżankę i jak ta zaczęła wspominać o różnych książkach spoza kanonu lektur to większość od razu wykreślała, bo 'to nie są książki odpowiednie do pracy maturalnej'...
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com