Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2009-11-30, 14:37   Skandal na Tegorocznych Targach Książki Historycznej

Cytat:

Wśród kilku tysięcy książek sprzedawanych podczas tegorocznych Targów Książki Historycznej w Warszawie mój wzrok przykuła niewielka objętościowo, aczkolwiek mocno wyeksponowana przez wydawcę, książka Marksa i Engelsa "Manifest komunistyczny".

PodszedÅ‚em do stoiska i zapytaÅ‚em wydawcÄ™ czy ma może jakÄ…Å› książkÄ™ Hitlera. Ów mÅ‚ody czÅ‚owiek popatrzyÅ‚ na mnie jakby z lekkim oburzeniem i odpowiedziaÅ‚, że oczywiÅ›cie nie posiada żadnej takiej książki. ZapytaÅ‚em zatem, że skoro nie ma książek Hitlera, to dlaczego sprzedaje książkÄ™, która jest manifestem i najważniejszym dzieÅ‚em najbardziej zbrodniczej ideologii – komunizmu? Ów czÅ‚owiek odpowiedziaÅ‚, że jest to analiza krytyczna i ma numer ISBN i jej sprzedaż jest zgodna z prawem. PowiedziaÅ‚em, iż książka "Mein kampf", która kilka lat temu również zostaÅ‚a wydana z numerem ISBN oraz komentarzem historycznym, zostaÅ‚a sÄ…downie wycofana ze sprzedaży, a wydawca zostaÅ‚ ukarany wysokÄ… grzywnÄ… finansowÄ…. ZapytaÅ‚em czy nie wstyd mu, że obok dosÅ‚ownie setek książek poÅ›wiÄ™conych dramatom ludzkim, jakie byÅ‚y wynikiem tej zbrodniczej ideologii, które można nabyć na sÄ…siednich stoiskach, sprzedaje tÄ™ książkÄ™?

Ponieważ wydawca (aby nie robić reklamy nie będę podawał nazwy wydawnictwa) zaczął okazywać coraz większą butę i zaczął być niegrzeczny, udałem się do organizatorów targów, aby ostrzec, iż na targach łamana jest polska konstytucja i że w razie odmowy usunięcia książki zamierzam to zgłosić odpowiednim jednostkom.

Udałem się do biura targów. Zostałem przyjęty, gdzie wyjaśniłem w czym rzecz. Miła Pani z obsługi targów troszkę się wystraszyła, gdy powołując się na art. 13. Konstytucji zażądałem usunięcia jej z targów, bądź w przeciwnym razie wezwę policję i prokuratora. Zapowiedziała sprawdzenie książki na stoisku i konsultację z prawnikiem. Dwóch panów ze strony organizatorów zaczęło ze mną co prawda polemizować, iż zakaz dotyczy tylko prac propagujących nazizm, a nie komunizm, ale nie dawałem za wygraną.

ZapowiedziaÅ‚em, iż jeÅ›li w ciÄ…gu 10 minut książka nie zostanie usuniÄ™ta, powiadomiÄ™ zarówno media jak i prokuraturÄ™, co z pewnoÅ›ciÄ… wystawi targom niechlubnÄ… laurkÄ™, gdy wybuchnie medialny skandal. O wsparcie poprosiÅ‚em jeszcze znajomego pracownika IPN, redaktora naczelnego „Glaukopisa” dr. Wojciecha MuszyÅ„skiego, na którego przypadkiem natknÄ…Å‚em siÄ™ w czasie caÅ‚ego zamieszania.

Organizatorzy po rozmowie z wydawcą "Manifestu komunistycznego" i konsultacji telefonicznej z jakimś tajemniczym prawnikiem, postanowili wspólnie, że wydawca usunie ze stoiska książkę. Wydawca dodał, że co prawda nie mam racji, bo wyrok sądu dotyczył Hitlera, a nie Marksa, ale niejako dla świętego spokoju usunie ze stoiska tę pozycję.

Jak powiedział tak zrobił. Na targach nie jest już propagowana myśl komunistyczna.

Gwoli wyjaÅ›nienia. OsobiÅ›cie jestem przeciwnikiem cenzury i zakazów. W Stanach Zjednoczonych w sieci ksiÄ™garÅ„ Barnes&Noble obok siebie na półce stojÄ… zarówno 2 tomy "Moich bojów" Adolfa Hitlera, jak i "Manifest komunistyczny" oraz inne dzieÅ‚a komunistycznej „elity”. Taki stan jest stanem postulowanym, natomiast stan rzeczywisty jaki mamy w Polsce jest nastÄ™pujÄ…cy: mamy do czynienia z sytuacjÄ…, gdy jeden z totalitaryzmów XX wieku zostaÅ‚ caÅ‚kowicie wyrugowany ze sfery publicznej (vide: sÅ‚ynne wyrzucenie z targów Davida Irvinga, który zostaÅ‚ oskarżony za propagowanie faszyzmu, czy zakaz sprzedaży prac Hitlera). Z drugiej strony mamy do czynienia z jakÄ…Å› dziwnÄ… skÅ‚onnoÅ›ciÄ… do przymykania oka na promocjÄ™ komunizmu, czego objawem jest to, że Marks i Engels zostali usuniÄ™ci z targów dopiero 3 dnia ich trwania po mojej interwencji.

Uważam, że skoro polski sÄ…d zakazaÅ‚ sprzedaży pracy Hitlera to powinno siÄ™ dla równowagi sÄ…downie zakazać sprzedaży i promocji najważniejszych dzieÅ‚ komunistycznych zbrodniarzy. Czy wÅ›ród czytelników tego tekstu znajdzie siÄ™ jakiÅ› prawnik, który pomógÅ‚by mi takÄ… bataliÄ™ stoczyć? Być może taki proces sÄ…dowy pomógÅ‚by na szerszÄ… skalÄ™ pozbyć siÄ™ ze sfery publicznej symboli komunizmu. Może wówczas mÅ‚odzi, ogÅ‚upieni ludzie, przestaliby wreszcie paradować w koszulkach z sierpem i mÅ‚otem oraz pewnym kubaÅ„skim zbrodniarzem na piersi…

Paweł Toboła-Pertkiewicz



¬ródło: pafere.org

I pytanie - co o tym myślicie? Również uważacie, że pewnych książek po prostu nie powinno się wydawać i promować?
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

Uesugi  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³: 02 Pa¼ 2009

Sk±d: £dz

   

Wys³any: 2009-11-30, 17:48   

Autora popieram w jednej kwestii, nie powinno się nakładać cenzury. Mnie też to boli, że nie mogę w bibliotece dostać Mein Kampf, niby jak mam coś poznać bez dojścia do źródła? Jeśli mam nienawidzić nazizmu, to muszę go poznać, a jednym z głównych źródeł jest przecież Mein Kampf. Ale mamy do czynienia z trochę odmiennymi publikacjami. Książka Hitlera propaguje rasizm i do tego człowiek ten był bezpośrednio odpowiedzialny za zbrodniczy charakter reżimu jaki propagował. Natomiast Marks nakreślił teorię, którą wprowadzili w życie inni i oni też byli odpowiedzialni za zbrodnie komunizmu w sensie bezpośrednim. Na tej samej zasadzie przecież prosperuje w Polsce Komunistyczna Partia Polski, w co samemu było mi niegdyś trudno uwierzyć, bo znam przecież Konstytucję RP a tam jest zakaz tych ideologii. Ale poszukałem i sprawdziłem o co chodzi: otóż istnienie partii komunistycznej jest legalne dopóki odnosi się ona jedynie do IDEOLOGII i nie propaguje totalitarnych METOD i PRAKTYK. Jest to dla mnie dziko zdumiewające, bo wprowadzenie reżimu komunistycznego bez metod i praktyk totalitarnych nie jest przecież możliwe. Nazizmu również się nie da, być może dokonujący wykładni tego prawa ludzie uznali, że książka Hitlera propaguje przede wszystkim METODY i PRAKTYKI totalitarne, a nie tak jak książka Marksa rys teoretyczny ( ideologiczny ). Zaznaczam że to dla mnie bardzo dziwne, a granica pomiędzy jednym i drugim jest płynna i trudna do uchwycenia. Ja to rozumiem jednak w ten sposób.

I jeszcze jedno: Che Guevara ( bo to przecież o nim mowa w tym fragmencie o wizerunku na koszulkach ) był argentyńskim ( nie kubańskim ) zbrodniarzem, walczącym na Kubie i w Boliwii, gdzie szczęśliwie dla tego świata dokonał ( z dużą pomocą prawicowych oddziałów boliwijskich ) swojego marnego żywota.
_________________
花は 桜木 人は 武士
 

Hasse  

Stały User

Wyznawca



Imię: Michał

Wiek: 30

Do³±czy³: 26 Lis 2009

   

Wys³any: 2009-11-30, 20:19   

Uesugi napisa³/a:

marnego żywota.

Ono było takie dla ciebie, on pewnie był z siebie dumny. To tak na marginesie. Co do cenzury mam podobne zdanie coUesugi,
_________________
Bóg stworzył świat w 7 dni. A ja zniszczyłem swój świat w 7 sekund. -,,Siedem Dusz"
 

Piracy  

Pogromca postów

Makaveli



ImiÄ™: M.

Wiek: 32

Do³±czy³: 12 Wrz 2009

   

Wys³any: 2009-11-30, 20:25   

Hmm, dla mnie to głupie. Ja bym chciał mieć dostęp do takich książek. To tylko książki.
 

Hasse  

Stały User

Wyznawca



Imię: Michał

Wiek: 30

Do³±czy³: 26 Lis 2009

   

Wys³any: 2009-11-30, 20:39   

Piracy napisa³/a:

To tylko książki.

Tylko... nic nie kreuje naszej świadomości w otaczającym nas świecie tak jak książki. Oczywiście to tylko moje zdanie.Teraz w czasach Tv komputerów...to co innego.
_________________
Bóg stworzył świat w 7 dni. A ja zniszczyłem swój świat w 7 sekund. -,,Siedem Dusz"
 

Piracy  

Pogromca postów

Makaveli



ImiÄ™: M.

Wiek: 32

Do³±czy³: 12 Wrz 2009

   

Wys³any: 2009-11-30, 20:56   

Hasse napisa³/a:

nic nie kreuje naszej świadomości w otaczającym nas świecie tak jak książki.



W dzisiejszych czasach mały procent ludzi z tego korzysta.
 

Hasse  

Stały User

Wyznawca



Imię: Michał

Wiek: 30

Do³±czy³: 26 Lis 2009

   

Wys³any: 2009-11-30, 21:00   

Piracy napisa³/a:

W dzisiejszych czasach mały procent ludzi z tego korzysta.

O tym tez napisałem ^^
_________________
Bóg stworzył świat w 7 dni. A ja zniszczyłem swój świat w 7 sekund. -,,Siedem Dusz"
 

Uesugi  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³: 02 Pa¼ 2009

Sk±d: £dz

   

Wys³any: 2009-11-30, 22:08   

Cytat:

Ono było takie dla ciebie, on pewnie był z siebie dumny.


Dumny z siebie to pewnie i był Ted Bundy. Ja oceniam według systemu wartości, który wpoiła mi moja rodzina. A on nie usprawiedliwia mordów na niewinnej ludności, dziewczynkach i chłopcach ( dzieciach) tylko dlatego że nosiły koszulki z amerykańskimi gwiazdami muzyki, nie akceptuje mordów z pobudek IDEOLOGICZNYCH i czystego tchórzostwa, a takie "Wielki CHE" zaprezentował w ostatnich chwilach swojego psiego życia. Dla dzieci i kobiet jakoś zmiłowania nie miał, ale siebie to by oszczędził. Dziękuję Bogu że kundla zabili. Tyle ode mnie jeśli chodzi o tego "rewolucjonistę" i każdemu kto nosi koszulkę z jego wizerunkiem nie oszczędzam gorzkich słów. Amen.

Cytat:

W dzisiejszych czasach mały procent ludzi z tego korzysta.


Ja korzystam, a oprócz książek korzystam z innego atrybutu człowieka - z MÓZGU. I potrafię sam ocenić, chociaż zgodziłbym się na cenzus udostępniania tego rodzaju książek, tj. cenzus wieku i wykształcenia. ZA dużo "młodych, gniewnych" i niedouczonych pacanów na ulicach.
_________________
花は 桜木 人は 武士
 

Hasse  

Stały User

Wyznawca



Imię: Michał

Wiek: 30

Do³±czy³: 26 Lis 2009

   

Wys³any: 2009-12-01, 13:15   

Więc widisz mamy podobne zdanie. Wcale nie powidziałem, że jego zycie było obfite i może być on autorytetem. Każdemu z nas wydaję się, że jego zachowanie, sposób bycia są poprawne, a jednak nie zawsze jest to prawdą.
_________________
Bóg stworzył świat w 7 dni. A ja zniszczyłem swój świat w 7 sekund. -,,Siedem Dusz"
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2009-12-03, 10:12   

I na myśl nasuwa mi się jedynie półkownik..
Jestem temu przeciwna,zwłaszcza,że książki mają niesłychaną wartość historyczną.
_________________
Drugs&hugs.
 

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-01-11, 01:46   

Uesugi napisa³/a:

Jeśli mam nienawidzić nazizmu, to muszę go poznać, a jednym z głównych źródeł jest przecież Mein Kampf.

W głównej mierze zawiera jedynie przepisy gospodarcze,co do samej ideologii jest tam mało informacji.

Uesugi napisa³/a:

Książka Hitlera propaguje rasizm i do tego człowiek ten był bezpośrednio odpowiedzialny za zbrodniczy charakter reżimu jaki propagował.

Nie propaguje rasizmu, są wzmianki o białej dominującej rasie aryjskiej,ale nie ma jawnej dyskryminacji ze względu na rasę.

Co do KPP to ich strona jest na serwerze francuskim, podobnie jak redwatch na amerykańskiej.
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

Uesugi  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³: 02 Pa¼ 2009

Sk±d: £dz

   

Wys³any: 2010-01-11, 17:31   

Cytat:

W głównej mierze zawiera jedynie przepisy gospodarcze,co do samej ideologii jest tam mało informacji.


I ekspansjonistycznÄ… wizjÄ™ polityki.

Cytat:

Nie propaguje rasizmu, są wzmianki o białej dominującej rasie aryjskiej,ale nie ma jawnej dyskryminacji ze względu na rasę.


Sam sobie przeczysz w tym zdaniu. Tezy o wyższości rasy aryjskiej, niższości Słowian i antysemityzm są przejawami rasizmu...
_________________
花は 桜木 人は 武士
 

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-01-11, 17:46   

Rasizm to dyskryminacja, natomiast duma z rasy czy pochodzenia to coÅ› trochÄ™ innego.
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

Uesugi  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³: 02 Pa¼ 2009

Sk±d: £dz

   

Wys³any: 2010-01-11, 17:58   

Cytat:

Rasizm to dyskryminacja, natomiast duma z rasy czy pochodzenia to coÅ› trochÄ™ innego.


I twierdzisz, że takiej tam nie było?;o Wizja Słowianina nadającego się wyłącznie do obrabiania pola Aryjczyka nie jest rasizmem? Teza, że Słowianie to rasa NI¯SZA, nie jest dyskryminacją?
_________________
花は 桜木 人は 武士
 

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-01-11, 18:02   

Uesugi napisa³/a:

Cytat:

Rasizm to dyskryminacja, natomiast duma z rasy czy pochodzenia to coÅ› trochÄ™ innego.


I twierdzisz, że takiej tam nie było?;o Wizja Słowianina nadającego się wyłącznie do obrabiania pola Aryjczyka nie jest rasizmem? Teza, że Słowianie to rasa NI¯SZA, nie jest dyskryminacją?



Owszem jest, ale nie było to zawarte w książce pt."Mein Kampf". Czytałem ją, nie twierdzę że Hitler rasistą nie był, ale w tej książce akurat takich treści nie zaobserwowałem. Odnośnie innych narodów lub państw zawarte były jedynie plany polityczne.
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com