Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-09-11, 10:59   

Krit napisa³/a:



No jaha. To jak z tymi kośćmi dinozaurów i gatunków wymarłych :-D



otóż to, na szczęście można osobiście wybrać się do odpowiedniego muzeum i zobaczyć na własne oczy te skamieniałość i być może zbadać organoleptycznie :-D

[ Dodano: 2010-09-11, 11:23 ]

Groygle napisa³/a:

cretultix napisa³/a:

Po prawdzie to nigdy nie będziesz mógł stwierdzić ze coś jest ponad naturalne, że jest dziełem Boga, bo nigdy nie będziesz miał pewność że znasz wszystkie zasady rządzące tym światem, a bez tej pewność nie możesz stwierdzić ze coś jest z nimi sprzeczne.



Można to stwierdzić przez logikę.


więc czekam, zacznij stwierdzać.

Groygle napisa³/a:


Nie znam dokładnie ludzkiego mózgu.Ale to już stwierdzili(jak działa ludzka psychika,ale nie do końca).


Miałeś ty w ręce coś większego jak gazetowy artykuł na temat ludzkiej psychiki i ogólnie działania mózgu??

Groygle napisa³/a:


Ok spoko ale puki co są Nadprzyrodzone(i wątpię w to by ktoś udowodnił że to naturalne zjawiska,ale to tylko moja opinia).


Ach no to się wyjaśniło, dla ciebie nadprzyrodzone to coś czego nie potrafimy wyjaśnić.

A tak wogóle to w świecie nauki przyjmuje się domyślnie że coś jest zjawiskiem naturalnym i zaczyna się próbę wyjaśnienia tego zjawiska, jeśli ktoś twierdzi że jest ono nadnaturalne to on ma to udowadniać, takie są paradygmaty nauki, i są one zdrowe, bo gdybyśmy przyjmowali z góry ze jakieś zjawisko jest nadnaturalne a co za tym idzie nie do wyjaśnienia to nasz rozwój wiedzy stanął by w miejscu.

W każdym razie masz prawo do takiej opinij ale nie możesz jej wygłaszać w formie faktu naukowego, co zrobiłeś na początku.


Groygle napisa³/a:


Nie mylisz się naukowcy nie są jeszcze pewni i zastanawiają się nad teorią kreacjonizmu(jeszcze jej nie odrzucili ponieważ nie mogą wyjaśnić wszystkiego).Puki co tylko mają przypuszczenia.


znowu mam pytanie miałeś w ręce coś grubszego na temat TE od artykułu w gazecie??

pisałem to już na tym forum i powtórzę jeszcze raz, Teoria Ewolucji jest faktem i co do tego naukowcy są zgodni, to w czym się nie zgadzają i mają przypuszczenia to szczegółowy opis mechanizmów ewolucji.
Prawdą jest ze TE jeszcze nie wyjaśnia wszystkiego ale te luki nie stanowią dla niej żadnego zagrożenia.

Ci co się zastanawiają na kreacjonizmem to zazwyczaj fanatycy religijni którzy z nauką mają wspólne to ze posiadają doktoraty, z teologii....


Groygle napisa³/a:


... Bóg stworzył nie tylko Adama i Ewę... Każdy myli ten fakt.Oni byli tylko pierwsi.


to nie jest żaden fakt a jedna z wielu możliwych interpretacji Pisma ¦więtego, niektóre odłamy chrześcijaństwa interpretują to dosłownie, bodaj Hovind forsuje pogląd jakoby Adam i Ewa byli jedynymi ludźmi stworzonymi przez Boga a następne pokolenia z początku rozmnażały się w związkach kazirodczych i nie miało to negatywnych konsekwencji bo ludzie mieli doskonałe DNA które wraz z czasem ulegało degradacji.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

Groygle  

Wymiatacz

Lost Soul



Imię: £ukasz

Wiek: 30

Do³±czy³: 05 Maj 2010

Sk±d: Z mitow

   

Wys³any: 2010-09-11, 17:24   

cretultix napisa³/a:

Miałeś ty w ręce coś większego jak gazetowy artykuł na temat ludzkiej psychiki i ogólnie działania mózgu??



Przypuszczalnie miałem a co?


cretultix napisa³/a:

Ach no to się wyjaśniło, dla ciebie nadprzyrodzone to coś czego nie potrafimy wyjaśnić.



Zjawiska paranormalne, okreÅ›lane też jako parapsychiczne, nadprzyrodzone i nadnaturalne – to umiejÄ™tnoÅ›ci lub zjawiska, których istnienie nie zostaÅ‚o potwierdzone eksperymentem naukowym i których istnienie wydaje siÄ™ sprzeczne z panujÄ…cymi obecnie teoriami naukowymi.

cretultix napisa³/a:

A tak wogóle to w świecie nauki przyjmuje się domyślnie że coś jest zjawiskiem naturalnym i zaczyna się próbę wyjaśnienia tego zjawiska, jeśli ktoś twierdzi że jest ono nadnaturalne to on ma to udowadniać, takie są paradygmaty nauki, i są one zdrowe, bo gdybyśmy przyjmowali z góry ze jakieś zjawisko jest nadnaturalne a co za tym idzie nie do wyjaśnienia to nasz rozwój wiedzy stanął by w miejscu.

Co oznacza że jest nie wyjaśnialne.

A co ty myślisz że zjawisk paranormalnych nie próbowano wyjaśnić?

cretultix napisa³/a:

znowu mam pytanie miałeś w ręce coś grubszego na temat TE od artykułu w gazecie??



Tak rozmowaiłem z moją katechetką ostanio i poruszyliśmy tą sprawę.

cretultix napisa³/a:

niektóre odłamy chrześcijaństwa interpretują to dosłownie,



Pismo ¦więte to słowo Boże więc trudno jest je nam interpretować.A tym bardziej wiedzieć gdzie czytać dosłownie a gdzie nie.

cretultix napisa³/a:

więc czekam, zacznij stwierdzać.



Można to stwierdzić gdyż zjawiska ponad naturalne są sprzeczne z logicznym punktem wiedzenia naukowego.(przynajmniej na razie).Więc puki co jeśli czegoś nie można wyjaśnić naukowo jest zjawiskiem ponad naturalnym.
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-09-12, 14:54   

Groygle napisa³/a:


Przypuszczalnie miałem a co?


Bo połowa książek jakie czytam, a czytam nie mało to książki traktujące o działaniu mózgu, i z każdą kolejną książka rośnie moje przekonanie o tym że w gruncie rzeczy to prawie nic nie wiemy o tym organie, a ty mi tu wyskakujesz z tym że wiemy jak działa mózg i zastanawiam się na podstawie czego doszedłeś do takich wniosków.


Groygle napisa³/a:


A co ty myślisz że zjawisk paranormalnych nie próbowano wyjaśnić?


a co ty myślisz ze osiągnęliśmy już szczyt naszej wiedzy i skoro czegoś się nie udało do tej pory wyjaśnić to już się nie uda??

Groygle napisa³/a:


Tak rozmowaiłem z moją katechetką ostanio i poruszyliśmy tą sprawę.


No tak bo ta katechetka poza magistrem teologij ma magistra z biologij i jest autorytetem w zakresie Teorii ewolucji?

Bo widzisz ja uczestniczyłem na innym forum w ponad 100 stronicowej dyskusji na temat TE i Kreacjonizmu na której to potrzeby przeczytałem kilka książek dziesiątki artykułów i obejrzałem parę filmów i jak widzę ze ktoś pisze ze kreacjonizm to Teoria a ewolucja nie jest udowodniona to ogarnia mnie śmiech


Groygle napisa³/a:


Pismo ¦więte to słowo Boże więc trudno jest je nam interpretować.A tym bardziej wiedzieć gdzie czytać dosłownie a gdzie nie.


No właśnie więc skąd pomysł że kościół katolicki interpretuje je dobrze a interpretacja luteran czy moja własna jest błędna??


Groygle napisa³/a:


Można to stwierdzić gdyż zjawiska ponad naturalne są sprzeczne z logicznym punktem wiedzenia naukowego.(przynajmniej na razie).


pewne zjawiska są sprzeczne z naszą wiedzą, ale nie oznacza to że są sprzeczne z prawami rządzącymi światem.

To ze czegoś nie potrafimy wyjaśnić jest dowodem tylko wyłącznie na to ze nasza wiedza ma luki.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

Groygle  

Wymiatacz

Lost Soul



Imię: £ukasz

Wiek: 30

Do³±czy³: 05 Maj 2010

Sk±d: Z mitow

   

Wys³any: 2010-09-13, 18:49   

cretultix napisa³/a:

Bo połowa książek jakie czytam, a czytam nie mało to książki traktujące o działaniu mózgu, i z każdą kolejną książka rośnie moje przekonanie o tym że w gruncie rzeczy to prawie nic nie wiemy o tym organie, a ty mi tu wyskakujesz z tym że wiemy jak działa mózg i zastanawiam się na podstawie czego doszedłeś do takich wniosków.



Ehh... znowu mówię że wiemy dużo albo wszytko ale ''coś'' wiemy.

cretultix napisa³/a:

a co ty myślisz ze osiągnęliśmy już szczyt naszej wiedzy i skoro czegoś się nie udało do tej pory wyjaśnić to już się nie uda??



MO¯E!Ale puki co jest to nie wyjaśnialne!

cretultix napisa³/a:

Bo widzisz ja uczestniczyłem na innym forum w ponad 100 stronicowej dyskusji na temat TE i Kreacjonizmu na której to potrzeby przeczytałem kilka książek dziesiątki artykułów i obejrzałem parę filmów i jak widzę ze ktoś pisze ze kreacjonizm to Teoria a ewolucja nie jest udowodniona to ogarnia mnie śmiech



No bo do końca nie jest.Doszli do tego że kreacjonizm nie jest tylko wymysłem.

cretultix napisa³/a:

No właśnie więc skąd pomysł że kościół katolicki interpretuje je dobrze a interpretacja luteran czy moja własna jest błędna??



Ale ja do Lutera nic nie mam.I piszę poraz kolejny nie żyję zgodznie z kościłem tylko Bogiem!

cretultix napisa³/a:

pewne zjawiska są sprzeczne z naszą wiedzą, ale nie oznacza to że są sprzeczne z prawami rządzącymi światem.



Wiesz o tym że człowiek zawsze się Bał tego czego nie rozumiał?Na pewno musialeś o tym gdzieś czytać.I zdaje mi się że nadal tak jest ;)

cretultix napisa³/a:


To ze czegoś nie potrafimy wyjaśnić jest dowodem tylko wyłącznie na to ze nasza wiedza ma luki.



O obiło ci się o uszy że Bóg nas ograniczył?(nie twierdzę że to nasz kres wiedzy ale to całkiem możliwe).
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-09-13, 20:43   

Groygle napisa³/a:


No bo do końca nie jest.Doszli do tego że kreacjonizm nie jest tylko wymysłem.


Kto doszedł i w jaki sposób??

Groygle napisa³/a:


Wiesz o tym że człowiek zawsze się Bał tego czego nie rozumiał?Na pewno musialeś o tym gdzieś czytać.I zdaje mi się że nadal tak jest ;)


Doskonale o tym wiem i ten strach mógł być jednym z czynników determinujących powstanie idei Boga


Groygle napisa³/a:


O obiło ci się o uszy że Bóg nas ograniczył?(nie twierdzę że to nasz kres wiedzy ale to całkiem możliwe).


Na jedno wychodzi, bo w obu przypadkach nie możemy stwerdzic czy coś jest ponad naturalne czy zgodne z prawami natury.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

stewie  

Hiper wymiatacz



Wiek: 31

Do³±czy³: 29 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-09-13, 23:05   

Groygle napisa³/a:


No bo do końca nie jest.Doszli do tego że kreacjonizm nie jest tylko wymysłem.



:facepalm: :shock: :znudzony: ktore lepiej pasuje?

Kto stwierdził ze kreacjonizm nie jest wymsylem :?: Ty :?:

cretultix napisa³/a:

Groygle napisał/a:

Wiesz o tym że człowiek zawsze się Bał tego czego nie rozumiał?Na pewno musialeś o tym gdzieś czytać.I zdaje mi się że nadal tak jest ;)

Doskonale o tym wiem i ten strach mógł być jednym z czynników determinujących powstanie idei Boga



Lub czynnikiem nr 1.
_________________
Everybody loves you when you're six foot in the ground
- John Lennon
 

LongIsland  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 26 Lip 2010

Sk±d: Szczecin

   

Wys³any: 2010-09-14, 14:39   

cretultix napisa³/a:

Cytat:

Istoty żyjące można zranić poprzez przemoc psychiczną ;-)



w takim razie zacznij od dżdżownicy, chętnie zobaczę jak ją ranisz przemocą psychiczną.
myślisz ze ci się uda??
jeśli nie to dlaczego??



Nie wiesz, że coś takiego jak przemoc psychiczna istnieje?

cretultix napisa³/a:

wykręcanie się od odpowiedzi na pytanie pytaniem jest uznawane za błąd logiczny, tudzież chwyt estetyczny.



Pytanie było czy wiem, udzieliłam na nie odpowiedzi ;-)
Moje pytanie do Ciebie natomiast było konkretne, ale odpowiedzi się nie doczekało...
... kto tu się wykręca?

cretultix napisa³/a:

LongIsland napisa³/a:


Co to znaczy 'zabić Boga' w Twoim mniemaniu?


zlikwidować idee Boga, gdy taka idea zniknie z świadomość ludzi, przestaną oni przenosić odpowiedzialność za własne czyny czy też czyny innych ludzi na Boga.



Ale chodzi Ci o zkliwidowanie religii, czy coś więcej?

cretultix napisa³/a:

jeśli odpowiedzialność za jakieś wydarzenie spoczywa na mnie to mogę zmienić jego efekt, gdy spoczywa ono na innych ludziach to mam mniejszy wpływ ale ciągle mam natomiast gdy odpowiedzialny jest Bóg to absolutnie nic nie mogę zrobić.

I na ten przykład jeśli powiem że na ziemi jest głód i wojny bo taka jest wola Boża, bo on ma plan i nas testuje czy inne bzdury to nie jestem wstanie nic zrobić aby temu zapobiec.

Jeśli powiem ze to jacyś politycy czy rząd jakiegoś kraju to cóż niewielkie ale jednak pewne możliwość działania mam mogę próbować wpłynąć na tych polityków.

Natomiast jeśli stwierdzę ze każdy człowiek w tym ja sam jestem odpowiedzialny za ten głód mam cały wachlarz działania.



Ale czy idea Boga zawsze prowadzi do przerzucenia odpowiedzialności? Przecież istnieją takie przekonania, że Bóg istnieje, ale nie ma wpływu na nasze życie. Te idee też zwalczasz?

cretultix napisa³/a:

A tak wogóle to w świecie nauki przyjmuje się domyślnie że coś jest zjawiskiem naturalnym i zaczyna się próbę wyjaśnienia tego zjawiska, jeśli ktoś twierdzi że jest ono nadnaturalne to on ma to udowadniać, takie są paradygmaty nauki, i są one zdrowe, bo gdybyśmy przyjmowali z góry ze jakieś zjawisko jest nadnaturalne a co za tym idzie nie do wyjaśnienia to nasz rozwój wiedzy stanął by w miejscu.



Ten świat nauki nie jest jednak taki niewinny... Można odnieść czasem wrażenie, że nauka jest na usługach korporacyjnych, patrząc chociażby na medycynę albo transport. Jeżeli zjawiska paranormalne istnieją, to nawet jeżeli zostałyby dowiedzione, nie oznacza to, że zaraz będziemy uczyć się o tym w szkołach, albo będzie się o tym na codzień mówiło w mediach.

Veyana napisa³/a:

A zastanawialiście się kiedyś nad teorią Darwina? Mówi, że człowiek ewoluował z małpy - na historii i biologi również jest o tym mowa oraz dowody.



To jest teoria. Jakieś nowe dowody mogą jej zaprzeczyć.

Veyana napisa³/a:

Więc skąd te bajki o tym, że to Bóg stworzył człowieka, raj itp?



Bo nie było nigdy teoriii na temat tego skąd się tu wzięliśmy, która byłaby akceptowana przez każdego.

pablopavo napisa³/a:

Na dzień dzisiejszy nie dowiedzie się żadnej z tych teorii. Stoimy w miejscu, musi nastąpić jakiś przełom ( w technologii bądź po prostu w myśleniu ludzi).



Otóż to ;-)
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-09-14, 17:06   

LongIsland napisa³/a:

cretultix napisa³/a:

Cytat:

Istoty żyjące można zranić poprzez przemoc psychiczną ;-)



w takim razie zacznij od dżdżownicy, chętnie zobaczę jak ją ranisz przemocą psychiczną.
myślisz ze ci się uda??
jeśli nie to dlaczego??



Nie wiesz, że coś takiego jak przemoc psychiczna istnieje?



Istnieje jako koncept myślowy, zupełnie jak UFO, Elfy, demony, te koncepty są prawdziwe pod warunkiem że w nie wierzysz, ja nie wierze w żaden z nich.

Zadałem pytanie i nie zrobiłem tego bez powodu odpowiedz na nie.

LongIsland napisa³/a:


Ale chodzi Ci o zkliwidowanie religii, czy coś więcej?


Na tę chwile o zlikwidowanie religij w formie zorganizowanej, co będzie dalej zobaczymy.

LongIsland napisa³/a:


Ale czy idea Boga zawsze prowadzi do przerzucenia odpowiedzialności? Przecież istnieją takie przekonania, że Bóg istnieje, ale nie ma wpływu na nasze życie. Te idee też zwalczasz?


Ostatecznie wszystko się sprowadza do rachunku zysków i strat, a w mojej opinij szkody spowodowane religiami czy nawet ideą Boga są większe niż zyski z istnienia tych idei, co więcej sadzę że to co pozytywnego wniosły religie można by osiągnąć z lepszym skutkiem innymi metodami.

LongIsland napisa³/a:


Jeżeli zjawiska paranormalne istnieją, to nawet jeżeli zostałyby dowiedzione,


czy ty czytałaś co tu pisałem??
nie ma możliwość dowiedzenia tego ze coś jest paranormalne.

LongIsland napisa³/a:


To jest teoria. Jakieś nowe dowody mogą jej zaprzeczyć.


To nie jest Teoria ale fakt, w takim stopniu jak grawitacja.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

Groygle  

Wymiatacz

Lost Soul



Imię: £ukasz

Wiek: 30

Do³±czy³: 05 Maj 2010

Sk±d: Z mitow

   

Wys³any: 2010-09-14, 18:25   

cretultix napisa³/a:

Kto doszedł i w jaki sposób??


Bo ja pamiętam?Wiem tyle że nie odrzucono teorii kreacjonizmu bo nie mogli wyjaśnić jakiś zdarzeń(stwierdzili że coś musiało dołożyć się to tworzenia tego świata czy jakoś tak).A zresztą gdyby go odrzucili całkowicie to wszystko by się wyjaśniło czyż nie?Wtedy było by pewne że Boga nie ma.

cretultix napisa³/a:

Doskonale o tym wiem i ten strach mógł być jednym z czynników determinujących powstanie idei Boga



Ehh to bardzo mało prawdopodobne bo Bóg jako cudowny stwórca nie występuje tylko w naszej religi.Wiec mało prawdopodobne żeby w każdym miejscu na świecie pomyśleli że to są Bóstwa.

cretultix napisa³/a:

Na jedno wychodzi, bo w obu przypadkach nie możemy stwerdzic czy coś jest ponad naturalne czy zgodne z prawami natury.



Ale przcież na jakiejś podstawie stwierdzono że takie coś nazwiemy zjawiskiem paranormalnym nie?I nie mówię tego bo interesuję się zjawiskami paranormalnymi.Mówię tak bo sam ich do jakby to ująć ''doznałem''.

cretultix napisa³/a:

Istnieje jako koncept myślowy, zupełnie jak UFO, Elfy, demony, te koncepty są prawdziwe pod warunkiem że w nie wierzysz, ja nie wierze w żaden z nich.



E tam UFO zalicza się do zjawisk paranormalnych.Chyba nie myślisz że istnieje tylko 1 planeta we wszechświecie na której rozwinął się myślący gatunek jak człowiek?

cretultix napisa³/a:

To jest teoria. Jakieś nowe dowody mogą jej zaprzeczyć.

To nie jest Teoria ale fakt, w takim stopniu jak grawitacja.



To dlaczego nazywa się ''TEORI¡ Darwina''? :mrgreen:
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-09-14, 19:16   

Groygle napisa³/a:


Bo ja pamiętam?Wiem tyle że nie odrzucono teorii kreacjonizmu bo nie mogli wyjaśnić jakiś zdarzeń(stwierdzili że coś musiało dołożyć się to tworzenia tego świata czy jakoś tak).A zresztą gdyby go odrzucili całkowicie to wszystko by się wyjaśniło czyż nie?Wtedy było by pewne że Boga nie ma.


nie wiadomo kto gdzie i kiedy ale wiadomo że to prawda....
Nic by nie było pewne, katoliccy teologowie są świetni w tym co robią, i stworzyli genialny system filozoficzny, nie jest go wstanie ruszyć żadne odkrycie naukowe.
Katolicyzm nie ma absolutnie żadnego problemu z nauką, natomiast mają pewne odłamy chrześcijaństwa, muzułmanie i chyba żydzi i tych nauka prędzej czy później zniszczy.


Groygle napisa³/a:


Ehh to bardzo mało prawdopodobne bo Bóg jako cudowny stwórca nie występuje tylko w naszej religi.Wiec mało prawdopodobne żeby w każdym miejscu na świecie pomyśleli że to są Bóstwa.


Otóż dokładnie odwrotnie, każdy człowiek ma z grubsza taki sam umysł, który widząc te same zjawiska wyciąga podobne wnioski, dlatego ludzie często odkrywali te same rzeczy niezależnie od siebie.

Ludzie na całym świecie widzieli pioruny, zmiany pory roków, opady deszczy i inne rzeczy i na podstawie tych zjawisk korzystając z takiego samego mózgu dochodzili do wniosku ze istnieje coś co tym steruje, ale jaki to ma dokładny kształt cóż tu zdania są rozbieżne.

Natomiast gdybyśmy mieli do czynienie z jednym objawieniem u jednych ludzi to u reszty nie powinny występować religie, jeśli Bóg objawił się wszystkim ludom to religie powinny być identyczne


Groygle napisa³/a:


Ale przcież na jakiejś podstawie stwierdzono że takie coś nazwiemy zjawiskiem paranormalnym nie?I nie mówię tego bo interesuję się zjawiskami paranormalnymi.Mówię tak bo sam ich do jakby to ująć ''doznałem''.


jest to efekt błędu
w rozumowaniu, zdarza siÄ™.


Groygle napisa³/a:


E tam UFO zalicza się do zjawisk paranormalnych.Chyba nie myślisz że istnieje tylko 1 planeta we wszechświecie na której rozwinął się myślący gatunek jak człowiek?


napisałem UFO nie życie poza ziemskie, i nie zalicza się to do zjawisk paranormalnych, mogli oni powstac w taki sam sposób jak my tylko w innym miejscu, nie ma tu nic paranormalnego.



Groygle napisa³/a:


To dlaczego nazywa się ''TEORI¡ Darwina''? :mrgreen:



nie Darwina a Ewolucji, a powód jest prozaicznie prosty i dokładnie taki sam jak w przypadku Teorii Względność, przyzwyczajenie.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

LongIsland  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 26 Lip 2010

Sk±d: Szczecin

   

Wys³any: 2010-09-15, 11:37   

cretultix napisa³/a:

Istnieje jako koncept myślowy, zupełnie jak UFO, Elfy, demony, te koncepty są prawdziwe pod warunkiem że w nie wierzysz, ja nie wierze w żaden z nich.



Przemoc psychiczna istnieje jako pojęcie psychologiczne oraz kryminalne. Za przemoc psychiczną można dostać tak samo wyrok jak za fizyczną.

cretultix napisa³/a:

Zadałem pytanie i nie zrobiłem tego bez powodu odpowiedz na nie.



Wydaje mi się, że jest bez sensu Twoje pytanie, bo ja nie napisałam, że wszystkie istoty żyjące można zranić poprzez przemoc fizyczną, np. kwiatka albo drzewka chyba się nie da. Napisałam tylko, że nie masz racji pisząc, że istoty żywe można skrzywdzić tylko poprzez przemoc fizyczną, ze względu na to, że człowieka zdecydowanie można skrzywdzić przemocą psychiczną.

cretultix napisa³/a:

LongIsland napisa³/a:


Ale chodzi Ci o zkliwidowanie religii, czy coś więcej?


Na tę chwile o zlikwidowanie religij w formie zorganizowanej, co będzie dalej zobaczymy.



Rozumiem szkodliwość religii dla społeczeństwa. Nie potrafie natomiast zrozumieć Twojego buntu wobec tego że każdy ma prawo myśleć, czuć i wierzyć w co chce, przecież nie szkodzi to niczemu i nikomu, że ja wierzę w Boga.

cretultix napisa³/a:

LongIsland napisa³/a:


Ale czy idea Boga zawsze prowadzi do przerzucenia odpowiedzialności? Przecież istnieją takie przekonania, że Bóg istnieje, ale nie ma wpływu na nasze życie. Te idee też zwalczasz?


Ostatecznie wszystko się sprowadza do rachunku zysków i strat, a w mojej opinij szkody spowodowane religiami czy nawet ideą Boga są większe niż zyski z istnienia tych idei, co więcej sadzę że to co pozytywnego wniosły religie można by osiągnąć z lepszym skutkiem innymi metodami.



Co do religii, to nie musisz mi tłumaczyć, bo widzę że sie rozumiemy.
Jeżeli chodzi o idee Boga, to chciałabym, abyś przytoczył mi ten rachunek zysków i strat. Chyba, że gdzieś już to wcześniej opisywałeś, to poprosze link.

cretultix napisa³/a:

LongIsland napisa³/a:


Jeżeli zjawiska paranormalne istnieją, to nawet jeżeli zostałyby dowiedzione,


czy ty czytałaś co tu pisałem??
nie ma możliwość dowiedzenia tego ze coś jest paranormalne.



Czytałam co obydwaj pisaliście i była to strasznie zakręcona rozmowa.
Mi nie chodzi o dowodzenie, że coś jest paranormalne. Za paranormalne uważam to, czego 'nauka' jeszcze nie wyjaśniła. Odniesiesz się do całości tego, co o tym napisałam?

cretultix napisa³/a:

LongIsland napisa³/a:


To jest teoria. Jakieś nowe dowody mogą jej zaprzeczyć.


To nie jest Teoria ale fakt, w takim stopniu jak grawitacja.



Nie czepiajmy sie słów ;-) Na dzień dzisiejszy 'nauka' mówi o tym jak o fakcie, a prawda może być całkiem inna ;-)
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-09-15, 16:58   

LongIsland napisa³/a:


Przemoc psychiczna istnieje jako pojęcie psychologiczne oraz kryminalne. Za przemoc psychiczną można dostać tak samo wyrok jak za fizyczną.


Owszem ale to jeszcze nie znaczy że coś takiego w rzeczywistość istnieje

LongIsland napisa³/a:


Wydaje mi się, że jest bez sensu Twoje pytanie, bo ja nie napisałam, że wszystkie istoty żyjące można zranić poprzez przemoc fizyczną, np. kwiatka albo drzewka chyba się nie da.


wdepniesz w kwiatka, złamiesz go i on uschnie, bo został zraniony, wytniesz serce na drzewie, zaczyna z niego cieknąć soki bo go zranisz

LongIsland napisa³/a:


Napisałam tylko, że nie masz racji pisząc, że istoty żywe można skrzywdzić tylko poprzez przemoc fizyczną, ze względu na to, że człowieka zdecydowanie można skrzywdzić przemocą psychiczną.


Tak napisałaś, a ja zadałem pytanie po to aby ci pokazać że mam racje a ty ciągle wymigujesz się od odpowiedzi, oczywiście mógłbym ci napisać dlaczego się mylisz, ale wole żebyś sama do tego doszła, człowiek lepiej zapamiętuje to co sam wymyślił.

Da się zranić psychicznie dżdżownice?? a psa??
Dlaczego nie??
lub jakie muszą być spełnione warunki aby można było zranić psychicznie inną istotę??

LongIsland napisa³/a:


Rozumiem szkodliwość religii dla społeczeństwa. Nie potrafie natomiast zrozumieć Twojego buntu wobec tego że każdy ma prawo myśleć, czuć i wierzyć w co chce, przecież nie szkodzi to niczemu i nikomu, że ja wierzę w Boga.


I to mi nie przeszkadza, ty jesteś wyjątkiem, z tego co widzę, natomiast większość bezrozumnie podąża za tym co ma podane na tacy, i to trzeba zwalczać, takie ślepe podążanie.
Tu wcale najważniejsze nie jest wyplenienie religij, ale wskazywanie na inne możliwość, zmuszanie do myślenia.
Mi na tym forum wcale nie chodzi o przekonywanie kogokolwiek do ateizmu ale o zmuszenie go do myślenia, zrezygnuje z wiary na rzecz ateizmu to dobrze, będzie wierzył dalej tez dobrze, bo ważne jest aby to była jego świadoma decyzja oparta na własnych przemyśleniach.

To co tu pisze nie zawsze jest zgodne z moimi poglądami, czasem pisze pewne rzeczy tylko po to aby zmusić dana osobę do szukania odpowiedzi, a czasem sam jej szukam.
Niektóre moje poglądy zostają umocnione, inne osłabione, czasem muszę poszperać w googlach aby znaleźc coś na poparcie swojej tezy i znajduje, albo dochodzę do wniosku ze się myliłem,

Z każdej dyskusji wychodzę z większą wiedzą, z lepszą umiejętnością prowadzenia dyskusji, poznaje punkty widzenia innych osób, i ostatecznie o to tu chodzi, o rozwój.

LongIsland napisa³/a:


Jeżeli chodzi o idee Boga, to chciałabym, abyś przytoczył mi ten rachunek zysków i strat. Chyba, że gdzieś już to wcześniej opisywałeś, to poprosze link.


sama idea Boga jest niegroźna, może nawet pomóc przetrwać trudne chwile, problem zaczyna się gdy gdy jednostki zaczynają się organizować w grupy, gdy powstają zorganizowane religie.
A obawiam się ze konsekwencją istnienia idei Boga zawsze będzie powstawanie zorganizowanych religij.


LongIsland napisa³/a:


Za paranormalne uważam to, czego 'nauka' jeszcze nie wyjaśniła. Odniesiesz się do całości tego, co o tym napisałam?


według takiej definicji zjawiska paranormalne istnieją, jednak zazwyczaj pod słowem paranormalne rozumie się coś co jest sprzeczne z prawami natury, a jeśli jest sprzeczne to znaczy ze jest dziełem Boga czy jakieś istoty nadprzyrodzonej.
Problem w tym ze nie możemy powiedzieć ze coś jest sprzeczne z prawami natury, bo nie wiemy czy te prawa poznaliśmy w całości, a co za tym idzie stawianie zjawisk paranormalnych jako dowód na istnienie Boga czy istot nadprzyrodzonych jest błędne, może faktyczni to Bóg a może to prawo natury jakiego nie poznaliśmy, nie wiemy tego i dlatego takie zjawisko nie może być argumentem w dyskusji


LongIsland napisa³/a:


Nie czepiajmy sie słów ;-) Na dzień dzisiejszy 'nauka' mówi o tym jak o fakcie, a prawda może być całkiem inna ;-)



może się okazać, bo może się okazać ze paradygmaty nauki są błędne, może się okazać że żyjemy w czymś na wzór matrixa,

bez takich skrajność, prawda może być troszkę inna, może być podobnie jak z fizyką newtona, która jak zapewne wiesz jest błędna, tyle ze błąd ten zazwyczaj jest pomijalny.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

LongIsland  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 26 Lip 2010

Sk±d: Szczecin

   

Wys³any: 2010-09-16, 02:05   

cretultix napisa³/a:

LongIsland napisa³/a:


Przemoc psychiczna istnieje jako pojęcie psychologiczne oraz kryminalne. Za przemoc psychiczną można dostać tak samo wyrok jak za fizyczną.


Owszem ale to jeszcze nie znaczy że coś takiego w rzeczywistość istnieje



A co 'istnieje w rzeczywistości', jeżeli moge w ten sposób sformuować pytanie.

cretultix napisa³/a:

LongIsland napisa³/a:


Wydaje mi się, że jest bez sensu Twoje pytanie, bo ja nie napisałam, że wszystkie istoty żyjące można zranić poprzez przemoc fizyczną, np. kwiatka albo drzewka chyba się nie da.


wdepniesz w kwiatka, złamiesz go i on uschnie, bo został zraniony, wytniesz serce na drzewie, zaczyna z niego cieknąć soki bo go zranisz



No tak, ale to by trzeba pojmować wszystkie istoty żywe jako będące podłączone do czegoś bardziej podstawowego jak właśnie Bóg czy dusza... tak sobie się na tym znam, więc przejdź może do sedna zamiast mnie tu testować ;-)

cretultix napisa³/a:

LongIsland napisa³/a:


Napisałam tylko, że nie masz racji pisząc, że istoty żywe można skrzywdzić tylko poprzez przemoc fizyczną, ze względu na to, że człowieka zdecydowanie można skrzywdzić przemocą psychiczną.


Tak napisałaś, a ja zadałem pytanie po to aby ci pokazać że mam racje a ty ciągle wymigujesz się od odpowiedzi, oczywiście mógłbym ci napisać dlaczego się mylisz, ale wole żebyś sama do tego doszła, człowiek lepiej zapamiętuje to co sam wymyślił.



Mhm. Z chęcią poznam te racje mówiącą o tym, że przemoc psychiczna nie istnieje.

cretultix napisa³/a:

Da się zranić psychicznie dżdżownice?? a psa??



Dżdżownice chyba nie. Psa już bardziej.

cretultix napisa³/a:

Dlaczego nie??



Pytanie sugerujące odowiedź ;-)

cretultix napisa³/a:

lub jakie muszą być spełnione warunki aby można było zranić psychicznie inną istotę??



Musi on mieć samoświadomość.

cretultix napisa³/a:

Mi na tym forum wcale nie chodzi o przekonywanie kogokolwiek do ateizmu ale o zmuszenie go do myślenia, zrezygnuje z wiary na rzecz ateizmu to dobrze, będzie wierzył dalej tez dobrze, bo ważne jest aby to była jego świadoma decyzja oparta na własnych przemyśleniach.



Ciesze się ;-) Mi też właśnie o to chodzi ;-)

cretultix napisa³/a:

Z każdej dyskusji wychodzę z większą wiedzą, z lepszą umiejętnością prowadzenia dyskusji, poznaje punkty widzenia innych osób, i ostatecznie o to tu chodzi, o rozwój.



Jasne! Rozwój to podstawa! :-)

cretultix napisa³/a:

sama idea Boga jest niegroźna, może nawet pomóc przetrwać trudne chwile, problem zaczyna się gdy gdy jednostki zaczynają się organizować w grupy, gdy powstają zorganizowane religie.



Ale jak widzisz, np. katolicyzm rozprzestrzenia się min. dzięki przyjmowaniu chrztu przez niemowlęta :-/
¦wiadoma organizacja się w grupy nie jest groźna, dopóki nie ma narzucania wyboru słusznych wartości.

cretultix napisa³/a:

A obawiam się ze konsekwencją istnienia idei Boga zawsze będzie powstawanie zorganizowanych religij.



SkÄ…d taki wniosek?

cretultix napisa³/a:

LongIsland napisa³/a:


Za paranormalne uważam to, czego 'nauka' jeszcze nie wyjaśniła. Odniesiesz się do całości tego, co o tym napisałam?


według takiej definicji zjawiska paranormalne istnieją, jednak zazwyczaj pod słowem paranormalne rozumie się coś co jest sprzeczne z prawami natury, a jeśli jest sprzeczne to znaczy ze jest dziełem Boga czy jakieś istoty nadprzyrodzonej.
Problem w tym ze nie możemy powiedzieć ze coś jest sprzeczne z prawami natury, bo nie wiemy czy te prawa poznaliśmy w całości, a co za tym idzie stawianie zjawisk paranormalnych jako dowód na istnienie Boga czy istot nadprzyrodzonych jest błędne, może faktyczni to Bóg a może to prawo natury jakiego nie poznaliśmy, nie wiemy tego i dlatego takie zjawisko nie może być argumentem w dyskusji



Miałam całkowicie co innego na myśli ;-) Możesz przytoczyć moje słowa, z których zrozumiałeś, że uważam, że istnienie zjawisk paranormalnych jest dowodem na istnienie Boga? ;-)

cretultix napisa³/a:

LongIsland napisa³/a:


Nie czepiajmy sie słów ;-) Na dzień dzisiejszy 'nauka' mówi o tym jak o fakcie, a prawda może być całkiem inna ;-)



może się okazać, bo może się okazać ze paradygmaty nauki są błędne, może się okazać że żyjemy w czymś na wzór matrixa,



Ja bym się nie zdziwiła, gdyby tak się stało ;-) Zobaczymy co odkryje Wielki Zderzacz Hadronów ;-)

cretultix napisa³/a:

bez takich skrajność, prawda może być troszkę inna, może być podobnie jak z fizyką newtona, która jak zapewne wiesz jest błędna, tyle ze błąd ten zazwyczaj jest pomijalny.



Rozumiem co masz na myśli, też się interesuje fizyką. Ale interesuje się też duchowością i zastanawiam się czasem, co by było, gdyby kolejny skok w rozwoju fizyki, a jak zapewne wiesz na takowy wszyscy czekają, udowodnił istnienie Boga (albo np. możliwość podróżowania w czasie itp). Pomyśl co by to zmieniło w świecie, nie wydaje mi się, że z taką prawdą świat byłby tylko 'troszkę' inny...
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-09-16, 10:54   

LongIsland napisa³/a:


A co 'istnieje w rzeczywistości', jeżeli moge w ten sposób sformuować pytanie.


w tym kontekście rzeczywistością jest cały świat materialny opisywany przy pomocy faktów, w takim rozumieniu koncepty myślowe nie są rzeczywiste.

LongIsland napisa³/a:


cretultix napisa³/a:

Da się zranić psychicznie dżdżownice?? a psa??


Dżdżownice chyba nie. Psa już bardziej.


myślę że jednak nie, co prawda jak na niego krzykniesz to się wystraszy, ale to normalna biologiczna reakcja, większosc zwierząt reaguje strachem na krzyk

LongIsland napisa³/a:


cretultix napisa³/a:

Dlaczego nie??


Pytanie sugerujące odowiedź ;-)


tak wiem zrobiłem to celowo :-P , co by nie przedłużać, na swoja obronę powiem ze za pierwszym razem odpowiedzi nie sugerowałem.

LongIsland napisa³/a:


Musi on mieć samoświadomość.


To jeszcze trochę za mało, potrzebny na jest zdolność mówienia, chyba ze masz pomysł jak się nad kimś znęcać psychicznie nie używając słów??
Ale to ciągle mało, osoba nad której stosuje się przemoc psychiczną musi rozumieć język w którym się nad nią znęcamy.
Bo wyobraź sobie ze twoja koleżanka zaczyna się wydzierać na Ciebie po chińsku, mogła by wykrzykiwać najgorsze obelgi tylko co z tego jak ty byś o tym nie wiedziała, a być może zaczęła byś się obawiać o jej zdrowie psychiczne.

Wreszcie musisz uwierzyć ze to co mówi druga osoba jest prawdą.
Bo wyobraź sobie że 200 kilowa osoba z twarzą przyozdobioną trądem próbuje cię zniszczyć psychicznie mówiąc ze jesteś gruba i brzydka.
a teraz wyobraź sobie ze to nie 200 kilowy brzydal, ale osoba o wyglądzie modelki??

albo bezdomny niszczy cię psychicznie wmawiając ci że nigdy do niczego nie dojdziesz, że jesteś beznadziejna nikt cię nie lubi itd. a co by było gdyby to nie był bezdomny ale biznesmen z własną wielką firmą??

Które sytuacje by cię bardziej dotknęły??

Więc podsumowując, aby ktokolwiek mógł cię obrazić czy ranić psychicznie to musisz uwierzyć w jego słowa, przy ranieniu fizycznym takiego warunku nie ma bo bez względu na to w co będę wierzył jak dostane kijem po plecach to zaboli

LongIsland napisa³/a:


¦wiadoma organizacja się w grupy nie jest groźna, dopóki nie ma narzucania wyboru słusznych wartości.


Niby tak, ale rodzice rzadko kiedy dają taką możliwość dzieciją, a im większa organizacja tym słabsza konfrontacja z innymi nurtami myślenia a bez konfrontacji nie ma własnych przemyśleń.


LongIsland napisa³/a:


cretultix napisa³/a:

A obawiam się ze konsekwencją istnienia idei Boga zawsze będzie powstawanie zorganizowanych religij.



SkÄ…d taki wniosek?


ponieważ ludzie będą dyskutować i zawsze ktoś kogoś przekona do swoich racji, bo to jest normalne , problem w tym ze religia potrafi się zakorzenić jak żaden inny pogląd, bardzo często leży ona u podstaw światopoglądu jednostki

LongIsland napisa³/a:


Miałam całkowicie co innego na myśli ;-) Możesz przytoczyć moje słowa, z których zrozumiałeś, że uważam, że istnienie zjawisk paranormalnych jest dowodem na istnienie Boga? ;-)


nie pisałem ze ty tak uważasz, ale bardzo często pojawia się taka argumentacja.


LongIsland napisa³/a:


Pomyśl co by to zmieniło w świecie, nie wydaje mi się, że z taką prawdą świat byłby tylko 'troszkę' inny...


Tu lepiej nie myśleć bo zapewne najdziwniejsze wymysł nie będą nawet w połowie tak niesamowite jak rzeczywistość :P

[ Dodano: 2010-09-16, 10:54 ]

LongIsland napisa³/a:


A co 'istnieje w rzeczywistości', jeżeli moge w ten sposób sformuować pytanie.


w tym kontekście rzeczywistością jest cały świat materialny opisywany przy pomocy faktów, w takim rozumieniu koncepty myślowe nie są rzeczywiste.

LongIsland napisa³/a:


cretultix napisa³/a:

Da się zranić psychicznie dżdżownice?? a psa??


Dżdżownice chyba nie. Psa już bardziej.


myślę że jednak nie, co prawda jak na niego krzykniesz to się wystraszy, ale to normalna biologiczna reakcja, większosc zwierząt reaguje strachem na krzyk

LongIsland napisa³/a:


cretultix napisa³/a:

Dlaczego nie??


Pytanie sugerujące odowiedź ;-)


tak wiem zrobiłem to celowo :-P , co by nie przedłużać, na swoja obronę powiem ze za pierwszym razem odpowiedzi nie sugerowałem.

LongIsland napisa³/a:


Musi on mieć samoświadomość.


To jeszcze trochę za mało, potrzebny na jest zdolność mówienia, chyba ze masz pomysł jak się nad kimś znęcać psychicznie nie używając słów??
Ale to ciągle mało, osoba nad której stosuje się przemoc psychiczną musi rozumieć język w którym się nad nią znęcamy.
Bo wyobraź sobie ze twoja koleżanka zaczyna się wydzierać na Ciebie po chińsku, mogła by wykrzykiwać najgorsze obelgi tylko co z tego jak ty byś o tym nie wiedziała, a być może zaczęła byś się obawiać o jej zdrowie psychiczne.

Wreszcie musisz uwierzyć ze to co mówi druga osoba jest prawdą.
Bo wyobraź sobie że 200 kilowa osoba z twarzą przyozdobioną trądem próbuje cię zniszczyć psychicznie mówiąc ze jesteś gruba i brzydka.
a teraz wyobraź sobie ze to nie 200 kilowy brzydal, ale osoba o wyglądzie modelki??

albo bezdomny niszczy cię psychicznie wmawiając ci że nigdy do niczego nie dojdziesz, że jesteś beznadziejna nikt cię nie lubi itd. a co by było gdyby to nie był bezdomny ale biznesmen z własną wielką firmą??

Które sytuacje by cię bardziej dotknęły??

Więc podsumowując, aby ktokolwiek mógł cię obrazić czy ranić psychicznie to musisz uwierzyć w jego słowa, przy ranieniu fizycznym takiego warunku nie ma bo bez względu na to w co będę wierzył jak dostane kijem po plecach to zaboli

LongIsland napisa³/a:


¦wiadoma organizacja się w grupy nie jest groźna, dopóki nie ma narzucania wyboru słusznych wartości.


Niby tak, ale rodzice rzadko kiedy dają taką możliwość dzieciją, a im większa organizacja tym słabsza konfrontacja z innymi nurtami myślenia a bez konfrontacji nie ma własnych przemyśleń.


LongIsland napisa³/a:


cretultix napisa³/a:

A obawiam się ze konsekwencją istnienia idei Boga zawsze będzie powstawanie zorganizowanych religij.



SkÄ…d taki wniosek?


ponieważ ludzie będą dyskutować i zawsze ktoś kogoś przekona do swoich racji, bo to jest normalne , problem w tym ze religia potrafi się zakorzenić jak żaden inny pogląd, bardzo często leży ona u podstaw światopoglądu jednostki

LongIsland napisa³/a:


Miałam całkowicie co innego na myśli ;-) Możesz przytoczyć moje słowa, z których zrozumiałeś, że uważam, że istnienie zjawisk paranormalnych jest dowodem na istnienie Boga? ;-)


nie pisałem ze ty tak uważasz, ale bardzo często pojawia się taka argumentacja.


LongIsland napisa³/a:


Pomyśl co by to zmieniło w świecie, nie wydaje mi się, że z taką prawdą świat byłby tylko 'troszkę' inny...


Tu lepiej nie myśleć bo zapewne najdziwniejsze wymysł nie będą nawet w połowie tak niesamowite jak rzeczywistość
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

LongIsland  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 26 Lip 2010

Sk±d: Szczecin

   

Wys³any: 2010-09-16, 12:57   

cretultix napisa³/a:

LongIsland napisa³/a:


A co 'istnieje w rzeczywistości', jeżeli moge w ten sposób sformuować pytanie.


w tym kontekście rzeczywistością jest cały świat materialny opisywany przy pomocy faktów, w takim rozumieniu koncepty myślowe nie są rzeczywiste.



Czyli uczucia wg Ciebie sÄ… nierzeczywiste?

cretultix napisa³/a:

LongIsland napisa³/a:


cretultix napisa³/a:

Da się zranić psychicznie dżdżownice?? a psa??


Dżdżownice chyba nie. Psa już bardziej.


myślę że jednak nie, co prawda jak na niego krzykniesz to się wystraszy, ale to normalna biologiczna reakcja, większosc zwierząt reaguje strachem na krzyk

LongIsland napisa³/a:


cretultix napisa³/a:

Dlaczego nie??


Pytanie sugerujące odowiedź ;-)


tak wiem zrobiłem to celowo :-P , co by nie przedłużać, na swoja obronę powiem ze za pierwszym razem odpowiedzi nie sugerowałem.

LongIsland napisa³/a:


Musi on mieć samoświadomość.


To jeszcze trochę za mało, potrzebny na jest zdolność mówienia, chyba ze masz pomysł jak się nad kimś znęcać psychicznie nie używając słów??
Ale to ciągle mało, osoba nad której stosuje się przemoc psychiczną musi rozumieć język w którym się nad nią znęcamy.
Bo wyobraź sobie ze twoja koleżanka zaczyna się wydzierać na Ciebie po chińsku, mogła by wykrzykiwać najgorsze obelgi tylko co z tego jak ty byś o tym nie wiedziała, a być może zaczęła byś się obawiać o jej zdrowie psychiczne.

Wreszcie musisz uwierzyć ze to co mówi druga osoba jest prawdą.
Bo wyobraź sobie że 200 kilowa osoba z twarzą przyozdobioną trądem próbuje cię zniszczyć psychicznie mówiąc ze jesteś gruba i brzydka.
a teraz wyobraź sobie ze to nie 200 kilowy brzydal, ale osoba o wyglądzie modelki??

albo bezdomny niszczy cię psychicznie wmawiając ci że nigdy do niczego nie dojdziesz, że jesteś beznadziejna nikt cię nie lubi itd. a co by było gdyby to nie był bezdomny ale biznesmen z własną wielką firmą??

Które sytuacje by cię bardziej dotknęły??

Więc podsumowując, aby ktokolwiek mógł cię obrazić czy ranić psychicznie to musisz uwierzyć w jego słowa, przy ranieniu fizycznym takiego warunku nie ma bo bez względu na to w co będę wierzył jak dostane kijem po plecach to zaboli



Rozumiem. Bardzo ciekawe podejście. Chętnie o tym porozmawiam, jak stworzysz temat 'przemoc psychiczna' w odpowiednim dziale ;-)

cretultix napisa³/a:

LongIsland napisa³/a:


¦wiadoma organizacja się w grupy nie jest groźna, dopóki nie ma narzucania wyboru słusznych wartości.


Niby tak, ale rodzice rzadko kiedy dają taką możliwość dzieciją, a im większa organizacja tym słabsza konfrontacja z innymi nurtami myślenia a bez konfrontacji nie ma własnych przemyśleń.



Ale piszesz, że problem zaczyna się, gdy jednostki, które wierzą w Boga zaczynają organizować się w grupy. Moim zdaniem sama organizacja się w grupy nie jest szkodliwa, problem zaczyna się dopiero, gdy ta grupa podejmuje kroki w celu umocnienia się albo zdobycia nowych członków, które polegają właśnie np. na manipulacji, narzucaniu norm i wartości, zwalczaniu samodzielnego myślenia.

cretultix napisa³/a:

LongIsland napisa³/a:


cretultix napisa³/a:

A obawiam się ze konsekwencją istnienia idei Boga zawsze będzie powstawanie zorganizowanych religij.



SkÄ…d taki wniosek?


ponieważ ludzie będą dyskutować i zawsze ktoś kogoś przekona do swoich racji, bo to jest normalne , problem w tym ze religia potrafi się zakorzenić jak żaden inny pogląd, bardzo często leży ona u podstaw światopoglądu jednostki



Od dyskutowania i przekonywania kogoś do swoich racji jeszcze bardzo daleko do stworzenia zorganizowanej religii... Chciałabym poznać Twój tok myślenia, wg którego twierdzisz, że 'idea Boga zawsze będzie prowadzić do powstania religii'.

cretultix napisa³/a:

LongIsland napisa³/a:


Miałam całkowicie co innego na myśli ;-) Możesz przytoczyć moje słowa, z których zrozumiałeś, że uważam, że istnienie zjawisk paranormalnych jest dowodem na istnienie Boga? ;-)


nie pisałem ze ty tak uważasz, ale bardzo często pojawia się taka argumentacja.



Aha :oczami:

cretultix napisa³/a:

LongIsland napisa³/a:


Pomyśl co by to zmieniło w świecie, nie wydaje mi się, że z taką prawdą świat byłby tylko 'troszkę' inny...


Tu lepiej nie myśleć bo zapewne najdziwniejsze wymysł nie będą nawet w połowie tak niesamowite jak rzeczywistość



No.. to nie stawiaj tezy, że odkrycie prawdy na temat naszego istnienia, nie było by (czy byłoby jedynie 'trochę') znaczące dla naszego świata ;-)
PS. Zawsze lepiej myśleć :P Nawet jak rozmawiamy tylko teoretycznie, to zawsze jakieś nowe połaczenia nerwowe powstaną :hyhy: :P Choćby się to miało nigdy nie przełożyć na rzeczywistość, to zawsze jest większe prawdopodobieństwo, że coś osiągniemy, niż jak mielibyśmy pozostawać w oddawna znanych schematach ;P
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com