Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Iwona  

Pogromca postów

Iwona



ImiÄ™: Iwona

Do³±czy³a: 19 Sie 2009

   

Wys³any: 2010-10-11, 08:55   Zadanie z ekonomii

A więc jestem po pierwszych zajęciach z ekonomii. ogolnie to jeszcze średnio to wszystko ogarniam, więc prosiłabym o pomoc, może samej uda mi się dojść co i jak ale wolałabym żeby jednak może mi ktoś pomógł;)
Zadanie brzmi:
Wyjaśnij, jaki wpływ na krzywą podaży kosmetyków produkowanych na bazie składników naturalnych mają następujące sytuacje:
a)spadek ceny preparatów służących do produkcji tych kosmetyków
b)wzrost popytu na kosmetyki naturalne
c)wzrost ceny kosmetyków naturalnych
d)wzrost ceny kosmetyków opartych na bazie preparatów syntetycznych
e)przewidywanie wzrostu ceny kosmetyków naturalnych
f)nałożenie wysokiego cła na import preparatów syntetycznych do produkcji kosmetyków
g)subsydiowanie produkcji naturalnych kosmetyków


Bardzo proszÄ™ o pomoc;)
 

Mizantrop  

VIP

Pstrykacz-amator



Wiek: 33

Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2010-10-11, 09:16   

Iwona napisa³/a:

a)spadek ceny preparatów służących do produkcji tych kosmetyków


Jeśli patrząc na to tak realnie. To spadek fabrykatów do wytworzenia tych kosmetyków powinien odgrywać rolę w cenie danego produktu. Skoro cena jest niższa, to wyprodukowanie danego kosmetyku również jest niższa. Co za tym idzie, można obniżyć koszt, a i tak zyskując tyle samo, a nawet może ciut więcej.

Iwona napisa³/a:

b)wzrost popytu na kosmetyki naturalne


To można dwojako chyba rozpatrywać. Skoro wzrost popytu na dany produkt jest duży to: po pierwsze,cenę można obniżyć a i tak będą dochody ze sprzedaży, bo ilość będzie sprzedaży duża, a po drugie, można podnieść cenę, a jeśli popyt jest duży, to i tak produkt będzie raczej schodził jak "świeże bułeczki".

Cytat:

c)wzrost ceny kosmetyków naturalnych


Jeśli cena idzie do góry, to dany produkt jest w mniejszej ilości sprzedawany. A pojawiają się tańsze zamienniki. Czyli można przepuścić, że sprzedaż, a co za tym idzie zarobki będą mniejsze.

Iwona napisa³/a:

d)wzrost ceny kosmetyków opartych na bazie preparatów syntetycznych


Przy takiej sytuacji, kosmetyki na bazie naturalnej powinny zanotować wyż w sprzedaży.

Iwona napisa³/a:

e)przewidywanie wzrostu ceny kosmetyków naturalnych


Skoro przewidywany jest wzrost, to przez tej niskiej cenie przed wzrostem, sprzedaż powinna iść w górę, ponieważ ludzie będę starali się kupować po niżej cenie jeszcze.

Cytat:

f)nałożenie wysokiego cła na import preparatów syntetycznych do produkcji kosmetyków


Skoro wysokie cło, to koszt danego produktu również wyższy. Można przewidzieć, że większość wybierze tańsze, naturalne kosmetyki. Czyli sprzedaż powinna iść w górę.

Iwona napisa³/a:

g)subsydiowanie produkcji naturalnych kosmetyków


Hm. Tutaj szczerze ciężko. Bo z jeden strony mogą ceny iść w dół, co spowoduje większą sprzedaż i zysk, a z drugiej strony mogą iść w górę w danym sektorze, segmencie rynku.

Nie daję głowy, że to dobre rozumowanie :)
To tak na chłopski rozum, i to co mi świata z technikum.
_________________
"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
 

Iwona  

Pogromca postów

Iwona



ImiÄ™: Iwona

Do³±czy³a: 19 Sie 2009

   

Wys³any: 2010-10-11, 12:11   

Mizantrop, dziękuję bardzo!!
a jeszcze jedno jakby ktoś był mi ww stanie pomóc.
Polecenie:
Uzupełnij podaną tabelę przedstawiającą wydatki konsumenta na 4 dobra w 2 kolejnych miesiącach(tabelka ponizej na zdjęciu)

http://img156.imageshack....004przerbka.jpg

a)oblicz udział wydatków na poszczególne dobra w dochodzie konsumenta(konsument wydaje cały swój dochód na te dobra)
b)oblicz elastyczność dochodową popytu na te dobra(Edpp)
c)określ jakiego rodzaju są te dobra
 

Mizantrop  

VIP

Pstrykacz-amator



Wiek: 33

Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2010-10-11, 13:04   

Iwona napisa³/a:

a)oblicz udział wydatków na poszczególne dobra w dochodzie konsumenta(konsument wydaje cały swój dochód na te dobra)


Hm.
Nie wiem czy o to chodzi w tym.
Skoro mamy obliczyć udział wydatków w danym miesiącu, a z treści wynika, że konsument wydaje całe swój dochód, to można przepuścić, że jego dochód w podpunkcie A to 160 zł. I to można raczej z proporcji obliczyć jeśli chodzi nam o procenty np.
160 zł - 100%
60 zł - x%
x=100*60/160 = 37,5%
Czyli jeśli dobrze rozumiem, w 1 miesiącu udział kupna w dochodzie dobra wynosi 37,5% czyli analogicznie można powiedzieć, że w 2 miesiącu udział kupna dobra wychodzi 62,5%.
I tak analogicznie przeliczyć pozostałe.

Chyba, że jako całość dochodów trzeba sumować wszystko. To wtedy by wyszło: 600 zł jako całość dochodu na te 4 wybrane dobra.
I gdyby tak było to:
600 zł - 100%
60 zł - x%
x=100*60/100 = 60% - 1 miesiÄ…c

600 zł - 100%
120 zł - x%
= 20% - 2 drugi miesiÄ…c.

Co do zadania b. Kminiłem ze wzorem, ale póki niestety nie wiem jak to podłożyć.
_________________
"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
 

Iwona  

Pogromca postów

Iwona



ImiÄ™: Iwona

Do³±czy³a: 19 Sie 2009

   

Wys³any: 2010-10-12, 09:27   

okej i tak dziękuję bardzo:) może jeszcze ktoś będzie w stanie mi pomóc ;)

[ Dodano: 2010-10-15, 14:02 ]
ktoś może ma jeszcze jakieś sugestie? :oops:
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com