Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj si!

Zapomniae hasa?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo

anonek96

User


Doczy: 06 Pa 2013

   

Wysany: 2014-08-24, 05:47   Pytanie do Chrześcijan

Mam do was pytanie jako ateista. Jakie jest wytłumaczenie kościoła na to, że mimo wzmianek w Biblii o tym, że Bóg uważał jedzenie krewetek za "nieczyste" nikt ich nie zabrania jeść a za inne rzeczy wspomniane Biblii opowiadają jak to będziemy smażyć się w piekle. Generalnie chodzi mi o to że Kościół wybiera sobie które księgi są ważne które nie. Do tego często kiedy widzi że społeczeństwo się przekonuje do czegoś to akceptuje to (cała sprawa z Kopernikiem i Galileuszem).
 

KillMySelf  

User


Wiek: 24

Doczya: 23 Sie 2014

   

Wysany: 2014-08-24, 10:00   

Wiesz... każdy musi sam interpretować Bilblię by zrozumieć. To, że jakiś ksiądz opowiada tak jak ON ją rozumie. I potem wychodzi,że zjemy jedną rzecz,albo coś zrobimy i idziemy do piekła. Co do krewetek... tu każdy ma swoje pole do manewru. Bo może kiedyś ktoś nie mówił o nich bo poprostu lubił je jeść ? ;) Ludzie są TYLKO ludźmi często popełniają błędy.
_________________
,,Na górze fiołki
Na dole KUPA
Moja głębia wygląda
Jak DUPA"
 

aragorn  

Wymiatacz


Wiek: 27

Doczy: 12 Mar 2014

   

Wysany: 2014-08-24, 10:48   

Na początku zaznaczam, że jestem katolikiem. Ale trzeba rozróżnić katolika od katola, mohera itd. Niektórzy fanatycy, nawiedzeni itd. uważają, że do kościoła można chodzić w dekolcie nie większym niż na 2 palce poniżej obojczyka :mrgreen: Jest filmik na youtubie takiej fanatyczki. Biblię trzeba interpretować samemu. Kościół sam interpretuje Biblię jak mu się podoba i dlatego mamy 4 ewangelie, a nie kilkanaście. Czemu ewangelia Judasza nie jest włączona do kanonu ?

Dlaczego księża mówią, że masturbacja jest grzechem ? Bo im nie wolno ? W Bibliii nie ma o tym ani słowa.

Odpowiedź : księża/ biskupi czy kto to tam ustala akceptują to co im wygodne. Biblie interpretuj na swój sposób. w końcu chrześcijanie wierzą w Boga, a nie w księdza. To co ksiądz gada to jednym uchem wleci a drugim wyleci.
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 30

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2014-08-24, 12:09   

Jako gnostyk odpowiem: jest to wyjaśnione w Dobrej Nowinie spisanej przez Marka w rozdziale 7., wersecie 15.

Nie ma nic z zewnątrz człowieka, które wchodząc do niego, mogło go zanieczyścić. Ale to, co wychodzi z niego, to zanieczyszcza człowieka.
(Dalsze wersety wyraźnie odnoszą to do pokarmów, zachęcam do zapoznania się z nimi.)

Jeśli zaś chodzi o inne zakazy ze Starego Testamentu: Kościół stoi na straży tych, których strzec mu wygodnie. Wystarczy przeczytać Księgę Powtórzonego Prawa, aby zobaczyć, że np. z całej gamy zakazów stosuje się ten dotyczący homoseksualizmu, zaś wszystkie opisane obok niego zupełnie się ignoruje.

[ Dodano: 2014-08-24, 12:17 ]

aragorn napisa/a:

Biblię trzeba interpretować samemu. Kościół sam interpretuje Biblię jak mu się podoba i dlatego mamy 4 ewangelie, a nie kilkanaście. Czemu ewangelia Judasza nie jest włączona do kanonu ?


Mój drogi, niebezpiecznie balansujesz pomiędzy zwykłą herezją a gnostycyzmem. Akurat powód wyłączenia pozostałych ewangelii jest prosty: powstały na przełomie II i III wieku i spisali je najpewniej gnostycy.
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

Tigre  

User


Imię: Bartek

Wiek: 29

Doczy: 12 Sie 2014

Skd: Wroc³aw.

   

Wysany: 2014-08-24, 12:51   

Kościół w założeniu ma być instytucją,która pomaga umacniać się w wierzę. Z tym samodzielnym interpretowaniem Biblii wszystko fajnie ale jak by się tak zagłębić w Stary Testament to rodzi się problem. Do tego potrzebna by była różna wiedza m.in. społeczno-polityczna z tamtych czasów,której większość ludzi nie posiada, w tym celu księża właśnie są kształceni by móc to 'tłumaczyć'.

Moim zdaniem wierzy się w Boga nie w Kościół,a samo zastanawianie się 'czy można jeść krewetki?' to zdecydowanie strata czasu na bądź co bądź błahostki ;)
_________________
"Poglądy są jak du­pa, każdy ja­kieś ma, ale po co od ra­zu pokazywać..."
Andrzej Sapkowski
 

kenzy1  

Pogromca postów

Upadły


Imię: Dominik

Wiek: 29

Doczy: 10 Mar 2011

   

Wysany: 2014-08-24, 14:50   

aragorn napisa/a:

Dlaczego księża mówią, że masturbacja jest grzechem ?



Tak mówi biblia. Nie dokładnie, ale: marnowanie nasienia jest grzechem. Stosunek przerywany jest grzechem. Ogólnie: większość rzeczy, które dziś robimy jest *powtarzam się?* ;P ;)
_________________
Ogień spadnie z nieba. Wszyscy przeciwni spłoną. Zapanuje ład.
 

Lampart  

Stały User



Doczy: 29 Lip 2014

   

Wysany: 2014-08-24, 16:40   

Biblia ma w sobie tyle sprzeczności, ze trudno dojść do ładu i składu. W zasadzie sama sobie zaprzecza i sama podważa własną wiarygodność.
_________________
http://pantherapardus.pl/ - Nowa strona Autora
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 30

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2014-08-24, 18:45   

Lampart napisa/a:

Biblia ma w sobie tyle sprzeczności, ze trudno dojść do ładu i składu. W zasadzie sama sobie zaprzecza i sama podważa własną wiarygodność.


Nowy Testament wydaje mi się spójny, ale Stary Testament niekoniecznie. Przede wszystkim widać w nim, jak srogi, groźny i przerażający Jahwe przemienia się w miłego staruszka (chętnie wskażę cytaty, które pokazują jego złą naturę).
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

Lampart  

Stały User



Doczy: 29 Lip 2014

   

Wysany: 2014-08-24, 19:04   

Tu nawet nie chodzi o jego srogość tylko o nielogiczność i zaprzeczenia, NT możliwe, że jest lepszy ale z tego co wiem już sam rodowód Jezusa ma wady.
_________________
http://pantherapardus.pl/ - Nowa strona Autora
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 30

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2014-08-24, 19:28   

Lampart napisa/a:

już sam rodowód Jezusa ma wady.


Musisz pamiętać, że rodowód Jezusa obecny jest zdaje się w tylko jednej Ewangelii, w dodatku spisanej ładnych kilkadziesiąt lat po wszystkim. Ewangelię traktuję bardziej jako źródło nauk Chrystusa, nauki duchowej, aniżeli historyczne.
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

Lampart  

Stały User



Doczy: 29 Lip 2014

   

Wysany: 2014-08-24, 19:59   

wcale się nie dziwię, że go obecnie nie ma bo ma skuteczną wadę :-)
_________________
http://pantherapardus.pl/ - Nowa strona Autora
 

slajd  

User



Wiek: 31

Doczy: 14 Pa 2014

Skd: Gdañsk

   

Wysany: 2014-10-14, 14:19   

anonek96 napisa/a:

Mam do was pytanie jako ateista. Jakie jest wytłumaczenie kościoła na to, że mimo wzmianek w Biblii o tym, że Bóg uważał jedzenie krewetek za "nieczyste" nikt ich nie zabrania jeść



Po pierwsze należy brać pod uwagę, że Stary Testament jest naprawdę stary i zabrania również wielu innych rzeczy (np. jedzenia mięsa ze świń), na które w NT Jezus pozwalał. Myślę, że miało to związek z tym, że w tamtych czasach takie mięso nie było w ogóle badane i przez taki pokarm ludzie zarażali się często chorobami układu pokarmowego, a Bóg wiedział o tym, więc tego po prostu zakazał.
Gdybyśmy przestrzegali restrykcyjnie wszystkiego co pisze ST, to powinniśmy świętować (czy tam chodzić do kościołów) w sobotę, a nie w niedzielę, tak jak to robił również Jezus, ale myślę, że w wierze najważniejsza jest jednak relacja z Bogiem, a nie to, w jaki dzień odpoczywamy, czy też co tam mamy ochotę sobie zjeść.

Pis joł.
_________________
:)
 

weroobih  

User

BIURO HELLO Wrocław


Imię: BIURO HELLO Wrocław

Wiek: 40

Doczy: 27 Maj 2015

Skd: Wroc³aw

   

Wysany: 2015-05-27, 13:33   

Potwierdzam twierdzenie kolegi wyżej.
 

tomas92  

User


Wiek: 32

Doczy: 31 Sie 2015

   

Wysany: 2015-08-31, 13:40   

slajd napisa/a:

anonek96 napisa/a:

Mam do was pytanie jako ateista. Jakie jest wytłumaczenie kościoła na to, że mimo wzmianek w Biblii o tym, że Bóg uważał jedzenie krewetek za "nieczyste" nikt ich nie zabrania jeść



Po pierwsze należy brać pod uwagę, że Stary Testament jest naprawdę stary i zabrania również wielu innych rzeczy (np. jedzenia mięsa ze świń), na które w NT Jezus pozwalał. Myślę, że miało to związek z tym, że w tamtych czasach takie mięso nie było w ogóle badane i przez taki pokarm ludzie zarażali się często chorobami układu pokarmowego, a Bóg wiedział o tym, więc tego po prostu zakazał.
Gdybyśmy przestrzegali restrykcyjnie wszystkiego co pisze ST, to powinniśmy świętować (czy tam chodzić do kościołów) w sobotę, a nie w niedzielę, tak jak to robił również Jezus, ale myślę, że w wierze najważniejsza jest jednak relacja z Bogiem, a nie to, w jaki dzień odpoczywamy, czy też co tam mamy ochotę sobie zjeść.


Bo to nie Bóg się zmieniał przez ten czas, tylko patrzenie ludzi na świat.
W czasach Starego Testamentu wyobrażenie o świecie było geocentryczne, więc chwalili Boga, bo stworzył Słońce i Księżyc i jednemu dał dzień, a drugiemu noc. A Bóg nie objawiał im się, jako ten, który "stworzył Układ Słoneczny, drogę mleczną, ruch obrotowi i obiegowy planet" etc, bo nic by nie zrozumieli.

Podobnie dał prawo "oko za oko", bo dookoła można było mścić się nieproporcjonalnie bardziej względem do znanej krzywdy.
I dopiero Jezus, gdy żydzi byli gotowi zmienił to "oko za oko" na "miłuj bliźniego", bo patrzenie człowieka na świat się zmienia, a Bóg się do niego "dostosowuje", żeby człowiek miał szansę coś z tego zrozumeć.
 

philosophus  

Pogromca postów


Doczy: 07 Lut 2013

   

Wysany: 2015-09-01, 23:26   

tomas92 napisa/a:

W czasach Starego Testamentu wyobrażenie o świecie było geocentryczne, więc chwalili Boga, bo stworzył Słońce i Księżyc i jednemu dał dzień, a drugiemu noc. A Bóg nie objawiał im się, jako ten, który "stworzył Układ Słoneczny, drogę mleczną, ruch obrotowi i obiegowy planet" etc, bo nic by nie zrozumieli.



Zabawne jest twierdzenie, że ludzie którzy mieli takie same mózgi jak my, nie mogli czegośtam zrozumieć, tylko dlatego że żyli kilka tys. lat temu. Poza tym, czytając traktaty teologiczne itp. jakie powstawały znacznie później, bo już XVI. XVII wieku po Chrystusie, doszedłem do przekonania że w wierze nie ma nic do rozumienia. Nurty racjonalizacyjne były nieliczne i są stosunkowo nowe, główny nurt opierał się na tępym wierzeniu w to, co się wyczytało bez rozumienia jakichkolwiek zasad działania (które w dodatku byłyby błędne, gdyby ktoś próbował je wyabstrachować). To poganie w Grecji sami doszli do tego, że Ziemia jest okrągła, a prawdopodobnie i do tego że krąży w okół Słońca po orbicie eliptycznej (nie wiemy na pewno, bo ktośtam ekhem, coś spalił), a naród wybrany za objawieniem boskim nie mógł do tego dojść?
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

Forum modzieowe e-Mlodzi.com