Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

cytat  

Wymiatacz

Zirael



ImiÄ™: Zuzanna

Do³±czy³a: 11 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-04-01, 17:46   strach

Nie wiedziałam gdzie umieścić ten temat, więc z braku pomysłów pojawia się tutaj. Jeżeli nieadekwatnie, przesuńcie.

Przyszło mi do głowy pewne zagadnienie. Zanim do niego dojdę, muszę coś wyjaśnić:
Strach powstał kiedyś (prawdopodobnie) jako uczucie mające chronić nas przed niebezpieczeństwem. Nie znam się na tym: google jakoś nic nie chce konkretnego powiedzieć o mechaniźmie strachu, albo niedokładnie szukałam.
Wracając do tematu: strach jest więc zupełnie uzasadniony jeśli chodzi o takie sprawy jak strach przed szczekającym psem. Lęk przed ciemnością również da się prosto wyjaśnić: w ciemności wzrok, a więc 'główny' zmysł ludzi, staje się bezużyteczny, utrudnione jest więc wykrywanie niebezpieczeństwa.

Co jednak ze strachem przed zjawiskami paranormalnymi, takimi jak duchy, potwory? Nie istnieją, więc takie uczucie jest zupełnie nieuzasadnione.

Strach i lęk to dwa oddzielne uczucia: strach przed czymś uzasadnionym i określonym, lęk przed nieokreślonym. Lęk jest więc zupełnie bezużyteczny z punktu widzenia ewolucji: po co człowiek ma się bać czegoś, co nie istnieje? Czyżby natura 'zakładała', że coś takiego może się kiedyś pojawić? Lęk przed zjawiskami nadnaturalnymi może także wynikać z przyzwyczajeń kulturowych- w kulturze ludzkiej wykształcił się lęk przed duchami.

Jakie jest wasze zdanie? Czy to nie jest jakieś uzasadnienie, że zjawiska paranormalne jednak istnieją?
_________________
"(...)Godny jest przecież, bym go dzisiaj chwalił
I wielbił pieśnią za to, że przez chwilę
Istniał zmierzch, ranek i ziemia, i morze,
By Luthien mogła wśród nich się pojawić (...)"


J.R.R. Tolkien
 

Frozy  

Pogromca postów

The Destroyer



Wiek: 25

Do³±czy³: 16 Gru 2009

Sk±d: Redania

   

Wys³any: 2010-04-01, 18:09   

głupie uzasadnienie -.-

strach i lęk to to samo uczucie, bynajmniej ja nie widzę różnicy

Cytat:

w kulturze ludzkiej wykształcił się lęk przed duchami.



to nie ma nic wspólnego z "założeniami" natury, po prostu jeśli człowiek wierzy, że duchy istnieją to się ich boi, bo tak jakby są dla niego realne
_________________
"Raise your swords up high!
See the black birds fly!
Let them hear your rage!
Show no fear!
ATAAAAAAAAACK!" - Amon Amarth

http://www.formspring.me/Frozy1919
 

psychopathicwizard

Pogromca postów



Wiek: 30

Do³±czy³: 22 Sty 2009

   

Wys³any: 2010-04-01, 18:58   

Cytat:

Co jednak ze strachem przed zjawiskami paranormalnymi, takimi jak duchy, potwory? Nie istnieją, więc takie uczucie jest zupełnie nieuzasadnione.


Dla ciebie tak, ale dla 5 dziecka tudzież osoby wierzącej w Boga? Nie rozumiem problemu.
Zjawiska paranormalne nie istnieją. Coś, czego nie potrafimy wytłumaczyć nie od razu staje się zjawiskiem paranormalnym.
_________________
Zacznę od tego, czego nie ma. Nie ma wspólnego dyskursu.


Potem pomyÅ›laÅ‚em 'pier****™!" i przeleżaÅ‚em caÅ‚y miesiÄ…c...ćpaÅ‚em, oglÄ…daÅ‚em telewizjÄ™, lizaÅ‚em rany. ByÅ‚o fajnie.
 

Wilku  

Stały User

Dr.Wilk ;)



Imię: Paweł

Do³±czy³: 24 Wrz 2008

   

Wys³any: 2010-04-03, 20:59   

psychopathicwizard, psychopathicwizard,

psychopathicwizard napisa³/a:

Zjawiska paranormalne nie istniejÄ…

dlaczego tak sÄ…dzisz ?
_________________
*Pokochać to największe ryzyko ze wszystkich.
To oddanie swojej przyszłości i swojego szczęścia w ręce drugiego człowieka.
To zaufanie bez reszty.
To odsłonięcie swoich słabości*
I tak właśnie Cię kocham...
 

psychopathicwizard

Pogromca postów



Wiek: 30

Do³±czy³: 22 Sty 2009

   

Wys³any: 2010-04-03, 22:23   

Cytat:

dlaczego tak sÄ…dzisz ?


Przypuszczam, że ty w nie wierzysz. Dlaczego?
_________________
Zacznę od tego, czego nie ma. Nie ma wspólnego dyskursu.


Potem pomyÅ›laÅ‚em 'pier****™!" i przeleżaÅ‚em caÅ‚y miesiÄ…c...ćpaÅ‚em, oglÄ…daÅ‚em telewizjÄ™, lizaÅ‚em rany. ByÅ‚o fajnie.
 

diego  

Pogromca postów



Wiek: 33

Do³±czy³: 29 Sty 2010

   

Wys³any: 2010-04-03, 22:34   

psychopathicwizard napisa³/a:

Zjawiska paranormalne nie istniejÄ….



Szczerze mówiąc sam nie wiem co o tym myśleć. Może są, może nie. Wiele niewytłumaczalnych rzeczy się dzieje z góry nie można niczego zakładać.

Co do strachu to jest to jedna z bardziej przydatnych rzeczy w życiu choć czasem dziwna. Trzeba też odróżnić strach od zdrowego rozsądku. To, że ktoś nie jedzie samochodem 200 km/h gdy warunki na to nie pozwalają nie znaczy, że się boi ale, że myśli. To strach daje nam uczucie adrenaliny i pokonywanie go to jedna z piękniejszych rzeczy. Ale sam strach to na pewno ciekawe zjawisko.

Lęk przed czymś czego nie ma to już inna para kaloszy. Często wyniki z czytanych książek, oglądanych filmów etc. Wiemy, że tego czegoś nie ma, a jednak w jakiś sposób ludzie się boją.
_________________
"I know what I want, I say what I want and no one can take it away"

Każdy wie co ten sport dla nas znaczy, w naszym mieście- my dzielni Krzyżacy.
Wiesław Jaguś - legenda na zawsze
 

Wilku  

Stały User

Dr.Wilk ;)



Imię: Paweł

Do³±czy³: 24 Wrz 2008

   

Wys³any: 2010-04-04, 20:56   

strach czasem motywuje nas do działania, pomaga nam ;)

Trudno powiedzieć czy wierze ale dlaczego na pytanie odpowiadasz pytaniem :?: Nie moge ich wykluczyć, nie powiem: Tak istnieją jestem tego pewny ale i nie powiem: nie, nie ma czegoś takiego, jestem pewny.
Ani na to ani na to nie ma żadnych dowodów
_________________
*Pokochać to największe ryzyko ze wszystkich.
To oddanie swojej przyszłości i swojego szczęścia w ręce drugiego człowieka.
To zaufanie bez reszty.
To odsłonięcie swoich słabości*
I tak właśnie Cię kocham...
 

Barbossa  

User

I co z tym zrobisz?



ImiÄ™: Damian

Wiek: 30

Do³±czy³: 06 Kwi 2010

   

Wys³any: 2010-04-06, 13:15   

Nie ma rzeczy paranormalnych tak ;) ?. Teoretycznie sam widziałem zjawe i w mojej rodzinie matka też za młodu. Akurat przy cmentarzu za daleko sobie autobusem pojechała wysiadła i zobaczyła białą "chmure" jak przelatuje na ukos. Jak to zobaczyła poprostu zaczeła biec do domu biegła 1km bez odpoczynku i sie nie zmęczyła i sama nie wie dlaczego. Nie slyszeliście o zjawie dziewczynki koło rzeszowa ? była tam telewizja bodajrze tvn. Wiele żydów tam zgineło w tamtej okolicy moja sąsiadka mówiła że widziała tą dziewczynke jest tam taki pomnik. Po co ma kłamać? nie widze w tym sensu :). Jeżeli ktoś nigdy nie zobaczy zjawy lub jakiejś rzeczy paranormalnej poprostu nie uwierzy i ot co :). A kto zobaczy to wierzy bo sie sam przekonał :), niektórzy ludzie poprostu nie zobaczą nigdy zjawy i nie uwierzą . Co do strachu wszystko jest nakręcane od małego tutaj z ojcem do kościoła w wieku 6 lat i juz ksiądz prawi "ooo nie bedziecie sluchac swojego ojca ani swojej matki to pojdziecie do piekła" "Tato a co to jest piekło?" i gadka sie nakręca potem jakies filmy dla dorosłych dziecko obluka za ściany i już musi z mamusią iść do pokoju wieczorem ;]
 

zielona  

Pogromca postów



ImiÄ™: Monika

Wiek: 30

Do³±czy³a: 18 Kwi 2009

   

Wys³any: 2010-04-20, 20:57   

Rozróżnienie strachu i lęku to bardzo ciekawa teoria i nawet mi się ona podoba, ale jako uzasadnienie istnienia zjawisk paranormalnych nie przemawia do mnie. Nie wiem z jakiego powodu człowiek odczuwa lęki przed czymś co do czego istnienia nie jest przekonany, ale niekoniecznie musi to być podświadomość świadoma istnienia tych zjawisk... W zasadzie nie wiem sama.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com