Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

AnioÅ‚ CiemnoÅ›ci  

Mega wymiatacz

Strzała Tęsknoty



Wiek: 30

Do³±czy³: 26 Maj 2009

Sk±d: Nowy Targ

   

Wys³any: 2009-10-11, 01:13   Wolna Wola

Ostatnio zastanawiam się nad istnieniem wolnej woli w naszym świecie. Właściwie po przestudiowaniu kilku artykułów na ten temat i oglądnięciu kilku debat na ten temat sam nie wiem co o tym myśleć. ¦wiadomość i możliwość podejmowania własnych decyzji zawsze była dla mnie synonimem sensu życia, dlatego też zetknięcie się z najnowszymi odkryciami neurobiologów wywarło na mojej psychice dość spory wpływ. Prawdę mówiąc to pierwszy raz kiedy mój umysł tak usilnie próbuje zaprzeczać faktom...

http://www.ukryta.eu/foru...88acee0832a8a6f
http://wyborcza.pl/1,7547...st_iluzja_.html
http://www.eioba.pl/a82686/iluzja_wolnej_woli

Niespecjalnie się ucieszyłem widząc te artykuły, a jako, że postrzegam siebie jako racjonalistę odrzucić bez jakiś konkretnych powodów mój umysł nie jest w stanie odrzucić takich dowodów. Gdyby nie fakt, że naukowcy twierdzą, że na razie znają mniej więcej 10% całego mechanizmu pewnie poszedłbym do sklepu z bronią palną...

Może jest tu ktoś będący bardziej w temacie zdolny mnie pocieszyć i zaprezentować odmienny punkt widzenia. Ja jeszcze sobie szukam artykułów na ten temat, które właśnie ten alternatywny punkt widzenia prezentują, ale świat mimo wszystko zaczął mi się prezentować w bardzo deterministycznych barwach. :-/ Chociaż nie jest tak źle... nawet jeśli świat jest deterministyczny to raczej nie jest fatalistyczny.
_________________
Jeżeli twoja głowa jest dla ciebie przyczyną grzechu, obetnij ją sobie i wyrzuć, bowiem lepiej wejść bezgłowym do królestwa Niebieskiego niż z głową tkwić wśród ognia piekielnego.
 

Justencja  

Pogromca postów



ImiÄ™: Justyna

Do³±czy³a: 16 Wrz 2008

   

Wys³any: 2009-10-11, 11:08   

Wolna wola to nie to samo co "samowola". Możemy sami o sobie decydować, ale nie sami wybierając sobie wartości.
Kierujemy się zasadami ogólnie przyjętymi, które uważamy za dobre.
Moje zdanie na ten temat nie odbiega od zdania katolickiego. Gdyby zasad nie było panowałby chaos, a wolność w naszym postrzeganiu wcale nie musi być tym samym co "robta co chceta".

Mimo wszystko nasza podświadomość trochę nami kieruje. Gdyby tak nie było każdy mógłby być bohaterem. Nie byłoby strachu, bo wystarczyłoby "Nie chcę się bać" i przestalibyśmy się bać.
Człowiek nie jest całkowicie inny od zwierząt. Nie kierujemy się instynktem - potrafimy decydować o sobie, drodze wyboru. te decyzje będą wiązać się z dążeniem do bezpieczeństwa, własnego szczęścia, obrony, dobrego imienia.
_________________
(...)
"Wyszedł w samą porę. A jednak on jest za inteligentny, aby być czymś dzisiaj: żeby dziś czegoś dokonać, trzeba być trochę durniem jednak."
'Szewcy' S.I Witkiewicz

http://www.lastfm.pl/user/Justencja
 

Abaddon  

Hiper wymiatacz

Niekonwencjonalny



ImiÄ™: Abaddon

Wiek: 27

Do³±czy³: 04 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-10-11, 11:20   

Anioł Ciemności, Myślę, że nieco inaczej powinieneś to odbierać
Spoko, mózg wytwarza fale itp aby podjąć decyzje, dla mnie to normalne
o przecież do podjęcia każdej decyzji muszą zajść odpowiednie procesy
Ale na bazie wolnej woli i postanowień reaguje własnie ten mózg.
Dlatego w mojej opinii wszystko i tak zależy od nas i od tego jak się wykreujemy.
A to co oni przedstawili to jedynie ostatni telement tej układanki
gdzie już wszelkie procesy zostały zakończone...
_________________
Co za idiotyczny punkt w regulaminie.
Poza tym, wypadało się podpisać jak grzebałeś na moim profilu pipko.
 

Taurie  

Mega wymiatacz

Włóczęga



ImiÄ™: Sylwia

Wiek: 34

Do³±czy³a: 26 Maj 2009

   

Wys³any: 2009-10-11, 14:23   

Trochę dziwny temat... Podświadomość, świadomość są częściami mojego JA, więc problem wolnej woli jest rozwiązany. Szczerze nie widzę żadnego problemu.

Ale można wolną wolę rozważać na inne sposoby- chodzi mi tu o odbieranie świata zewnętrznego... I tu wolna wola jest w pewien sposób nam odbierana, gdyż postępujemy według narzuconych przez ogół wartości, zasad. Oczywiście można się sprzeciwiać ale z reguły jest to niemile widziane... Fakt można mieć to gdzieś ale zawsze poświęcamy coś dla czegoś...
_________________
I queta ar umë lastaina, ómalóra ná.

"Człowiek w czerni uciekał przez pustynię, a rewolwerowiec podążał w ślad za nim" - S. King
 

AnioÅ‚ CiemnoÅ›ci  

Mega wymiatacz

Strzała Tęsknoty



Wiek: 30

Do³±czy³: 26 Maj 2009

Sk±d: Nowy Targ

   

Wys³any: 2009-10-11, 14:34   

Cytat:

Anioł Ciemności, Myślę, że nieco inaczej powinieneś to odbierać
Spoko, mózg wytwarza fale itp aby podjąć decyzje, dla mnie to normalne
o przecież do podjęcia każdej decyzji muszą zajść odpowiednie procesy
Ale na bazie wolnej woli i postanowień reaguje własnie ten mózg.
Dlatego w mojej opinii wszystko i tak zależy od nas i od tego jak się wykreujemy.
A to co oni przedstawili to jedynie ostatni telement tej układanki
gdzie już wszelkie procesy zostały zakończone...



No właśnie tak samo myślałem. Tak właśnie wyglądała dla mnie wolna wola. Wiedziałem, że w moim mózgu zachodzą odpowiednie procesy, ale to ja je w pewnym sensie inicjuję, prawda? Tymczasem: 'W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że na podstawie aktywności w czołowym regionie kory mózgowej można w 60 % przypadków przewidzieć, która ręka naciśnie przycisk, aż siedem sekund przed podjęciem świadomej decyzji.'

I to mnie zastanowiło...
_________________
Jeżeli twoja głowa jest dla ciebie przyczyną grzechu, obetnij ją sobie i wyrzuć, bowiem lepiej wejść bezgłowym do królestwa Niebieskiego niż z głową tkwić wśród ognia piekielnego.
 

Abaddon  

Hiper wymiatacz

Niekonwencjonalny



ImiÄ™: Abaddon

Wiek: 27

Do³±czy³: 04 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-10-11, 14:39   

tak, ale nikt nie powiedział, ze wolna wola nie może następować już na samym początku procesów. To dość trudne do zrozumienia, ale uświadomienie sobie swojej woli, może być etapem końcowym podejmowania decyzji.
Dla przykładu jedź autobusem i powtarzaj w myślach dajmy na to "Sklep lubi jeść dziurki z serem" i zorientujesz sie po czasie, że mimo iż świadomie zajmujesz się wymową w myślach, nadal jesteś w stanie "podświadomie" czy jak to nazwać wykonywać obliczenia oraz myśleć na różne sprawy ;)
Tak samo kurs np szybkiego czytania opiera się o "oglądanie" tekstu natomiast nie jest fonetyzacje w myślach, a mimo to ludzie potrafią wiedzieć co jest zawarte w drugu ;)

Ta świadomość którą słyszymy, niekoniecznie jest naszą świadomością decyzyjną
może być tylko świadomością radczą która jest dla nas njbardziej dostepna i najłatwiej zauważalna, dzieki czemu nie skupiając się na swoich procesach ją zauważamy- jako proces finalny podejmowania naszej woli, jej potwierdzenie ostateczne.
Natomiast skupiając się i badając swoje ciało itp możemy dotrzeć głebiej do swojej świadomości itp.

Poza tym, co do eksperymentu z rękami należy pamiętać, że tam masz 50 % szans na trafienie niezależnie od tego czy strzelasz czy nie.
_________________
Co za idiotyczny punkt w regulaminie.
Poza tym, wypadało się podpisać jak grzebałeś na moim profilu pipko.
 

AnioÅ‚ CiemnoÅ›ci  

Mega wymiatacz

Strzała Tęsknoty



Wiek: 30

Do³±czy³: 26 Maj 2009

Sk±d: Nowy Targ

   

Wys³any: 2009-10-11, 14:52   

Cytat:

tak, ale nikt nie powiedział, ze wolna wola nie może następować już na samym początku procesów. To dość trudne do zrozumienia, ale uświadomienie sobie swojej woli, może być etapem końcowym podejmowania decyzji.
Dla przykładu jedź autobusem i powtarzaj w myślach dajmy na to "Sklep lubi jeść dziurki z serem" i zorientujesz sie po czasie, że mimo iż świadomie zajmujesz się wymową w myślach, nadal jesteś w stanie "podświadomie" czy jak to nazwać wykonywać obliczenia oraz myśleć na różne sprawy ;)
Tak samo kurs np szybkiego czytania opiera się o "oglądanie" tekstu natomiast nie jest fonetyzacje w myślach, a mimo to ludzie potrafią wiedzieć co jest zawarte w drugu ;)



Nie zrozumiałem do końca... co masz na myśli mówiąc 'podświadomie'.

Cytat:

Ta świadomość którą słyszymy, niekoniecznie jest naszą świadomością decyzyjną
może być tylko świadomością radczą która jest dla nas njbardziej dostepna i najłatwiej zauważalna, dzieki czemu nie skupiając się na swoich procesach ją zauważamy- jako proces finalny podejmowania naszej woli, jej potwierdzenie ostateczne.
Natomiast skupiając się i badając swoje ciało itp możemy dotrzeć głebiej do swojej świadomości itp.



Sugerujesz, że zanim dostrzeżemy naszą wolę istnieje już jakaś druga wola, która także należy do nas, ale w chwili jej uaktywnienia jeszcze jej nie dostrzegamy?

[ Dodano: 2009-10-11, 14:54 ]

Cytat:

Poza tym, co do eksperymentu z rękami należy pamiętać, że tam masz 50 % szans na trafienie niezależnie od tego czy strzelasz czy nie.



PocieszajÄ…ce. ;)
_________________
Jeżeli twoja głowa jest dla ciebie przyczyną grzechu, obetnij ją sobie i wyrzuć, bowiem lepiej wejść bezgłowym do królestwa Niebieskiego niż z głową tkwić wśród ognia piekielnego.
 

dobry_dziekan  

Hiper wymiatacz

Pracowity leń



ImiÄ™: Marcin

Wiek: 35

Do³±czy³: 09 Lip 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2009-10-11, 15:09   

Mam takie jedno pytanie do ludzi lubiących określenie "wolna wola".

Uważacie, że każdy dostał taką samą wolną wolę?
Jeżeli tak, to jak się ma wolna wola dzieci zabitych w czacie porodu przez jakąś chorobę, czyli bez czynnika ludzkiego?
_________________
"Mówią, że niepełna wiedza jest rzeczą niebezpieczną, ale jednak nie tak złą, jak całkowita ignorancja."
T. Pratchett
 

Abaddon  

Hiper wymiatacz

Niekonwencjonalny



ImiÄ™: Abaddon

Wiek: 27

Do³±czy³: 04 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-10-11, 15:21   

dobry_dziekan, Jezu
a co to ma wspólnego z twoją wolą czy zginiesz przy porodzie czy nie ?
To tak jakby ktoś do Ciebie strzelał a ty byś mieszał wole do tego czy dostaniesz kulke czy nie...


Wolna wola to mozliwośc podejmowania decyzji które są od Ciebie zależne
A to czy umrzesz przy porodzie czy nie ma raczej od Ciebie mała zależność.


Cytat:

Sugerujesz, że zanim dostrzeżemy naszą wolę istnieje już jakaś druga wola, która także należy do nas, ale w chwili jej uaktywnienia jeszcze jej nie dostrzegamy?



Jestem tego niemalże pewien, to jednak dość skomplikowane
często robiąc obliczenia matematyczne, znam wynik prostych działań zanim je wypowiem w myślach - patrzysz na nie i w ułamku sekundy znasz odpowiedź,
Choć teoretycznie nie sfonetyzowałeś tego równania - pod tą świadomością oczywistą działa inna która jest o wiele szybsza i sprawniejsza, trudno sobie z niej zdać sprawę.

Osoby które czytają ileś tam tysięcy znaków na sekunde, też nie fonetyzują tego co czytają, po prostu patrzą na ciąg liter i Wiedzą co jest w nim zawarte.

Mówiąc podświadomie, mam na myśli procesy które zachodzą głębiej i bardziej skrycie niż te które fonetyzujesz, czy to myśląc czy czytając czy pisząc.
_________________
Co za idiotyczny punkt w regulaminie.
Poza tym, wypadało się podpisać jak grzebałeś na moim profilu pipko.
 

AnioÅ‚ CiemnoÅ›ci  

Mega wymiatacz

Strzała Tęsknoty



Wiek: 30

Do³±czy³: 26 Maj 2009

Sk±d: Nowy Targ

   

Wys³any: 2009-10-11, 15:32   

Cytat:

Jestem tego niemalże pewien, to jednak dość skomplikowane
często robiąc obliczenia matematyczne, znam wynik prostych działań zanim je wypowiem w myślach - patrzysz na nie i w ułamku sekundy znasz odpowiedź,
Choć teoretycznie nie sfonetyzowałeś tego równania - pod tą świadomością oczywistą działa inna która jest o wiele szybsza i sprawniejsza, trudno sobie z niej zdać sprawę.



Teraz napisałeś to dużo bardziej klarownie.

Cytat:

Mówiąc podświadomie, mam na myśli procesy które zachodzą głębiej i bardziej skrycie niż te które fonetyzujesz, czy to myśląc czy czytając czy pisząc.



Możliwe, że masz rację. Właściwie przychylałbym się do twojej opcji. Sami naukowcy twierdzą, że odkryli na razie dopiero 10%, całego mechanizmu, więc możemy do 'woli' spekulować. Kwestia woli, czy też niewoli jest raczej kwestią wiary...
_________________
Jeżeli twoja głowa jest dla ciebie przyczyną grzechu, obetnij ją sobie i wyrzuć, bowiem lepiej wejść bezgłowym do królestwa Niebieskiego niż z głową tkwić wśród ognia piekielnego.
 

dobry_dziekan  

Hiper wymiatacz

Pracowity leń



ImiÄ™: Marcin

Wiek: 35

Do³±czy³: 09 Lip 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2009-10-11, 16:33   

Abaddon napisa³/a:

dobry_dziekan, Jezu
a co to ma wspólnego z twoją wolą czy zginiesz przy porodzie czy nie ?
To tak jakby ktoś do Ciebie strzelał a ty byś mieszał wole do tego czy dostaniesz kulke czy nie...


Nie. To jest zupełnie inna sytuacja. Jeżeli ktoś do mnie strzela to mamy tu czynnik ludzki ingerujący w naszą wolę. Ale to się raczej tyczy do sprawiedliwości i wolnej woli jako ogólnie pojętemu życiu, więc może nie w ten temat :)
_________________
"Mówią, że niepełna wiedza jest rzeczą niebezpieczną, ale jednak nie tak złą, jak całkowita ignorancja."
T. Pratchett
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-10-11, 17:30   

Abaddon napisa³/a:


Jestem tego niemalże pewien, to jednak dość skomplikowane
często robiąc obliczenia matematyczne, znam wynik prostych działań zanim je wypowiem w myślach - patrzysz na nie i w ułamku sekundy znasz odpowiedź,


to jest nieświadoma kompetencja, twoja podświadomość w ułamku sekundy analizuje wszystkie informacje jakie zebrał podczas całego swojego życia i na tej podstawie podsuwa ci wynik, ewentualnie wykonuje obliczenia, tudzież inne wyuczone czynności.

najlepiej widać to w sportach, gdzie godzinami ćwiczysz jedna czynność zwracając uwagę na każdy aspekt ruchu po to aby twoja podświadomość nauczyła się to robić i wykonała to automatycznie w wymagającej tego sytuacji.
Jak ktoś porządnie trenował jakiś sport to wie o czym mówię.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

Abaddon  

Hiper wymiatacz

Niekonwencjonalny



ImiÄ™: Abaddon

Wiek: 27

Do³±czy³: 04 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-10-11, 17:55   

cretultix, mam ponad rok doświadczenia w sztukach walki :D
Wiem o czym mówisz ;)
_________________
Co za idiotyczny punkt w regulaminie.
Poza tym, wypadało się podpisać jak grzebałeś na moim profilu pipko.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com