Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Banicja Wieczysta  

Mega wymiatacz



Wiek: 24

Do³±czy³: 21 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-08-09, 14:37   Przewrażliwienie Polaków na punkcie wÅ‚asnym.

Ostatnimi czasy głośna jest sprawa Rajdu Bandery - przywódcy ultranacjonalistycznej frakcji UPA w latach '40 na Ukrainie. Wcześniej w Rzeszowie były głośne protesty przeciwko nazewnictwu ulic dawnymi towarzyszami PRL-u typu Kruczek, ¦wiatła itp. Czy aby nie jesteśmy przewrażliwieni na punkcie własnym ? Na punkcie własnej historii? Wychwalamy Piłsudskiego którego można nazwać 'małym polskim Hitlerem' jednocześnie depcząc postacie zagraniczne które nie są również postaciami jednoznacznie 'jasnymi', a które mimo wszystko są bohaterami innych narodów (np. wspomniany Bandera). Czy to aby nie jest brak szacunku dla innych kultur ? A może brak tolerancji wsród Polaków i ślepa wiara w Nasz narodowy mesjanizm i wyjątkowowść ?
 

poem sometimes  

Pogromca postów


Do³±czy³: 15 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-08-09, 14:44   

Banicja Wieczysta napisa³/a:

Wychwalamy Piłsudskiego którego można nazwać 'małym polskim Hitlerem'



¯e co przepraszam :-o
Na podstawie czego?
Tego, że doszedł do władzy za pomocą przewrotu?
_________________
"wiemy, że Bóg umarł, powiedziano
nam o tym, czytając ciebie nie byłem tego całkiem pewny."
 

wrzochu  

Wymiatacz



ImiÄ™: Hubert

Do³±czy³: 29 Cze 2009

Sk±d: Twoja Pod¶wiadomo¶æ

   

Wys³any: 2009-08-09, 15:12   

Banicja Wieczysta napisa³/a:

'małym polskim Hitlerem'

:wstyd:
Chyba kolega leciutko poleciał :-/
_________________
 

Fenix  

Wymiatacz


Do³±czy³: 04 Sie 2009

   

Wys³any: 2009-08-09, 15:25   

Banicja Wieczysta napisa³/a:

Wychwalamy Piłsudskiego którego można nazwać 'małym polskim Hitlerem'



:shock:

Banicja Wieczysta napisa³/a:

Czy aby nie jesteśmy przewrażliwieni na punkcie własnym ?



Nie jesteśmy

Banicja Wieczysta napisa³/a:

Czy to aby nie jest brak szacunku dla innych kultur ?



Nie

Ogólnie mówiąc to spójrz na Rosję, cały czas słyszy się o tym że wywracają historię robiąc z Polaków zbrodniarzy z wydarzeń w Katyniu itp. Niemcy mają pretensję do Polaków za wysiedlenia, robią z siebie pokrzywdzonych podczas II wojny światowej. Dwa główne państwa które narobiły najwięcej krzywd i cierpień ( nie tylko Polsce ) starają się ukryć całą prawdę historyczną, by tylko zrzucić winę i odpowiedzialność za to co działo się podczas IIw.ś.
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2009-08-09, 15:29   

Banicja Wieczysta napisa³/a:

Wychwalamy Piłsudskiego którego można nazwać 'małym polskim Hitlerem'


O ty niewdzięczniku! Przez te słowa znienawidziłem cię dosłownie. Gdyby nie on nie żył byś w wolnym kraju tylko byś był więźniem w własnym domu.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

pryzmat  

Pogromca postów



Wiek: 32

Do³±czy³: 26 Cze 2009

   

Wys³any: 2009-08-09, 15:51   

Tu sie muszę zgodzić ze Straho, bo z tym Hitlerem to trochę pojechałeś...
_________________
_______________

Człowiek e, to wyścig szczurów,
do szklanych domów, z szarych murów,
jak twój guru to PeeLeN, ty przegrasz wyścig ten..


 

boogeyman

Stały User



Do³±czy³: 07 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-08-09, 17:16   

A może zorganizujemy Rajd Wisła przez Ukrainę?

Sami ukraińcy wiedzieli, że nie będzie zgody na ten przejazd, bo zataili fakt, że wizy będą dla kolarzy, którzy startują w rajdzie Bandery. :]

Piłsudski nie nadziewał niemowląt na sztachety w płocie...
_________________
Mam już avka. Teraz trzeba załatwić sobie jakiś fajny podpis.
 

wrzochu  

Wymiatacz



ImiÄ™: Hubert

Do³±czy³: 29 Cze 2009

Sk±d: Twoja Pod¶wiadomo¶æ

   

Wys³any: 2009-08-09, 18:21   

Proponuje zamknąć ten temat , Myślę że

Banicja Wieczysta napisa³/a:

]Piłsudskiego którego można nazwać 'małym polskim Hitlerem'

Obraża conajmniej połowe forumowiczów :-/
_________________
 

Banicja Wieczysta  

Mega wymiatacz



Wiek: 24

Do³±czy³: 21 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-08-09, 18:47   

Dajcie się obronić :-x

Nie zrozumcie mnie źle. Nie zrzucam samego Piłsudskiego jaki i Jego zasług dla niepodległej Polski z piedestału, a jedynie podaję Jego historie jako przykład kontrastując ją z historią Bandery. Uczymy się w szkole o Jego wystąpieniu z wojsk paśstw centralnych, walce z zaborcami, początkiem administracji polskiej II RP, a nikt nie wspomina jak kończyli Jego wrodzy polityczni których trup padał często i gęsto. Ale o tym sie zapomina, według mnie umyślnie, a demonizuje sie ludzi typu właśnie Bandery który dla Swego narodu robił to samo, a jego jedynym przewinieniem i przyczyną zapisania się w historii Polski czarnymi literami jest to iż zabijał Polaków.
 

boogeyman

Stały User



Do³±czy³: 07 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-08-09, 21:51   

No to w takim wypadku równie dobrze można by nazwać ten temat "przewrażliwienie Ukraińców na własnym punkcie", ponieważ się oburzają, że zablokowaliśmy im ten rajd.

No i my nie organizujemy rajdów kolarskich im. Piłsudskiego, czy tez innych uroczystości z nim związanych, na terenie państw, w których narozrabiał.
_________________
Mam już avka. Teraz trzeba załatwić sobie jakiś fajny podpis.
 

Dofova  

Stały User



Do³±czy³a: 26 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-08-10, 03:27   

Tak, Polacy sa przewrazliwieni na wlasnym punkcie, ale to akurat zly przyklad. Wg mnie lepiej obrazuje problem protest Polaków przeciwko reklamie w Top Gear - from Berlin to Warsaw, in one tank xP.

A co do Bandery - przewrazliwienie czy nie - mamy prawo protestowac przeciw wychwalaniu w Polsce goscia, który mordowal Polaków.

Dosc znaczaca róznica miedzy Pilsudskim, a UPA polega na tym, ze Pilsudski nie dokonal eksterminacji ludnosci ze wzgledu na narodowosc.

Nacjonalizm chyba nigdy nie konczy sie dobrze.
_________________
Atrakcyjne myśli należą do oszustów.
- William Blake
 

zielona  

Pogromca postów



ImiÄ™: Monika

Wiek: 30

Do³±czy³a: 18 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-08-10, 11:08   

Muszę przyznać, że kiedyś o tym myślałam i mi postać Piłsudskiego też wydała się niejasna... No ale nie nazwę go 'małym Hitlerem'.

Dofova napisa³/a:

A co do Bandery - przewrazliwienie czy nie - mamy prawo protestowac przeciw wychwalaniu w Polsce goscia, który mordowal Polaków.


Tu sie zgadzam.
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2009-08-12, 18:42   

Banicja Wieczysta napisa³/a:

'małym polskim Hitlerem'


Pojechałeś ciut.
Fakt,możemy zastanawiać się nad postawą Piłsudskiego, i nad tym co zrobił ,czego nie zrobił, za co powinniśmy go cenić, za co nie, dlaczego Bandera zasługuje na lepszą opinię ,dlaczego nadano mu inną.Ale proszę nie porównujmy tych ludzi do pewnego Pana zwanego Hitlerem twórcy obozów zagłady i osobą ,która pozbawiła życia tyle istnień ludzkich i wniosła nieskończone ilości okrucieństwa.

I o to właśnie moja wypowiedź teoretycznie powinna potwierdzać Twoją teorię.
Tak, niewątpliwie jestem zdania,że wśród Polaków,a zwłaszcza w przedstawianej nam historii uchodzimy za naród wybrany, naród-zbawca,mesjasz dla ludzkości i zapewna utrawliliśmy tą swoistą wyższość w naszej 'narodowej podświadomości'.Tolerancją i szacunkiem dla innych kultur niestety rzadko kiedy możemy,a zwłaszcza mogliśmy się pochwalić.Jednakże ,czy możemy oceniać naród, który zaznał tylu krzywd i wiara w przyszłość były jedynymi źródłami nadziei ?
Pragniemy ukazać światu krzywdę ,która spotkała naszych rodaków, nasze państwo,czasem jednak robimy w to zły sposób,pozostawiając zupełnie inny obraz niż chcielibyśmy.
Myślę ,że podstawowym problemem naszego narodu jest wciąż w bardzo dużym stopniu życie przeszłością i historią.
_________________
Drugs&hugs.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com