Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Zamkniêty przez: Mizantrop | 2009-11-13, 17:44

Autor

Wiadomo¶æ

Schlesier Adler  

Stały User

Pszajom ¦lùnsk!



Do³±czy³: 13 Sie 2009

Sk±d: Beuthen (Bytom)

   

Wys³any: 2009-11-01, 20:55   Ulotka dotyczÄ…ca Górnego ¦lÄ…ska

"HISTORIA ¦L¡SKA W PIGU£CE
875 - książę ¦więtopełk I przyłączył Górny ¦ląsk do państwa wielkomorawskiego
885 - ten sam książę ¦więtopełk I przyłączył Dolny ¦ląsk do państwa wielkomorawskiego
943 - prawdopodobnie pod kontrolą czeskiego księcia Bolesława I Okrutnego
965 - w czasie małżeństwa księcia Mieszka I z Dobrawą w ramach sojuszu polsko-czeskiego nadal pod zwierzchnictwem państwa czeskiego
985 - ¦ląsk wszedł we władanie władców piastowskich Mieszka I
1025 - ¦ląsk wchodzi w skład nowo utworzonego Królestwa Polskiego.
1034 - bunt pogańskich plemion śląskich przeciw państwu polskiemu
1039 - czeski książę Brzetysław I przyłącza ¦ląsk do Czech (bez walki).
1050 - książę Kazimierz Odnowiciel, władca Polski zajmuje zbrojnie ¦ląsk.
1054 - Kazimierz Odnowiciel wykupił uznanie swojej władzy na ¦ląsku (poza Opawszczyzną) za cenę rocznego trybutu 500 grzywien srebra i 30 grzywien złota na rzecz Czech.
1069 - trybut zaprzestaje płacić król Bolesław ¦miały i próbuje odzyskać Opawszczyznę.
1093 - najazd czeskiego księcia Brzetysława II, po najeździe Władysław Herman ponownie zaczął
płacić trybut ze ¦ląska na rzecz Czech.
1100 - pełną kontrolę nad całym ¦ląskiem przejął książę Bolesław Krzywousty.
1114 - Bolesław Krzywousty zaprzestał oficjalnie wypłacać trybut.
1137 - pokój kłodzki między Krzywoustym i czeskim księciem Sobiesławem zostawiał przy Polsce cały ¦ląsk, z wyjątkiem ziemi opawskiej, karniowskiej i kłodzkiej,
1138 - Księstwa śląskie książąt polskich, z rodu Bolesława Krzywoustego. Ciągłe kłótnie i krew.
Do 1348 - koniec rządów polskich. Do tego roku rządy Henryków zdążały do uniezależnienia się od rządów Polski. To był na ¦ląsku okres wzmożonego osadnictwa niemieckiego i związanego z nim gwałtownego wzrostu liczby ludności, powstawanie miast i wiosek na prawie niemieckim oraz wzrostu gospodarczego regionu.

W latach 1327-1335 większość księstw śląskich złożyło hołd koronie czeskiej, a w 1335 na zjeździe w Wyszehradzie król Polski Kazimierz III Wielki uznał zwierzchność króla Czech, Jana Luksemburskiego, nad ¦ląskiem.
1348 - Kazimierz Wielki sprzedał w Namysłowie ¦ląsk Czechom (Polska nigdy go nie odkupiła).
1392 - wraz ze śmiercią Agnieszki, wdowy po Bolku II, księciu świdnicko-jaworskim, ostatnie niezależne księstwo śląskie zostało zhołdowane przez czeskich Luksemburgów.
1469 - ¦ląsk opanował, wybrany królem Czech przez część katolickiej szlachty, Maciej Korwin,król Węgier.
1490 - ¦mierć króla Węgier, Macieja Korwina. Biskup wrocławski oraz książęta śląscy wyrazili zgodę na uznanie swoim panem Władysława II Jagiellończyka, króla Czech i Węgier.
1526 - ¦mierć Ludwika Jagiellończyka, króla Czech i Węgier, syna Władysława II Jagiellończyka.¦ląsk wraz z całym Królestwem Czech dostał się pod władzę dynastii Habsburgów.¦ląsk był jedną z najcenniejszych i najbardziej rozwiniętych ziem monarchii Austriackiej.
1740 - w wyniku 3 wojen śląskich większa część ¦ląska wraz z ziemią kłodzką stała się własnością Prus, a potem Cesarstwa Niemieckiego, tracąc jednocześnie własną autonomię.
Po przywróceniu samorządności i w wyniku otwarcia na wielki rynek Niemiec doszło do rozwoju ekonomicznego i przemysłowego prowincji. Na Górnym ¦ląsku rozwinęło się górnictwo węgla kamiennego i hutnictwo. Nastąpił rozwój miast Wrocławia i Opola oraz miast górnośląskich, Katowic, Gliwic, Królewskiej Huty (obecnie Chorzów) i innych. Ze ¦ląska pochodzi kilkunastu noblistów. ¦ląsk pozostawał w ramach Prus jedną prowincją podzieloną na rejencje: legnicką, wrocławską i opolską
1919 - !!! Krew
1920 - !!! Krew
1921 - !!! Krew.
Trzy powstania śląskie, tak naprawdę krwawe bratobójcze wojny domowe na ¦ląsku.
Z jednej strony, walczący o autonomię w ramach państwa polskiego, a z drugiej strony,
walczący o autonomię w ramach państwa niemieckiego, z obu stron bracia ¦lązacy.


Słowa Józefa Piłsudskiego:
„CaÅ‚y ten ¦lÄ…sk mam w dupie.”
1922 - Autonomiczne województwo śląskie. Całkowita i zupełna klęska Wojciecha Korfantego w dążeniach do samostanowienia Narodu ¦ląskiego. Boże, wybacz mu Jego pomyłkę!!!
Opinia ¦lązaka z okresu międzywojennego:
„Choćby Ci z dupy wyrosÅ‚a chorÄ…giewka biaÅ‚o-czerwona,
to i tak CiÄ™ za Polaka nie uznajÄ….”
Dodajmy jeszcze od siebie:
„Choćby Ci z dupy wyrosÅ‚a chorÄ…giewka czarno-czerwono-zÅ‚ota,
to i tak CiÄ™ za Niemca nie uznajÄ….”
1945 - Ostra, gwałtowna i bezwzględna polonizacja Narodu ¦ląskiego
1990 - Powstanie Ruchu Autonomii ¦ląska
Jeśli uważnie przeczytałeś powyższy tekst i potrafisz liczyć, to też bardzo szybko dojdziesz do wniosku, że ¦ląsk, i w całości, i też na części, był najkrócej polskim ¦ląskiem, więc nikt nie ma prawa nazywać nas Polakami, bo my po prostu
JESTE¦MY ¦L¡ZAKAMI !!!
Jeśli czujesz się ¦lązakiem i chcesz być pełnoprawnym i szanowanym obywatelem tej ziemi,
niezależnie od tego, czy Twoi przodkowie pochodzÄ… z ziemi ¦lÄ…skiej czy też nie, i niezależnie od tego, czy siÄ™ urodziÅ‚eÅ› tu, czy gdzie indziej, i pragniesz, żeby na tej umÄ™czonej ziemi ¦lÄ…skiej żyÅ‚o siÄ™ sprawiedliwiej, godniej, mÄ…drzej, zamożniej i nie „po polsku” to Skontaktuj siÄ™ z Ruchem Autonomii ¦lÄ…ska."

Co o tym sądzicie? Mimo, że sam jestem za autonomią, to jednak widzę tu zbyt dużo pretensji wobec Polaków, może nawet przemawia przez to agresja, jednak wstawiłem to tu, żeby się dowiedzieć, co w ogóle o pomyśle autonomii i poczuciu odrębności ¦lązaków myślą inni. Bo jakby nie patrzeć, historia mówi sama za siebie. Jeśli ktoś teraz napisze posta o treści "¦ląsk zawsze Polski", albo "¦ląsk rdzennie Polski" może sobie sam pogratulować głupoty. Czekam na rozsądne opinie.
_________________
POLONIA BYTOM!
 

Uesugi  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³: 02 Pa¼ 2009

Sk±d: £dz

   

Wys³any: 2009-11-01, 21:43   

Kupa niezłych bzdur nastawionych w agresywnym tonie. Ja to olewam. ¦ląsk jest polski i taki pozostanie. Fakty historyczne można zestawić i zinterpretować wedle celów. Nie rozumiem jaki jest cel tego zestawienia. I niech ¦lązacy pomyślą, po co im autonomia?;o
_________________
花は 桜木 人は 武士
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-11-02, 00:54   

Uesugi napisa³/a:

I niech ¦lązacy pomyślą, po co im autonomia?;o


Bo jakby się uniezależnili od Polski, to z ich zasobami przemysłowymi mieliby się fajnie :-)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

Uesugi  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³: 02 Pa¼ 2009

Sk±d: £dz

   

Wys³any: 2009-11-02, 12:01   

Cytat:

Bo jakby się uniezależnili od Polski, to z ich zasobami przemysłowymi mieliby się fajnie :-)


Tak? To jak wytłumaczysz fakt, że Polska przez tyle lat pakowała tam kasę, by ratować te zakłady. Już nie mówię o polityce PRL wobec górnictwa, bo aż żal dupę ściska. Prawda jest taka, że cały kraj na to górnictwo łożył.
_________________
花は 桜木 人は 武士
 

Schlesier Adler  

Stały User

Pszajom ¦lùnsk!



Do³±czy³: 13 Sie 2009

Sk±d: Beuthen (Bytom)

   

Wys³any: 2009-11-02, 15:52   

Uesugi napisa³/a:

Prawda jest taka, że cały kraj na to górnictwo łożył.



Tak jak Górny ¦ląsk łożył na Polskę także w czasach międzywojennych (magistrala węglowa, współfinansowanie budowy miasta Gdyni, sfinalizowanie Centralnego Okręgu Przemysłowego, a także pożyczki dla państwa Polskiego z kasy Sejmu ¦ląskiego), oraz po wojnie odbudowa Warszawy (40% środków na odbudowę pochodziło właśnie stąd), i innych mniejszych ośrodków.
Ale ¦lązakom chcącym autonomii nie chodzi tylko o aspekty gospodarcze, ale także i kulturowe i etniczne. Wielu ludzi czuje się wykorzystanych zarówno przez Polaków, jaki i Niemców, czy też Habsburgów. Gdyby nie bogate złoża mineralne tego regionu, to pewnie nie byłoby Powstań ¦ląskich, a nikomu nie zależało by na tym, by mieć ¦ląsk w swoim terytorium. Po prostu byliśmy "dojną krową", i tak już zostało do momentu kiedy padły huty, a kopalnie pozamykano. Wtedy też zaczęła się dyskryminacja ¦lązaków, dla których w czasach PRL-u byliśmy "klasą robotniczą", a po upadku przemysłu na przełomie wieków, przemianowano nas na "volksdeutschów", i "brudasów". ¦ląsk tak często wpadał w panowanie różnych państw, że nigdy zbyt dobrze nie utożsamiał się z kulturą danego kraju. Dlatego jest u nas takie bogactwo (architektura niemiecka, gwara w dużym stopniu czeska).
Wielu błędnie interpretuje autonomię, jako oderwanie się od państwa. G.... prawda, chodzi o to, że ¦ląsk będąc pod zwierzchnictwem Polski, posiadałby własny sejm, skarb państwa, i odprowadzał jedynie symboliczne podatki do centrali, a także mógł samodzielnie decydować o rozwoju i inwestycjach na terenie naszego regionu. Dlatego w granicach Polski generalnie nic by się nie zmieniło.
_________________
POLONIA BYTOM!
 

Uesugi  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³: 02 Pa¼ 2009

Sk±d: £dz

   

Wys³any: 2009-11-02, 16:20   

Cytat:

Po prostu byliśmy "dojną krową", i tak już zostało do momentu kiedy padły huty, a kopalnie pozamykano.


Widzę że lubisz robić z siebie ofiarę i męczennika. W porządku, tylko miliony Polaków tez mogą się poczuć "dojną krową" i sytuacją sprzed transformacji wywołaną hasłem "Niech żyje nam górniczy stan". Wtedy na ¦ląsku nikt nie protestował jak płynęła kasa co?

Cytat:

Ale ¦lązakom chcącym autonomii nie chodzi tylko o aspekty gospodarcze, ale także i kulturowe i etniczne.


Czy ktoś wam zabrania praktykowania swoich zwyczajów?;o

Cytat:

Wtedy też zaczęła się dyskryminacja ¦lązaków, dla których w czasach PRL-u byliśmy "klasą robotniczą", a po upadku przemysłu na przełomie wieków, przemianowano nas na "volksdeutschów", i "brudasów".


Ej wieje histerią. Ja się nie spotykam z takimi określeniami;o Równie dobrze Wielkopolanie mogą się wkurzyć że ktoś nazywa ich "poznańskimi pyrami" i sknerami.

Cytat:

G.... prawda, chodzi o to, że ¦ląsk będąc pod zwierzchnictwem Polski, posiadałby własny sejm, skarb państwa, i odprowadzał jedynie symboliczne podatki do centrali, a także mógł samodzielnie decydować o rozwoju i inwestycjach na terenie naszego regionu.


Doskonale wiem co to jest autonomia i wiem też że takich rozwiązań nam w Polsce nie potrzeba. Zdajesz sobie sprawę jakie mogłoby to mieć skutki polityczne w tej części Europy?

A teraz pomyśl rozsądnie, tak jakby pomyślał rozsądny lokalny patriota, jakim pewnie jesteś. W perspektywie długoterminowej, chyba bardziej wam się opłacają ścisłe związki z Polską ( ale to brzmi, jakbym zakładał jakieś separacje ;o). Was przemysł mógłby byc istotnym elementem rozwoju regionu, ale gdybyśmy cofnęli się do epoki industrialnej. Spójrz prawdzie w oczy, wydobycie chociażby węgla - mimo że na tym niestety opiera się polska gospodarka - jest coraz mniej rentowne i atrakcyjne. Węgiel jako surowiec, staje się coraz mniej poszukiwany. Więc się zastanów, ¦ląsk będzie potrzebował nowych inwestycji i stopniowego przestawienia się na inne branże. Chyba lepiej żeby w takiej perspektywie stała za tym regionem poważniejsza siła polityczna, w postaci unitarnego państwa e?
_________________
花は 桜木 人は 武士
 

Schlesier Adler  

Stały User

Pszajom ¦lùnsk!



Do³±czy³: 13 Sie 2009

Sk±d: Beuthen (Bytom)

   

Wys³any: 2009-11-02, 18:18   

Uesugi napisa³/a:

Widzę że lubisz robić z siebie ofiarę i męczennika



Nie robię. Nie moja wina, że po latach wyzysku ¦ląsk wygląda tak jak wygląda.

Cytat:

Wtedy na ¦ląsku nikt nie protestował jak płynęła kasa co?



Nie protestował, bo i tak cała Polska pracowała na ten stan rzeczy.

Uesugi napisa³/a:

Czy ktoś wam zabrania praktykowania swoich zwyczajów?


Zabrania, zabrania. Choćby język ¦ląski, który jest oficjalnie zatwierdzony w większości krajów UE i USA, nie może być zatwierdzony przez Polskę, która wywyższa język Kaszubski, który poziomem trudności nie odbiega od ¦ląskiego, chyba, że używa się "zpolszczonej gwary", którą każdy w Polsce pojmuje jako tą "główną".

Uesugi napisa³/a:

Ej wieje histerią. Ja się nie spotykam z takimi określeniami;o Równie dobrze Wielkopolanie mogą się wkurzyć że ktoś nazywa ich "poznańskimi pyrami" i sknerami.



Ja się już z takimi określeniami spotkałem sporo razy. Zarówno w internecie jak i na żywo. Dzięki takim relacjom wiem co inni sądzą o ¦ląsku, i jego autochtonicznych mieszkańcach.

Cytat:


A teraz pomyśl rozsądnie, tak jakby pomyślał rozsądny lokalny patriota, jakim pewnie jesteś. W perspektywie długoterminowej, chyba bardziej wam się opłacają ścisłe związki z Polską ( ale to brzmi, jakbym zakładał jakieś separacje ;o). Was przemysł mógłby byc istotnym elementem rozwoju regionu, ale gdybyśmy cofnęli się do epoki industrialnej. Spójrz prawdzie w oczy, wydobycie chociażby węgla - mimo że na tym niestety opiera się polska gospodarka - jest coraz mniej rentowne i atrakcyjne. Węgiel jako surowiec, staje się coraz mniej poszukiwany. Więc się zastanów, ¦ląsk będzie potrzebował nowych inwestycji i stopniowego przestawienia się na inne branże. Chyba lepiej żeby w takiej perspektywie stała za tym regionem poważniejsza siła polityczna, w postaci unitarnego państwa e?
_________________



Dla ¦lązaków formalnie przemysł już nie istnieje, poza dosłownie kilkoma kopalniami i może jedną, czy dwiema hutami. Teraz ¦ląsk stawia na usługi, i bo teraz z tego żyją tutejsi mieszkańcy. Jednak Ci "na górze" dalej myślą, że ¦ląsk węglem stoi, bo od czasów komuny nie zmieniły się najwyższe podatki, jakie opłacają mieszkańcy tego regionu, jak i zwiększanie tempa wydobycia węgla w tych państwowych zakładach, które jeszcze się trzymają. Myślę, że jeśli ograniczyło by się te czynniki, to poziom życia mieszkańców regionu po iluś tam latach funkcjonowania autonomii mógłby być o wiele lepszy niż teraz, bo mimo rzekomych "statystyk", które mówią, że to drugi najbogatszy region w Polsce, znajdujący się w czołówce jeśli chodzi o atrakcyjność dla inwestorów, to jednak niewiele różnimy się (z całym szacunkiem) od wschodniej Polski.
_________________
POLONIA BYTOM!
 

Uesugi  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³: 02 Pa¼ 2009

Sk±d: £dz

   

Wys³any: 2009-11-02, 22:59   

Cytat:

Nie robię. Nie moja wina, że po latach wyzysku ¦ląsk wygląda tak jak wygląda.


Nie moja wina ,że po tylu latach Polska wygląda jak wygląda. Fajnie, nie?

Cytat:

Nie protestował, bo i tak cała Polska pracowała na ten stan rzeczy.


No właśnie, POLSKA. Przeżarliście, było Wam dobrze, nam było wcześniej fajnie ( mierzi mnie posługiwanie się kategoriami WAM NAM MY WY, bo to jedno i to samo, Polacy, ¦lązacy jeden naród jak dla mnie ), więc daruj sobie tę nic nie wprowadzającą retorykę. Bo szukasz tylko zwady prawda? Posługujesz się "ulotkami", które w ogólnokrajowym wydźwięku nie mają znaczenia. Jedynym czynnikiem politycznym, który trąbi wszem i wobec o autonomii ¦ląska jest Rosja i to w wiadomym celu. Mało jej Gruzji i Mołdawii.

Cytat:

Zabrania, zabrania. Choćby język ¦ląski, który jest oficjalnie zatwierdzony w większości krajów UE i USA, nie może być zatwierdzony przez Polskę, która wywyższa język Kaszubski, który poziomem trudności nie odbiega od ¦ląskiego, chyba, że używa się "zpolszczonej gwary", którą każdy w Polsce pojmuje jako tą "główną".


Podaj mi choć jeden akt prawny, który zabrania posługiwania się tym językiem. ( mówię językiem tylko ze względu na kurtuazję, bo nie wspomnę z ilu języków mowa śląska powstała ).

Cytat:


Ja się już z takimi określeniami spotkałem sporo razy. Zarówno w internecie jak i na żywo. Dzięki takim relacjom wiem co inni sądzą o ¦ląsku, i jego autochtonicznych mieszkańcach.


Przykro mi. Jestem z £odzi i mówią o nas skarpety. O Poznaniakach, "pyry". O Szczecinianach "¦ledzie". My w £odzi o Warszawiakach wypowiadamy się raczej niepomyslnie, bo niby to gbury itd. Czy ktoś z tego powodu płacze? Nie. Poza tym znam paru ¦lązaków i nigdy nie spotkałem się z takim agresywnym podejściem jak ty prezentujesz.

Cytat:

ednak Ci "na górze" dalej myślą, że ¦ląsk węglem stoi, bo od czasów komuny nie zmieniły się najwyższe podatki, jakie opłacają mieszkańcy tego regionu,


Ej nie rozśmieszaj mnie. Ty chyba nie masz pojęcia jak za PRL ¦ląsk był uprzywilejowany. Skończ na miłość boską robić z siebie ofiarę.

Cytat:

Myślę, że jeśli ograniczyło by się te czynniki, to poziom życia mieszkańców regionu po iluś tam latach funkcjonowania autonomii mógłby być o wiele lepszy niż teraz, bo mimo rzekomych "statystyk", które mówią, że to drugi najbogatszy region w Polsce, znajdujący się w czołówce jeśli chodzi o atrakcyjność dla inwestorów, to jednak niewiele różnimy się (z całym szacunkiem) od wschodniej Polsk


E szkoda gadać. Wyłącz fanatyzm, zdejmij klapki z oczu. Popatrz realnie, wyciągnij wnioski, pomyśl o tym co będzie lepsze dla twojej lokalnej ojczyzny w przyszłości.

Pomijam juz aspekt prawny całej sytuacji, bo to o czym teraz mówimy - czyli o autonomii - jest w obecnej sytuacji polityczno-prawnej Polski, po prostu niemożliwe.
Amen.
_________________
花は 桜木 人は 武士
 

Schlesier Adler  

Stały User

Pszajom ¦lùnsk!



Do³±czy³: 13 Sie 2009

Sk±d: Beuthen (Bytom)

   

Wys³any: 2009-11-03, 18:32   

Uesugi napisa³/a:

Nie moja wina ,że po tylu latach Polska wygląda jak wygląda. Fajnie, nie?



Fajnie, wzruszyłem się.

Uesugi napisa³/a:

No właśnie, POLSKA. Przeżarliście, było Wam dobrze, nam było wcześniej fajnie ( mierzi mnie posługiwanie się kategoriami WAM NAM MY WY, bo to jedno i to samo, Polacy, ¦lązacy jeden naród jak dla mnie ), więc daruj sobie tę nic nie wprowadzającą retorykę. Bo szukasz tylko zwady prawda? Posługujesz się "ulotkami", które w ogólnokrajowym wydźwięku nie mają znaczenia. Jedynym czynnikiem politycznym, który trąbi wszem i wobec o autonomii ¦ląska jest Rosja i to w wiadomym celu. Mało jej Gruzji i Mołdawii.



Nie chce mi się wspominać o tym, że sam ulotkę nazwałem zbyt agresywną. Może nie ma znaczenia, ale ma wydźwięk.
Co przeżarliśmy? Chodzi Ci chyba o kresowiakach, i ludziach spoza ¦laska, którzy tutaj wyemigrowali, a teraz wracają do swoich rodzinnych wsi gdzieś na kielecczyźnie. Dlatego mówię, że Polska wypracowała ten stereotyp, bo cała Polska przyjeżdżała tutaj za chlebem. Były kopalnie na ¦ląsku, stocznie nad morzem i długo długo nic, poza państwowymi zakładami, które w absurdalny, czasem niepotrzebny sposób pracowały "ponad normę", mając nadmiar swoich wyrobów, i mając problem z ich zbytem.
Skąd wziąłeś tą Rosję? :mrgreen: Kosovo nie ma tutaj nic do rzeczy, przykład z dupy wzięty, tam zupełnie inne aspekty zdecydowały o autonomii.

Uesugi napisa³/a:

Podaj mi choć jeden akt prawny, który zabrania posługiwania się tym językiem. ( mówię językiem tylko ze względu na kurtuazję, bo nie wspomnę z ilu języków mowa śląska powstała ).



Czytaj ze zrozumieniem. Nie chodziło o zabranianie, ale o nieuznawanie dialektu ¦ląskiego, jako odrębnego języka, co zrobiła już znaczna część UE.
A co do tego z ilu języków, i jak podobny do polskiego jest język ¦ląski, to tak samo możesz powiedzieć o języku Słowackim, czy Czeskim, który niewiele odbiega od Polskiego, i gwary ¦ląskiej.

Uesugi napisa³/a:

Przykro mi. Jestem z £odzi i mówią o nas skarpety. O Poznaniakach, "pyry". O Szczecinianach "¦ledzie". My w £odzi o Warszawiakach wypowiadamy się raczej niepomyslnie, bo niby to gbury itd. Czy ktoś z tego powodu płacze? Nie. Poza tym znam paru ¦lązaków i nigdy nie spotkałem się z takim agresywnym podejściem jak ty prezentujesz.



Chyba jest różnica pomiędzy złośliwym "krakowskim centusiu", a obraźliwym "śląskim brudasie", czy "volksdeutschu", czyli zdrajcy narodu.
A ja znam paru Wielkopolan, którzy jednak inaczej się do mnie odnoszą. Taki traf.

Uesugi napisa³/a:

Ej nie rozśmieszaj mnie. Ty chyba nie masz pojęcia jak za PRL ¦ląsk był uprzywilejowany. Skończ na miłość boską robić z siebie ofiarę.



Gdybym nie miał pojęcia, to bym nie wspominał wcześniej o jego ugruntowanej pozycji, jaką zapewnił sobie dzięki przemysłowi. Mimo upadku PRL-u i doktryny szerzącej prace ponad normę, ze ¦ląska dalej wyjeżdża niemiłosiernie dużo węgla kamiennego, mimo iż ogólnie wiadomo, że Polskiemu rządowi bardziej opłaca się kupować węgiel z Czech, czy nawet z Niemiec, który jest tańszy. Więc skoro się nie opłaca wydobycie węgla, to po co dalej się go eksploatuje?
Dla ciebie wszystko, co sprzeczne z polskością jest "fanatyzmem"? Klapki z oczu ściągnąłem już dawno, gdy pewnego pięknego dnia zobaczyłem jak ¦ląsk umiera, a centrala biernie się temu przyglądała. Albo w aspekcie sportowym, jak po pamiętnym meczu Polski z Kolumbią rozegranym na Stadionie ¦ląskim (Słynna bramka Kuszczaka), piłkarki zaczęły się wybraniać stwierdzeniami "¦ląscy kibice odstawili wieś"(Artur Boruc), "reprezentacja powinna grać tylko w Warszawie" (Jacek Bąk), i komentarzami kibiców z całej polski, jakie się pojawiały na necie "buraki z hanysowa", "Nigdy więcej na ¦ląskim". Nigdy nie kibicowałem reprezentacji, ale zawsze zastanawiałem się, dlaczego gdy orły- nieloty dostają w dupę np. właśnie w Warszawie, to nie ma podobnych komentarzy. Albo kilka lat temu, w 64 rocznicę "powrotu ( ciekawe skąd:mrgreen:) ¦ląska do macierzy polskiej", odbyło się kilka festiwali, i wystaw muzealnych w Warszawie związanych z tym wydarzeniem. Te kilka dni, podczas których celebrowano to wydarzenie, zostały zbojkotowane. To też pokazuje, gdzie Polacy mają moją małą ojczyznę. Powiedz mi, jakbyś się czuł w takiej sytuacji, gdyby cała Polska uznawała £ódź, jako jakieś zło konieczne? Odpowiedz sobie sam w sumieniu.
A i nie szukam zwady - sam zacząłeś tą agresywną polemikę, ja się tylko dostosowałem.
_________________
POLONIA BYTOM!
 

mrMagic  

Stały User

Wydaje siÄ™..



Do³±czy³: 11 Pa¼ 2009

Sk±d: Zachodnie Mazowsze

   

Wys³any: 2009-11-03, 19:07   

Jak się odłączycie od Polski przejmą was Niemcy, więc po co robić taki za przeproszeniem burdel ? źle wam ?
 

Uesugi  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³: 02 Pa¼ 2009

Sk±d: £dz

   

Wys³any: 2009-11-03, 19:30   

Cytat:

Fajnie, wzruszyłem się.


Ja historią ¦ląska również. Chlip chlip.

Cytat:

Skąd wziąłeś tą Rosję? :mrgreen: Kosovo nie ma tutaj nic do rzeczy, przykład z dupy wzięty, tam zupełnie inne aspekty zdecydowały o autonomii.


Z dupy wzięte to są może twoje argumenty. Poczytaj o historii PRL. Poza tym gdzie mówiłem o Kosovie? Spójrz na mapę, Kosovo nie leży ani w Gruzji ani w Mołdawii, a poza tym Rosja nie popierała separatyzmu Kosova. Więc się nie pogrążaj. A co do Rosjo to już, proszę:
http://www.sfora.pl/Rosja...od-Polski-a7183
Poczytaj gazety, śledź media ( te zagraniczne ). Bo widzę żeś nie w temacie.

Cytat:

Czytaj ze zrozumieniem. Nie chodziło o zabranianie, ale o nieuznawanie dialektu ¦ląskiego, jako odrębnego języka, co zrobiła już znaczna część UE.


Nawet jeśli tak jest ( w co wątpię ), to co z tego?

Cytat:

Słowackim, czy Czeskim, który niewiele odbiega od Polskiego, i gwary ¦ląskiej.


Różnice są właśnie znaczne, a podobieństwa wynikają z tego, że te języki wywodzą się z jednej rodziny i mają wiarygodne fundamenty.

Cytat:

Chyba jest różnica pomiędzy złośliwym "krakowskim centusiu", a obraźliwym "śląskim brudasie", czy "volksdeutschu", czyli zdrajcy narodu.
A ja znam paru Wielkopolan, którzy jednak inaczej się do mnie odnoszą. Taki traf.


Wszystkie te obelgi bazują na stereotypach, więc różnica jest nikła.

Cytat:

e ¦ląska dalej wyjeżdża niemiłosiernie dużo węgla kamiennego, mimo iż ogólnie wiadomo, że Polskiemu rządowi bardziej opłaca się kupować węgiel z Czech, czy nawet z Niemiec, który jest tańszy. Więc skoro się nie opłaca wydobycie węgla, to po co dalej się go eksploatuje?


O jejku, nie będę Ci teraz tutaj wykładał podstaw ekonomii i wymiany międzynarodowej. Poczytaj o kosztach transportu i ich wpływu na stosunki gospodarcze między państwami. I zobacz strukturę polskiego eksportu surowców energetycznych, oraz tego z jakich źródeł w Polsce wytwarza się energię elektryczną. :znudzony:

Cytat:

Dla ciebie wszystko, co sprzeczne z polskością jest "fanatyzmem"?


Wszystko co jest sprzeczne z racjonalnym rozumowaniem.

Cytat:

"buraki z hanysowa",


Jak was widzą tak was piszą. Ja widząc jaki burdel górnicy zrobili w Warszawie pomyslałem tez że chamstwo wylazło. Zmiany zaczynać można, ale od siebie.

Cytat:

Powiedz mi, jakbyś się czuł w takiej sytuacji, gdyby cała Polska uznawała £ódź, jako jakieś zło konieczne? Odpowiedz sobie sam w sumieniu.


£ódź już jest w opłakanym stanie i de facto też kady ma ją gdzieś. Ja jako lokalny patriota starałbym się poprawić los miasta, a nie krzyczał jak to my jesteśmy pokrzywdzeni. Trzeba stworzyć silną grupę lobbującą tam na górze i sięstarać. A nie kreślić na nowo mapy.
_________________
花は 桜木 人は 武士
 

Krit  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Maj 2009

Sk±d: Górny ¦l±sk

   

Wys³any: 2009-11-04, 14:56   

Co ty tak w zasadzie wiesz? Jesteś świadom, jak bardzo pleciesz i szkodzisz ¦ląskowi? Moja rodzina pochodzi ze ¦ląska od pokoleń. Mój pradziadek brał udział w powstaniach śląskich. I wiesz co? Chyba by mus ię nie spodobała Twoja arcystronnicza wizja historii tylko i wyłącznie naszemu regionowi szkodząca. Gdzie tu o monarchii Henryków ¦ląskich? Czemu tak zawężasz powstania. Fiasko, fiasko. Brzmi to jak propagandowy bełkot a nie poważny informator. Dlaczego nie napiszesz o symbolach polskości krzyczących z gmachu sejmu śląskiego przed wojną. A gdzie naświetlenie sytuacji okupowanych Katowic, jak obowiązek podpisywania Volkslisty? Co z prześladowaniami Powstańców ¦ląskich? Gdzie kopalnia Wujek?

Nie dziw się, że prawdziwi ¦lązacy traktują was niepoważnie. Jest ich co prawda garstka. Bo ja wiem 2% maksymalnie. I to z reguły bardzo starzy ludzie. Znajdziesz kogoś mówiącego gwarą przedwojennego Górnego ¦ląska rodem z Giszenwaldu? Nie. Znajdziesz sklepikarkę, ewentualnie kibola co jedynie potrafi dodać na końcu "a". Mnóstwo tego tałatajstwa wokół.

A ¦ląsk jest postrzegany stereotypowo. Tak jest ze względu na pewne dziejowe nieporozumienia. Prawda. Za komuny mieli lepiej. Ale tylko niektórzy. Moim wcale lepiej nie było. Poza tym ¦ląsk miał bardzo sprawnego administratora - Ziętka, którego wcale tak bardzo nie kochała partia. Poza tym generalnie jest kojarzony z brudem. Moja dziewczyna też tak patrzyła, ale teraz zupełnie zmieniła punkt widzenia. Tzeba umieć oprowadzić i pokazać co wartościowe. Ulica Rybnicka, budynek Gestapo, Sejm ¦ląski, teatralna, archikatedra i pałac biskupi. Cała Katowicka moderna. Raj dla architektów ;)

Uesugi napisa³/a:


Tak? To jak wytłumaczysz fakt, że Polska przez tyle lat pakowała tam kasę, by ratować te zakłady. Już nie mówię o polityce PRL wobec górnictwa, bo aż żal dupę ściska. Prawda jest taka, że cały kraj na to górnictwo łożył.



Nieefektywnie łożył. Jak bodaj na wszystkie gałęzie przemysłu. To się dziś mści. Ale stan kopalń to głównie nasza wina. Nadętych zarządów, skorumpowanych dyrektorów, pleców i innego kolesiostwa. to stąd pochodzi ten podły element. No i jeszcze Ci związkowi podrzegacze. Górnictwo jak wszystko w tym kraju wymaga zaorania i zbudowania na nowo :-)

Schlesier Adler napisa³/a:

po wojnie odbudowa Warszawy (40% środków na odbudowę pochodziło właśnie stąd), i innych mniejszych ośrodków.



To źle, że niezniszczone Katowice pomogły odbudować stolicę? Wrocław też poniósł koszty. Co prawda w ramach gruzów z Festung Breslau.

Schlesier Adler napisa³/a:

Tak jak Górny ¦ląsk łożył na Polskę także w czasach międzywojennych (magistrala węglowa, współfinansowanie budowy miasta Gdyni, sfinalizowanie Centralnego Okręgu Przemysłowego, a także pożyczki dla państwa Polskiego z kasy Sejmu ¦ląskiego)



I doskonale. Region doskonale z centrum współpracował. Sam się rozwijał. Coś złego?

Schlesier Adler napisa³/a:

gwara w dużym stopniu czeska).



Ona jest słabo zbohenizowana, ale jest zarazem prawdą, że prawdziwa gwara ¦ląska jest najbardziej zbliżona do języka, którym Polacy posługiwali się dawniej. Bodaj Bruckner to wykazał. ;)

Schlesier Adler napisa³/a:

Nie robię. Nie moja wina, że po latach wyzysku ¦ląsk wygląda tak jak wygląda.



Jest źle? Jesteśmy jednym z bogatszych regionów. Przy okazji życie u nas jest tanie. Osiedla rosną, jak grzyby po deszczu, wykazujemy dodatni przyrost naturalny, mamy doskonałe uczelnie (ASP, Akademię Muzyczną zwłaszcza wydział jazzu i ¦AM, na którym jest wiele studentów z całego świata.)

Schlesier Adler napisa³/a:


Zabrania, zabrania. Choćby język ¦ląski, który jest oficjalnie zatwierdzony w większości krajów UE i USA, nie może być zatwierdzony przez Polskę, która wywyższa język Kaszubski, który poziomem trudności nie odbiega od ¦ląskiego, chyba, że używa się "zpolszczonej gwary", którą każdy w Polsce pojmuje jako tą "główną".



Byłoby to dużym problemem, ponieważ niewielu ludzi po śląsku mówi. Byłoby to miłe, ale sami o to nie dbamy

Uesugi napisa³/a:

bo nie wspomnę z ilu języków mowa śląska powstała

.

Gwoli zaznaczenia, to Polski język ma podobne źródła i też jest pełen zapożyczeń. Niemieckich, ruskich, czeskich, czy łacińskich. ;)

Schlesier Adler napisa³/a:


Chyba jest różnica pomiędzy złośliwym "krakowskim centusiu", a obraźliwym "śląskim brudasie", czy "volksdeutschu", czyli zdrajcy narodu.
A ja znam paru Wielkopolan, którzy jednak inaczej się do mnie odnoszą. Taki traf.



To coś z tym na litość boską zrób a nie obrażaj się! Tez kiedyś usłyszałem, że u nas są ino kamienie. Ale używanie takich zwrotów przy obraźliwej intencji świadczy o głupocie nadawcy komunikatu. Należy to przyjąć z dystansem i skontrować kulturą i znajomością przedmiotu rzeczy. A tak? Antagonizmy tylko ulegają pogłębieniu, co szkodzi ;P

Schlesier Adler napisa³/a:

lbo w aspekcie sportowym, jak po pamiętnym meczu Polski z Kolumbią rozegranym na Stadionie ¦ląskim (Słynna bramka Kuszczaka), piłkarki zaczęły się wybraniać stwierdzeniami "¦ląscy kibice odstawili wieś"(Artur Boruc), "reprezentacja powinna grać tylko w Warszawie" (Jacek Bąk), i komentarzami kibiców z całej polski, jakie się pojawiały na necie "buraki z hanysowa", "Nigdy więcej na ¦ląskim".



Tak. Bo emocjonalne komentarze po zdarzeniu zawsze najlepiej odzwierciedlają istotę sytuacji. ¬le, że ¦ląski jednak nie jest na EURO 2012. Pozostaje nam płkać z Krakowem.

Schlesier Adler napisa³/a:

Te kilka dni, podczas których celebrowano to wydarzenie, zostały zbojkotowane. To też pokazuje, gdzie Polacy mają moją małą ojczyznę.



Na ¦ląsku się ich nie celebruje godnie, a co dopiero gdzieś w Warszawie. Myślisz, że Poznaniacy nie mają takich problemów z powstaniem wielkopolskim?

Schlesier Adler napisa³/a:

Powiedz mi, jakbyś się czuł w takiej sytuacji, gdyby cała Polska uznawała £ódź, jako jakieś zło konieczne?



£ódź powszechnie ma opinię brzydkiej, śmierdzącej, pełnej patologii i ¯ydów (O matko!). Ja się z tym nie zgadzam, ale jak kto woli.

Uesugi napisa³/a:

Wszystko co jest sprzeczne z racjonalnym rozumowaniem.



dodałbym jeszcze Polską rację stanu, bo jest tak, że Polska racja stanu jest ze ¦ląską zbieżna.

Uesugi napisa³/a:


Jak was widzą tak was piszą. Ja widząc jaki burdel górnicy zrobili w Warszawie pomyslałem tez że chamstwo wylazło. Zmiany zaczynać można, ale od siebie.



Podburzeni przez związkowców, słusznie się wtedy burzący. Tylko nie powinni tego robić na ulicach Warszawy. Po dyrekcjami własnych kopalń i naszymi urzędami.

Taki negatywny przykład. Nowy dworzec w Katowicach. Sami se wybraliśmy najgorszy projekt. Badziewny jak cholera, blokujący komunikację, niepotrzebny, nie dotykający dworca w ogóle. A jest piękny stary dworzec na ul. Dworcowej. Można ruszyć w wielkim projektem spuszczenia torów pod ziemię, ale u nas te same problemy co gdzie indziej. Jaki stąd wniosek. Guzik nam autonomia da, skoro nie potrafimy się bawić własnym podwórkiem przy wsparciu Warszawy :-)

[ Dodano: 2009-11-04, 14:59 ]
A ten telewizyjny materiał. Kura. To patologiczna i stronnicza wizja. Nie mam pytań, jak można pokazać tak ładny w sumie region, jako oazę patologii i pijactwa.
 

Uesugi  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³: 02 Pa¼ 2009

Sk±d: £dz

   

Wys³any: 2009-11-04, 16:16   

Cytat:

A ten telewizyjny materiał. Kura. To patologiczna i stronnicza wizja. Nie mam pytań, jak można pokazać tak ładny w sumie region, jako oazę patologii i pijactwa.


Nie zamieściłem go tutaj ze względu na to jak przedstawia ¦ląsk, tylko by mu udowodnić że rosyjskie media się tutaj mieszają.
_________________
花は 桜木 人は 武士
 

Krit  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Maj 2009

Sk±d: Górny ¦l±sk

   

Wys³any: 2009-11-04, 16:21   

Uesugi napisa³/a:


Nie zamieściłem go tutaj ze względu na to jak przedstawia ¦ląsk, tylko by mu udowodnić że rosyjskie media się tutaj mieszają.



Ja o tym wiem. Widać kolejny raz jak szkodliwe jest mieszanie się Rosji w polskie sprawy. Od zawsze. Manipulują pokazując zakłamany obraz ¦ląska.
_________________
#truestory
 

Schlesier Adler  

Stały User

Pszajom ¦lùnsk!



Do³±czy³: 13 Sie 2009

Sk±d: Beuthen (Bytom)

   

Wys³any: 2009-11-04, 17:13   

Uesugi napisa³/a:

Ja historią ¦ląska również. Chlip chlip.



Przemilczę to. To w takim razie ja powinienem się rozbeczeć nad Twoją upadłą włókniarską potęgą, z £odzi rodem.

Uesugi napisa³/a:

Z dupy wzięte to są może twoje argumenty. Poczytaj o historii PRL. Poza tym gdzie mówiłem o Kosovie? Spójrz na mapę, Kosovo nie leży ani w Gruzji ani w Mołdawii, a poza tym Rosja nie popierała separatyzmu Kosova. Więc się nie pogrążaj. A co do Rosjo to już, proszę:
http://www.sfora.pl/Rosja...od-Polski-a7183
Poczytaj gazety, śledź media ( te zagraniczne ). Bo widzę żeś nie w temacie.



Ja żadnych argumentów nie przytaczałem, więc sam się teraz pogrążyłeś. Jakbyś był naprawdę bystry, to byś się zorientował czemu Rosja jest za zdecentralizowaniem kraju, który kiedyś był w jej strefie wpływów. Każda sytuacja, gdzie postkomunistyczne państwo może doznać uszczerbku gospodarczego, rosyjski niedźwiedź może wykorzystać na swoją korzyść. Gruzja to mimo wszystko inna bajka, tam całe państwo to jedna wielka zbieranina rosyjsko- bałkańsko- islamska, gdzie Osetia chce całkowitego przyłączenia do Rosji. ¦ląsk nie chce się do nikogo przyłączać, i tu jest różnica. A Kosovo możesz podpiąć sobie pod sytuację ze zdaniem mediów radzieckich.. tfu, rosyjskich nt. ¦ląska.

Uesugi napisa³/a:

Nawet jeśli tak jest ( w co wątpię ), to co z tego?



To pokazuje, że skoro ¦ląsk cieszy się większym szacunkiem poza Polską, niż w samej Polsce, to dalsza koegzystencja z "wiecznie dokładającą na ¦ląsk" Polską nie ma racji bytu. Skoro ignoruje się i olewa ciepłym moczem naszą odmienność kulturową to nie możemy mówić o tym, że możemy godnie kultywować naszą tradycję.

Uesugi napisa³/a:

Różnice są właśnie znaczne, a podobieństwa wynikają z tego, że te języki wywodzą się z jednej rodziny i mają wiarygodne fundamenty.



Są w wymowie, i pisowni, nie są w rozumieniu. Miałem już przyjemność czytać teksty pisane po Kaszubsku, i nie miałem większych problemów z rozkodowaniem tekstu. A to wszystko dlatego, że Kaszubski jest jednolitym językiem, bez żadnych podgrup, należący do wczesnośredniowiecznych języków pomorskich, który nie był nigdy kodyfikowany, i zmieniany. Natomiast śląski dialekt ze względu na etniczność tutejszej ludności z początku to mieszanka czeskiego, słowackiego, niemieckiego, i staropolskiego, które wymieszane razem dają tak trudną i zawiłą pisownie i wymowę, że niejeden załamał by się przy czytaniu, albo co gorsza - pisaniu w tym dialekcie. Mimo to nadal uznaje się śląską mowę tylko za gwarę.

Uesugi napisa³/a:

Wszystkie te obelgi bazują na stereotypach, więc różnica jest nikła.



To jeden z dwóch momentów w których się z Tobą zgodzę. Jednak nadal nie rozumiem, czemu akurat stereotypy te najsilniej i najostrzej są egzekwowane na ¦ląsku.

Uesugi napisa³/a:


Wszystko co jest sprzeczne z racjonalnym rozumowaniem.



To już kwestia indywidualnych poglądów. Co jest twoim zdaniem nieracjonalne? To, że ¦lązacy chcą być gospodarzami na własnej ziemi? Zwłaszcza, że ponoć dalej utrzymujecie nasze kopalnie i huty. Idąc takim tokiem rozumowania, który przyjąłem czytając Twoje posty dochodzę do wniosku, że gdyby ¦ląsk uzyskał autonomię, to raczej zrobiłby Polsce przysługę...

Uesugi napisa³/a:

Jak was widzą tak was piszą. Ja widząc jaki burdel górnicy zrobili w Warszawie pomyslałem tez że chamstwo wylazło. Zmiany zaczynać można, ale od siebie.


Czyli w sumie wszyscy robimy syf, bo stoczniowcy nie byli lepsi. A co Twoim zdaniem mieli zrobić, stać pod sejmem, i na znak protestu pomachać parę razy flagami Solidarności? Idąc tym tokiem rozumowania, chamstwem można też nazwać samych związkowców walczących o wolną Polskę, którzy np. bez skrupułów podpalali okręgowe i wojewódzkie centrale PZPR (patrz Pomorski PZPR)

Uesugi napisa³/a:

£ódź już jest w opłakanym stanie i de facto też kady ma ją gdzieś. Ja jako lokalny patriota starałbym się poprawić los miasta, a nie krzyczał jak to my jesteśmy pokrzywdzeni. Trzeba stworzyć silną grupę lobbującą tam na górze i sięstarać. A nie kreślić na nowo mapy.



To jest drugie zdanie w którym mogę się z Tobą zgodzić. ¦lązacy walczą, choćby poprzez lobbowanie w sejmie za autonomią poprzez takich ludzi jak np. Kazimierz Kutz, gorący zwolennik autonomii, którego działania jakiś czas temu Kaczyński nazwał "wrogimi dla Polski, i mającymi za zadanie rozbić Polskę"

Krit napisa³/a:

Co ty tak w zasadzie wiesz? Jesteś świadom, jak bardzo pleciesz i szkodzisz ¦ląskowi?



Wychodzi na to, że setki tysięcy mieszkańców ¦ląska sama sobie szkodzi, skoro też tak myśli. Ciekawy wniosek. Wiem tyle, ile widzę patrząc dookoła siebie.
Nie potrzebuję do tego zdania ludzi, którzy o ¦ląsku wiedzą tylko tyle, że jest tu węgiel, i że można na nim zarobić.

Krit napisa³/a:

.Jest źle? Jesteśmy jednym z bogatszych regionów. Przy okazji życie u nas jest tanie. Osiedla rosną, jak grzyby po deszczu, wykazujemy dodatni przyrost naturalny, mamy doskonałe uczelnie (ASP, Akademię Muzyczną zwłaszcza wydział jazzu i ¦AM, na którym jest wiele studentów z całego świata.)



Osiedla budują się wszędzie, wszędzie też się znajdą jakieś renomowane szkoły. Problem tkwi w tym, że np. zarobki liczy się wg. średniej krajowej. A wiadomo, że w naszym regionie ludzie nie są zbyt zamożni, żeby opłacić czynsz w 2 pokojowym mieszkaniu w familoku, a co dopiero przeprowadzić się na nowe osiedle, do eleganckiego mieszkania. Do takich miejsc wprowadzają się tylko ci, którzy swoimi zarobkami zawyżają faktyczny stan portfela statystycznego ¦lązaka. Od tzw. "Polski B" różnimy się tylko tym, że u nas mieszka więcej zamożniejszych ludzi, co równa się z tym, że nasz region jest bardziej atrakcyjny gospodarczo od "Polski B".

mrMagic napisa³/a:

Jak się odłączycie od Polski przejmą was Niemcy, więc po co robić taki za przeproszeniem burdel ? źle wam ?



Leże i kwiczę :mrgreen: Chłopie, weź ochłoń, bo niestety nie udało Ci się mnie obrazić. Skąd wziąłeś te Niemcy? Pokazałeś teraz to, dlaczego ¦ląsk walczy o autonomię. Bo nie chce być dojną krową dla takich ksenofobicznych zadufanych w sobie ludzi jak Ty.Dzięki Tobie mój humor znacznie się poprawił, dzięki :-)
_________________
POLONIA BYTOM!
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com