Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Azimuth  

Wymiatacz


Do³±czy³: 08 Wrz 2009

   

Wys³any: 2009-12-06, 15:00   

Jeżeli weźmiemy owy kamień jako ludzką wolę, wtedy jest możliwe jego stworzenie. Prawda?
 

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2009-12-06, 15:15   

Przejdź do sedna, bo podejrzewam, o co chcesz zapytać ;) .
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

Azimuth  

Wymiatacz


Do³±czy³: 08 Wrz 2009

   

Wys³any: 2009-12-06, 15:19   

Już przeszedłem.


Wola ludzka jest kamieniem, który Bóg stworzył, ale "podnieść" go nie może.
 

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2009-12-06, 16:35   

Chodzi Ci o to, że Bóg dał człowiekowi wolną wolę, ale nad nią nie panuje?
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-12-06, 16:52   

Nataniel napisa³/a:


A co, jeśli takie dziecko kradło, wdawało się w bijatyki, ale przy tym bywały chwile, że dbyło grzeczne i uczynne? Nogi pójdą do rodziny patologicznej, a ręce do szczęśliwej? To ja już wolę wizję Czyśćca, a w następstwie Nieba.


tak stare dobre Reductio ad absurdum, naprawdę chcesz się bawić w dyskusje polegającą na takich chwytach??

Jak już jesteśmy przy absurdzie, to zakładając ze istnieje twój Bóg możesz żyć zgodnie z wszystkimi przykazaniami jego, ale jak przypadkiem nie będziesz w niego wierzył to pójdziesz do piekła.

Nataniel napisa³/a:


Jasne, że nie. Powiem nawet więcej - w pewnym momencie naturalnie się buntuje. Ale przecież po osiągnięciu pełnoletności możesz formalnie odejść od Kościoła, jeśli sam fakt, że rodzice ileś tam lat temu Cię ochrzcili tak bardzo Ci przeszkadza.


oczywiścje że może, tyle że w sporej części przypadków skończyło by się to zerwaniem więzów z rodziną, a przynajmniej popsujem stosunków z nią

Nataniel napisa³/a:


To oznacza, że Ty i Twoi znajomi nie jesteście jeszcze na tyle dojrzali, aby do niego przystąpić.


z moich obserwacji większosc nie jest na tyle dojrzała, ale idą co by nie wszczynać wojny z rodziną, a w sporej części przypadków są po prostu zmuszani, ba większość dzieciaków nie jest na tyle dojrzała aby przyjąć komunie, jak byś zapytał to dla nich pierwsza komunia to impreza na której dostaje się kasę i pieniądze.

Nataniel napisa³/a:


To nie jest śmieszne, to jest oczywiste. Sorry, ale obecność na Mszy świętej to podstawowy obowiązek katolika, już mniej się chyba wymagać nie da.


widzisz i dlatego chrześcijaństwo jest śmieszna religią, bo ważniejsze jest chodzenie do kościoła i modlitwy od przykładnego życia zgodnie z przykazaniami Bożymi, to ja już wole Judaizm

"Lepiej gdyby oni [¯ydzi] porzucili mnie [JHWH], a dalej przestrzegali Moich praw" (Talmud Jerozolimski, Hagiga 1:7)

Nataniel napisa³/a:


Bo podajesz nieprzemyślane argumenty. Sprawa jest jasna: jeśli uważasz się za katoliczkę to stosujesz się do zaleceń Kościoła i wymagasz od siebie, jeśli nie, to odchodzisz od Kościoła i tyle. To jest takie proste.


niby proste a jakieś 60% ludzi w Polsce stosuje wybiórczo zalecenia KK ale za katolików ma się 95%

Cytat:


Zdaniem blisko połowy Polaków (48%) lekarze powinni spełniać wolę cierpiących,
nieuleczalnie chorych, którzy domagają się podania im środków powodujących śmierć.


http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2009/K_142_09.PDF

Cytat:


Zdecydowana większość Polaków (77%) akceptuje stosowanie
zapłodnienia in vitro w przypadku małżeństw niemogących
mieć dzieci. Ponad połowa (53%) uważa, że możliwość
skorzystania z zapłodnienia pozaustrojowego powinni mieć
także kobieta i mężczyzna żyjący w stałym związku, ale
niebędący małżeństwem.


http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2009/K_037_09.PDF


i strona 15 z tego linku
http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2009/K_034_09.PDF

ot obraz katolicyzmu w Polsce, pełna hipokryzja, wierzą w co im się podoba
33% w reinkarnacje :mrgreen:
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

Ostatnio zmieniony przez cretultix 2009-12-06, 16:53, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz  

Azimuth  

Wymiatacz


Do³±czy³: 08 Wrz 2009

   

Wys³any: 2009-12-06, 16:52   

Owszem. No chyba, że uważasz, że wolna wola wcale nie jest wolna.
 

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2009-12-06, 17:12   

Cytat:

Jak już jesteśmy przy absurdzie, to zakładając ze istnieje twój Bóg możesz żyć zgodnie z wszystkimi przykazaniami jego, ale jak przypadkiem nie będziesz w niego wierzył to pójdziesz do piekła.


Co za bdzura. Po pierwsze - istnieje różnica pomiędzy kimś, kto odrzuca istnienie Boga, a pomiędzy kimś, kto został wychowany w innej wierze (ateizm również jest pewnego rodzaju religią).
Po drugie - o tym, czy tacy ludzie (dobrzy niewierzący) wejdą do Królestwa Bożego decyduje Bóg, więc moim zdaniem dalsze roztrząsanie akurat tego tematu nie ma sensu.

Cytat:

oczywiścje że może, tyle że w sporej części przypadków skończyło by się to zerwaniem więzów z rodziną, a przynajmniej popsujem stosunków z nią


To już wina rodziny, a nie Kościoła.

Cytat:

z moich obserwacji większosc nie jest na tyle dojrzała, ale idą co by nie wszczynać wojny z rodziną, a w sporej części przypadków są po prostu zmuszani


Zgodzę się z tym. Moim zdaniem średnia wieku odpowiedniego do przyjęcia sakramentu Bierzmowania to 18, a nie 15-16 lat.

Cytat:

większość dzieciaków nie jest na tyle dojrzała aby przyjąć komunie, jak byś zapytał to dla nich pierwsza komunia to impreza na której dostaje się kasę i pieniądze


To nie wina Kościoła, że Pierwsza Komunia stała się tak komercyjna. Jeszcze za moich (właściwie dosyć niedalekich) czasów Komuniua kojarzyła się najbardziej z piękną uroczystością w kościele i tym człowiek przejmował się dużo bardziej niż prezentami (a na mój prezent składał się zegarek i łyżworolki, pieniądze zabrali rodzice i po ukończeniu szkoły dopierto kupili komputer).

Cytat:

bo ważniejsze jest chodzenie do kościoła i modlitwy od przykładnego życia zgodnie z przykazaniami Bożymi


Sam sobie przeczysz. Trzecie przykazanie brzmi "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił", więc jest rzeczą oczywistą, że podstawowym warunkiem jego wypełnienia jest obecność na Mszy świętej.

Cytat:

niby proste a jakieś 60% ludzi w Polsce stosuje wybiórczo zalecenia KK ale za katolików ma się 95%


Cytat:

ot obraz katolicyzmu w Polsce, pełna hipokryzja, wierzą w co im się podoba


Również mi się to nie podoba. Moim zdaniem to wina tego, że w Polsce religia traktowana jest bardziej jak tradycja niż jak religia. Moja siostra jest zdecydowanie "antykościelna", ale dziecko oczywiście pójdzie ochrzcić, bo wszyscy idą.

Cytat:

No chyba, że uważasz, że wolna wola wcale nie jest wolna.


To jest akurat sprawa zagadkowa, bo z jednej strony można byłoby otwarcie powiedzieć, że Bóg nie ma żadnej władzy nad wolną wolą człowieka, z drugiej - skąd brałyby się cudowne nawrócenia największych grzeszników i wrogów Kościoła? Zastanawiam się nad tym od dłuższego czasu i póki co nie udało mi się znaleźć odpowiedzi.
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

Jackool  

User



ImiÄ™: Jacek

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2009

   

Wys³any: 2009-12-06, 17:29   

Nataniel napisa³/a:

To jest akurat sprawa zagadkowa, bo z jednej strony można byłoby otwarcie powiedzieć, że Bóg nie ma żadnej władzy nad wolną wolą człowieka, z drugiej - skąd brałyby się cudowne nawrócenia największych grzeszników i wrogów Kościoła? Zastanawiam się nad tym od dłuższego czasu i póki co nie udało mi się znaleźć odpowiedzi.



Może te cudowne nawrócenia budują się tylko i wyłącznie w głowach tych grzeszników i nie są w żadnym stopniu integracją najwyższego. Ale wiele się nie rozumie i to jest też jedna z prawd chrześcijaństwa. Chciałem tu przytoczyć jakiś fragment z P¦ ale nic mi nie przyszło na myśl.
_________________

 

Azimuth  

Wymiatacz


Do³±czy³: 08 Wrz 2009

   

Wys³any: 2009-12-06, 18:02   

Nataniel napisa³/a:

z drugiej - skąd brałyby się cudowne nawrócenia największych grzeszników i wrogów Kościoła?

Nie sądzę by Bóg posuwał się do mieszania ludziom w głowach w celu ich nawrócenia.
 

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2009-12-06, 19:22   

Cytat:

Nie sądzę by Bóg posuwał się do mieszania ludziom w głowach w celu ich nawrócenia.


Mi się wydaje, że zawsze musi być minimalny akt woli ze strony człowieka. Choć z drugiej strony skąd brałyby się nawrócenia w stylu: pięć minut temu nienawidziłem Boga i Kościoła, a teraz krzyczę z radości i Go wychwalam.
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

MaliaDhey  

Hiper wymiatacz

Plum Plum Plum



ImiÄ™: Ja

Wiek: 28

Do³±czy³a: 17 Lis 2009

   

Wys³any: 2009-12-06, 20:07   

Nataniel napisa³/a:

Mi się wydaje, że zawsze musi być minimalny akt woli ze strony człowieka. Choć z drugiej strony skąd brałyby się nawrócenia w stylu: pięć minut temu nienawidziłem Boga i Kościoła, a teraz krzyczę z radości i Go wychwalam.



yy...nigdy o czymś takim nie słyszałam.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=AtA-FpTZOQw
 

Azimuth  

Wymiatacz


Do³±czy³: 08 Wrz 2009

   

Wys³any: 2009-12-06, 20:18   

Nataniel napisa³/a:

Mi się wydaje, że zawsze musi być minimalny akt woli ze strony człowieka. Choć z drugiej strony skąd brałyby się nawrócenia w stylu: pięć minut temu nienawidziłem Boga i Kościoła, a teraz krzyczę z radości i Go wychwalam.

Nie spotkałem się szcze mówiąc z tak nagłym nawróceniem. A nawet jeśli, to musi być ono przecież wywołane jakimś potężnym bodźcem. Nikt na środku ulicy nie zmieni swoich przekonań o 180 stopni.
 

anul446

User


Do³±czy³: 29 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-12-06, 21:31   n

nie zawsze spowiedź tak wygląda, musisz zmienić spowiednika ;] a nie zrażać się .. kiedyś trafisz
 

MaliaDhey  

Hiper wymiatacz

Plum Plum Plum



ImiÄ™: Ja

Wiek: 28

Do³±czy³a: 17 Lis 2009

   

Wys³any: 2009-12-06, 22:11   

anul446 napisa³/a:

nie zawsze spowiedź tak wygląda, musisz zmienić spowiednika ;] a nie zrażać się .. kiedyś trafisz



To mnie przekonało i zmieniło moje wyobrażenie o spowiedzi. Będę próbowac :-)

Pffff
Nie chodzę juz do spowiedzi. Bo nawte gdybym poszła, to nei dostane rozgrzeszenia, jak powiem, ze nie wierze w zmartwychwstanie
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=AtA-FpTZOQw
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-12-06, 22:27   

Nataniel napisa³/a:


Co za bdzura. Po pierwsze - istnieje różnica pomiędzy kimś, kto odrzuca istnienie Boga, a pomiędzy kimś, kto został wychowany w innej wierze (ateizm również jest pewnego rodzaju religią). Po drugie - o tym, czy tacy ludzie (dobrzy niewierzący) wejdą do Królestwa Bożego decyduje Bóg, więc moim zdaniem dalsze roztrząsanie akurat tego tematu nie ma sensu.


1. ateizm nie jest żadną religią, nie posiada absolutnie żadnych cech religij.
2. extra Ecclesiam salus nulla, nawet po rozszerzeniu przez Piusa IX wiara jest ważniejsza od postępowania danego człowieka, o ile tacy którzy nie słyszeli o chrześcijaństwie maja szanse na zbawienie, o tyle ci co zmienili lub odrzucili religie już nie, wiec można prowadzić życie jakiego najwięksi święcij by się nie powstydzili a i tak wylądować w piekle :mrgreen:

Cytat:


To już wina rodziny, a nie Kościoła.


Gdyby kościół nie zmuszał ludzi do włączania na siłę swoich dzieci do wspólnoty KK, to potem rodzice by nie mieli obiekcji gdyby dzieciak czy nawet już dorosły człowiek przyjoł inną lub wcale nie przyjął religij.

Cytat:


To nie wina Kościoła, że Pierwsza Komunia stała się tak komercyjna. Jeszcze za moich (właściwie dosyć niedalekich) czasów Komuniua kojarzyła się najbardziej z piękną uroczystością w kościele i tym człowiek przejmował się dużo bardziej niż prezentami (a na mój prezent składał się zegarek i łyżworolki, pieniądze zabrali rodzice i po ukończeniu szkoły dopierto kupili komputer).


Jest to wina rodziców którzy są Kościołem, Kościół to nie kler a przede wszystkim Wierni, wierni którzy pozwolili przyćmić tą uroczystość prezentami, a tak na mój gust to 2 podstawówki to za wczas na ten sakrament.

Cytat:


Sam sobie przeczysz. Trzecie przykazanie brzmi "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił", więc jest rzeczą oczywistą, że podstawowym warunkiem jego wypełnienia jest obecność na Mszy świętej.


właśnie święcił a nie chodził do świątyni na msze, z jednego nie wynika drugie

Cytat:


Również mi się to nie podoba. Moim zdaniem to wina tego, że w Polsce religia traktowana jest bardziej jak tradycja niż jak religia. Moja siostra jest zdecydowanie "antykościelna", ale dziecko oczywiście pójdzie ochrzcić, bo wszyscy idą.


co ciekawe ateiści też martwią się takim stanem rzeczy, są to ludzie bezrefleksyjni którzy maja w głębokim poważaniu sprawy duchowe, są letni a w apokalipsie jest napisane aby być zimnym albo gorącym
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com