Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2010-01-02, 21:15   Wodzionka

Wodzionka (bÅ‚Ä™dnie: Wodzianka) – regionalna zupa Å›lÄ…ska. Dawniej stanowiÅ‚a jedno z podstawowych daÅ„ Å›lÄ…skiej kuchni. Wodzionka wystÄ™puje w wielu odmianach, ale w każdej podstawÄ… sÄ… chleb i wrzÄ…tek.

Wodzionkę przyrządza się z czerstwego chleba, czosnku oraz tłuszczu zwierzęcego. Składniki, po rozdrobnieniu, zalewane są wrzątkiem, najczęściej bezpośrednio w naczyniu, z którego zupę się spożywa, a następnie całość jest doprawiana solą.

W bogatszych wersjach zupy stosowane są różne dodatki: obok soli przyprawia się ją maggi i pieprzem, dodaje się skwarek, a zamiast wody używa się bulionu. Wodzionkę często serwuje się z podanymi osobno bratkartoflami, czyli ugotowanymi i usmażonymi ziemniakami.

W Niemczech wodzionka znana jest jako Wassersuppe (Wasser - woda i Suppe - zupa), jednak określenie to dotyczy także innych zup gotowanych na wodzie, bez wywaru mięsnego.
Linki zewnętrzne [edytuj]

¬ródło: Wikipedia.pl

Jadł ktoś z was to? Lubicie tą potrawę?
Jem to odkąd sięgam pamięcią, zawsze mi smakowało, teraz także. Przed chwilą skończyłem jeść tą potrawę.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

motyl  

Moderator

gryzÄ™.



Wiek: 34

Do³±czy³a: 13 Cze 2009

Sk±d: Wielkopolska

   

Wys³any: 2010-01-02, 21:18   

Straho napisa³/a:

Jadł ktoś z was to? Lubicie tą potrawę?


Co prawda nie jadłam, ale już teraz wiem, że nigdy nie skosztuję. Chyba sam widok by mnie odstraszył, poza tym w tej kwestii jestem bardzo wybredna.
_________________
"Nadal wierzę w marzenia z dzieciństwa.
W niewysłane listy, że nadejdą...
Wierzę, że pijąc wódkę za błędy nigdy nie powiem "żałuję" i wciąż nowe popełniać będę...
W numery telefonów, które w słuchawkach nigdy nie zamilkną..."
 

Frozy  

Pogromca postów

The Destroyer



Wiek: 25

Do³±czy³: 16 Gru 2009

Sk±d: Redania

   

Wys³any: 2010-01-02, 21:18   

pierwsze słyszę, ale w życiu bym tego nie zjadł
_________________
"Raise your swords up high!
See the black birds fly!
Let them hear your rage!
Show no fear!
ATAAAAAAAAACK!" - Amon Amarth

http://www.formspring.me/Frozy1919
 

Alexis  

Mega wymiatacz

Księżniczka huligan



ImiÄ™: Ola

Do³±czy³a: 15 Mar 2009

   

Wys³any: 2010-01-02, 21:21   

http://www.youtube.com/watch?v=J0IrijaS0Jg
_________________
Zbieram na zupÄ™ dla Placka, bo chudy.
 

Martina  

Hiper wymiatacz

pomarańczowa mantra



Wiek: 33

Do³±czy³a: 08 Pa¼ 2009

Sk±d: Jastrzêbie Zdrój

   

Wys³any: 2010-01-02, 21:49   

mmm, wodzionka, suchy chleb i wody szklonka xD

lubię. ale nie używam tłuszczu zwierzęcego do tego. rosołek z kostki z dużą ilością czosnku i czerstwy chleb pod tym. + maggi.
_________________
potrafię już tylko pełzać po ścianach własnych struktur. teraz ich nie ma. moje myśli są bezdomne.
 

Li.  

Hiper wymiatacz



ImiÄ™: Lidia

Do³±czy³a: 05 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-01-02, 21:50   

Nie próbowałam, już sama piosenka mnie odpycha, zresztą bardzo źle mi się kojarzy.
 

Norbs93  

Pogromca postów

the boy next door



ImiÄ™: Norbu$

Wiek: 30

Do³±czy³: 10 Cze 2009

   

Wys³any: 2010-01-02, 21:54   

Straho napisa³/a:

Jadł ktoś z was to?



Nie jadłem tego i raczej nie mam ochoty skosztować.Nie to zeby składniki mnie odpychały, ale ten chleb zalany wrzątkiem to niezła papa musi być.
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2010-01-02, 21:56   

Norbs93 napisa³/a:

ale ten chleb zalany wrzątkiem to niezła papa musi być.


Nie jest papÄ… uwierz mi.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

Placebowa  

Pogromca postów

lachrymology



ImiÄ™: nomen nescio

Do³±czy³a: 02 Wrz 2009

Sk±d: Kraków

   

Wys³any: 2010-01-02, 22:05   

Wodzionka- trzeba kiedyś spróbować. Na myśl o niej, przypomina mi się hicior zespoły Fit ^^
_________________
Połowa ludzkości nie istnieje; jej życie- to żart, dążenia naiwne, uczucia przelotne, poglądy śmieszne.
 

Irma  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³a: 01 Sty 2009

   

Wys³any: 2010-01-02, 22:28   

Nie jadłam nigdy tej zupy, a tą nazwę widzę po raz pierwszy. Raczej nigdy jej nie skosztuję, bo nie lubię zup, ale za to jestem za czerstwym pieczywem.
 

travispl

User


Do³±czy³: 19 Pa¼ 2009

   

Wys³any: 2010-01-02, 23:25   

Co wy macie do wodzionki?? Bardzo dobra ;) Jestem ze ¦ląska i mam to we tradycji. Co do poprzedników, to nie robi się z tego ciapa, tylko chleb nasiąka tą wodą. Ja do tego dodaje jeszcze czosnek i różne przyprawy. A tłuszcz zwierzęcy daje sie tylko po to, żeby zupa lepiej smakowała. Oczywiście dodając bulion - który sam w sobie ma tłuszcz, to nie trzeba już wtedy dawać smalcu - tj. tłuszczu zwierzęcego.

Na prawdę polecam skosztować :-D
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2010-01-02, 23:46   

travispl napisa³/a:

A tłuszcz zwierzęcy daje sie tylko po to, żeby zupa lepiej smakowała. Oczywiście dodając bulion


Ja przepis wodzionki przejąłem po ojcu, a mój ojciec po swoim ojcu (tu można tak w nieskończoność). Ja robię to tak:
składniki to czosnek, sól, pieprz, boczek, chleb, i woda

Do garnka wkładam czosnek, sypię do niego soli, pieprzu i w garnku rozgniatam go łyżką, do tego daje usmażony boczek, wlewam go tam razem z tłuszczem, który utworzył się podczas smażenia, wrzucam chleb czerstwy chleb do gara i zalewam to wrzątkiem. Potem dodaje jeszcze soli oraz pieprzu do smaku.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

Czarodziejek  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³: 13 Gru 2009

Sk±d: Wroc³aw

   

Wys³any: 2010-01-03, 00:16   

Akceptuje tradycyjne potrawy, ale nie dzięki. smacznego.
 

destrukcyjna  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³a: 05 Maj 2009

Sk±d: Berlin.

   

Wys³any: 2010-01-03, 00:32   

eee. nie jadłam.
pochodze ze ¦ląska i od strony mojego ojca są rdzenni ¦lązacy, ale wodzionki nigdy nie jadłam. jakoś nie ma u nas tradycji przygotowywania tego. i nie przemawia do mnie opis : woda z chlebem. co w tym dobrego niby?
_________________
meow
 

travispl

User


Do³±czy³: 19 Pa¼ 2009

   

Wys³any: 2010-01-03, 00:41   

Sama woda z chlebem to tak jak mowisz nic nadzwyczajnego. Dopiero składniki dodane do zupy zmieniają smak.

P.S. A czosnek kroje na takie małe kawałki
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com